Z kotem Bobem na wrześniowym spotkaniu DKK dla Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 28 września 2017 14:51

W Dyskusyjnym Klubie Książki dla Młodzieży tytuły na kolejne spotkania wybierają sami Klubowicze. Tak było również z tematem wrześniowego spotkania, na który jedna z Klubowiczek wybrała książkę "Kot Bob i ja" Jamesa Bowena. O niezwykłej przyjaźni człowieka z kotem i o tym, jak obydwoje znaleźli szczęście na ulicy, rozmawialiśmy we wtorkowe popołudnie 26.09.

Spotkanie rozpoczęliśmy od bardzo przyjemnego akcentu, jakim było wręczenie nagrody dla jednej z Klubowiczek. Paulina Melcer wygrała ogólnopolski konkurs na recenzję miesiąca, który organizuje Instytut Książki. W nagrodę otrzymała zestaw książek. Gratulujemy!

Rozmowa o książce przebiegała między dwoma biegunami - pomiędzy zachwytem, a neutralną opinią. Nie brakowało konkretnych uwag do fabuły, do przedstawiania kolejnych wątków i w ogóle do warstwy literackiej. Jeżeli jednak spojrzeć na sprawę szerzej i zacząć od tego, że książkę napisał bezdomny, można znaleźć też pozytywne strony. Cała historia rzeczywiście momentami wzrusza i da się podążać za losem jej bohaterów. Ale wszyscy byli zgodni co do tego, że jest to książka z tych tzw. "lekkich", którą można przeczytać pomiędzy innymi, może na dłużej zapadającymi w pamięć.

W dalszej części spotkania nie zabrakło oczywiście tradycyjnych zakładek z cytatami z omawianej książki, a także rozmów o planach na przyszłość. W październiku szykujemy bowiem wyjątkowe wydarzenie, ale szczegóły zdradzimy w późniejszym terminie. Póki co zapraszamy na spotkanie 24.10 o godz. 16.00, kiedy to porozmawiamy o książce "19 razy Katherine" Johna Greena. Do zobaczenia!

 
Zmiana godzin pracy biblioteki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
czwartek, 28 września 2017 12:12

ZMIANY ORGANIZACJI PRACY BIBLIOTEKI

WYNIKAJĄCE Z PRZEPROWADZANYCH

PRAC REMONTOWYCH

5 października (czwartek) – 8.00-15.30

6 października (piątek) – 8.00-15.30

 
Zmiana terminu dkk PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
czwartek, 28 września 2017 11:23

Ze względu na przeprowadzane prace remontowe zmianie ulega termin spotkania DKK dla Dorosłych.
Wraz z Moderatorką zapraszamy 12 października na godzinę 16.00.

Za utrudnienia przepraszamy.

 
Tylko spokojnie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 28 września 2017 11:21

"Tylko spokojnie" to jedno ze zdań, które usłyszeć może osoba w terminalnym okresie choroby od ludzi, którzy nie wiedzą jak zareagować, choć chcą dobrze. To także jedno ze zdań, które obok "Wszystko będzie dobrze!", czy  "Głowa do góry" może wyprowadzić z równowagi tych, którzy stanęli w obliczu prawdziwej tragedii. "Tylko spokojnie" to także tytuł wyjątkowego komiksu autorstwa Anny Ostrowskiej-Warzechy i Bartka Glazy (vel. Henryk), który dotyka tych trudnych emocji. Powieść graficzna powstała na podstawie historii Anny i Marka Warzechów. Choć Marek już odszedł, komiks przywołuje jego postać i pozwala dotknąć tematu choroby nowotworowej w sposób daleki od stereotypu. Twórcy komiksu opowiadali o tej nietypowej publikacji podczas spotkania z młodzieżą 26 września.

Wszystko zaczęło się od Anny, która stając w obliczu choroby męża i słysząc puste słowa od tych, którzy chcieli pomóc, zaczęła spisywać te teksty. Wtedy pomyślała, że dobrze byłoby to narysować, stworzyć swego rodzaju instruktaż "Czego nie mówić, jak się nie zachowywać". Kiedy zastanawiała się, kto mógłby się tego podjąć, polecono jej Henryka. Rysownik nie bał się tematu. Jak sam mówi, komiks to tylko medium. Możemy za jego pomocą dotykać różnych tematów, w tym tych niezwykle poważnych. Wybór formy okazał się w tym wypadku idealny. Komiks, który karmi się metaforą, pozwolił na niebanalne ujęcie problemu i uniknięcie płaskiej dosłowności. Całe spektrum emocji, które przeżywał Marek, a wraz z nim cała rodzina, ukazane za pomocą prostej kreski i odcieni czerni, bieli i szarości, robi piorunujące wrażenie.

Podczas spotkania autorzy opowiadali młodym ludziom nie tylko o samej pracy nad komiksem, czy o postaci Marka. Jednym z ważniejszych wątków rozmowy był rozwój zdolności. Henryk powtarza, że podstawą sukcesu artystów jest przede wszystkim ciężka praca. Doskonalenie swoich umiejętności i poświęcanie im czasu każdego dnia pozwala na dalszy rozwój. Talent to znikomy procent, który przyczynia się do sukcesu. Autor chętnie rozmawiał z młodzieżą na temat ich pomysłów, prac i zachęcał do dalszej pracy.

Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej i twórczej atmosferze. Na zakończenie autorzy dokonali wpisu do bibliotecznej kroniki oraz podpisali egzemplarze komiksu "Tylko spokojnie", które znaleźć można w Wypożyczalni dla Dorosłych.

Zachęcamy do obejrzenia relacji ze spotkania w Twojej Telewizji Morskiej oraz galerii zdjęć.

 
Rozpoczęliśmy Tydzień Głośnego Czytania! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jozefina O.   
poniedziałek, 25 września 2017 12:45

Rozpoczęliśmy Tydzień Głośnego Czytania spotkaniem z dziećmi ze Szkoły Społecznej na zajęciach z cyklu Biblioteka Oczywiście! czyli o bibliotece i książkach na wesoło. Jest to krótkie przedstawienie biblioteki, jako miejsca, gdzie mały czytelnik może czuć się dobrze, bezpiecznie, ciekawie spędzać czas, np. w Zakątku Wyobraźni po szkole, lub bardziej ambitnie korzystać z oferty kulturalnej biblioteki specjalnie dla małego czytelnika przygotowanej (spotkania autorskie, ferie, wakacje, teatrzyki, spotkania z Czarownicą lub Zaczarowaną Krainą i inne). Najmłodsi uczniowie Szkoły Społecznej, nie tylko się nie nudzili w czasie zajęć, ale aktywnie brali udział we wszystkich zadaniach i zabawach. Dzieci uważnie słuchały czytanej opowieści; udowodniły, że znają klasykę dziecięcych utworów w zabawie w Króla i poddanych, a nawet same ułożyły nazwę klubu (Klub Przyjaciół Biblioteki), do którego wszyscy - lubiący dobrą książkę i fantastyczną zabawę - należymy!

 
O wyjątkowym komiksie w bibliotece PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 21 września 2017 14:01

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 223

Kalendarz wydarzeń

październik 2017
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
listopad 2017
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries