Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
czwartek, 06 kwietnia 2017 10:55

W ramach kwietniowego spotkania Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych w środę, 5.04. br., gościł  Magdalenę Grzebałkowską, autorkę książek: Ksiądz Paradoks. Biografia księdza Jana Twardowskiego, Beksińscy. Portret podwójny i zbioru reportaży 1945. Wojna i pokój.1

Zgromadzeni czytelnicy mieli okazję poznać inspirację książek oraz metody pracy: od pomysłu, poprzez zbieranie i selekcję materiałów, po starania o oryginalny, trafny i zachęcający do czytania tytuł. Autorka podzieliła się wrażeniami i emocjami, jakie towarzyszą pisaniu biografii oraz spotkaniom z uczestnikami zdarzeń przedstawionych w książce- laureatce2 1945. Wojna i pokój. Wyjaśniła przyczyny  pominięcia pewnych tematów, co zaowocowało krótką lekcją- powtórką nie tylko z powojnia, jak lata 1944- 1947 nazywa prof. M. Zaremba w książce Wielka trwoga, ale też odniesieniami do najnowszych wydarzeń w Polsce. Podczas spotkania była możliwość kupienia książek autorki, które dostarczyła wejherowska księgarnia Feniks.

Magdalena Grzebałkowska, zgodnie z przyjętym zwyczajem, podpisała egzemplarze biblioteczne i czytelników swych książek, nie szczędząc czasu na krótkie rozmowy, pozostawiła wpis w Kronice MBP. Autorka okazała się osobą niezwykle otwartą, szczerą, komunikatywną, chętną do odpowiadania na wszelkie pytania i rozmowy z czytelnikami, dlatego pożegnana została brawami i serdecznymi słowami.

Spotkanie  zorganizowano w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki – programu prowadzonego i finansowanego przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zdjęcia.

1 Wszystkie wymienione książki M. Grzebałkowskiej oraz Wielka trwoga M. Zaremby dostępne są w Wypożyczalni dla Dorosłych MBP.

2 1945. Wojna i pokój- laureatka NL Nike czytelników 2016 i Nagrody im. T. Torańskiej 2015.

Ewelina Roszman / moderatorka DKK/

 

 
Mistyka codzienności - wystawa malarstwa Marii Sułkowskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jozefina O.   
środa, 05 kwietnia 2017 13:16

Wczoraj odbył się wernisaż wystawy Marii Sułkowskiej - Mistyka codzienności. Przybyli goście mogli nie tylko obejrzeć prace autorki, ale również posłuchać o nich od samej malarki. Wziąć udział w Mistyce codzienności przeżywając ją razem z Marią Sułkowską.

Wystawa obejmuje obrazy przedstawiające przedmioty użytku codziennego dziś już niepotrzebne, zniszczone, bez znaczenia. Autorce udaje się jednak nadać im nową wartość i ważność.

Maria Sułkowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jest aktywnie działającym członkiem Stowarzyszenia artystów "Pasjonat", których prace mieliśmy już przyjemność prezentować w naszej placówce.

Wystawę będzie można oglądać do 27 kwietnia. Serdecznie zapraszamy!

Galeria zdjęć

 
Wernisaż Marii Sułkowskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
poniedziałek, 03 kwietnia 2017 07:49

Zapraszamy na wernisaż

Marii Sułkowskiej

MISTYKA CODZIENNOŚCI.

4 kwietnia, godz. 17.00

 
Kwietniowe spotkania autorskie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
piątek, 31 marca 2017 11:53

Czas leci nieubłaganie i w przyszłym tygodniu w naszych kalendarzach zagości już kwiecień. Będzie to miesiąc, w którym przygotowaliśmy dla naszych czytelników aż trzy spotkania autorskie. Dwa z nich (z Magdaleną Grzebałkowską i Małgorzatą Wardą) są organizowane i finansowane przez Instytut Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki. Trzecie spotkanie to kolejna odsłona Pasji Czytania, w której gościem będzie Tomasz Fopke.

Spotkania autorskie to wyjątkowa okazja do rozmowy z cenionym twórcą i do skonfrontowania własnych wyobrażeń na temat pracy pisarza z autentycznym doświadczeniem pisarza. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z tej możliwości. Wszystkie spotkania odbędą się w siedzibie biblioteki przy ulicy Kaszubskiej 14. Wstęp wolny.

 
Z EkoPaką na wesoło PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
środa, 29 marca 2017 11:01

Bez metali nie sposób się obejść – są potrzebne w budownictwie, powstają z nich pojazdy, opakowania, są wykorzystywane w produkcji sprzętów elektronicznych. Szczególnie pożądanym metalem jest aluminium. Dzięki programowi edukacji ekologicznej EkoPaka, organizowanemu przez Interseroh we współpracy z bibliotekami, młodzi ekolodzy dowiadują się, jak zamknąć obieg tego cennego surowca, hamując masowe wydobycie zasobów wyczerpywalnych. Wiedzę tę zdobyła już klasa 0 "b" ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wejherowie, która w miniony wtorek odwiedziła naszą bibliotekę.

Pierwszym punktem zajęć była wspólna rozmowa o tym, co to jest aluminium i jakie przedmioty mogą być z niego wykonane. Na początku dzieci nie miały wielu pomysłów, ale już po chwili, z pomocą Miasteczka Aluminiowego, okazało się, że jest ich całe mnóstwo! Puszki aluminiowe, folia wykorzystywana w kuchni, ale też klamki, obudowy sprzętów elektronicznych, a nawet ramy rowerów i… Airbus – aluminium na całego wkroczyło w nasze życie. Teraz zagadką okazało się to, skąd pochodzi aluminium. Tu z pomocą przyszły kolorowanki-labirynty. Dzieci, podzielone na cztery grupy, odnajdywały drogę w labiryntach, poznając w ten sposób drogę pozyskiwania aluminium. Dzięki temu dowiedziały się, że aluminium jest wytwarzane z boksytów – podstawowych rud glinu, przetwarzane w hutach, a następnie przekazywane do fabryk i odlewni, gdzie powstają ostateczne produkty.

Kolejna część zajęć pozwoliła na twórczą zabawę w wydobywanie boksytu. Zadaniem całej grupy było stworzenie maszyny do wydobywania tego cennego kruszcu. Do wykorzystania mieli różne przedmioty składające się z aluminium : druty różnej grubości, spinacze, klamerki, a także specjalne zestawy kreatywne. Dzieci podzieliły się na podgrupy, tworząc poszczególne części maszyny, które w etapie końcowym połączyli w całość. Mali konstruktorzy mieli świetne pomysły, a efekt ich pracy był niezwykły!

Zabawa nie tylko pokazała dzieciom cechy przedmiotów wykonanych z aluminium. Po skończonej pracy powstał bałagan. Doskonale zilustrowało to proces wydobywania boksytów. Jako efekt uboczny powstaje wówczas toksyczny czerwony szlam, który musi być składowany jako substancja niebezpieczna. Dzieci dowiedziały się za pomocą zabawy, że o wiele bezpieczniej i oszczędniej jest zamknąć obieg aluminium. Ponad połowa aluminium przetwarzanego w Europie pochodzi z surowców wtórnych.

Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało pamiątkową ulotkę o aluminium, a cała klasa - megakolorowankę o aluminiowym miasteczku.

galeria zdjęć

Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na kolejne. Opiekunowie grup zorganizowanych, którzy chcieliby wziąć udział w projekcie, proszeni są o kontakt pod nr tel. 58 677 65 72.

 
Dotyk Teatru PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
wtorek, 28 marca 2017 11:50

 

"Może to trywialne, ale w teatrze nie zawsze chodzi o sam spektakl. Czasami ważniejsze jest spotkanie" te słowa Radosława Krzyżowskiego stały się mottem Wiosennych Spotkań Teatralnych, które, wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie oraz Wejherowskim Centrum Kultury, organizowała w tym roku nasza biblioteka. W ramach tego teatralnego święta odbył się Powiatowy Przegląd Teatrów Jednego Aktora przygotowany przez nas dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W konkursie zaprezentowano 8 monodramów. Spektakle oceniało jury w składzie:

- Przewodnicząca komisji konkursowej - Katarzyna Ciesiołkiewicz - pedagog, aktorka amatorskiego teatru "Oko", działającego przy Wejherowskim Centrum Kultury

- Bartłomiej Czyżewski - Radny Rady Miasta Wejherowa, uczestnik wielu produkcji filmowych i telewizyjnych

- Ewelina Magdziarczyk-Plebanek - krytyk teatralny, kulturoznawca, bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie

Jurorzy zgodnie podkreślili wysoki poziom prezentacji, doceniając teatralne zmagania młodzieży. Postanowili nagrodzić dwie osoby. Nagroda główna powędrowała do Nicol Modzelewskiej z II Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie za monodram "Inge Bartsch". Wyróżniony natomiast został Oskar Jopek z I Liceum Ogólnokształcącego za monodram "Zezem na kobiety".

Jurorzy podziękowali także opiekunom za przygotowanie młodzieży i wyłowienie ich talentów. Młodych aktorów przygotowywały panie : Marzena Henning, Edyta Łysakowska-Sobiczewska i Kinga Krajkowska.

Dziękujemy współorganizatorom za owocną współpracę przy Wiosennych Spotkaniach Teatralnych. Była to doskonała okazja do świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru i spotkania z utalentowaną młodzieżą.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 213

Kalendarz wydarzeń

czerwiec 2017
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
lipiec 2017
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries