Sprawozdanie z kwietniowego spotkania DKK dla Dorosłych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
piątek, 13 kwietnia 2018 07:33

Ostatnie, 5.04. 2018 r., spotkanie DKK dla Dorosłych dowiodło, nie po raz pierwszy, ważkości czytania i to bez względu  na poglądy, zainteresowaniach, płeć, wiek.

Powieść Richarda Flanagana Klaśnięcie jednej dłoni wywołała ożywioną dyskusję. O to właśnie chodzi, by ludzie rozmawiali ze sobą w realnym, nie wirtualnym świecie, by dyskutowali, wymieniali poglądy nie tylko polityczne, religijne…Bez względu na to, czy i komu książka się podobała, spowodowała wymianę poglądów o problemach i formie powieści. Skoro część klubowiczów usatysfakcjonowała kwietniowa lektura, uznałam, że nie będziemy pastwić się nad jej słabościami, lecz sprawdzimy, co jest w niej wartościowe, ponadczasowe i ważne dla czytelnika: tu i teraz. Większość pozostała przy swojej ocenie prozy Flanagana. Dobrze, na tym polega wolność.

Kwietniowym spotkaniem DKK dla Dorosłych w MBP w Wejherowie wszedł w ósmy rok nieprzerwanej działalności. Uczciliśmy tę rocznicę bogatszymi niż zwykle dodatkami do kawy i herbaty przygotowanymi przez klubowiczki.

Następne spotkanie DKK dla Dorosłych już 10.05. br., o godz.16.00. Zapraszamy. Będzie się działo, że zacytuję klasyka.

Zdjęcia.

Ewelina Roszman / moderatorka DKK/

 
W kręgu zdrowia i urody - żyj świadomie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
piątek, 13 kwietnia 2018 00:00

12 kwietnia w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "W kręgu zdrowia i urody". Gościem czytelników był Jerzy Szafarz, który przygotował prelekcję pt. "Żyj świadomie". Prezentacja ukazywała wiele zagrożeń związanych ze współczesnym światem : zanieczyszczenie środowiska, wyjałowienie ziemi, zubożenie pod względem składników odżywczych warzyw i owoców. Te wszystkie czynniki mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Powołując się na autorytety w dziedzinie, Jerzy Szafarz wspominał o zaletach dodatkowej suplementacji i uzupełnienia brakujących przeciętnemu człowiekowi minerałów i witamin.

Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie i pozwoliło na wymianę poglądów. Dziękujemy za ciekawą rozmowę.

Kolejne spotkanie z cyklu "W kręgu zdrowia i urody" odbędzie się 15 maja o godz. 17.00. Gościem naszych czytelników będzie Michał Konkel, który przygotuje prelekcję na temat "Ziołowy detoks na wiosnę". Zapraszamy!

 
Biedronki poznają tajniki ekologii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
piątek, 13 kwietnia 2018 00:00

Wprawdzie pprojekt EkoPaka dobiegł już końca, ale prowadzone w jego ramach warsztaty spotykają się z niegasnącym zainteresowaniem. Tym razem z programu edukacji ekologicznej skorzystała grupa Motylków z Przedszkola Samorządowego.

Zajęcia dotyczyły aluminium. Dzieci dowiedziały się najpierw, w których przedmiotach codziennego użytku można je odnaleźć, następnie - skąd pochodzi. Dzięki aluminiowemu labiryntowi poznały drogę od wydobycia rudy boksytu do stworzenia gotowego produktu z fabryki. Następnie Biedronki poznawały cechy różnych metali, uczestnicząc w specjalnych "stacyjkach". Na każdej czekała na nich naukowa zabawa : było łowienie rybek magnetycznych, wyścigi kolejek górskich, czy drucikowe napisy. Ostatnią stacyjką było tworzenie maszyny do wydobycia boksytu, którą, wspólnymi siłami, stworzyła cała grupa. Efekt ich pracy budził podziw!

Zabawa nie tylko pokazała dzieciom cechy przedmiotów wykonanych z aluminium. Po skończonej pracy powstał bałagan. Doskonale zilustrowało to proces wydobywania boksytu. Jako efekt uboczny powstaje wówczas toksyczny czerwony szlam, który musi być składowany jako substancja niebezpieczna. Dzieci dowiedziały się za pomocą zabawy, że o wiele bezpieczniej i oszczędniej jest zamknąć obieg aluminium. Ponad połowa aluminium przetwarzanego w Europie pochodzi z surowców wtórnych.

Jak zwykle z EkoPaką, spotkanie było doskonałą okazją do nauki przez zabawę. Dziękujemy za odwiedziny i owocne spotkanie!

 
Titanic-historia nieznana PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 12 kwietnia 2018 13:49

Zapraszamy 13 kwietnia na finisaż wystawy "Titanic - historia nieznana". W programie prelekcja autora wystawy - Macieja Skrzypczaka. To będzie wyjątkowa podróż w czasie..


 
Tygryski i rycerze! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jozefina O.   
czwartek, 12 kwietnia 2018 13:13

U Tygrysków rozgościli się rycerze. Rycerskość królowała. Jako pierwszego rycerza dzieci poznały Orzeszka, który był bardzo twardy, dosłownie, bo smoki gruchały sobie swoje zęby próbując ugryźć rycerza Orzeszka. Jednak rycerz ów oprócz tej umiejętności nie umiał nic, zwłaszcza być miły i grzeczny i musiał uczyć się tego z Księgi Miłych Słów. Tygryski są niesamowite! Miałam zacząć od kodeksu rycerskiego, którym każdy rycerz powinien się kierować, ale niestety, nie udało mi się. Dzieci mnie przegadały. Rozmawialiśmy więc o rumaku, czyli najlepszym koniu jakiego rycerz posiadał i którego dosiadał podczas turniejów; o samych turniejach, w których rycerze walczyli na kopie, z reguły do pierwszego upadku. O uzbrojeniu rycerza, które całkiem sporo ważyło (ok. 30 kg) według niektórych, choć część Tygrysków zaprzeczyła zdecydowanie, zwłaszcza przymierzając hełm z przyłbicą (plastikowy!) i trudno było dzieciom przyswoić, że poruszając się w kompletnym uzbrojeniu, gdy rycerz miał głowę, ręce, nogi, tułów, nawet stopy i dłonie ubrane w metalową zbroję, raczej trudno mu było się swobodnie poruszać. Za to bez trudu odpowiedziały, gdzie rycerze mieszkali – w zamkach. Poopowiadaliśmy sobie o najważniejszym i najdroższym meblu na zamku, czyli wielkim łożu z kotarami, które miało chronić przed panującymi w zamku przeciągami. O Wielkiej Sali, gdzie pan zamku przyjmował gości; o kuchni zamkowej i jej rozmiarze, rożnach i paleniskach. O studni, która obowiązkowo musiała być na zamku i zwodzonym moście, który chronił przed niepożądanymi przybyszami. Na koniec naszej inspirującej rozmowy z Tygryskami układaliśmy trzech rycerzy, z różnym rodzajem uzbrojenia, taki rycerz w przekroju ( z początku średniowiecza, środka i końca epoki). Tygryski fantastycznie sobie radziły z takimi puzzlami.

A w naszej części zabawowej rozgościł się Stary niedźwiedź, a także nowa zabawa – w ubywające krzesełko. Mam nadzieję, że Tygryskom  podobają się nowe zabawy, bo w kolejce czeka już kilka następnych.J

Praca artystyczna – rycerz, którego trzeba było wybrać, skleić i pokolorować, a następnie wyciąć – wyszedł wspaniale! Żaden się nie powtórzył! Prace dzieci są po prostu niesamowite!

Zapraszam do obejrzenia galerii, a jeszcze serdeczniej na następne spotkanie:

25 kwietnia na godzinę 11.00.

 
Rodzina się zgrywa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
środa, 11 kwietnia 2018 10:30

7.04 odbyły się kolejne rozgrywki  z cyklu: Rodzina się zgrywa! Na początku zagraliśmy w Fasolki i Prawo Dżungli, potem z kolejnymi osobami w Colt Express i Timeline, na końcu z kolejnymi małymi gośćmi w Mistakos. Ostatnie zajęcia odbędą się 12.05 od godziny 14 do 17.30. Nie wymagamy zapisów, wstęp jest wolny i można dołączyć do rozgrywek w każdej chwili. Zapraszamy serdecznie!

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 246

Kalendarz wydarzeń

maj 2018
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries