Spotkanie z policjantami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
środa, 19 lipca 2017 13:24

 
Angielski na wesoło PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
poniedziałek, 17 lipca 2017 09:01

W piątek 14 lipca zakończyliśmy pierwszy cykl spotkań dzieci pod hasłem „Angielski na wesoło”. Dwa tygodnie zabawy połączonej z nauką minęły bardzo szybko i w miłej atmosferze. Przez zabawę poznaliśmy słownictwo, sformułowania angielskie, a także nowych kolegów i koleżanki.

W trakcie drugiego tygodnia tych zajęć dzieci m.in. poznały, czym są idiomy i nauczyły się kilku z nich po angielsku. Poznały ich dosłowne i przenośne tłumaczenia z języka angielskiego na język polski oraz na odwrót. Niektóre z haseł wywołały salwy śmiechu, co również pomogło w ich lepszym kojarzeniu i utrwalaniu.

Dzieci grały w ulubione przez nie zabawy – „Chinese whispers”, „Simon says…”, „Hangmana”.  Tworzyły tzw. ‘word chains’ – łańcuszki wyrazowe, wykorzystując swoją ogólną znajomość słownictwa angielskiego. Każda następna osoba mówiła słówko kojarzące się z poprzednim, gdzie również przydał się słownik, lub słówko zaczynające się na literę kończącą poprzedni wyraz. Poznawały nowe słówka w trakcie zabaw, tłumaczyliśmy je dziki wiedzy osoby  prowadzącej zajęcia i wykorzystując słowniki. Dla utrwalenia poznanego materiału, towarzyszył on w formie urozmaiconych powtórek i przypomnień aż do ostatniego wspólnie spędzonego dnia, wykorzystując zdobyte w trakcie spotkań umiejętności i wiedzę. Nastolatkowie wielokrotnie pracowali w grupach, wspólnie rozwiązując zagadki, rozsypanki literowe, uzupełniały poznane słówka czy całe zwroty. Zdarzało się również, że grupowo ze sobą rywalizowały, ucząc się współpracy na rzecz grupy, wykorzystując wzajemną wiedzę i pamięć.

Na ostatnich zajęciach dzieci wykorzystały większość poznanych zabaw, następnie spróbowały swoich sił w wykreślankach wyrazowych, które związane były z omawianymi tematami.

Zajęcia były bardzo urozmaicone, pełne różnych form zabaw i rozwijające różne dziedziny wiedzy oraz umiejętności. Prowadząca starała się by nie było czasu na nudę i zachęcała do wspólnej zabawy, bardzo chętnie służyła też pomocą. Każdemu spotkaniu towarzyszyły uśmiechy, a na koniec najwytrwalsze dzieci otrzymały upominki oraz dyplomy w nagrodę za uczestnictwo w naszym cyklu nauki przez zabawę. Już we wtorek 18 lipca zaczyn swoje wakacyjne potyczki kolejna grupa młodych czytelników naszej Biblioteki.

Zdjęcia.

 
Zajęcia wakacyjne dobiegły końca! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
piątek, 14 lipca 2017 13:46

 

Dzisiaj odbyło się w bibliotece uroczyste zakończenie wakacyjnych zajęć pod hasłem „Poznajemy świat z Grzegorzem Kasdepke”. Nasze spotkania trwały trzy tygodnie. Rozpoczęły się wraz z rozpoczęciem wakacji przez dzieci, a czas nam tak szybko minął. Tydzień europejski, tydzień amerykański i ostatni – tydzień afrykański właśnie się zakończył. Bawiliśmy się, pracowaliśmy, ćwiczyliśmy razem i zdążyliśmy się poznać i polubić. Mamy nadzieję, że udało nam się sprawić, by zajęcia były ciekawe, zajmujące i wywoływały uśmiech i prawdziwą radość u dzieci. Ogromnie się cieszymy, że Teatrzyk Cieni, który drużyny wystawiały, sprawił wszystkim tyle radości, bo dzieci bardzo się zaangażowały  oraz włożyły mnóstwo pracy i energii w scenariusz, role i rekwizyty. Gratulacje! Wyszło fantastycznie! Jesteśmy z panią Sylwią prawdziwie dumne z naszych uczestników! I nie tylko my, swoimi występami dzieci oczarowały swoich rodziców, panią Dyrektor, pana Skarbnika i każdego obecnego na zakończeniu wakacji w naszej bibliotece. I choć , jak to w turnieju, ktoś musi wygrać, to niech nikt nie czuje się przegranym, bo każda drużyna była najlepsza w czym innym. Każda przynajmniej raz wygrała jakąś konkurencję. Drużyna Norwegii zrobiła najciekawszy plakat o swoim państwie. Drużyna Egiptu wygrała w kręgle. Drużyna Włoch stworzyła najciekawszą trasę wycieczki po Londynie. Drużyna Meksyku najlepiej znała ciekawostki o różnych państwach. Wyniki rywalizacji znajdują się poniżej:

Każdy uczestnik wakacji otrzymał upominek i dyplom, a nagrody wręczała pani Dyrektor wraz z panem Skarbnikiem Miasta Wejherowa – Arkadiuszem Kraszkiewiczem.

Wszystkim dzieciom, kapitanom i członkom drużyn bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wspólną zabawę. Bez Was nie byłoby udanych wakacji!

Galeria zdjęć

 
Literacka Środa z Adamem Karczewskim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 13 lipca 2017 14:40

W kameralnej, przyjaznej atmosferze, w otoczeniu parkowej zieleni, 12 lipca odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Literackie Środy". W Letniej Bibliotece w Pałacu ze swoimi czytelnikami oraz z Krzysztofem Szkurłatowskim, który poprowadził spotkanie, rozmawiał Adam Karczewski.

Autor był marynarzem, nauczycielem historii, czołgistą, a obecni pełni funkcję rzecznika prasowego w 18 Wojskowym Oddziale Gospodarczym z siedzibą...w Wejherowie! Niezależnie od tego, co robił zawodowo, zawsze lubił czytać książki. Jako dziecko "pochłaniał" powieści Karola Maya, czy serię przygód o Panu Samochodziku. Teraz jest fanem Jacka Higginsa, Riberta Ludluma i Toma Clancy`ego. Wpływ ich twórczości widać wyraźnie w debiutanckiej powieści autora pt. "Okręt". I to wokół tej sensacyjnej powieści, której tłem jest Marynarka Wojenna, toczyła się rozmowa z czytelnikami zgromadzonymi na tarasie Pałacu Przebendowskich.

Jak się okazało, swoje miejsce w historii powstania tej książki ma pewna bibliotekarka. Po zawiłych losach zawodowych autor trafił do Szkoły Podchorążych Rezerwy w Poznaniu. W symbolicznej "szufladzie" leżał już wówczas fragment powieści, ale zabrakło wiary w zasadność jej dokończenia. Wówczas napotkana bibliotekarka zachęciła autora do działania i zmobilizowała nie tylko do dokończenia "Okrętu", ale i jego wydania. Po wielu próbach udało się i w 2013 roku książka trafiła do rąk czytelników. Tym samym biblioteka stała się ważnym ogniwem na tej wyboistej drodze literackiej.

Prowadzący spotkanie Krzysztof Szkurłatowski zwrócił uwagę czytelników między innymi na wątek historyczny tytułowego okrętu. Chodzi o zbudowany jeszcze przed II Wojną Światową okręt podwodny "Sęp". W powieści pojawia się nawiązanie do wypadku, do jakiego doszło na jego pokładzie. Na końcu poznajmy także ORP "Warszawa", na którym służył przez pewien czas sam autor. Wszystko to staje się tłem do wartkiej akcji ze służbami specjalnymi, pościgami policyjnymi i porachunkami gangsterskimi. Chętnych do poznania tej niezwykłej książki zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych.

Na zakończenie spotkania Adam Karczewski wręczył nagrodę dla laureatki konkursu związanego ze środowym spotkaniem. Pani Bernadeta Rohda otrzymała książkę ufundowaną przez Wydawnictwo Oficynka. Podsumowaniem Literackiej Środy było pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników spotkania z autorem, wykonanane przez Pracownię Pozytyw.

Na kolejną Literacką Środę zapraszamy 19. lipca o godz. 16.00. W Letniej Bibliotece w Pałacu gościć będzie Marek Adamkowicz - z urodzenia Gdańszczanin. Dziennikarz, publicysta, prozaik. W latach 2005–2008 sekretarz miesięcznika „Pomerania”, obecnie redaktor „Polski. Dziennika Bałtyckiego” i miesięcznika „Nasza Historia”. Dwukrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Prozatorskiego im. Jana Drzeżdżona, zwycięzca konkursu na najlepsze opowiadanie kryminalne o Gdańsku, stypendysta Funduszu im. Izabelli Trojanowskiej dla dziennikarzy zajmujących się tematyką regionalną. Publikował między innymi w „Pomeranii”, „Latarni Morskiej” oraz w zbiorze Tajemnica Neptuna. Jest autorem książki Szepty.
Spotkanie poprowadzi ponownie Krzysztof Szkurłatowski.

Przypomnijmy, że organizatorami Literackich Śród są : Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz Wydawnictwo Oficynka.


 
PDF

 
Wakacyjne potyczki drużynowe wciąż trwają... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
poniedziałek, 10 lipca 2017 14:01

W piątek (07 lipca) zakończyliśmy kolejny tydzień wakacyjnej rywalizacji drużynowej pod nazwą Tydzień amerykański. W poniedziałkowy poranek wszystkie dzieci i nie tylko (dorosłych również) rozbawili aktorzy z  Teatru Blaszany Bębenek w spektaklu „Kot w butach”. Było tak zabawnie, że widzowie śmiali się bez przerwy :-). Po przedstawieniu uczestnicy zajęć poznali, a niektórzy przypomnieli sobie państwa leżące na obu kontynentach amerykańskich. Usłyszeli także informację na temat tańca współczesnego i mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności tanecznych. Pierwszym punktowanym zadaniem Drużyn w tym tygodniu było stworzenie układu tanecznego, choreografii do współczesnego utworu – a był to przebój Shakiry „Waka waka” :-). Układy taneczne wyszły rewelacyjnie, a Drużyny świetnie się bawiły. Najwięcej punktów w tej konkurencji zdobyła Drużyna Norwegii, w której także chłopców udało się zmobilizować do tańca :-). Zabawa była super. We wtorek każda Drużyna przygotowała plakat o państwie, którego nazwę nosi grupa. Dzieciaki od razu odgadły, z jakimi miejscami, potrawami, ciekawostkami kojarzą się, są związane dane państwa. Wykonanie plakatów zajęło Drużynom wiele czasu, ale warto było, bowiem prace wyszły fantastycznie :-). Nie zabrakło włoskich makaronów i Koloseum, egipskich piramid i drzew palmowych, norweskich fiordów i łososi czy reniferów, a nawet Mexico City i meksykańskich mariachi. Następnego dnia Drużyny rywalizowały ze sobą w „Kasdepkowych zmaganiach”, czyli quizie wiedzy o zasadach dobrego wychowania w oparciu o książki Grzegorza Kasdepke. Zadanie okazało się niezbyt trudne, bowiem Drużyny nie miały zbytnich problemów z rozwiązaniem quizu. Uczestnicy zajęć wiedzą m. in., jak należy zachować się w poszczególnych sytuacjach, co im wolno, a co nie. A także co to jest savoir-vivre oraz to, gdzie można używać telefonu, a gdzie jest jego zakaz. Jak należy zachowywać się podczas przedstawienia w teatrze, a nawet na lekcjach w szkole :-).

 

Oczywiście podczas drugiego tygodnia zajęć nie zapomnieliśmy o zabawach integracyjnych, które są wprost wyczekiwane przez naszych czytelników. Nie zabrakło tak bardzo lubianego przez dzieci Rekina oraz Rybki i rybaka, w której dla podniesienia poprzeczki zwiększyliśmy liczbę rybek :-). Prócz zabaw ruchowych pojawiła się zabawa z pudełkiem pełnym różnych śmiesznych poleceń do wykonania przez osobę, która złapała pudełko. Towarzyszyło przy tym bardzo dużo śmiechu :-)

Drużyny wykonały rekwizyty do przedstawień Teatrzyku Cieni, a przez cały tydzień każda z Drużyn ćwiczyła swoje przedstawienie, które rodzice i inni zaproszeni przez dzieci goście będą mogli zobaczyć w dniu zakończenia zajęć wakacyjnych czyli 14 lipca.

Zdjęcia

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 217

Kalendarz wydarzeń

sierpień 2017
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
wrzesień 2017
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries