Publikacja „Inspiracje malarskie opowiadaniem Aleksandra Labudy „Òstatny sąd w Mirchòwie” kandydatką do nagrody Gryf Literacki 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
czwartek, 02 marca 2017 10:22

Publikacja „Inspiracje malarskie opowiadaniem Aleksandra Labudy „Òstatny sąd w Mirchòwie” jest zwieńczeniem pleneru malarskiego o tym samym tytule, który odbył się w dniach 1-7 sierpnia 2016 r. w Zespole Szkół w Linii. Opowiadanie Aleksandra Labudy ukazuje wiele aspektów z życia Kaszubów na tle historyczno-społecznym oraz jest nieocenionym źródłem wiedzy, zwłaszcza o losach chłopów i ich przodków. Plener stanowił malarską interpretację literatury kaszubskiej.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

 
Kolejna publikacja z cyklu „Powiew Weny” nominowana do nagrody Literacki Gryf 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
środa, 01 marca 2017 15:30

Pokonkursowa publikacja XI Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny” jest kolejnym wydawnictwem nominowanym do nagrody Literacki Gryf 2016.

W tomiku znajdziemy wyniki konkursu, laudację wygłoszoną podczas uroczystego jego zakończenia, wygłoszoną przez dr Jolantę Laskowską oraz wszystkie nagrodzone utwory, czyli: Za orzechowymi drzwiami Krzysztofa Szkurłatowskiego; Zapach lawendy Barbary Malawskiej; Odtajniony Stanisława Szulista; Jenny Henryka Połchowskiego; Ławka Jerzego Piotra Kozerskiego; Tryptyk o całopaleniu Bogusławy Zubrzyckiej; Obrazoburczy Obraz Matki, Styl pisania Tomasza Albeckiego; Pasja, Brama, Zaczarowany ogród Bogumiły Mielewczyk; Pean Jubileuszowy, Dobra książka, Pieśń do Norwida Edyty Wysockiej;  Upiór Agaty Walkusz, *** Sary Bojanowskiej; Biblioteka jest bramą czasu Natalii Rekowskie.

Zarówno ten, jak i poprzednie tomiki pokonkursowe Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny” dostępne są we wszystkich działach naszej Biblioteki, a ich wersja elektroniczna w Wejherowskiej Bibliotece Cyfrowej.

Zachęcamy do czytania.

 
Powiatowy Przegląd Teatrów Jednego Aktora PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
środa, 01 marca 2017 15:02

Zapraszamy do udziału w Powiatowym Przeglądzie Teatrów Jednego Aktora. Szczegóły w regulaminie.

Regulamin

Karta Zgłoszeniowa

 
EkoPaka o aluminium już jest w naszej bibliotece PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
wtorek, 28 lutego 2017 08:39

Bez metali nie sposób się obejść – są potrzebne w budownictwie, powstają z nich pojazdy, opakowania, są wykorzystywane w produkcji sprzętów elektronicznych. Szczególnie pożądanym metalem jest aluminium. Dzięki programowi edukacji ekologicznej EkoPaka, organizowanemu przez Interseroh we współpracy z bibliotekami, młodzi ekolodzy dowiadują się, jak zamknąć obieg tego cennego surowca, hamując masowe wydobycie zasobów wyczerpywalnych.
Raz wydobyte aluminium można przetwarzać właściwie bez końca, minimalizując tym samym negatywny wpływ na środowisko. Przy pierwotnym wydobyciu, aluminium jest wytwarzane z boksytów – podstawowych rud glinu, przetwarzane w hutach, a następnie przekazywane do fabryk i odlewni, gdzie powstają ostateczne produkty. W procesie wydobycia aluminium powstaje jednak toksyczny czerwony szlam, który musi być składowany jako substancja niebezpieczna. O wiele bezpieczniej i oszczędniej jest zamknąć obieg aluminium. Ponad połowa aluminium przetwarzanego w Europie pochodzi z surowców wtórnych.
Puszki aluminiowe, folia wykorzystywana w kuchni, ale też klamki, obudowy sprzętów elektronicznych, a nawet ramy rowerów i… Airbus – aluminium na całego wkroczyło w nasze życie. Warto wiedzieć, jak się z nim obchodzić w sposób przyjazny dla środowiska. EkoPaka to specjalnie opracowane scenariusz zajęć, edukacyjne materiały dostosowane do wieku uczestników, a także materiały plastyczne i zabawki pobudzające proekologiczne myślenie.
W najnowszej EkoPace znajduje się między innymi mega kolorowanka prezentująca Aluminiowe Miasteczko i grę polegającą na wyszukiwaniu puszek – bodaj najpopularniejszych opakowań z aluminium. Są także metalowe płytki do eksperymentów magnetycznych, folia, metaliczne kredki i farby, a nawet kreatywne zestawy do składania własnych maszyn.
Nasza biblioteka jest jedną z 50, które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. To pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Do naszej biblioteki docierają pakiety edukacyjno-zabawowe poświęcone poszczególnym surowcom, za pierwszym razem tematem było drewno, kolejnym tworzywa sztuczne, później papier, a teraz aluminium. Dotychczas EkoPaka dotarła do prawie 10 tys. dzieci w całej Polsce, w czym swój udział ma także nasza biblioteka!

Zachęcamy do polubienia profilu programu EkoPaka na Facebooku

 
Publikacja „Mòrtualia” Tomasza Fopke kolejna kandydatką do nagrody Gryf Literacki 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
poniedziałek, 27 lutego 2017 13:16

„Mòrtualia” jest tomikiem poetyckim, który składa się z 22 wierszy w języku kaszubskim, powstałych w 2015 i 2016 roku, przedstawiającym osobisty, poetycki rozrachunek poety ze Śmiercią. Tomik wzbogacony jest ilustracjami Ewy Tusk-Szur.

Tomasz Fopke – literat, kompozytor, śpiewak – baryton, animator kultury regionalnej; na dorobek piśmienniczy autora składa

się kilka pozycji literackich własnych, m np. erotyki, etiudy, sms-y, felietony, tłumaczenia wierszy Tuwima i Brzechwy na język kaszubski; Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.

W naszej bibliotece dostępne są także inne książki, utwory na płycie CD oraz publikacje autora, m.in.: "Szlachama kusków" (2008), "Szlachama wzdichnieniów" (2007),  "Esemese do Pana Bóga" (2007),  "Szpórtë swójscze ë kupcze" (2008), "Pierszô Kaszëbskô Pasja : słowa Ewanielii pg Sw. Marka (dol. z greczi) : Ó. Adam Riszard Sykora OFM" (2003), "Piesnie Rodny Zemi" (2003), "Wiwat, Biesada! : kaszëbsczi Ubôw" (2006), "W jazëk zgëldzony : lëteraccze etiudë" (2010), "Wëcmanim, Panie" (2009), "Wanoga do Bóga" (2010), "A jo so spiewia po kaszëbsku!" (2008), "Móje wejherowskie stronë" (2010), "We dwa kónie : kaszubskie piosenki kabaretowe" (2010), "Z drodżi" (2012), "Andrzej Arendt - rzeźba, grafika : katalog dokonań" (2015), "Szpórtë z Lutnią : kaszubska biesiada z dowcipami" (2016).

Zapraszamy do skorzystania z naszych zbiorów i zachęcamy do zapoznania się z literatura kaszubską oraz kaszubskimi przyśpiewkami i biesiadą.

 
Książka Feliksa Sikory „Zapiski sztubaka i belfra” nominowana do nagrody Literacki Gryf 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
poniedziałek, 27 lutego 2017 08:03

Feliks „Loszek” Sikora, nauczyciel, magister geografii, historyk z zamiłowania, poeta i działacz, „Człowiek Roku 1996 Gminy Luzino”, urodził się 28 października 1940 r. w Luzinie. Maturę zdał w Liceum Pedagogicznym w Wejherowie w 1959 r. Studiował geografię i był długoletnim nauczycielem geografii w szkole w Luzinie, a także biologii i muzyki oraz przewodnikiem wycieczek. Pełnił też obowiązki dyrektora szkoły. Reaktywował działalność koła Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Luzinie i był jego pierwszym prezesem w latach 1981-1986. W 1982 roku współtworzył Kaszubski Teatr Ludowy przy ZK-P. Napisał ponad 100 artykułów metodycznych, geograficznych i krajoznawczo-regionalnych. Publikował w wielu czasopismach lokalnych i centralnych, m.in. w „Pomeranii” i „Zrzeszy Kaszebskiej”. Opracował folder z okazji 750-lecia Luzina, wydał tomik wierszy „Dwie miłotë - Dwie miłości”, „Kalendarz Luziński 2000” i „Kalendarium kaszubsko-pomorskie”. Stworzył biuletyn kaszubski „Porenk”, współredagował luziński periodyk „Kukówka”. Był inicjatorem utworzenia Izby Regionalnej oraz Muzeum Regionalnego w Luzinie, które obecnie prowadzi. Otrzymał wiele odznaczeń i nagród literackich, nauczycielskich i zawodowych.

W swoich zbiorach posiadamy także: „Kalendarium Kaszubsko-Pomorskie”, „Zaczarowany dąb. Legendy i opowieści o ziemi luzińskiej”, „Mója kaszëbizna ; Wiersze wybrane”, „Luzino dawniej i dziś. Na pocztówkach i fotografiach” autorstwa Feliksa Sikory.

Zapraszamy do czytania.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 207

Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
maj 2017
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries