Piszesz pracę naukową PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
czwartek, 18 maja 2017 08:47

PISZESZ PRACĘ NAUKOWĄ!!!

(licencjacką, magisterską, referat)

POTRZEBUJESZ MATERIAŁÓW!!!

CZYTELNIA NAUKOWA (na piętrze) ZAPRASZA!!!

DO DYSPOZYCJI JEST SKANER oraz KSERO,

A PRZEDE WSZYSTKIM BOGATE ZBIORY NAUKOWE

i POPULARNONAUKOWE

 
Sprawozdanie z majowego DKK dla Dorosłych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
środa, 17 maja 2017 08:54

Spotkanie DKK dla Dorosłych w dn. 11. 05. br. skupiło czytelników wokół powieści Stefana Chwina pt. Srebrzysko. Powieść dla dorosłych, czyli dla tych, którzy zdolni są do samodzielnego duchowego istnienia, umieją samodzielnie przyglądać się światu, programom politycznym czy ideom religijnym-wyjaśnił autor w jednym z wywiadów1 udzielonych po wydaniu  książki.

Srebrzysko łączy powieść fabularną z refleksją o doświadczeniu psychologicznym w sytuacji ekstremalnej. Opowiada o tym, jak ludzie mogą się zachować, gdy doprowadzeni są do ostateczności. Bohater dostrzega i doświadcza zła, które stwarzają ludzie. W kryzysowym momencie, kiedy nie może wytrzymać psychicznie, sięga po argumenty pozawerbalne, dokonując trudnych i nieoczekiwanych wyborów moralnych. Akcja powieści jest pretekstem do rozważań o współczesności, w której wszyscy żyjemy. Na spotkaniu rozważaliśmy ą problem moralności mediów, podgrzewanych przez nie polskich resentymentów, wrogości wobec innych religii, odpowiedzialności za słowo, destrukcyjnej siły mediów społecznościowych, Internetu, które za prof. Chwinem nazwaliśmy  przestrzenią mordu oraz o kondycji ludzkiej i świecie, w którym codziennie zadaje się tysiącom ludzi cywilną śmierć. Jak sobie z tym razić, gdzie szukać pomocy i podpowiedzi, jak nie ulegać demagogii politycznej i religijnej, manipulacji, zachować przyzwoitość i zdrowy rozsądek- to też było przedmiotem rozmowy. Polecamy najnowszą powieść gdańskiego pisarza, której wartka fabuła jest pretekstem do rozważań o sprawach, które dotyczą każdego.

1 Wszystkie cytaty pochodzą z wywiadu opublikowanego w Gazecie Wyborczej. Magazyn Trójmiasto z dn. 30 września 2016 r., str. 6-7.

Ewelina Roszman

/ moderatorka DKK dla Dorosłych/

 

 
Teatrzyk przełożony! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 15 maja 2017 07:09

Z przykrością informujemy, że zaplanowany na dzisiaj (15 maja) spektakl dla dzieci "Siedmiomilowe buty", z powodu choroby aktora, został przełożony na środę 17 maja o godzinie 12.00. Za zmianę, w imieniu Teatru Narwal, przepraszamy bardzo i zapraszamy już pojutrze.

 
Pasja Czytania z Maciejem Tamkunem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 15 maja 2017 00:00

Majowe spotkanie w ramach projektu Pasja Czytania odbyło się podczas Tygodnia Bibliotek - 12 maja. Gościem naszych czytelników był Maciej Tamkun - artysta malarz, poeta i eseista. Autor opowiadał o swoich dotychczasowych dziełach, w tym o dwóch znanych naszym czytelnikom książkach : "Poczet pisarzy kaszubskich" i "Poczet władców Pomorza". Zaprezentował także obrazy, które przyniósł na spotkanie. Podziw budzą w nich zwłaszcza oddane z fotograficzną dokładnością szczegóły twarzy w namalowanych portretach.

Na zakończenie spotkania autor opowiedział o swoich planach. Ciekawie zapowiada się zwłaszcza seria obrazów do Apokalipsy św. Jana, który towarzyszyć będzie kolejnej odsłonie projektu Verba Sacra. Opowieść o trudach powstawania takich obrazów i wnikliwemu zgłębieniu tematu, była dowodem starannego przygotowania i szerokich horyzontów myślowych autora. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele świata kultury naszego regionu, w tym pan Adam Klein - laureat Gryfa Literackiego 2016. Był pod wrażeniem prezentowanej przez pana Macieja twórczości i przytoczył nazwę "człowieka renesansu", która, jego zdaniem najpełniej oddaje bogactwo pasji i talentów bohatera tego spotkania.

Dziękujemy za niezwykle interesujący wieczór w bibliotece.

 

galeria zdjęć

 
Eko-zabawa z EkoPaką PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 15 maja 2017 00:00

W ciągu ostatnich dwóch dni w bibliotece odbyły się aż trzy spotkania z projektu EkoPaka. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 6 poznawali kolejne surowce i dowiadywali się, jak zamknąć ich obieg. Wszystko oczywiście w formie fantastycznej zabawy! Łącznie w zajęciach udział wzięło 60 dzieci.

Poznając aluminium, młodzi ekolodzy stworzyli maszynę do wydobywania boksytu. Poznając papier - kartonowy sklep. Dzieci nauczyły się w ten sposób, że łatwiej przetworzyć niepotrzebne już materiały, niż je wyrzucać.

Dziękujemy za owocne spotkania i zapraszamy na kolejne.

 
Tejemnica grodu Wejhera rozwikłana! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
piątek, 12 maja 2017 00:00

11 maja bibliotekę odwiedził niezwykły gość - sam Jakub Wejher! Przepytał zgromadzone na spotkaniu dzieci z historii założonego przez Niego miasta i sprawdził, czy poprawnie posługują się językiem kaszubskim! A wszystko w formie świetnej zabawy, którą zapewniła pani Monika Kubisiak - autorka książki "Tajemnica grodu Wejhera".

Autorce, występującej pod postacią Jakuba Wejhera, towarzyszyła Maja, którą poznać możemy także na kartach tej niezwykłej książki, której akcja dzieje się w Wejherowie. Była świetnym pomocnikiem, który odnotowywał wszystkie punkty gromadzone przez drużyny, na które podzieleni zostali uczniowie. Musieli wykazać się umiejętnościami detektywistycznymi, próbując rozwikłać pozostawione na terenie biblioteki wskazówki. Musieli też udowodnić, że świetnie znają historię Wejherowa, jego zabytki i język kaszubski. Spisali się wspaniale! W nagrodę Jakub Wejher obdarował ich słodkościami.

Dziękujemy za wyjątkowe spotkanie, a wszystkich, którzy nie poznali jeszcze "Tajemnicy grodu Wejhera" zapraszamy do Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży.

galeria zdjęć

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 217

Kalendarz wydarzeń

sierpień 2017
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
wrzesień 2017
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries