Wernisaż Marii Sułkowskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
poniedziałek, 03 kwietnia 2017 07:49

Zapraszamy na wernisaż

Marii Sułkowskiej

MISTYKA CODZIENNOŚCI.

4 kwietnia, godz. 17.00

 
Kwietniowe spotkania autorskie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
piątek, 31 marca 2017 11:53

Czas leci nieubłaganie i w przyszłym tygodniu w naszych kalendarzach zagości już kwiecień. Będzie to miesiąc, w którym przygotowaliśmy dla naszych czytelników aż trzy spotkania autorskie. Dwa z nich (z Magdaleną Grzebałkowską i Małgorzatą Wardą) są organizowane i finansowane przez Instytut Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki. Trzecie spotkanie to kolejna odsłona Pasji Czytania, w której gościem będzie Tomasz Fopke.

Spotkania autorskie to wyjątkowa okazja do rozmowy z cenionym twórcą i do skonfrontowania własnych wyobrażeń na temat pracy pisarza z autentycznym doświadczeniem pisarza. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z tej możliwości. Wszystkie spotkania odbędą się w siedzibie biblioteki przy ulicy Kaszubskiej 14. Wstęp wolny.

 
Z EkoPaką na wesoło PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
środa, 29 marca 2017 11:01

Bez metali nie sposób się obejść – są potrzebne w budownictwie, powstają z nich pojazdy, opakowania, są wykorzystywane w produkcji sprzętów elektronicznych. Szczególnie pożądanym metalem jest aluminium. Dzięki programowi edukacji ekologicznej EkoPaka, organizowanemu przez Interseroh we współpracy z bibliotekami, młodzi ekolodzy dowiadują się, jak zamknąć obieg tego cennego surowca, hamując masowe wydobycie zasobów wyczerpywalnych. Wiedzę tę zdobyła już klasa 0 "b" ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wejherowie, która w miniony wtorek odwiedziła naszą bibliotekę.

Pierwszym punktem zajęć była wspólna rozmowa o tym, co to jest aluminium i jakie przedmioty mogą być z niego wykonane. Na początku dzieci nie miały wielu pomysłów, ale już po chwili, z pomocą Miasteczka Aluminiowego, okazało się, że jest ich całe mnóstwo! Puszki aluminiowe, folia wykorzystywana w kuchni, ale też klamki, obudowy sprzętów elektronicznych, a nawet ramy rowerów i… Airbus – aluminium na całego wkroczyło w nasze życie. Teraz zagadką okazało się to, skąd pochodzi aluminium. Tu z pomocą przyszły kolorowanki-labirynty. Dzieci, podzielone na cztery grupy, odnajdywały drogę w labiryntach, poznając w ten sposób drogę pozyskiwania aluminium. Dzięki temu dowiedziały się, że aluminium jest wytwarzane z boksytów – podstawowych rud glinu, przetwarzane w hutach, a następnie przekazywane do fabryk i odlewni, gdzie powstają ostateczne produkty.

Kolejna część zajęć pozwoliła na twórczą zabawę w wydobywanie boksytu. Zadaniem całej grupy było stworzenie maszyny do wydobywania tego cennego kruszcu. Do wykorzystania mieli różne przedmioty składające się z aluminium : druty różnej grubości, spinacze, klamerki, a także specjalne zestawy kreatywne. Dzieci podzieliły się na podgrupy, tworząc poszczególne części maszyny, które w etapie końcowym połączyli w całość. Mali konstruktorzy mieli świetne pomysły, a efekt ich pracy był niezwykły!

Zabawa nie tylko pokazała dzieciom cechy przedmiotów wykonanych z aluminium. Po skończonej pracy powstał bałagan. Doskonale zilustrowało to proces wydobywania boksytów. Jako efekt uboczny powstaje wówczas toksyczny czerwony szlam, który musi być składowany jako substancja niebezpieczna. Dzieci dowiedziały się za pomocą zabawy, że o wiele bezpieczniej i oszczędniej jest zamknąć obieg aluminium. Ponad połowa aluminium przetwarzanego w Europie pochodzi z surowców wtórnych.

Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało pamiątkową ulotkę o aluminium, a cała klasa - megakolorowankę o aluminiowym miasteczku.

galeria zdjęć

Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na kolejne. Opiekunowie grup zorganizowanych, którzy chcieliby wziąć udział w projekcie, proszeni są o kontakt pod nr tel. 58 677 65 72.

 
Dotyk Teatru PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
wtorek, 28 marca 2017 11:50

 

"Może to trywialne, ale w teatrze nie zawsze chodzi o sam spektakl. Czasami ważniejsze jest spotkanie" te słowa Radosława Krzyżowskiego stały się mottem Wiosennych Spotkań Teatralnych, które, wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie oraz Wejherowskim Centrum Kultury, organizowała w tym roku nasza biblioteka. W ramach tego teatralnego święta odbył się Powiatowy Przegląd Teatrów Jednego Aktora przygotowany przez nas dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W konkursie zaprezentowano 8 monodramów. Spektakle oceniało jury w składzie:

- Przewodnicząca komisji konkursowej - Katarzyna Ciesiołkiewicz - pedagog, aktorka amatorskiego teatru "Oko", działającego przy Wejherowskim Centrum Kultury

- Bartłomiej Czyżewski - Radny Rady Miasta Wejherowa, uczestnik wielu produkcji filmowych i telewizyjnych

- Ewelina Magdziarczyk-Plebanek - krytyk teatralny, kulturoznawca, bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie

Jurorzy zgodnie podkreślili wysoki poziom prezentacji, doceniając teatralne zmagania młodzieży. Postanowili nagrodzić dwie osoby. Nagroda główna powędrowała do Nicol Modzelewskiej z II Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie za monodram "Inge Bartsch". Wyróżniony natomiast został Oskar Jopek z I Liceum Ogólnokształcącego za monodram "Zezem na kobiety".

Jurorzy podziękowali także opiekunom za przygotowanie młodzieży i wyłowienie ich talentów. Młodych aktorów przygotowywały panie : Marzena Henning, Edyta Łysakowska-Sobiczewska i Kinga Krajkowska.

Dziękujemy współorganizatorom za owocną współpracę przy Wiosennych Spotkaniach Teatralnych. Była to doskonała okazja do świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru i spotkania z utalentowaną młodzieżą.

 
Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
piątek, 24 marca 2017 00:00

 

 
Puchatki i Tygryski przywitały wiosnę PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jozefina O.   
czwartek, 23 marca 2017 09:16

Mamy wiosnę! W kalendarzu i za oknem. Wiosną wszystko się rodzi do życia, zwierzęta się budzą ze snu, rośliny kwitną i okrywają się kwieciem i  my również oddychamy pełną piersią, mamy więcej energii, częściej się uśmiechamy. Dni są dłuższe i coraz cieplejsze. Niedługo przylecą bociany, pojawią się jaskółki. Zrobi się zielono i jeszcze radośniej. A najważniejsze, że można już pójść pojeździć na rowerze. I nie trzeba nosić grubych kurtek. To wszystko naszym maluszkom kojarzy się z wiosną. Całkiem spora wiedza. Żubr Pompik, Polinka i Krecik idealnie wpasowali się w wiosenny klimat zajęć. Pompik i Polinka szukając zapachu wiosny, a Krecik okazując zachwyt budzącą się przyrodą po pierwszym po zimie wyjściu na zewnątrz z norki.

Nauczyliśmy się nowej piosenki „Kwiatki, bratki”. Każdy miał szansę zostać ogrodniczką lub ogrodnikiem, a później starym niedźwiedziem, konikiem.

Pracą plastyczną Puchatków były słoneczniki, bo przypominają, coraz silniejsze już wiosną, słoneczko, Tygryski natomiast malowały wiosnę na rajstopie. Prace możemy podziwiać w Zakątku Wyobraźni.

Zapraszamy serdecznie. Twórczość dzieci jest niezwykle barwna.

Wszystkim naszym maluszkom dziękujemy za czynny udział w zajęciach!

Zapraszamy na następne spotkanie, tuż przed Świętami

Puchatki – 11 kwietnia godzina 11.00

Tygryski -  12 kwietnia godzina 11.00

Galeria zdjęć Puchatki

Galeria zdjęć Tygryski

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 207

Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
maj 2017
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries