Kolejną nominacją do nagrody Literacki Gryf 2016 jest publikacja „Jakub, Mikołaj i Ludwik Wejherowie” Józefa Włodarskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
piątek, 03 marca 2017 16:54

Obszerne studium Józefa Włodarskiego jest poświęcone przedstawicielom trzeciego pokolenia katolickiej linii Wejherów – Jakubowi, Mikołajowi i Ludwikowi – znakomitym dowódcom wojskowym i mężom stanu Prus Królewskich. W poszczególnych rozdziałach autor prezentuje prawie półwieczną historię przedstawicieli rodu Wejherów, oddanych swojej ziemi obywateli-patriotów, których aspiracje rodowe i osobiste przekładały się także na szeroko pojęty mecenat. Podziw budzi obfitość wykorzystanych źródeł, zwłaszcza korespondencji pomiędzy Jakubem Wejherem a królami, najpierw Władysławem IV Wazą, a później Janem Kazimierzem, oraz znakomita ich interpretacja.

Książka zawiera wiele interesujących i mało znanych faktów, a także wiele ilustracji, z drzewem genealogicznym rodu Wejherów włącznie. Publikacja liczy 367 stron, a więc tyle, ile lat liczy historia miasta Wejherowa. Przypomnijmy, że Weiheropolis otrzymało prawa miejskie nadane przez króla Jana Kazimierza 13 stycznia 1650 roku.

Książkę można wypożyczyć w Wypożyczalni dla Dorosłych lub przeczytać na miejscu w Czytelni.

Zapraszamy do lektury.

 
„Sześć dekad po kaszubsku” kolejną kandydatką do nagrody Gryf Literacki 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
piątek, 03 marca 2017 11:31

Książka jest owocem benefisu i konferencji popularnonaukowej poświęconej twórczości pisarza, poety, tłumacza, krytyka literackiego – Stanisława Jankego. Wydarzenie to zostało zorganizowane z okazji jubileuszu 60. urodzin autora, a miało miejsce 19 marca ub. roku w Filii Nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo w Bolszewie.  Zaprezentowane na konferencji prace stanowią bogate żniwo sesji poświęconej autorowi , i jednocześnie pozostaną jako świadectwo aktywności przyjaciół oraz znajomych, a zwłaszcza organizatorów tego jubileuszu. Publikacja  stanowi również świadectwo życia kulturalnego, szczególnie dokonań literackich współczesnych Kaszub.

Książka jest elementem serii „Biblioteczka Gminy Wejherowo”, wydawanej przy współpracy Gminy Wejherowo i Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo. W Wypożyczalni dla Dorosłych naszej biblioteki dostępne są inne publikacje z tej serii, m. in.: „Moja Piaśnica” (2005), „Wokół Aleksandra Labudy: w 105. rocznicę urodzin” (2007), „Droga życiowa Remusa w streszczeniu i obrazach” (2010), „Działalność kulturalno-oświatowa Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie w latach 1990-2010” (2010), „Z czasów Swiatopôłka Bëlnego : Obrôzk w trzech aktach” (2012), „Aleksander Labuda : życie, literatura, mit: monograficzna praca zbiorowa” (2013), „Światy możliwe Jana Drzeżdżona: praca monograficzna” (2013), „Spowiadam się wierszem...” (2015), „Szescdzesątka’ (2016), „Dzieło Leona Heykego” (2016), „Trzëmôjta w sercu kaszëbiznã: lëteracczè dokazë Janiny Borchmann, Romana Drzeżdżona, Jaromiry Labuddy, Janusza Mamelskiego, Macieja Tamkuna” (2016), „Mòrtualia” (2016), „Stegnë dôwné i nowé : kaszubskie wzorce i wartości” (2016).

Zachęcamy do zapoznania się z literaturą o Kaszubach i w języku kaszubskim.

 
Lutowe spotkanie DKK dla Młodzieży o tym, którego nie ma... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
piątek, 03 marca 2017 08:23

Właściwie go nie ma, nie istnieje. Pojawia się za każdym razem w innym miejscu, z nową tożsamością. Nawiązuje kontakt z bliskimi ofiary wybranej przez tajemniczą organizację, która porwała go, kiedy był dzieckiem. Pewnego dnia wykonuje zadanie i znika...Tak wygląda życie tytułowego bohatera książki "Chłopak Nikt" Allen Zadoff, o której rozmawialiśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży 25 lutego.

Czytelniczki zwróciły uwagę na szybkie tempo, w jakim czyta się powieść. Krótkie rozdziały i błyskawicznie tocząca się akcja sprawiają, że książka "wciąga" od pierwszych stron. A jest nietypowa. Mamy w niej męskiego bohatera, który opowiadając swoją historię jest oszczędny w słowach, pozornie nie miewa wielu przemyśleń, nie porywa się na głębokie analizy. Nie znajdziemy tu rozważań, czy długich opisów. Coś, co na pierwszy rzut oka jest słabą stroną tej książki, okazuje się jej mocną zaletą i konsekwentnym zarysem świata przedstawionego. Bo, jak słusznie zauważyły czytelniczki, ten skąpy opis wewnętrznych przeżyć bohatera doskonale odzwierciedla to, w jaki sposób stał się "maszyną" w rękach organizacji. Pozbawiony uczuć nie zadaje pytań, nie wnika w głębszy sens swojej misji - wykonuje jedynie polecenia. Wszystko zmienia się za sprawą bohaterki, która pojawia się w jego życiu i wywraca je do góry nogami...Podobnie jak akcję książki, która trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Klubowiczkom "Chłopak Nikt" przypadł do gustu na tyle, że poprosiły o zamówienie drugiej części cyklu do Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. Teraz cały cykl jest już dostępny w naszej bibliotece. Polecamy go nie tylko tym, którzy lubią szybką akcję i ciekawą konstrukcję powieści. Książka będzie też dobrą zachętą dla tych, którzy porzucili czytelnictwo na rzecz filmów akcji i nie lubią długich powieści i zawartych w nich opisów. "Chłopak Nikt" pisany jest specyficznym stylem, który może się im spodobać.

Sobotnie spotkanie zakończyliśmy, tradycyjnie, wykonaniem pamiątkowych zakładek z cytatem pochodzącym z omawianej książki. Nie zabrakło także gier planszowych. W "Dixit" pojawiły się "rundy" odnoszące się do cytatów, czy ulubionych książek. Jak zwykle, była to gwarancja dobrej zabawy!

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży zapraszamy już 11 marca (w sobotę) o godzinie 14.00. Porozmawiamy o książce "7 razy dziś", znanej nam już autorki Lauren Olivier, której ekranizacja pojawiła się ostatnio w kinach.

 
Książka „Stegnë dôwné i nowe” nominowana do nagrody Literacki Gryf 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
czwartek, 02 marca 2017 16:29

W książce tej przedstawiono kilka głosów naukowców, animatorów i regionalistów piszących o tożsamości kaszubskiej:

-  Janina Borchmann - Przeszłość i teraźniejszość Kaszubów ukazana w kilku płaszczyznach podczas konferencji popularnonaukowej w Bolszewie;

- Maciej Tamkun – Świętopełk II Wielki – wybitny pomorski władca i wojownik;

- Daniel Kalinowski – Florian Ceynowa wskazujący drogę,

- Tadeusz Linkner – Kaszubska „Godka o Januszu Skwierku” i jej koneksje;

- Bogusław Breza – Kaszubi a powrót Pomorza do Polski w 1920 roku;

- Krzysztof Sławski – Kaszubi a lokalne elity polityczne (przypadek Wejherowa);

- Edward Breza – „Słownik gwar kaszubskich na tle kultury ludowej” ks. Dra Bernarda Sychty ukoronowaniem leksykografii kaszubskiej;

- Maciej Tamkun – Historia Kaszubów w obrazach.

„Nasza książka ma specyfikę zbioru materiałów , które wywołują elementy dyskursu kaszubskiego i poczucia podmiotowości, jednakże nie mają one ambicji do kategorycznych rozstrzygnięć. Metafizycznie rzecz ujmując, istniejemy jako autorzy na ścieżce tożsamości kaszubskiej, wspominamy historyczne jej uwarunkowania i czasami odnosimy je do współczesności, generalnie jednak nie opuszcza nas przekonanie, że zawiłości owego duktu wciąż domagają się omówienia”.

( Wprowadzenie D. Kalinowski)

Publikacja jest dostępna w Czytelni oraz Wypożyczalni dla Dorosłych.

Zapraszamy do Biblioteki.

 
Zaproszenie na spotkanie DKK dla Dorosłych w marcu 2017 r PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
czwartek, 02 marca 2017 10:30

Zbiór tematycznie powiązanych 12 opowiadań w zbiorze pt. Drobne występki w czasach obfitości Mathewa Kenale będzie przedmiotem rozmowy Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, która odbędzie się 2.03. br. o godz. 16.00.  Wstęp wolny i niewymagający znajomości tekstu. Po prostu warto spędzić chwilę w realnym świecie z ciekawymi ludźmi.

Ewelina Roszman /moderatorka DKK dla Dorosłych/

 
Publikacja „Inspiracje malarskie opowiadaniem Aleksandra Labudy „Òstatny sąd w Mirchòwie” kandydatką do nagrody Gryf Literacki 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
czwartek, 02 marca 2017 10:22

Publikacja „Inspiracje malarskie opowiadaniem Aleksandra Labudy „Òstatny sąd w Mirchòwie” jest zwieńczeniem pleneru malarskiego o tym samym tytule, który odbył się w dniach 1-7 sierpnia 2016 r. w Zespole Szkół w Linii. Opowiadanie Aleksandra Labudy ukazuje wiele aspektów z życia Kaszubów na tle historyczno-społecznym oraz jest nieocenionym źródłem wiedzy, zwłaszcza o losach chłopów i ich przodków. Plener stanowił malarską interpretację literatury kaszubskiej.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 207

Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
maj 2017
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries