Zaproszenie na spotkanie z dietetykiem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
poniedziałek, 22 stycznia 2018 00:00

 
Kolejne spotkania z planszówkami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
piątek, 19 stycznia 2018 12:11

Przed nami kolejne spotkania z grami planszowymi...i nie tylko! Już dzisiaj spotyka się grupa "Planszówkowa odskocznia". Zapisy dzieci do tej grupy zostały już zamknięte. Natomiast w najbliższą sobotę (20 stycznia) od godziny 14.00 zapraszamy wszystkich chętnych (bez obowiązkowych zapisów) na rozgrywki rodzinne. Do wypróbowania ponad 30 gier! Do zobaczenia przy planszy!

 
"Złodziejka książek" na styczniowym spotkaniu DKK dla Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 18 stycznia 2018 11:53

Pierwsze, w 2018 roku, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży odbyło się we wtorkowe popołudnie, 16 stycznia. Tematem rozmowy była książka, która, jak się okazało, połączyła wszystkie gusta - "Złodziejka ksiażek" Markusa Zusaka.

Tematy wojenne pojawiały się na DKK wielokrotnie (ostatnio za sprawą Johna Boyne`a i jego "Chłopca na szczycie góry"). Powieść Zusaka (choć pochodzi już sprzed dziesięciu lat!) jest na tym tle pozycją pod wieloma względami wyjątkową. Autor obala wszystkie przyzwyczajenia czytelnicze. Po pierwsze - narratorem powieści jest Śmierć. Ta, czy też raczej Ten, którego boimy się najbardziej, nie jest tu pokazany jako największe zło. Kiedy snuje swoją historię zaczynamy poznawać bolesną prawdę o tym, że to drugiego człowieka powinniśmy bać się najbardziej i to ludzka nienawiść i wypaczenie potęgi słowa, doprowadziły do tragicznego bilansu II Wojny Światowej. Śmierć wykonywała tylko swoją pracę, unosząc na ramionach wątłe dusze, nad niektórymi pochylając się nieco dłużej...Na koniec podsumuje to szokującym zdaniem "Czuję się prześladowany przez ludzi".

Ale narrator nie nie jedyny wyjątkowy element powieści Zusaka. Poetycka forma, zabawy językowe, czarny humor, który pojawia się zamiast patosu - tak się zwykle o wojnie nie pisze. A wszystko po to, by przeżywać razem z bohaterami, całą intensywnością uczuć. Cierpią tu przecież wszyscy : i Niemcy i Zydzi, dzieci boją się gniewu dorosłych (a nawet swoich rówieśników w Hitlerjugend), dorośli drżą o życie najbliższych. Wokół spadają bomby, a ojcowie zostają wezwani na front. Wszystko to z perspektywy dorastającej dziewczynki, która też nie jest typowa - zajmuje się...kradzieżą książek! A książki i słowo w tej powieści zajmują wyjątkowe miejsce. Pozwalają tytułowej bohaterce przetrwać (i to dosłownie przeżyć, co okazuje się na końcu), podnoszą na duchu wszystkich sąsiadów, kiedy alarm bombowy zsyła ich do zatłoczonej piwnicy, a także stają się bezpośrednią przyczyną całej opowieści zamkniętej w małym dzienniku znalezionym przez Śmierć...

Tych kilka wyjątkowych wątków to tylko namiastka bogactwa metafor i odniesień. Klubowiczki zwracały uwagę na wiele wątków, które zapadły im w pamięć. Wspominały także ulubionego bohatera - Rudy`ego, którego losy wywołały wiele wzruszeń.

Po tej emocjonalnej rozmowie przyszedł czas na utrwalenie ulubionych cytatów ze "Złodziejki książek" na ręcznie wykonanych zakładkach.

Na zakończenie spotkania postanowiliśmy rozgrzać naszą kreatywność, układając wspólną historię za pomocą kart Kamishibai. Był nie tylko wspaniały trening umiejętności literackich, ale, przede wszystkim - świetna zabawa! Zaskakująca fabuła i szybkie zwroty akcji wciągnęły Klubowiczki, aż do ostatniej karty. Zgodnie uznały, że ta forma literackiej zabawy pojawiać się będzie częściej na DKK.

Na kolejne spotkanie zapraszamy wyjątkowo (z racji ferii zimowych) w środę, 7. lutego o godz. 15.00. Porozmawiamy o książce "Droga do przebaczenia" Johna Burnhama Schwartza. Zapraszamy!

 
Styczniowe spotkanie DKK dla Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 15 stycznia 2018 11:50

 
Piątkowa "Planszówkowa odskocznia" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Alicja S.   
poniedziałek, 15 stycznia 2018 11:10

12.01 odbyło się spotkanie klubu gier planszowych „Planszówka odskocznia”. Tym razem udało nam się zagrać w Colt Express,  grę, którą wspólnie składaliśmy na poprzednich zajęciach i która wzbudziła mnóstwo emocji. Zajęcia rozpoczęliśmy wspólną grą „ Na końcu języka”, która okazała się być dość trudna, ale niezwykle zabawna. Na końcu podzieliliśmy się na dwie grupy : jedna grupa grała w ujmującą grę pt. „Pic na wodę” , a druga w zręcznościową grę pt.”Mistakos”. Kolejne spotkanie odbędzie się 19.01 o godzinie 15. Nabór do grupy został zakończony.

 
Dzień Babci i Dziadka w Bibliotece! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jozefina O.   
piątek, 12 stycznia 2018 12:11

Razem z Puchatkami i Tygryskami obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Świętowaliśmy razem z niektórymi Babciami i Dziadkami, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Bardzo Dziadkom dziękujemy. I za obecność i za wspólną zabawę!

Z ogromną przyjemnością słuchałam, gdy dzieci mówiły o swoich Babciach i Dziadkach, jak mają na imię, gdzie mieszkają, co robią z dziadkami. Z całą otwartością i szczerością nasze maluszki zaprzeczyły wizerunkowi współczesnej babci z wiersza pani Pydych „ Babcia w czerwonej sukience”. Opowiadały, że z Babcią tańczą, skaczą, bawią się lalkami! Wykrajają pierogi, pieką ciasteczka. A z Dziadkiem chodzą na spacery, czytają książeczki, bawią się autami. Lista zajęć z Dziadkami była bardzo długa i budująca. Niczym dzieci nie dały się zaskoczyć. Ba! Mówiły jedno przez drugie, więc, proszę mi wierzyć , miały wiele do powiedzenia!

Zabawa, zawsze wesoła, była jeszcze weselsza, dzięki obecności Dziadków. Oprócz tradycyjnego Kółka, Niedźwiedzia czy Koników, był pociąg z Dziadkami, a nawet wspólny taniec przy piosence Głowa ramiona. Dużo radości i śmiechu.

Oczywiście nie mogło zabraknąć pracy plastycznej, której adresatami byli Dziadkowie. Puchatki wykonały piękny bukiet, a Tygryski niezwykłą laurkę. Zawsze podziwiam kreatywność dzieci, z jaką wykonują swoją pracę. Każda praca (laurka czy bukiecik) jest wyjątkowa. Myślę, że każda Babcia, każdy Dziadek, który dostanie tak niezwykły prezent będzie zachwycony i dumny.

Wszystkim Dziadkom życzymy

Zdrowia, uśmiechu

i jak najwięcej bezcennych chwil z wnukami!

 

Galeria Puchatki

Galeria Tygryski

 

Następne spotkanie odbędzie się:

Puchatki – 23 stycznia 2018, godzina 11.00

Tygryski – 24 stycznia 2018, godzina 11.00

Będziemy rozmawiać o zimie. Mam nadzieję, że zima w końcu do nas zawita.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 235

Kalendarz wydarzeń

luty 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
marzec 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries