Sprawozdanie z październikowego spotkania DKK dla Dorosłych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
poniedziałek, 16 października 2017 13:17

Niektórzy nie czytają w ogóle, inni poprawiają niechlubną polską statystykę.  Do tych drugich zaliczają się uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki, bo na ostatnim spotkaniu, 12.10.br., podzielili się refleksjami o dwóch książkach: Martina Pollacka Topografia pamięci i Michała Cichego pt. Pozwól rzece płynąć. Obie wywołały ożywioną dyskusję.

M. Pollack po raz czwarty1 pojawił się na DKK. Jest sumieniem swego narodu, Austriaków, nie daje im zapomnieć o upiorach przeszłości. Przypomina o uwikłaniu w faszyzm, obnaża wypieranie pamięci o zbrodniach dokonanych przez nazistów w całej Europie Wschodniej. Drugim wątkiem książki jest uchodźctwo w tej części Europy, a co za tym idzie, długa tradycja  różnorodności etnicznej i religijnej. Przy obecnym odradzaniu się nacjonalizmów w różnych częściach Europy Topografia pamięci nie jest tylko książką historyczną.

Michał Cichy, laureat NL Gdynia za książkę pt. Zawsze jest dzisiaj wydał w br. kolejną: Pozwól rzece płynąć, która, zdaniem klubowiczów, otrzyma niejedną nagrodę w nadchodzących  konkursach. Ktoś powiedział o nim, że wychodził sobie rozum. Śladem Cichego może podążać każdy w tym kierunku- wychodzenia sobie rozumu. Wystarczy oderwać się od ekranów telewizorów, komputerów, smartfonów, stanu ciągłego zaaferowania tym, co narzucają media i wyjść w świat: drzew, ptaków, ludzi- różnych, szumów ulicy, topniejącego śniegu, rzeki… i  bez pośpiechu, który stał się przekleństwem, kontemplować świat, który jest na wyciągnięcie ręki. Może w ten sposób odnajdzie się swój świat  i swoją tożsamość? Michał Cichy pokazuje rzeczywistość oswojoną, jednak zaskakującą, zadziwiającą i piękną. Polecamy wszystkim czytelnikom omówione powyżej książki.

Galeria

1 W Wypożyczalni dla Dorosłych dostępne są wszystkie książki M. Pollacka, w tym omówione na DKK: Śmierć w bunkrze, Cesarz Ameryki, Skażone krajobrazy.

Ewelina Roszman

/ moderatorka DKK/

 
Kolejne Przedszkolaki w projekcie "Z książką na start" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 16 października 2017 08:56

Projekt "Z książką na start", który trwa u nas od września ubiegłego roku, udowadnia, że czytać można w każdym wieku. Odwiedzając wejherowskie przedszkola, pokazujemy dzieciom, że w naszym królestwie książek znajdują się tak wyjątkowe pozycje, że nawet dziecko może wyruszyć samodzielnie w podróż literacką. Oczywiście potrzebuje do tego specjalnego Paszportu Małego Czytelnika, ale taki otrzyma w Pakiecie Startowym. Reakcja kilkulatków na informację, że one już też mogą same czytać - bezcenna!

W tak radosnej atmosferze przebiegało spotkanie w Przedszkolu Samorządowym nr 2, które bibliotekarki, wspólnie z żółwikiem Hugo, odwiedziły w miniony wtorek (10. października). Dzieci z grupy "Krasnoludki" miały okazję poznać historię "O dzieciach, które kochały książki". Dowiedziały się z niej, jak wielką przyjemnością dla całej rodziny może być czytanie książek. Później przyszedł czas na to, żeby spróbowały własnych sił! Choć trudno było im w to na początku uwierzyć, to okazało się, że bez problemu każde z nich może zapoznać się z książką "Naciśnij mnie". Ta wyjątkowa książka nie tylko gwarantuje świetną zabawę z magicznymi kropkami, ale angażuje dzieci w proces czytania. Zabawa była przednia! Podobnie z kolejnymi interaktywnymi książeczkami. Dzieci wyruszały w podróż z nakręcanym pociągiem po torach, czy szybującym samolotem po innych kontynentach. Dzieci tak świetnie spisały się podczas spotkania, że na pamiątkę otrzymały odznakę od żółwika Hugo. Obiecały odwiedzić bibliotekę, w której czekają nich Pakiety Startowe na dobry początek podróży literackiej. O specjalnym projekcie przygotowanym dla najmłodszych czytelników mieli okazję dowiedzieć się także rodzice ze specjalnych listów przekazanych do przedszkoli.Dziękujemy za fantastyczne spotkanie i zapraszamy do biblioteki!

Przypomnijmy, że projekt "Z książką na start" jest organizowany przez Fundację Metropolia Dzieci we współpracy z bibliotekami publicznymi, w tym z Miejską Biblioteką Publiczną w Wejherowie.Jest on skierowany do dzieci w wieku 0-6 lat. Dziecko, przystępując do akcji, otrzyma darmowy Pakiet Startowy, a w nim Paszport Młodego Czytelnika, do którego będzie wbijana pieczątka za każdym razem, gdy odwiedzi jedną z bibliotek biorących udział w projekcie i wypożyczy książkę. Gdy uzbiera określoną regulaminem liczbę pieczątek, otrzyma imienny dyplom. W skład Pakietu Startowego wchodzi też inny, niezwykle ważny element – książka dopasowana do wieku i zainteresowań Młodego Czytelnika. Na dobry start. Warto pamiętać, że dla wielu dzieci będzie to ich pierwsza własna książka (!)
Projekt kierowany jest do dzieci w wieku 0-6 lat, ale tak naprawdę grupą docelową są rodzice, celem akcji jest bowiem to, aby dzieci i rodzice spędzali czas razem. Zależy nam na tym, aby mniej czasu spędzali przed telewizorem i komputerem i wyszli razem z domu lub spędzili w nim czas, ale w sposób mądry i kreatywny. Jednym z takich sposobów jest wspólne wyjście do biblioteki, a następnie czytanie książek, które stwarza okazję do nawiązania bliskich relacji, rozmów o książkach i ich bohaterach, jak również rozwija kreatywność u dzieci dzięki obcowaniu z książką, światem fantazji, bohaterów realnych i wykreowanych, co niewątpliwie wpłynie korzystnie na rozwój dziecka, jego wiedzę i umiejętności społeczne.
Projekt jest bezpłatny i nieograniczony czasowo : można przystąpić do niego w dowolnym momencie.

 
Tygryski poznają recykling PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 12 października 2017 06:52

Na zajęciach grupy Tygrysków Klubu Małego Czytelnika, które odbyły się 11.10, dzieci dowiedziały się co oznacza recykling. Same stworzyły piękne motyle z ,wydawałoby się, bezużytecznych śmieci  oraz aktywnie uczestniczyły w czytaniu wierszy na temat tego, że nie należy śmiecić, bo jak same powiedziały szkodzi to i zwierzętom i ludziom. Dzieci wesoło bawiły się przy zabawach z chustą animacyjną, śpiewały piosenki o niedźwiedziu i konikach oraz obiecały, że nigdy nie będą śmiecić. Uczestnicy zobaczyli też jak wyglądają kolczyki z recyklingu, oraz miały możliwość wziąć do ręki kolczyki z tytanu i lawy wulkanicznej, oraz pobawić się drewnianymi bączkami- w ten sposób dowiedziały się, że istnieją różne materiały, które nadają się do powtórnego przetworzenia.

Nasze spotkanie było także okazją do świętowania 4 urodzin Maksa, który poczęstował wszystkie dzieci pysznymi słodkościami.

Na kolejne zajęcia zapraszamy 24 października o godz. 11.00

Galeria

 
Puchatki używają czarodziejskich słów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
środa, 11 października 2017 08:12

Za nami trzecie spotkanie grupy „Puchatków” Klubu Małego Czytelnika, na którym maluszki opowiadały, jakich słów używamy w różnych sytuacjach. „Dzień dobry”, „Do widzenia”, „Przepraszam”, „Proszę”, „Dziękuję”..... to słowa, których powinniśmy używać na co dzień. Klubowicze bardzo dobrze sobie poradzili z zadaniami. Wiedzieli, że wchodząc np. do biblioteki, witamy się z panią, mówiąc „Dzień dobry”, za obsługę i wypożyczoną książeczkę – „Dziękuję”. A gdy chcemy poczęstować drugą osobę cukierkiem, mówimy „Proszę”. W tematykę spotkania wprowadziło nas opowiadanie pt. „Czarodziejskie słowo”, które pokazało Puchatkom, jak wielkie znaczenie ma używanie podanych wyżej słów. Wywnioskowały, że ich używanie powoduje zmianę stosunku, nastawienia drugiej osoby do nas. Że wtedy łatwiej jest uzyskać przychylność rozmówcy :-).

 

Maluszki świetnie się bawiły podczas zabaw z chustą animacyjną, w które wprowadził ich fantastyczny pociąg. Choć z początku brakowało nam maszynistów :-). Nie zabrakło tradycyjnych zabaw takich jak Stary Niedźwiedź, Kółko graniaste oraz tak bardzo lubianych i wyczekiwanych przez klubowiczów Koników :-). Prace plastyczne tworzyliśmy na dywanie. Przy użyciu pudełek z kartkami, farbek oraz szklanych kulek i w rytm muzyki Puchatki wykonały fantastyczne prace. Będzie można je podziwiać w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. Na zakończenie zajęć tradycyjnie dzieci otrzymały naklejki, które wkleiły do swoich dzienniczków oraz słodką niespodziankę.

 

Galeria

Dziękujemy za aktywny udział w zajęciach.

Na następne spotkanie grupę „Puchatków” zapraszamy 24 października (wtorek)

o godz. 11.00

Do zobaczenia :-)

 
Zaproszenie na październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
wtorek, 10 października 2017 00:00

Najbliższe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  dla Dorosłych zaplanowano na czwartek, 12. 10. br. o godz. 16.00. Przedmiotem rozmowy będą dwie książki: Michała Cichego pt. Pozwól rzece płynąć oraz Martina Pollacka pt. Topografia pamięci.

Zaproszenie dotyczy nie tylko klubowiczów, ale wszystkich czytelników zainteresowanych rozmową o ciekawych książkach w przyjaznych murach MBP, pośród osób o różnych poglądach i zapatrywaniach na omawianą lekturę.

 

 
Pisarze spotkali się z młodymi czytelnikami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 09 października 2017 07:10

Już po raz dziesiąty w województwie pomorskim odbyły się Pomorskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami "Z książką na walizkach", tym razem pod hasłem "Strachy na lachy". Projekt ten realizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Wydawnictwo Literatura we współpracy z bibliotekami z całego województwa. Do projektu, jak co roku, włączyła się także nasza biblioteka, organizując spotkania z Marcinem Pałaszem oraz Dorotą Combrzyńską-Nogalą.

Jak podkreślają nauczyciele, którzy uczestniczyli w spotkaniach ze swoimi uczniami, bezpośredni kontakt z autorem jest bardzo cenny dla dzieci. Mogą poznać tajniki jego pracy, dowiedzieć się co sam lubi czytać i jak powstają jego książki, które po takim spotkaniu zupełnie inaczej są odbierane. Jest to najlepsza forma promocji czytelnictwa - zachęceni opowieściami autora uczniowie, chętniej sięgną po jego powieści. W tym roku jedno ze spotkań było dodatkowo cenne - dotyczyło książki, która od tego roku szkolnego znalazła się na liście lektur w klasach I-III.

"Sposób na Elfa", bo o tej książce mowa, to opowiadanie Marcina Pałasza, której autor poświęcił najwięcej uwagi podczas spotkania. Nic dziwnego - dzieci same domagały się historyjek o Elfie, który jest prawdziwym pupilem autora. Wybuchom śmiechu nie było końca. Nie zabrakło także opowieści o początkach pisarstwa i innych książkach autora. Dzięki umiejętności nawiązania świetnego kontaktu z dziećmi, autor zaskarbił sobie ich sympatię i, co najważniejsze, ciekawość czytelniczą. Na koniec ustawiła się długa kolejka po osobistą dedykację w zakupionych książkach. Autor nie zapomniał o wszystkich czytelnikach naszej biblioteki, dla których złożył pamiątkowy wpis w kronice i dedykacje w książkach.

Drugiego dnia młodzi czytelnicy spotkali się z  Dorotą Combrzyńską-Nogalą. Autorka książek z serii "Wojny dorosłych. Historie dzieci" : "Syberyjskie przygody Chmurki" i "Bezsenność Jutki", dużo miejsca na spotkaniu poświęciła historii. Dzieci miały okazję poznać tło historyczne książek autorki i dowiedzieć się kim były osoby, których przeżycia stały się zalążkiem opowiadań. Na prezentacji multimedialnej podziwiały także krajobrazy Syberii oraz zamieszkujące ją zwierzęta. I tym razem do autorki ustawiła się długa kolejka po wpis do zakupionych książek. Pojawiły się także dedykacje w bibliotecznych egzemplarzach opowiadań i pamiątkowy wpis w kronice.

W spotkaniach udział wzięli uczniowie z wejherowskich szkół : SP nr 5, SP nr 8, SP nr 11, SP nr 6 i Społecznej Szkoły Podstawowej. Łącznie było to 120 osób.

Projektowi  towarzyszył konkurs plastyczny. Dzieci uczestniczące w spotkaniu czytały wcześniej wytypowaną książkę i na tej podstawie wykonywały ilustracje. W trakcie spotkania autor dokonywał wyboru trzech najlepszych, za które dzieci otrzymały upominki książkowe. Prace zwycięzców przeszły do dalszej rywalizacji na szczeblu wojewódzkim, gdzie o wyborze najlepszych zadecyduje 6-osobowe jury. Podczas spotkania z Marcinem Pałaszem dzieci wykonały ilustracje do jego książki pt. „Sposób na Elfa”. Zwycięzcą konkursu został  Julian Piekut ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Wejherowie (jego praca przeszła do etapu wojewódzkiego), drugie miejsce zdobyła praca Natalii Kamionki (kl. II Społeczna SP) a trzecie – praca Adrianny Plebanek (kl. II SP nr 5).

Podczas spotkania z Dorotą Combrzyńską-Nogalą dzieci wykonały ilustracje do jej książki pt. "Syberyjskie przygody Chmurki". Zwyciężyła praca Aleksandry Melcer ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie (jej praca przeszła do etapu wojewódzkiego). Drugie miejsce zajęła Laura Powalska (kl. V SP nr 11), a trzecie –  Amelia Paczos (kl. V SP nr 6)

Głównym organizatorem konkursu i fundatorem nagród jest Wydawnictwo Literatura.

Dziękujemy za owocne spotkania i zachęcamy do zapoznania się z książkami naszych gości, które znaleźć można na pólkach Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 226

Kalendarz wydarzeń

listopad 2017
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
grudzień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries