Angielski na wesoło PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
wtorek, 01 sierpnia 2017 13:43

28 lipca swoją wakacyjną biblioteczną przygodę z językiem angielskim na wesoło zakończyła kolejna grupa dzieci. Każde z naszych spotkań pełne było wspólnej zabawy i uśmiechu. Milusińscy poznali nowe słówka i zwroty, nauczyli się je tłumaczyć i zapamiętywać. Poznali nowych rówieśników i spędzili czas łącząc przyjemne z pożytecznym.
Wspólne zabawy, takie jak 'Hangman', 'Charades', 'Simon says...' czy 'Spider' codziennie były bardzo wyczekiwane przez uczestników. Rozwijaliśmy upodobania artystyczne - rysowaliśmy i kolorowaliśmy. Udało się nam również porozmawiać na temat kultury, symboli, tradycji, obchodzonych w krajach anglojęzycznych świąt i najważniejszych atrakcji turystycznych. Dzieci mogły je zobaczyć przy pomocy multimediów. Poznały kilka ciekawostek związanych z USA, Kanadą, Anglią, Szkocja, Irlandią i Walią. Posłuchały tradycyjnego brzmienia dud i odkryły, że tradycje krajów anglojęzycznych możemy odnaleźć także we współczesnej sztuce i rozrywce.
Znaleźliśmy też czas na chwalenie się swoimi talentami w naszej grupie i ich krótką demonstrację połączoną z odpowiadającymi zwrotami po angielsku.
Spotkania zakończyliśmy wesołym dniem, w którym połączyliśmy poznane zabawy. Wytrwali uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki od naszej biblioteki.
Uczestnikom dotychczasowych zajęć "Angielskiego na wesoło" bardzo dziękujemy i życzymy przyjemnego i bezpiecznego dalszego odpoczynku, natomiast już we wtorek 1 sierpnia witamy kolejną grupę :)

 
XII Wejherowski Konkurs Literacki "Powiew Weny" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
poniedziałek, 31 lipca 2017 07:43

Zapraszamy do wzięcia udziału w Wejherowskim Konkursie Literackim "Powiew Weny" Szczegóły w regulaminie. Termin nadsyłania prac to 31 października.

Regulamin

 
Literacka środa z Piotrem Bolcem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
piątek, 28 lipca 2017 16:31

26 lipca ramach Literackiej środy w kameralnej atmosferze, przy kawie, o swojej twórczości opowiedział zebranym Piotr Bolc, pisarz mający w swoim dorobku dwie książki kryminalne – "Ludzi przechodnich" i "Samsona".

Mimo, że powieści Pana Piotra łączy tematyka kryminalna, to różnią się one od siebie dość radykalnie. Nie tylko miejscem akcji i bohaterami, ale przede wszystkim sposobem prowadzenia narracji i konstrukcją fabuły. Pierwsza ma charakter bardziej kameralny, niemal rodzinny, druga zaś jest szeroką panoramą społeczną ukazującą mroczne strony miasta i jego mieszkańców. W "Ludziach przechodnich" akcja rozwija się bardzo powoli, a apogeum napięcia przypada na jej końcówkę. Z kolei w "Samsonie" czytelnik już od pierwszych stron zostaje wrzucony w wir akcji.

W czasie trwającego ponad godzinę spotkania, tczewski literat odpowiadał cierpliwie na pytania zebranych, tak jednak chytrze, by nie odsłonić w pełni fabuły swoich książek i nie pozbawić potencjalnych czytelników zaskoczeń płynących z lektury. A na zakończenie wpisał dedykację do bibliotecznych egzemplarzy „Ludzi przechodnich oraz „Samsona”

Za tydzień, 2 sierpnia, znów w środę, oczywiście o 16.00, zapraszamy na „Literacką środę” z Martą Reich, autorką powieści „Morderstwo i cała reszta” oraz „Sztuki i sztuczki”. Wstęp wolny.

 

Tekst: Krzysztof Szkurłatowski.

 

Zdjęcia.

 
Bezpieczne wakacje PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
czwartek, 27 lipca 2017 10:27

25 lipca w MBP odbyło się spotkanie z pracownikami Komendy Powiatowej Policji. Uczestniczyli w nim czytelnicy biblioteki, między innymi dzieci biorące udział w wakacyjnych zajęciach bibliotecznych "Angielski na Wesoło" oraz zaprzyjaźnione przedszkolaki. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa na wakacjach, a towarzyszyła mu krótka prezentacja wyposażenia i stroju policjantów.

Na początku Pani Policjantka przypomniała dzieciom o właściwym i bezpiecznym korzystaniu z czasu wolnego, jakim są trwające wakacje. Czytelnicy usłyszeli o bezpiecznych zachowaniach podczas odpoczynku i zabaw. Policjanci krótko przedstawili właściwe zachowanie – zarówno w grupie rówieśników, aby nikomu nic złego się nie stało na wspólnych koloniach, obozach lub wycieczkach, jak i wówczas, gdy są pod opieką osób dorosłych. Zwrócili uwagę na bezpieczne i zdrowe wykorzystywanie czasu wolnego oraz dbanie o zdrowie, zarówno swoje i innych udając się np. nad morze lub wędrując po lesie. Dzieci mówiły, co można tam robić, a nasi goście pochwalili je za kreatywność i ponownie zwrócili uwagę, że podczas wakacji i na co dzień jest mnóstwo pomysłów na zabawy bez podejmowania niepotrzebnego ryzyka.

Następnie nasi goście zaprezentowali przy udziale ochotników niektóre sprzęty, które wykorzystują w swojej pracy na co dzień dla zapewnienia bezpieczeństwa. Dzieci miały okazję założyć kajdanki i spróbować je rozerwać, co okazało się niemożliwe, próbowali też z nich się uwolnić. Uczestnicy spotkania mogli sprawdzić, ile waży kamizelka kuloodporna, pałka policyjna i kask, uświadomili też sobie, jak trudno pracuje się i wykonuje proste czynności będąc tak wyposażonym. Podskakiwanie czy zrobienie przysiadów zostało im utrudnione nawet przez policyjne czapeczki. Policjanci opowiedzieli również o innych elementach swojego służbowego ubioru i sprzętu oraz w jakich sytuacjach je wykorzystują.

Na koniec wizyty każde dziecko dostało słodki upominek i mogło skorzystać z wyjątkowej okazji wykonania odbicia swojej niepowtarzalnej dłoni i linii papilarnych na kartce i powstałe odciski zabrać ze sobą na pamiątkę.

Z racji, że pogadanek na temat bezpieczeństwa zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży nigdy za dużo, miejmy nadzieję, że to miłe spotkanie okaże się owocne i zapobiegnie niebezpiecznym sytuacjom podczas wakacji i nie tylko.

Fotorelacja.

 
Literacka Środa z Markiem Adamkowiczem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 20 lipca 2017 10:16

Na zalanym popołudniowym słońcem tarasie Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Literackie Środy. Gościem w Letniej Bibliotece w Pałacu był Marek Adamkowicz - dziennikarz, publicysta, prozaik, autor książek "Oblężenie" i "Szepty". Spotkanie poprowadził Krzysztof Szkurłatowski.

Zanim licznie zgromadzeni czytelnicy poznali kulisy pracy literackiej autora, wręczył on nagrodę w konkursie internetowym ogłoszonym przez bibliotekę. Po raz kolejny wiedzą i refleksem wykazała się Pani Bernadeta Rohda. W nagrodę z rąk Marka Adamkowicza otrzymała książkę ufundowaną przez Wydawnictwo Oficynka.

Krzysztof Szkurłatowski rozpoczął rozmowę stwierdzając, że dobrego autora poznać po tym, że szanuje swojego czytelnika. Nie zbywa go pobieżnymi opisami, niedopowiedzianymi wątkami,a dba o niego, "serwując" wnikliwe analizy i literackie "drobiazgi" wskazujące na dużą wrażliwość. Takiego zaangażowania z pewnością nie brakuje Markowi Adamkowiczowi. Podczas rozmowy czytelnicy mieli okazję dowiedzieć się jak dokładnie przygotowywał się do napisania książki "Oblężenie", której akcja toczy się w Gdańsku w 1813 roku. Nie zabrakło nawiązań do pracy dziennikarskiej i studiowania wielu materiałów archiwalnych. Pojawiło się wiele ciekawych wątków, które zainteresowały czytelników : o ubogich Gdańszczanach z XVIII wieku, o zażywaniu tabaki w celu rozjaśnienia umysłu, czy też o przepisach na dolegliwości medyczne, które pojawiają się w książce. Chętnych do zapoznania się z nią zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych.

Na zakończenie spotkania autor wypisywał dedykację dla czytelników, którzy, dzięki Wydawnictwu Oficynka, mogli nabyć "Oblężenie" w promocyjnej cenie.

galeria zdjęć ze spotkania

Na kolejną Literacką Środę zapraszamy 26. lipca o godz. 16.00. W Letniej Bibliotece w Pałacu gościć będzie Piotr Bolc - autor powieści "Ludzie przechodni" (2014) i współautor "Czasu zbrodni.Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia "(2015). Od 2011 roku prowadzi blog literacki „Dziennik lektury”. Publikował eseje o książkach w miesięczniku LUX. Współpracował z portalem „Zbrodnia w Bibliotece”. Spotkanie poprowadzi ponownie Krzysztof Szkurłatowski.

Przypomnijmy, że organizatorami Literackich Śród są : Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz Wydawnictwo Oficynka.

 
Spotkanie z policjantami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
środa, 19 lipca 2017 13:24

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 223

Kalendarz wydarzeń

październik 2017
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
listopad 2017
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries