Zaproszenie na majowe spotkanie DKK dla Dorosłych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
piątek, 05 maja 2017 07:16

Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych zaprasza na spotkanie 11 maja br. o godz. 16.00, które poświęcone będzie powieści Stefana Chwina pt. Srebrzysko.

Zapraszamy niezdecydowanych czytelników. Znajomość lektury nie jest obowiązkowa. Można być biernym uczestnikiem i spędzić czas wśród miłośników dobrej lektury i rzeczowej rozmowy w realnym świecie.

 

 
Wystawa słuchaczy WUTW YMCA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 04 maja 2017 07:15

W piątkowe popołudnie, 28 kwietnia, odbył się wernisaż wystawy prac słuchaczy Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku YMCA. Na wystawę składają się prace studentów uczestniczących w roku akademickim 2016/2017 z malarstwa, które prowadzi pani Longina Wysocka oraz z warsztatów plastycznych, które prowadzi pani Aleksandra Mazurkiewicz-Tiesler.

Wernisaż otworzył występ muzyczny Natalii Bauzy, która śpiewa od czterech lat i przez rok uczęszczała do Szkoły Muzycznej Yamaha w Wejherowie. Wokalistka bierze udział w licznych konkursach wokalnych, zarówno jako solistka, jak i wokalistka zespołu "Electricity".

Po występie, który wprowadził zgromadzonych gości w artystyczną atmosferę, przyszła pora na omówienie prac składających się na wystawę. Zostały one wykonane w technice akryl na płótnie (malarstwo) oraz w technikach : metaloplastyka-płaskorzeźba, podkładki drewniane - malarstwo akrylowe i decoupage, butelki zdobione farbami akrylowymi, decoupage oraz masą samoutwardzalną, obrazy- kolaże, kompozycje wykonane przy pomocy masy samoutwardzalnej i różnych elementów florystycznych, rzeźby wykonane w masie samoutwardzalnej, malarstwo na deskach oraz materiały, obrazy i torebki malowane farbami do tkanin.

Tematyka prac jest bardzo różnorodna. W malarstwie dominuje głównie pejzaż, w technikach użytkowych i zdobniczych pejzaż, pejzaż morski, martwa natura, anioły, postać, kwiaty, postaci z bajek i inne, kompozycje marynistyczne oraz wzory abstrakcyjne.

Autorami prac są: Krystyna Szankin, Edyta Waśkowska, Elżbieta Firlej, Bogusława Bach, Krystyna Karczewska, Irena Chojnicka, Anna Gross, Henryk Lemke, Jolanta Czeczutka, Hanna Domańska, Zdzisława Noga, Jadwiga Piaskowska, Elżbieta Malewska, Krystyna Szkudlarek, Maja Młodzikowska, Danuta Proputniewicz, Zofia Marzec, Danuta Kondlewska, Krystyna Gonczarko, Teresa Necel, Jadwiga Stenka, Krystyna Wierzbowska, Celina Niebylska.

Opiekunki obydwu grup studentów podkreślały, że tegoroczne warsztaty malarskie i plastyczne cieszą się dużym zainteresowaniem i liczną frekwencją, a  prace które powstały są coraz bardziej dopracowane i prezentują zaawansowany poziom artystyczny.

Wystawę oglądać można do 26 maja. Zapraszamy do bibliotecznej galerii "Na Piętrze" w godzinach pracy biblioteki.

 
Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Kaszubskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
środa, 26 kwietnia 2017 10:21

 
Światowy Dzień Książki z Małgorzatą Wardą PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 12:12

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w tym roku przypadł w niedzielę. Dlatego jego obchody przełożyliśmy na poniedziałek. Obchody tego ważnego dla bibliotekarzy i czytelników święta uświetniło spotkanie z Małgorzatą Wardą, która przyjechała na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży, działającego w naszej bibliotece.

Rozmowę z czytelnikami rozpoczęliśmy od wspomnienia pierwszych książek autorki. Opowiadała o regale w domu zapełnionym licznymi tytułami. Jak dziewczynka marzyła o tym, by kiedyś znalazły się tam książki jej autorstwa. Tak też się stało i dzisiaj w jej domu rodzinnym na półkach stoi 10 wydanych przez nią książek. Opowiadała o trudnych początkach pisarza, o drodze do wydawnictw. Przytaczała także fabułę swoich powieści i opowiadała o tym, jak przygotowywała się do ich napisania. Przygotowanie i zaangażowanie autorki budzą ogromny podziw. Wielkie zaciekawienie młodzieży budziła opowieść o spotkaniu z jasnowidzami podczas przygotowań do napisania książki "Jak oddech".

Głównym punktem rozmowy stała się książka "5 sekund do IO". Powieść omawiana na spotkaniu DKK była nagrodzona nie tylko nagrodą główną Polskiej Sekcji IBBY, ale także Białym Krukiem - prestiżowym wyróżnieniem Międzynarodowej Biblioteki Książek dla Młodzieży. Autorka opowiadała o pracy nad nią i zapowiedziała jej kontynuację.

Na zakończenie Małgorzata Warda wręczyła nagrody dla laureatek konkursu literackiego "IO Fan Fiction". Zostały nimi : Klaudia Janiak, Paulina Melcer i Weronika Styn. Gratulujemy!

Nie zabrakło pytań od czytelników i pamiątkowych wpisów.

Dziękujemy za owocne spotkanie, które przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze i które było nie tylko okazją do poznania tajników profesjonalnej pracy nad książką, ale także zachętą do własnych prób literackich i przede wszystkim - do aktywnego czytelnictwa!

Spotkanie było dofinansowane przez Instytut Książki w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki zawierającego się w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

 
Spotkanie z Małgorzatą Wardą PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 00:00

 
Ekologiczna zabawa z EkoPaką PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
sobota, 22 kwietnia 2017 09:31

W wietrzny, piątkowy poranek bibliotekę odwiedziła klasa 1 "A" ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wejherowie, by uczestniczyć w kolejnych warsztatach ekologicznych w ramach projektu EkoPaka. Po drewnie, tworzywach sztucznych i papierze, przyszedł czas na poznanie kolejnego surowca, który może być poddawany recyklingowi. Tym razem było to aluminium. Dzieci dowiedziały się najpierw, w których przedmiotach codziennego użytku można je odnaleźć, następnie - skąd pochodzi. Dzięki aluminiowemu labiryntowi poznały drogę od wydobycia rudy boksytu do stworzenia gotowego produktu z fabryki. Następnie uczniowie poznawali cechy różnych metali, uczestnicząc w specjalnych "stacyjkach". Na każdej czekała na nich specjalna zabawa : było łowienie rybek magnetycznych, wyścigi kolejek górskich, czy eksperymenty magnetyczne. Ostatnią stacyjką było tworzenie maszyny do wydobycia boksytu, którą, wspólnymi siłami, stworzyła cała klasa. Efekt ich pracy budził podziw!

Zabawa nie tylko pokazała dzieciom cechy przedmiotów wykonanych z aluminium. Po skończonej pracy powstał bałagan. Doskonale zilustrowało to proces wydobywania boksytów. Jako efekt uboczny powstaje wówczas toksyczny czerwony szlam, który musi być składowany jako substancja niebezpieczna. Dzieci dowiedziały się za pomocą zabawy, że o wiele bezpieczniej i oszczędniej jest zamknąć obieg aluminium. Ponad połowa aluminium przetwarzanego w Europie pochodzi z surowców wtórnych.

Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało pamiątkową ulotkę o aluminium, a cała klasa - megakolorowankę o aluminiowym miasteczku.

Jak zwykle z EkoPaką, spotkanie było doskonałą okazją do nauki przez zabawę. Dziękujemy za odwiedziny i owocne spotkanie!

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 213

Kalendarz wydarzeń

czerwiec 2017
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
lipiec 2017
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries