Narodowe Czytanie "Wesela" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
środa, 30 sierpnia 2017 00:00

 
Kiedy masz osiemnaście lat... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 28 sierpnia 2017 00:00

"(...) miałem i mam osiemnaście lat, więc to chyba logiczne, że chciałem prawdy, chciałem ognia, wydawało mi się, że widzę, jak wnętrze tej bani wypełnia gaz i jak łatwo jest go podpalić, sprawić, żeby wybuchła. Chciałem napić się czystego, niezmieszanego spirytusu, chciałem oblać nim wszystkich i podpalić i uwierzyłem bardzo mocno, że mi się to uda (...)"

Te słowa Cypriana - głównego bohatera powieści "Radio Armageddon" Jakuba Żulczyka, mogłyby posłużyć za jej uproszczone streszczenie. O tym, jak to jest, kiedy ma się osiemnaście lat, rozmawiały rówieśniczki książkowych bohaterów podczas wakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży, które odbyło się 23 sierpnia.

Pierwsza reakcja Czytelniczek odwoływała się do porównań życia głównych bohaterów do ich własnego. Od razu padły słowa o tym, jak różne są te światy i że mają nadzieję, że ich rówieśnicy jednak tak nie żyją. Nasunęło to myśl o dystansie jaki trzeba mieć do realistycznej płaszczyzny, w której toczy się akcja. Osiemnastolatkowie Żulczyka, choć chodzą do szkoły (prywatnej, w której obowiązuje zasada indywidualnego podejścia do ucznia, co nie jest bez znaczenia), spotykają się po lekcjach, chodzą na imprezy, w pewnym momencie wymykają się tej rzeczywistości. Wszystko za sprawą zespołu - tytułowego Radia Armageddon - który postanawia założyć ta czwórka nastolatków : wspomniany już Cyprian, Nadzieja, Szymon i Gnat. Jednak to nie muzyka ma być ich celem, a obudzenie rówieśników ze stanu letargu, w którym (zdaniem założycieli zespołu) tkwią. Chcą im pokazać jak kruchy jest ich świat zbudowany na obłudzie, w którym zostali wciśnięci niczym do bańki, która ma ich chronić przed prawdą. I to o prawdę zdają się "muzycy" walczyć. Młodzieńczy bunt? Bunt dla buntu? Udało się Żulczykowi uchwycić tę wspólną dla kolejnych pokoleń sferę..Jak nietrudno się domyśleć działalność zespołu okazuje się wielkim sukcesem, choć okraszonym skandalami, zamieszkami i przestępstwami. Wszystko ucina się wraz z tajemniczym zniknięciem Cypriana...Losy Radia Armageddon musimy poznawać w poszatkowanej narracji Szymona i Nadziei, w której niczym puzzle, doszukiwać się musimy chronologii. Ten zabieg najbardziej przypadł Czytelniczkom do gustu, podobnie jak wyrazisty styl autora i język, jakim operuje. Dalej było już jednak słabiej. Kiedy akcja zmierza w kierunku katastrofy Radia Armageddon, Czytelniczki czuły już znużenie i zniecierpliwienie zachowaniem coraz bardziej "papierowych" postaci. To sprawiało, że lektura tej objętościowo ogromnej powieści, stała się nie lada wyzwaniem.Wszyscy przyznali jednak zgodnie, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ładunek emocjonalny, jaki zostawia po sobie, sprawia, że wraca się nie niej myślami i stawia kilka pytań od nowa. Czytelniczki wskazały też wiele ciekawych wątków książki, takie jak : symboliczne imiona bohaterów, które znajdowały uzasadnienie w ich dalszych losach, nawiązanie do przywódców wielu ruchów, którzy swoją charyzmą zjednywali do swoich ideologicznych haseł, czy też wyjałowionego z wartości otaczającego nas świata. Te i inne tematy czekają na wszystkich, którzy zdecydują się poznać Cypriana i jego historię. Chętnych do zapoznania się z opinią Czytelniczek odsyłamy do recenzji Klubowiczki tutaj

Na zakończenie spotkania nie zabrakło oczywiście wykonania zakładek z cytatami z książki i tradycyjnej rozgrywki w "Dixit", w której pojawiały się tytuły książek (Czytelniczkom do głowy wpadały najczęściej porównania z lekturami szkolnymi - to znak zbliżającego się końca wakacji..").

Na kolejne spotkanie DKK dla Młodzieży zapraszamy we wrześniu. Dokładny termin zostanie ustalony po zapoznaniu się uczniów z planami lekcji w szkołach i podany w komunikatach na stronie internetowej i Facebooku. Tym razem, na prośbę jednej z Czytelniczek, sięgniemy po książkę "Kot Bob i ja" Jamesa Bowena. Powieść Jakuba Żulczyka czeka natomiast na półce Wypożyczalni dla Dorosłych : "Ta historia jest już opowiedziana, wypłynęła z ziemi i zawisła w powietrzu, czeka na kogoś, kto będzie chciał ją prześledzić, wejść w nią, posłuchać jej." Zapraszamy!

Ewelina Magdziarczyk-Plebanek

moderatorka DKK dla Młodzieży w MBP w Wejherowie

 

Wszystkie cytaty pochodzą z książki "Radio Armageddon" Jakuba Żulczyka, Warszawa : "Świat Książki", 2015. Powieść dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych.

 
Bawmy się razem! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
czwartek, 24 sierpnia 2017 13:54

 

Pierwsze spotkanie odbędzie się 11 września o godz. 10.00

Wszystkich chętnych zapraszamy!

 
Zmiany w organizacji pracy biblioteki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
środa, 23 sierpnia 2017 10:47

 

 

W PONIEDZIAŁEK

04 WRZEŚNIA

BIBLIOTEKA BĘDZIE CZYNNA

DO GODZINY 13.45.

 

Za utrudnienia przepraszamy.

 
Wakacyjne spotkanie DKK dla Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 21 sierpnia 2017 09:13

 
Podsumowanie zajęć "Angielski na wesoło" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 17 sierpnia 2017 06:44

11 sierpnia pożegnaliśmy ostatnich uczestników zajęć bibliotecznych z cyklu „Angielski na wesoło”. Przez dwa tygodnie najstarsza grupa wiekowa spędzała czas na językowej frajdzie, zawarły się nowe znajomości i zetknęliśmy się z ciekawymi zagadnieniami. Podobnie jak w dwóch poprzednich grupach, i tym razem dzieci mnóstwo się bawiły i śmiały. Poznały kilka związanych z wakacyjnym wypoczynkiem zwrotów i słówek, które dopasowywały wspólnie z ich znaczeniami angielskimi lub polskimi. Poznały, czym są rzeczowniki złożone – compound nouns – na przykładzie kilku i dopasowywały ich części składowe ze sobą.  Konkurowały ze sobą w grupach np. bawiąc się w kalambury czy wspólnie poszukując jak największej ilości nazw zawodów w języku angielskim. Pobudzały swoją kreatywność tworząc rozmaite 'word chains' oraz zapoznały się z wybranymi idiomami/powiedzeniami i ich znaczeniem. Zetknęły się z próbą samodzielnego tłumaczenia fragmentów zdań lub idiomów, co przyniosło sporo śmiechu i zabawnych skojarzeń. Zmierzyły się z zadaniem zapamiętania danych idiomów/powiedzeń wraz z ich prawidłowym, a nie tylko dosłownym tłumaczeniem, co wcale nie okazało się takie proste – jednak wspólnie udało się to wykonać prawie zupełnie dobrze. Uczestnicy poznali lub przypomnieli sobie znaki rozpoznawcze, główne punty turystyczne, flagi, symbole czy związane z krajami anglojęzycznymi święta narodowe. Podczas wspólnych zabaw – wszystkich z wykorzystaniem angielskiego - królował podobny do „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!” 'spider', rekin – 'shark', 'Simon says…' i gra w kolory z użyciem kolorowej chusty. Dzieci spróbowały też współpracować, balansując na chuście piłką. Spędzony wspólnie czas zdawał się płynąć błyskawicznie. Minął jednak przyjemnie i z uśmiechami na twarzach. Z tej racji nasuwał się jeden wniosek – wszyscy byli zadowoleni i z chęcią przychodzili na wspólne spotkania :) Uczestnikom wszystkich trzech cykli spotkań „Angielskiego na wesoło” personel biblioteki wraz z prowadzącą spotkania dziękują za udział we wspólnej zabawie i życzy udanej i bezpiecznej reszty wakacji i mamy nadzieję, że poruszane wspólnie zagadnienia będą chociażby częściowo zapamiętane i przyniosą Wam mnóstwo korzyści, zachęcamy też do dalszej przygody z biblioteką i książkami!

Również 11 sierpnia odbyło się ostatnie wspólne spotkanie z chętnymi dziećmi w parku im. A. Majkowskiego. Było ono najbardziej liczne, a żegnając się wszyscy żałowali, że to już koniec. Dopisała nam pogoda, co bardzo sprzyjało wspólnym zabawom na powietrzu. Chociaż nie zawsze, kiedy się spotykaliśmy była ona tak piękna, to nigdy nie opuszczał nas bardzo wesoły nastrój i chęci na zabawę. Zarówno stali bywalcy tej atrakcji pod Pałacem Przebendowskich, jak i ci, którzy dołączyli w ostatnim tygodniu, spędzili czas bardzo miło na wspólnej grze w piłkę, w kolory, 'głupiego Jasia', męczących lecz bardzo zażartych i wyczekiwanych wyścigach lub gonitwach, turlaniu z górki czy zabawach z chustą. Towarzyszyły nam też inne zabawy. Z naszych spotkań zadowoleni były nie tylko dzieci, ale również ich rodzice czy inni członkowie rodzin, którzy często nam towarzyszyli lub spacerowali niedaleko nas w parku. Także sami uczestnicy jak się okazywało stanowili rodziny, były więc to nie tylko okazje do zabaw z rówieśnikami, ale też do spędzenia miło czasu z kuzynostwem czy rodzeństwem. Każdemu z osobna dziękujemy za obecność i goszczący na twarzy uśmiech! Życzymy jeszcze więcej dobrze spędzanego czasu na zewnątrz na wakacje jak i na cały rok :)

Anna Stenka

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 223

Kalendarz wydarzeń

październik 2017
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
listopad 2017
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries