Sprawozdanie z grudniowego spotkania DKK dla Dorosłych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
środa, 13 grudnia 2017 12:00

Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych dotyczyło dwóch  książek: Agaty Napiórskiej Jak oni pracują. Rozmowy z polskim twórcami oraz Józefa Tischnera Historia filozofii po góralsku.

Klubowicze to nie miłośnicy plotkarskiego, różowego portalu, więc z pewną rezerwą podeszli do tej książki. Różni twórcy, nie tylko literatury, odpowiedzieli na pytania związane z warsztatem pracy, zwyczajami i nawykami z nim związanymi lub opowiedzieli o nim, unikając konkretnych pytań. Większość czytelników wybrała strony dotyczące swych ulubionych twórców, poznając u źródeł, jak oni pracują. Książka Agaty Napiórskiej odegrała u nas inną, jakże pożądaną rolę. Otóż, jak już bywało, stanowiła inspirację do sięgnięcia po inne, dotąd nieomawiane na DKK książki autorów- bohaterów rozmów.

Natomiast Historia filozofii po góralsku ( pierwsze wyd. 1997 r.) nie straciła na aktualności, mądrości, dowcipie. Gwara góralska nie była barierą w odbiorze i rozumieniu tekstu. Klubowicze odczytali wybrane fragmenty, komentując je, rozwijając osobiste dygresje. Zamykając dyskusję, stwierdziliśmy zgodnie, co nie zawsze się zdarza, że brakuje dziś takich duchowych przewodników, jakim był ks. prof. Józef Tischner, a ci, którzy mogliby nimi być, są uciszani ze szkodą dla wolnej myśli, wiary, wspólnotowości w różnorodności.

Galeria

Rozeszliśmy się, życząc sobie dobrych lektur, zaopatrzeni w książki na dyskusję 4.01.2018 r.

Ewelina Roszman / moderat. DKK/

 

 

 
Gryf Literacki 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
wtorek, 12 grudnia 2017 15:14

Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie już po raz jedenasty ogłasza konkurs na książkę minionego roku „Gryf Literacki 2017".

Do konkursu można zgłaszać wydawnictwa, które ukazały się pod koniec 2016 lub w 2017 roku. Muszą one być związane z powiatem wejherowskim: wydane na terenie powiatu wejherowskiego lub ich autor pochodzi z regionu, bądź też tematyka książki dotyczy naszego powiatu. Publikacje do konkursu można zgłaszać do 15 stycznia 2018 roku (mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie: 677-65-76).

Kapituła Konkursu składa się z laureatów wcześniejszych edycji plebiscytu, Dyrektora MBP oraz Kierownika Wydział Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki UM w Wejherowie. Osoby te poprzez głosowanie zdecydują, która pozycja zostanie zwycięzcą roku 2016  i zdobędzie statuetkę Literackiego Gryfa.

W skład Kapituły Konkursu wchodzą:

 • Eugenia Drawz,
 • Stanisław Janke,
 • Adam Klein,
 • Maria Krośnicka,
 • Janusz Mamelski,
 • Aleksandra Michalak,
 • Henryk Połchowski,
 • Piotr Schmandt,
 • Maciej Skok,
 • Józef Franciszek Wójcik,
 • Danuta Balcerowicz,
 • Michał Jeliński.

Każda z wymienionych osób ma do dyspozycji 10 punktów, które przyznaje publikacjom nominowanym do nagrody wedle własnego uznania. Nie można przyznać punktów książce z którą członek Kapituły jest osobiście powiązany.  Przyznane przez każdego członka Komisji punkty sumuje się. Autor publikacji, która uzyska najwyższą ilość punktów zostanie laureatem Konkursu.

Tytuły publikacji, nominowanych do nagrody, umieszczone są na stronie internetowej Biblioteki w zakładce Literacki Gryf 2017. Ponadto można z nimi zapoznać się w Czytelni. Ze względu na ograniczoną liczbę egzemplarzy publikacje udostępniane są prezencyjnie, czyli bez możliwości wypożyczenia.

Regulamin Konkursu

 
XI Powiatowy Konkurs Czytelniczy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
wtorek, 12 grudnia 2017 14:57

Zapraszamy do udziału

w XI Powiatowym Konkursie Czytelniczym

POLSKA NIEPODLEGŁA

CELE KONKURSU:

•  włączenie się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,

•  popularyzacja biblioteki, książek i czytelnictwa w środowisku lokalnym,

•  rozwijanie u dzieci pasji czytania i zainteresowania literaturą,

• odkrywanie talentów plastycznych,

•  rozwijanie i kształtowanie wrażliwości artystycznej dzieci, inwencji, wyobraźni i pasji poprzez własną aktywność twórczą,

•  wdrażanie do korzystania z różnorodnych źródeł informacji.

MODUŁY KONKURSU:
I moduł - konkurs rysunkowy „Niepodległość w oczach dziecka” skierowany do dzieci z przedszkoli i klas 0-3 szkół podstawowych na terenie powiatu wejherowskiego.

REGULAMIN

II moduł - konkurs na przygotowanie gry planszowej inspirowanej odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku dla uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych z terenu powiatu wejherowskiego.

REGULAMIN

III moduł - konkurs na nagranie wywiadu z Józefem Piłsudskim, którego adresatami  są uczniowie klas VII szkół podstawowych oraz klas II i III szkół gimnazjalnych z terenu powiatu wejherowskiego.

REGULAMIN

 
Grudniowe spotkanie DKK dla Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
wtorek, 12 grudnia 2017 11:18

 
Grudniowe warsztaty biblioteczne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jozefina O.   
poniedziałek, 11 grudnia 2017 13:08

W grudniu odbyły się cztery spotkania z przedszkolakami oraz dwa spotkania z uczniami klas „0” Szkoły Podstawowej nr 6 oraz nr 11. Dwa razy przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Wejherowie przenieśliśmy do „Zaczarowanej Krainy” i dwa razy zachęcaliśmy do wspólnego czytania z rodzicami i systematycznego odwiedzania biblioteki w ramach projektu „Z książką na start”. Odbyły się również dwa spotkania z cyklu Biblioteka na wesoło pt. Biblioteka Oczywiście! z uczniami klas 0, które mają za zadanie przybliżenie dzieciom biblioteki jako przyjaznego miejsca dla nich oraz zachęcanie do czynnego korzystania z oferty kulturalnej biblioteki skierowanej do małego/młodego czytelnika. Razem odbyło się 6 spotkań, wzięło udział 140 dzieci.

 
Pierwsze rodzinne spotkanie z grami planszowymi już za nami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Alicja S.   
poniedziałek, 11 grudnia 2017 00:00

09.12 odbyło się pierwsze spotkanie rodzinne przy grach planszowych zatytułowane „Rodzina się zgrywa”.  Był to czas pełen zabawy i pozytywnych przeżyć. Zadaniem rodzin, które z przyjemnością gościliśmy w Bibliotece, było testowanie naszych gier i wspólne ocenianie. Dzięki wsparciu wydawnictw : Nasza Księgarnia, Trefl i Rebel, do wyboru było ponad 30 gier! Wszystkie, oprócz świetnej zabawy, gwarantowały wymiar edukacyjny, rozwijając wyobraźnię, czy pomagając ćwiczyć logiczne myślenie.  Serdecznie zapraszamy na następne spotkanie, które odbędzie się 20 stycznia. Wstęp jest wolny, można przyjść w każdej chwili od godziny 14.00 do 17.30. Najlepszą rekomendacją jest głos dzieci, które w porywach emocji oceniały gry w skali od 1 do 5 na 10, więc cóż innego możemy dodać? Zapraszamy!

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 235

Kalendarz wydarzeń

luty 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
marzec 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries