Biblioteczny klub szachowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 14 grudnia 2017 12:29

Od stycznia szykujemy dla naszych Czytelników kilka nowości. Jedną z nich jest biblioteczny klub szachowy. Chętnych do rozgrywek zapraszamy do zapisów w Wypożyczalni dla Dorosłych.

 
Puchatki i Tygryski i zwyczaje świąteczne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jozefina O.   
czwartek, 14 grudnia 2017 11:36

Świątecznie i radośnie było na naszych spotkaniach przed Bożym Narodzeniem. Rozmawialiśmy o Świętym Mikołaju, tym z laską i biskupią czapką (mitrą) oraz o tym, po co w ogóle są Święta. Wszystkie dzieci wiedziały, dlaczego dzieciom są potrzebne – prezenty (piszę dla mało wtajemniczonych dorosłych); jednak aniołek tłumaczył dalej kotkowi, że święta potrzebne są choince, by mogła pięknie się przystroić; mamusi, by ubrała najpiękniejszą sukienkę; tatusiowi, by pokazał, jaki jest silny przynosząc największą choinkę; i wszystkim ludziom, by opłatek przełamał lody niechęci i urazów i wesoło rozbrzmiała kolęda. I jeszcze było o Szopce Bożonarodzeniowej, którą Tygryski układały i pięknie im wyszła. Dalej, po zabawie pełnej radości, podskoków, obrotów, niedźwiedzi i koników, zasiedliśmy do dekorowania pierników. Pierniczki te małe i większe wyszły dzieciom przepięknie, te zawieszone na bibliotecznej choince pachną cudownie, a pozostałe smakowały …. – palce lizać!

Dziękuję rodzicom za tak smakowite wypieki, którymi się z nami podzielili, a dzieciom za uśmiech, radość i prawdziwie samodzielną pracę. Tym razem rodzice musieli jedynie pilnować, by wszystkie korzenne pyszności nie zniknęły w małych brzuszkach.

Galeria Puchatki

Galeria Tygryski

 
Sprawozdanie z grudniowego spotkania DKK dla Dorosłych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
środa, 13 grudnia 2017 12:00

Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych dotyczyło dwóch  książek: Agaty Napiórskiej Jak oni pracują. Rozmowy z polskim twórcami oraz Józefa Tischnera Historia filozofii po góralsku.

Klubowicze to nie miłośnicy plotkarskiego, różowego portalu, więc z pewną rezerwą podeszli do tej książki. Różni twórcy, nie tylko literatury, odpowiedzieli na pytania związane z warsztatem pracy, zwyczajami i nawykami z nim związanymi lub opowiedzieli o nim, unikając konkretnych pytań. Większość czytelników wybrała strony dotyczące swych ulubionych twórców, poznając u źródeł, jak oni pracują. Książka Agaty Napiórskiej odegrała u nas inną, jakże pożądaną rolę. Otóż, jak już bywało, stanowiła inspirację do sięgnięcia po inne, dotąd nieomawiane na DKK książki autorów- bohaterów rozmów.

Natomiast Historia filozofii po góralsku ( pierwsze wyd. 1997 r.) nie straciła na aktualności, mądrości, dowcipie. Gwara góralska nie była barierą w odbiorze i rozumieniu tekstu. Klubowicze odczytali wybrane fragmenty, komentując je, rozwijając osobiste dygresje. Zamykając dyskusję, stwierdziliśmy zgodnie, co nie zawsze się zdarza, że brakuje dziś takich duchowych przewodników, jakim był ks. prof. Józef Tischner, a ci, którzy mogliby nimi być, są uciszani ze szkodą dla wolnej myśli, wiary, wspólnotowości w różnorodności.

Rozeszliśmy się, życząc sobie dobrych lektur, zaopatrzeni w książki na dyskusję 4.01.2018 r.

Ewelina Roszman / moderat. DKK/

 
Gryf Literacki 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
wtorek, 12 grudnia 2017 15:14

Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie już po raz jedenasty ogłasza konkurs na książkę minionego roku „Gryf Literacki 2017".

Do konkursu można zgłaszać wydawnictwa, które ukazały się pod koniec 2016 lub w 2017 roku. Muszą one być związane z powiatem wejherowskim: wydane na terenie powiatu wejherowskiego lub ich autor pochodzi z regionu, bądź też tematyka książki dotyczy naszego powiatu. Publikacje do konkursu można zgłaszać do 15 stycznia 2018 roku (mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie: 677-65-76).

Kapituła Konkursu składa się z laureatów wcześniejszych edycji plebiscytu, Dyrektora MBP oraz Kierownika Wydział Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki UM w Wejherowie. Osoby te poprzez głosowanie zdecydują, która pozycja zostanie zwycięzcą roku 2016  i zdobędzie statuetkę Literackiego Gryfa.

W skład Kapituły Konkursu wchodzą:

 • Eugenia Drawz,
 • Stanisław Janke,
 • Adam Klein,
 • Maria Krośnicka,
 • Janusz Mamelski,
 • Aleksandra Michalak,
 • Henryk Połchowski,
 • Piotr Schmandt,
 • Maciej Skok,
 • Józef Franciszek Wójcik,
 • Danuta Balcerowicz,
 • Michał Jeliński.

Każda z wymienionych osób ma do dyspozycji 10 punktów, które przyznaje publikacjom nominowanym do nagrody wedle własnego uznania. Nie można przyznać punktów książce z którą członek Kapituły jest osobiście powiązany.  Przyznane przez każdego członka Komisji punkty sumuje się. Autor publikacji, która uzyska najwyższą ilość punktów zostanie laureatem Konkursu.

Tytuły publikacji, nominowanych do nagrody, umieszczone są na stronie internetowej Biblioteki w zakładce Literacki Gryf 2017. Ponadto można z nimi zapoznać się w Czytelni. Ze względu na ograniczoną liczbę egzemplarzy publikacje udostępniane są prezencyjnie, czyli bez możliwości wypożyczenia.

Regulamin Konkursu

 
XI Powiatowy Konkurs Czytelniczy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
wtorek, 12 grudnia 2017 14:57

Zapraszamy do udziału

w XI Powiatowym Konkursie Czytelniczym

POLSKA NIEPODLEGŁA

CELE KONKURSU:

•  włączenie się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,

•  popularyzacja biblioteki, książek i czytelnictwa w środowisku lokalnym,

•  rozwijanie u dzieci pasji czytania i zainteresowania literaturą,

• odkrywanie talentów plastycznych,

•  rozwijanie i kształtowanie wrażliwości artystycznej dzieci, inwencji, wyobraźni i pasji poprzez własną aktywność twórczą,

•  wdrażanie do korzystania z różnorodnych źródeł informacji.

MODUŁY KONKURSU:
I moduł - konkurs rysunkowy „Niepodległość w oczach dziecka” skierowany do dzieci z przedszkoli i klas 0-3 szkół podstawowych na terenie powiatu wejherowskiego.

REGULAMIN

II moduł - konkurs na przygotowanie gry planszowej inspirowanej odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku dla uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych z terenu powiatu wejherowskiego.

REGULAMIN

III moduł - konkurs na nagranie wywiadu z Józefem Piłsudskim, którego adresatami  są uczniowie klas VII szkół podstawowych oraz klas II i III szkół gimnazjalnych z terenu powiatu wejherowskiego.

REGULAMIN

 
Grudniowe spotkanie DKK dla Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
wtorek, 12 grudnia 2017 11:18

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 230

Kalendarz wydarzeń

grudzień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
styczeń 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries