Zaproszenie na styczniowe spotkanie DKK dla Dorosłych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
środa, 20 grudnia 2017 09:34

Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych zaprasza na kolejne spotkanie 4.01. 2018 r. o godz. 16.00, które poświęcone będzie książkom: Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda Włodzimierza Nowaka oraz Opowieść podręcznej Margaret Atwoood.

Otwarty charakter klubu pozwala na odwiedzenie go przez każdego. Można spędzić czas w intelektualnej atmosferze wśród różnych osób, których łączy czytanie i rozmowa o książkach. Zapraszamy!

 

 

 
Wyprawa do świątecznej Laponii z Katarzyną Zych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
wtorek, 19 grudnia 2017 11:37

Na to, by poczuć magię Świąt, sposobów jest wiele. Największymi specjalistami w tej dziedzinie są dzieci, które potrafią bezbłędnie przywołać temat świątecznych prezentów już jesienią...bez powiązania z porządkami i długo listą "spraw do zrobienia". I to właśnie najmłodszych czytelników zaprosiliśmy do biblioteki, żeby zastanowić się nad tym, co w te Święta jest najważniejsze. O pomoc poprosiliśmy Katarzynę Zych - znaną już naszym czytelnikom autorkę książki "Momo i Kiki" oraz założycielkę wydawnictwa "Bajkopis" - która magii Świąt szukała aż w dalekiej Laponii! Okruszki z tej niezwykłej wyprawy posypały się do jej najnowszej książki "Pani Imbir i szkoła Elfów", a dla najmłodszych Pani Katarzyna przygotowała warsztaty lapońskie.

W trakcie tego niezwykłego spotkania dzieci dowiedziały się co nieco o elfach (w tym o przeznaczeniu ich niezwykle ważnych kieszonek), o tym, jak opiekują się marzeniami, kim są Samowie, a także o dalekiej Laponii, w której mieści się dom św. Mikołaja. Bajkowym przewodnikiem na każdym etapie tej wyprawy, była książka "Pani Imbir i szkoła Elfów", której fragmenty dzieci miały okazję poznać podczas spotkania. Nie było czasu na nudę - dzieci wykonały swój autorski portret elfa, a na koniec poznały przyprawy, które przywołują świąteczne wspomnienia. Ten wyjątkowy zapach zamknęły we własnoręcznie przygotowanej świecy! Będzie to piękna pamiątka tego lapońskiego spotkania.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za aktywny udział w warsztatach, a Pani Katarzynie za tę bajkową podróż do Laponii.

Zapraszamy do Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, gdzie na swoich Czytelników czeka bajka "Pani Imbir i szkoła Elfów" i inne książeczki z wydawnictwa Bajkopis.

 
Kolejna 'Planszówkowa odskocznia" za nami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Alicja S.   
poniedziałek, 18 grudnia 2017 10:36

Za nami drugie spotkanie z grami! Zajęcia odbyły się 15.12. Do naszej grupy dołączyły kolejne, sympatyczne osoby. Zgodnie z życzeniem uczestników pierwszego spotkania, na zajęciach składaliśmy wspólnie planszę do gry Colt Express, która wygląda imponująco, ponieważ jest trójwymiarowa i składa się m.in. z wagoników, lokomotywy i  krajobrazu pustynnej peryferii.  Zagraliśmy w 5 sekund, Dixit, Jungle Speed i w grę do której potrzebny jest jedynie kartka papieru i długopis. Na następnych zajęciach, które odbędą się 12 stycznia, zagramy w emocjonującą i nieprzewidywalną grę, która rozgrywa się na Dzikim Zachodzie oraz w szybkie gry wymagające refleksu. Zapraszamy!

 
Biblioteczny klub szachowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 14 grudnia 2017 12:29

Od stycznia szykujemy dla naszych Czytelników kilka nowości. Jedną z nich jest biblioteczny klub szachowy. Chętnych do rozgrywek zapraszamy do zapisów w Wypożyczalni dla Dorosłych.

 
Puchatki i Tygryski i zwyczaje świąteczne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jozefina O.   
czwartek, 14 grudnia 2017 11:36

Świątecznie i radośnie było na naszych spotkaniach przed Bożym Narodzeniem. Rozmawialiśmy o Świętym Mikołaju, tym z laską i biskupią czapką (mitrą) oraz o tym, po co w ogóle są Święta. Wszystkie dzieci wiedziały, dlaczego dzieciom są potrzebne – prezenty (piszę dla mało wtajemniczonych dorosłych); jednak aniołek tłumaczył dalej kotkowi, że święta potrzebne są choince, by mogła pięknie się przystroić; mamusi, by ubrała najpiękniejszą sukienkę; tatusiowi, by pokazał, jaki jest silny przynosząc największą choinkę; i wszystkim ludziom, by opłatek przełamał lody niechęci i urazów i wesoło rozbrzmiała kolęda. I jeszcze było o Szopce Bożonarodzeniowej, którą Tygryski układały i pięknie im wyszła. Dalej, po zabawie pełnej radości, podskoków, obrotów, niedźwiedzi i koników, zasiedliśmy do dekorowania pierników. Pierniczki te małe i większe wyszły dzieciom przepięknie, te zawieszone na bibliotecznej choince pachną cudownie, a pozostałe smakowały …. – palce lizać!

Dziękuję rodzicom za tak smakowite wypieki, którymi się z nami podzielili, a dzieciom za uśmiech, radość i prawdziwie samodzielną pracę. Tym razem rodzice musieli jedynie pilnować, by wszystkie korzenne pyszności nie zniknęły w małych brzuszkach.

Galeria Puchatki

Galeria Tygryski

 
O młodzieży z młodzieżą - grudniowe spotkanie DKK PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 14 grudnia 2017 00:00

Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży odbyło się w świątecznej atmosferze. 12 grudnia młodzi czytelnicy spotkali się w bibliotece, żeby porozmawiać o książce "Ma być czysto". Ta debiutancka powieść Anny Cieplak została już dwukrotnie nagrodzona : nagrodą im. Witolda Gombrowicza i Nagrodą Conrada. Sama autorka otrzymała natomiast nominację do Paszportów Polityki w dziedzinie Literatury. Czy tak doceniona książka zdobyła serca Klubowiczek?

Okazuje się, że nie było to takie proste. Przede wszystkim młodzież zarzuciła autorce brak autentyczności. Klubowiczki podkreślały, że opisane sytuacje nie są typowe dla ludzi w ich wieku, a i używany przez nich język wypadł raczej sztucznie. Nie utożsamiały się z bohaterkami i nie czuły związku z tym pokoleniem. Cała książka, choć interesująca - zawiodła ich (więcej można przeczytać w recenzji jednej z Klubowiczek na blogu "Zakodowane myśli"). Nie po raz pierwszy zatem, książka doceniana przez czytelników w różnym wieku i przez specjalistów, nie przypada do gustu tym, o których się pisze. Na obronę autorki można powiedzieć wiele. Między innymi to, że wzbrania się ona przed stwierdzeniem jakoby kreśliła portret tego pokolenia. Podkreślała wielokrotnie, że interesują ją nierówności społeczne, z którymi ma styczność, pracując w świetlicy środowiskowej, i to z tej perspektywy pisała swoją książkę. Której, swoją drogą, nawet młodzież nie można odmówić ciekawej konstrukcji, świetnego języka i trafnych uwag o otaczającej nas rzeczywistości.  Tym jednak autorka urzekła głównie moderatorkę. Klubowiczki postanowiły dać jej jeszcze jedną szansę, czytając za jakiś czas drugą jej powieść "Lata powyżej zera".

Na zakończenie świątecznego spotkania wykonaliśmy, tradycyjnie, pamiątkowe zakładki z cytatami z książki oraz zagraliśmy w biblioteczne gry planszowe.

Na styczniowym spotkaniu DKK, które odbędzie się 16.01.2018 od godz. 16.00 porozmawiamy o książce "Złodziejka książek" Markusa Zusaka.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 235

Kalendarz wydarzeń

luty 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
marzec 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries