Nowości na bibliotecznych półkach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
środa, 06 września 2017 15:19

 

 

Do Wypożyczalni dotarła kolejna dawka nowości książkowych


zakupionych w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".


Zapraszamy do czytania.

 


 
"Wesele" w barwnej odsłonie na Placu Jakuba Wejhera PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
wtorek, 05 września 2017 07:01

2 września w całej Polsce odbyła się akcja "Narodowe Czytanie" pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Po raz kolejny włączyła się w nią Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie. Saldem roku ubiegłego, kiedy to czytane były fragmenty powieści "Quo Vadis?", osoby znane z życia publicznego naszego miasta przybliżały Wejherowianom wybitne dzieło literatury polskiej. W tym roku, w wyniku głosowania Polaków, za lekturę Narodowego Czytania wybrano "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Jego fragmenty w inscenizowanej wersji obejrzeć można było w samo południe pod pomnikiem Jakuba Wejhera.

Zgromadzeni na wejherowskim rynku widzowie mieli okazję wysłuchać najbardziej znanych dialogów "Wesela" w ich scenicznej wersji. Nie zabrakło cytatów, które na stałe weszły do naszej kultury, a także humoru językowego i sytuacyjnego. Jak na weselny charakter dramatu przystało, były także tańce i śpiew. Oprawę taneczną i muzyczną zapewnił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Koleczkowianie".W poszczególne role wcielili się :

* NARRATOR  –  Arkadiusz Kraszkiewicz (Skarbnik Miasta Wejherowa)

* RADCZYNI – Beata Rutkiewicz ( Zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa)

* GOSPODARZ – Bogusław Kaczmarek (Chór Męski "Harmonia")
* GOSPODYNI – Anna Kuczmarska (redaktor naczelny "Pulsu Wejherowa"
* PAN MŁODY – Bartosz Aleksandrowski (działacz społeczny)
* PANNA MŁODA – Ewelina Trotzka (nauczyclelka, Karate Klub Wejherowo)
* JASIEK – Tomasz Smuga (dziennikarz Dziennika Bałtyckiego)
* KASPER – Zbigniew Gach (Wejherowskie Centrum Kultury)
* POETA – Rafał Korbut (redaktor naczelny Expressu Powiatu Wejherowskiego)
* DZIENNIKARZ – Dariusz Tylki (nauczyciel, muzyk)
* NOS – Rafał Dębski (autor powieści science-fiction, psycholog)
* HANECZKA – Wioletta Urbańska (biblioteczna grupa teatralna "Errata")
* ZOSIA – Anna Pobłocka (Wejherowskie Centrum Kultury)
* MARYNA – Anna Henning (Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie)
* CZEPIEC – Bartłomiej Szreder (Wejherowski Klub Kulturystyczny i Sportów Siłowych "Apollo")
* KLIMINA – Beata Gosz (biblioteczna grupa teatralna "Errata")
* ŻYD – Marek Czoska (nauczyciel, reżyser)
* RACHEL - Aleksandra Ucińska-Makowska (biblioteczna grupa teatralna "Errata")

Reżyserią inscenizacji zajęła się Ewelina Magdziarczyk-Plebanek.

Jak podkreślali zaangażowani w akcję, najważniejsze w niej jest to, że przypominamy najważniejsze utwory polskiej literatury.

Przypomnijmy, że akcję Narodowego Czytania Dzieł Literatury Polskiej zapoczątkowano w 2012 roku czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku czytano „Dzieła” Aleksandra Fredry, w 2014 roku – „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, w 2015 roku – „Lalkę” Bolesława Prusa, a w 2016 roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Zorganizowaną na Placu Jakuba Wejhera akcją, Wejherowo dołączyło do ponad 2200. miejsc w całej Polsce, gdzie czytano fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Tegoroczną akcję Narodowego Czytania „Wesela” w Wejherowie zorganizowali: Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie i Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt

 
Zaproszenie na wrześniowe spotkanie DKK dla Dorosłych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
poniedziałek, 04 września 2017 00:00

Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych zaprasza na pierwsze powakacyjne spotkanie 07 września br. od godz. 16.00. Będziemy rozmawiać o książkach: Zaraza Jerzego Ambroziewicza, Tajemnica Domu Helclów Maryli Szymiczkowej, Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia Witolda Szabłowskiego.

Otwarty charakter DKK oznacza, że każdy może wziąć udział w dyskusji, stając się stałym lub okazjonalnym uczestnikiem DKK dla Dorosłych. Zapraszamy na miłe spotkanie przy kawie/herbacie również Panią i Pana.

 

 

 
Narodowe Czytanie "Wesela" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
środa, 30 sierpnia 2017 00:00

 
Kiedy masz osiemnaście lat... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 28 sierpnia 2017 00:00

"(...) miałem i mam osiemnaście lat, więc to chyba logiczne, że chciałem prawdy, chciałem ognia, wydawało mi się, że widzę, jak wnętrze tej bani wypełnia gaz i jak łatwo jest go podpalić, sprawić, żeby wybuchła. Chciałem napić się czystego, niezmieszanego spirytusu, chciałem oblać nim wszystkich i podpalić i uwierzyłem bardzo mocno, że mi się to uda (...)"

Te słowa Cypriana - głównego bohatera powieści "Radio Armageddon" Jakuba Żulczyka, mogłyby posłużyć za jej uproszczone streszczenie. O tym, jak to jest, kiedy ma się osiemnaście lat, rozmawiały rówieśniczki książkowych bohaterów podczas wakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży, które odbyło się 23 sierpnia.

Pierwsza reakcja Czytelniczek odwoływała się do porównań życia głównych bohaterów do ich własnego. Od razu padły słowa o tym, jak różne są te światy i że mają nadzieję, że ich rówieśnicy jednak tak nie żyją. Nasunęło to myśl o dystansie jaki trzeba mieć do realistycznej płaszczyzny, w której toczy się akcja. Osiemnastolatkowie Żulczyka, choć chodzą do szkoły (prywatnej, w której obowiązuje zasada indywidualnego podejścia do ucznia, co nie jest bez znaczenia), spotykają się po lekcjach, chodzą na imprezy, w pewnym momencie wymykają się tej rzeczywistości. Wszystko za sprawą zespołu - tytułowego Radia Armageddon - który postanawia założyć ta czwórka nastolatków : wspomniany już Cyprian, Nadzieja, Szymon i Gnat. Jednak to nie muzyka ma być ich celem, a obudzenie rówieśników ze stanu letargu, w którym (zdaniem założycieli zespołu) tkwią. Chcą im pokazać jak kruchy jest ich świat zbudowany na obłudzie, w którym zostali wciśnięci niczym do bańki, która ma ich chronić przed prawdą. I to o prawdę zdają się "muzycy" walczyć. Młodzieńczy bunt? Bunt dla buntu? Udało się Żulczykowi uchwycić tę wspólną dla kolejnych pokoleń sferę..Jak nietrudno się domyśleć działalność zespołu okazuje się wielkim sukcesem, choć okraszonym skandalami, zamieszkami i przestępstwami. Wszystko ucina się wraz z tajemniczym zniknięciem Cypriana...Losy Radia Armageddon musimy poznawać w poszatkowanej narracji Szymona i Nadziei, w której niczym puzzle, doszukiwać się musimy chronologii. Ten zabieg najbardziej przypadł Czytelniczkom do gustu, podobnie jak wyrazisty styl autora i język, jakim operuje. Dalej było już jednak słabiej. Kiedy akcja zmierza w kierunku katastrofy Radia Armageddon, Czytelniczki czuły już znużenie i zniecierpliwienie zachowaniem coraz bardziej "papierowych" postaci. To sprawiało, że lektura tej objętościowo ogromnej powieści, stała się nie lada wyzwaniem.Wszyscy przyznali jednak zgodnie, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ładunek emocjonalny, jaki zostawia po sobie, sprawia, że wraca się nie niej myślami i stawia kilka pytań od nowa. Czytelniczki wskazały też wiele ciekawych wątków książki, takie jak : symboliczne imiona bohaterów, które znajdowały uzasadnienie w ich dalszych losach, nawiązanie do przywódców wielu ruchów, którzy swoją charyzmą zjednywali do swoich ideologicznych haseł, czy też wyjałowionego z wartości otaczającego nas świata. Te i inne tematy czekają na wszystkich, którzy zdecydują się poznać Cypriana i jego historię. Chętnych do zapoznania się z opinią Czytelniczek odsyłamy do recenzji Klubowiczki tutaj

Na zakończenie spotkania nie zabrakło oczywiście wykonania zakładek z cytatami z książki i tradycyjnej rozgrywki w "Dixit", w której pojawiały się tytuły książek (Czytelniczkom do głowy wpadały najczęściej porównania z lekturami szkolnymi - to znak zbliżającego się końca wakacji..").

Na kolejne spotkanie DKK dla Młodzieży zapraszamy we wrześniu. Dokładny termin zostanie ustalony po zapoznaniu się uczniów z planami lekcji w szkołach i podany w komunikatach na stronie internetowej i Facebooku. Tym razem, na prośbę jednej z Czytelniczek, sięgniemy po książkę "Kot Bob i ja" Jamesa Bowena. Powieść Jakuba Żulczyka czeka natomiast na półce Wypożyczalni dla Dorosłych : "Ta historia jest już opowiedziana, wypłynęła z ziemi i zawisła w powietrzu, czeka na kogoś, kto będzie chciał ją prześledzić, wejść w nią, posłuchać jej." Zapraszamy!

Ewelina Magdziarczyk-Plebanek

moderatorka DKK dla Młodzieży w MBP w Wejherowie

 

Wszystkie cytaty pochodzą z książki "Radio Armageddon" Jakuba Żulczyka, Warszawa : "Świat Książki", 2015. Powieść dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych.

 
Bawmy się razem! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
czwartek, 24 sierpnia 2017 13:54

 

Pierwsze spotkanie odbędzie się 11 września o godz. 10.00

Wszystkich chętnych zapraszamy!

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 226

Kalendarz wydarzeń

listopad 2017
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
grudzień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries