Zmiany w organizacji pracy biblioteki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
piątek, 20 października 2017 00:00

ZMIANY ORGANIZACJI PRACY BIBLIOTEKI

WYNIKAJĄCE Z PRZEPROWADZANYCH

PRAC REMONTOWYCH


21 października (sobota) – nieczynne

23 października (poniedziałek) – nieczynna CZYTELNIA,

pozostałe działy pracują bez zmian

Za utrudnienia przepraszamy.

 
Na razie jest nieźle. Utrzymajmy to co jest i po prostu głosujmy. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
środa, 18 października 2017 00:00

https://www.wspolneczytanie.pl/biblioteki

 
Sprawozdanie z październikowego spotkania DKK dla Dorosłych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
poniedziałek, 16 października 2017 13:17

Niektórzy nie czytają w ogóle, inni poprawiają niechlubną polską statystykę.  Do tych drugich zaliczają się uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki, bo na ostatnim spotkaniu, 12.10.br., podzielili się refleksjami o dwóch książkach: Martina Pollacka Topografia pamięci i Michała Cichego pt. Pozwól rzece płynąć. Obie wywołały ożywioną dyskusję.

M. Pollack po raz czwarty1 pojawił się na DKK. Jest sumieniem swego narodu, Austriaków, nie daje im zapomnieć o upiorach przeszłości. Przypomina o uwikłaniu w faszyzm, obnaża wypieranie pamięci o zbrodniach dokonanych przez nazistów w całej Europie Wschodniej. Drugim wątkiem książki jest uchodźctwo w tej części Europy, a co za tym idzie, długa tradycja  różnorodności etnicznej i religijnej. Przy obecnym odradzaniu się nacjonalizmów w różnych częściach Europy Topografia pamięci nie jest tylko książką historyczną.

Michał Cichy, laureat NL Gdynia za książkę pt. Zawsze jest dzisiaj wydał w br. kolejną: Pozwól rzece płynąć, która, zdaniem klubowiczów, otrzyma niejedną nagrodę w nadchodzących  konkursach. Ktoś powiedział o nim, że wychodził sobie rozum. Śladem Cichego może podążać każdy w tym kierunku- wychodzenia sobie rozumu. Wystarczy oderwać się od ekranów telewizorów, komputerów, smartfonów, stanu ciągłego zaaferowania tym, co narzucają media i wyjść w świat: drzew, ptaków, ludzi- różnych, szumów ulicy, topniejącego śniegu, rzeki… i  bez pośpiechu, który stał się przekleństwem, kontemplować świat, który jest na wyciągnięcie ręki. Może w ten sposób odnajdzie się swój świat  i swoją tożsamość? Michał Cichy pokazuje rzeczywistość oswojoną, jednak zaskakującą, zadziwiającą i piękną. Polecamy wszystkim czytelnikom omówione powyżej książki.

Galeria

1 W Wypożyczalni dla Dorosłych dostępne są wszystkie książki M. Pollacka, w tym omówione na DKK: Śmierć w bunkrze, Cesarz Ameryki, Skażone krajobrazy.

Ewelina Roszman

/ moderatorka DKK/

 
Kolejne Przedszkolaki w projekcie "Z książką na start" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 16 października 2017 08:56

Projekt "Z książką na start", który trwa u nas od września ubiegłego roku, udowadnia, że czytać można w każdym wieku. Odwiedzając wejherowskie przedszkola, pokazujemy dzieciom, że w naszym królestwie książek znajdują się tak wyjątkowe pozycje, że nawet dziecko może wyruszyć samodzielnie w podróż literacką. Oczywiście potrzebuje do tego specjalnego Paszportu Małego Czytelnika, ale taki otrzyma w Pakiecie Startowym. Reakcja kilkulatków na informację, że one już też mogą same czytać - bezcenna!

W tak radosnej atmosferze przebiegało spotkanie w Przedszkolu Samorządowym nr 2, które bibliotekarki, wspólnie z żółwikiem Hugo, odwiedziły w miniony wtorek (10. października). Dzieci z grupy "Krasnoludki" miały okazję poznać historię "O dzieciach, które kochały książki". Dowiedziały się z niej, jak wielką przyjemnością dla całej rodziny może być czytanie książek. Później przyszedł czas na to, żeby spróbowały własnych sił! Choć trudno było im w to na początku uwierzyć, to okazało się, że bez problemu każde z nich może zapoznać się z książką "Naciśnij mnie". Ta wyjątkowa książka nie tylko gwarantuje świetną zabawę z magicznymi kropkami, ale angażuje dzieci w proces czytania. Zabawa była przednia! Podobnie z kolejnymi interaktywnymi książeczkami. Dzieci wyruszały w podróż z nakręcanym pociągiem po torach, czy szybującym samolotem po innych kontynentach. Dzieci tak świetnie spisały się podczas spotkania, że na pamiątkę otrzymały odznakę od żółwika Hugo. Obiecały odwiedzić bibliotekę, w której czekają nich Pakiety Startowe na dobry początek podróży literackiej. O specjalnym projekcie przygotowanym dla najmłodszych czytelników mieli okazję dowiedzieć się także rodzice ze specjalnych listów przekazanych do przedszkoli.Dziękujemy za fantastyczne spotkanie i zapraszamy do biblioteki!

Przypomnijmy, że projekt "Z książką na start" jest organizowany przez Fundację Metropolia Dzieci we współpracy z bibliotekami publicznymi, w tym z Miejską Biblioteką Publiczną w Wejherowie.Jest on skierowany do dzieci w wieku 0-6 lat. Dziecko, przystępując do akcji, otrzyma darmowy Pakiet Startowy, a w nim Paszport Młodego Czytelnika, do którego będzie wbijana pieczątka za każdym razem, gdy odwiedzi jedną z bibliotek biorących udział w projekcie i wypożyczy książkę. Gdy uzbiera określoną regulaminem liczbę pieczątek, otrzyma imienny dyplom. W skład Pakietu Startowego wchodzi też inny, niezwykle ważny element – książka dopasowana do wieku i zainteresowań Młodego Czytelnika. Na dobry start. Warto pamiętać, że dla wielu dzieci będzie to ich pierwsza własna książka (!)
Projekt kierowany jest do dzieci w wieku 0-6 lat, ale tak naprawdę grupą docelową są rodzice, celem akcji jest bowiem to, aby dzieci i rodzice spędzali czas razem. Zależy nam na tym, aby mniej czasu spędzali przed telewizorem i komputerem i wyszli razem z domu lub spędzili w nim czas, ale w sposób mądry i kreatywny. Jednym z takich sposobów jest wspólne wyjście do biblioteki, a następnie czytanie książek, które stwarza okazję do nawiązania bliskich relacji, rozmów o książkach i ich bohaterach, jak również rozwija kreatywność u dzieci dzięki obcowaniu z książką, światem fantazji, bohaterów realnych i wykreowanych, co niewątpliwie wpłynie korzystnie na rozwój dziecka, jego wiedzę i umiejętności społeczne.
Projekt jest bezpłatny i nieograniczony czasowo : można przystąpić do niego w dowolnym momencie.

 
Tygryski poznają recykling PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 12 października 2017 06:52

Na zajęciach grupy Tygrysków Klubu Małego Czytelnika, które odbyły się 11.10, dzieci dowiedziały się co oznacza recykling. Same stworzyły piękne motyle z ,wydawałoby się, bezużytecznych śmieci  oraz aktywnie uczestniczyły w czytaniu wierszy na temat tego, że nie należy śmiecić, bo jak same powiedziały szkodzi to i zwierzętom i ludziom. Dzieci wesoło bawiły się przy zabawach z chustą animacyjną, śpiewały piosenki o niedźwiedziu i konikach oraz obiecały, że nigdy nie będą śmiecić. Uczestnicy zobaczyli też jak wyglądają kolczyki z recyklingu, oraz miały możliwość wziąć do ręki kolczyki z tytanu i lawy wulkanicznej, oraz pobawić się drewnianymi bączkami- w ten sposób dowiedziały się, że istnieją różne materiały, które nadają się do powtórnego przetworzenia.

Nasze spotkanie było także okazją do świętowania 4 urodzin Maksa, który poczęstował wszystkie dzieci pysznymi słodkościami.

Na kolejne zajęcia zapraszamy 24 października o godz. 11.00

Galeria

 
Puchatki używają czarodziejskich słów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
środa, 11 października 2017 08:12

Za nami trzecie spotkanie grupy „Puchatków” Klubu Małego Czytelnika, na którym maluszki opowiadały, jakich słów używamy w różnych sytuacjach. „Dzień dobry”, „Do widzenia”, „Przepraszam”, „Proszę”, „Dziękuję”..... to słowa, których powinniśmy używać na co dzień. Klubowicze bardzo dobrze sobie poradzili z zadaniami. Wiedzieli, że wchodząc np. do biblioteki, witamy się z panią, mówiąc „Dzień dobry”, za obsługę i wypożyczoną książeczkę – „Dziękuję”. A gdy chcemy poczęstować drugą osobę cukierkiem, mówimy „Proszę”. W tematykę spotkania wprowadziło nas opowiadanie pt. „Czarodziejskie słowo”, które pokazało Puchatkom, jak wielkie znaczenie ma używanie podanych wyżej słów. Wywnioskowały, że ich używanie powoduje zmianę stosunku, nastawienia drugiej osoby do nas. Że wtedy łatwiej jest uzyskać przychylność rozmówcy :-).

 

Maluszki świetnie się bawiły podczas zabaw z chustą animacyjną, w które wprowadził ich fantastyczny pociąg. Choć z początku brakowało nam maszynistów :-). Nie zabrakło tradycyjnych zabaw takich jak Stary Niedźwiedź, Kółko graniaste oraz tak bardzo lubianych i wyczekiwanych przez klubowiczów Koników :-). Prace plastyczne tworzyliśmy na dywanie. Przy użyciu pudełek z kartkami, farbek oraz szklanych kulek i w rytm muzyki Puchatki wykonały fantastyczne prace. Będzie można je podziwiać w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. Na zakończenie zajęć tradycyjnie dzieci otrzymały naklejki, które wkleiły do swoich dzienniczków oraz słodką niespodziankę.

 

Galeria

Dziękujemy za aktywny udział w zajęciach.

Na następne spotkanie grupę „Puchatków” zapraszamy 24 października (wtorek)

o godz. 11.00

Do zobaczenia :-)

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 229

Kalendarz wydarzeń

grudzień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
styczeń 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries