Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Kaszubskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
środa, 22 marca 2017 10:03

 
Artyści dla edukacji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
wtorek, 21 marca 2017 15:07

W bibliotecznej Galerii Na Piętrze zagościło malarstwo ilustracyjne do "Potopu" i poezji młodopolskiej. Wystawa ta to ciąg dalszy projektu "Artyści dla edukacji", który realizuje Stowarzyszenie Artystów Pasjonat z Rumi. Każdy obraz jest ilustracją wybranego przez artystę fragmentu "Potopu" lub wiersza poety Młodej Polski. Fragmenty te zamieszczone są pod obrazem, co stanowi doskonałą okazję nie tylko do poznania twórczości naszych artystów, ale i do przypomnienia wybitnych dzieł literatury polskiej. Zachęcamy do oglądania wystawy w godzinach pracy biblioteki do 3 kwietnia.

Opiekunów klas ze szkół ponadgimnazjalnych chętnych do obejrzenia wystawy z grupą i przeprowadzenia tej wielowymiarowej lekcji, prosimy kontakt pod nr tel. (58) 677-65-72.

 
Pasja Czytania z Bogną Zubrzycką PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 20 marca 2017 09:29

Owacjami na stojąco zakończyło się piątkowe spotkanie z Bogną Zubrzycką. Znana działaczka społeczna, wolontariuszka Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, emerytowana skrzypaczka i nauczycielka była gościem biblioteki w ramach projektu "Pasja Czytania". Spotkanie prowadził Krzysztof Szkurłatowski - fotograf i trzykrotny laureat Wejherowskiego Konkursu Literackiego "Powiew Weny". Udział wzięli w nim liczni goście - sympatycy Pani Bogny, ale także przedstawiciele władz samorządowych - Skarbnik Miasta Wejherowa - Arkadiusz Kraszkiewicz (reprezentujący Prezydenta Miasta Wejherowa), Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego - Jacek Thiel oraz Przewodniczący Rady Miasta Wejherowa - Bogdan Tokłowicz.

Jak na tytuł projektu przystało, spotkanie rozpoczęło się od przywołania zaangażowanego czytelnictwa, które przejawia się tym, jak mówiła sama autorka, że choć, wie, że nie jest w stanie przeczytać wszystkich książek, to bardzo się stara. Czyta bardzo różnorodną literaturę, ale wśród ulubionych autorów wymieniała min. Umberto Eco. Podczas spotkania wielokrotnie powtarzała, jak ważnym miejscem jest dla Niej biblioteka. To tutaj czekają na nią liczne książki, ale tutaj także miała okazję rozwijać jedną ze swoich wielkich pasji - aktorstwo. Sceniczny talent przypisuje genom i babci - Zofii Ordyńskiej, która była znaną aktorką. Panią Bognę mogliśmy zobaczyć w przedstawieniach przygotowanych w ramach kursu teatrologii prowadzonego przez naszą bibliotekę. Był to między innymi "Świętoszek" Moliera, czy kabaret "W srebrną nitkę zaplątani" na podstawie tekstów Tadeusza Boya Żeleńskiego. Jak powtarzała sama aktorka - przeszła w nich drogę od służącej do księżnej. Zauważona w biblioteczno-uniwersyteckiej grupie teatralnej "Srebrna Nitka", wystąpiła następnie w roli Matki w "Dwóch Teatrach" Jerzego Szaniawskiego wystawionego przez Teatr Oko w Filharmonii Kaszubskiej. Miło wspomina także niezwykłą, jak podkreśla, przygodę, jaką był występ w teledysku Weroniki Korthals do piosenki "Żal".

Wspomniana już babcia była nie tylko aktorką, ale i dziennikarką, publicystką i powieściopisarką. Literatem był także ojciec Pani Bogny. Nic więc dziwnego, że i u Niej zakiełkował talent literacki. Autorka tomiku poetyckiego "Poema straszej pani" oraz zbioru wspomnieniowych opowiadań "Mój jasny brzeg" była stałym uczestnikiem Wejherowskiego Konkursu Literackiego "Powiew Weny". Kilka z jej utworów poetyckich i prozatorskich zostało wyróżnionych, a ubiegłoroczny "Tryptyk o całopaleniu" zdobył I nagrodę w kategorii poezji. Opowiadając o pasji literackiej, autorka cytowała swoje utwory : niektóre żartobliwe, inne wzruszające. Osobne miejsce zajmuje w nich Wejherowo, w którym mieszka o dwunastu lat, a w którym, jak sama podkreśla, wszystko Jej się podoba.

Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej i ciepłej atmosferze. Anegdotom i żartom nie było końca. Nie zabrakło także wspomnień i poważnych refleksji. Autorka na zakończenie spotkania została obdarowana licznymi bukietami, będącymi skromnym wyrazem podziwu gości wobec Jej fascynującej osoby. Za niezwykłe spotkanie Pani Bogna nagrodzona została owacjami na stojąco.

Przypomnijmy, że projekt "Pasja Czytania" to cykl spotkań, będących kontynuacją "Literackich Śród". Co miesiąc spotykamy się z twórcami z naszego regionu, przybliżając mieszkańcom ich twórczość, a także poznając ich zainteresowania i pasje.

Kolejne spotkanie już 6. kwietnia o godzinie 18.00. Gościem czytelników będzie Tomasz Fopke. Zapraszamy!

tomiku poetyckiego „Poema starszej pani” (2012) i zbioru wspomnieniowych opowiadań „ Mój Jasny Brzeg” (2013)

Czytaj więcej na: http://www.nadmorski24.pl/wiadomosci/31324-bogna-zubrzycka-gosciem-039-pasji-czytania-039.html

 

ziałaczka społeczna i wolontariuszka Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, emerytowana skrzypaczka i nauczycielka,

Czytaj więcej na: http://www.nadmorski24.pl/wiadomosci/31324-bogna-zubrzycka-gosciem-039-pasji-czytania-039.html
ziałaczka społeczna i wolontariuszka Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, emerytowana skrzypaczka i nauczycielka,

Czytaj więcej na: http://www.nadmorski24.pl/wiadomosci/31324-bogna-zubrzycka-gosciem-039-pasji-czytania-039.html
 
Pasja Czytania z Bogną Zubrzycką PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
piątek, 17 marca 2017 11:00

 
Teatrzyk Kamishibai o ekologii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
środa, 15 marca 2017 00:00

W poniedziałkowe południe, kiedy przez chmury przebijało się nieśmiało już prawie wiosenne słońce, naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Raj Malucha. Przedszkolaki przyszły na spotkanie z Teatrzykiem Kamishibai, który miały już okazję poznać w Letniej Bibliotece w Pałacu. Tym razem teatr obrazkowy przybliżył im temat ekologii.

Pierwszym punktem spotkania była bajka "Dlaczego zwierzęta mieszkają w bloku Maćka?", w której mogliśmy się dowiedzieć, co może się stać, jak człowiek nie będzie dbał o przyrodę. Porozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy zatroszczyć się o nasze środowisko podczas codziennych czynności. Dzieci wspaniale potrafiły przytoczyć segregację odpadów. Następnie zapoznaliśmy się z różnymi książeczkami, które opowiadają nam o przyrodzie, lasach i zwierzętach w nich mieszkających. Na koniec dzieci wykonały wspólną pracę plastyczną - pomalowały farbami megakolorowankę o lesie. Pięknie wykonana praca będzie wspaniałą pamiątką z naszych zajęć.

galeria zdjęć

Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na kolejne.'

Opiekunowie grup zorganizowanych, którzy są chętni do udziału w różnego rodzaju lekcjach bibliotecznych proszeni są o kontakt z Wypożyczalnią dla Dzieci i Młodzieży.

 
Tygryski w świecie bajki modułowej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jozefina O.   
poniedziałek, 13 marca 2017 08:44

Momo i Kiki odwiedziły dziś Tygryski. Kto to? – pytają dzieci. To dwa przyjazne smoki, których historie sami ułożycie. A tygryskom udało się ułożyć, nie jedną, a dwie historie o smokach Momo i Kiki. Dzieci ustaliły, że Momo to chłopczyk, a Kiki dziewczynka. I Momo ma braciszka. A jak wracał do domu z Kiki, to spotkał sowę, albo może patrzył w chmury i podziwiał ich kształty…. Słowo daję, nie pamiętam. Taki urok bajeczki modułowej. Można ją tworzyć wiele razy i zawsze będzie wyjątkowa i  różna od poprzedniej. Potem była gra: część dzieci była Momo, część Kiki, a zadaniem obu smoków było jak najszybsze trafienie na polankę. Były tez przeszkody – chmurki. Po obowiązkowych zabawach Tygryski w grupach kolorowały „olbrzymie” kolorowanki,  oczywiście z Momo i Kikim. Można je  podziwiać w naszym Zakątku Wyobraźni. Serdecznie polecamy rodzicom i dzieciom duże kolorowanki, które można kolorować razem, bo, jak pokazały nasze zajęcia, dorośli bardzo to lubią.

Dziękujemy za wspólną zabawę!

zdjęcia

Zapraszamy za dwa tygodnie: 22 marca na godzinę 11.00

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 207

Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
maj 2017
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries