Puchatki i zwierzątka gospodarskie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jozefina O.   
poniedziałek, 13 marca 2017 08:37

Puchatki na naszych zajęciach odwiedziły farmę. Poznały krówkę Arabellę i razem z Michałkiem ją „głaskały i wydoiły”. Następnie poznały nazwy domków zwierzątek, dowiedziały się, ze świnki mieszkają w chlewie, krówki w oborze, koniki w stajni, kurki i ptactwo w kurniku; że w stodole przechowuje się siano, ziarna, paszę dla zwierząt, maszyny rolnicze. Pięknie opowiedziały, jakie pokarmy mamy dzięki krówkom (mleko, ser, jogurty), kurkom (jaja, mięso), kozom (ser, twaróg), owcom (ser, wełna), itd. Potem bezbłędnie naśladowały głosy zwierząt, które mieszkają na farmie – z niewymienionych wcześniej dodam – kaczki, gęsi, indyka, świnki, pieska i kota. Chór muczących, beczących, chrumkających maluszków był idealny. Niech żałują ci, którzy nie słyszeli.

Puchatki w czasie spotkania wykonały świnkę na wątłych nóżkach z materiałów recyclingowych. Świnka ma ryjek z dna butelki plastikowej i korka od niej, a nóżki na różowej wstążeczce. Świnki są cudowne!!! Zapraszamy podziwiania prac dzieci w Zakątku Wyobraźni!

Dziękujemy za aktywny udział w zajęciach i cierpliwość przy wykańczaniu świnek!

zdjęcia

Następne zajęcia odbędą się tradycyjnie za dwa tygodnie, 21 marca o godzinie 11.00

Gorąco zapraszamy!

 
7 razy na "nie" - marcowe spotkanie DKK dla Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 13 marca 2017 00:00

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży, które odbyło się w sobotnie popołudnie 11.03, poświęcone było powieści Lauren Oliver "7 razy dziś". Z twórczością autorki zetknęliśmy się już poprzez cykl "Delirium" i powieść "Panika". Teraz sięgnęliśmy do debiutu autorki, jak się okazało - w odczuciu Klubowiczów niezbyt udanego.

Powieść osadzona jest mocno w realiach amerykańskich. Główna bohaterka - Sam - to stereotypowo zarysowana nastolatka, która jest w szkole bardzo popularna, ma przystojnego chłopaka, a zmartwieniem jej i jej trzech przyjaciółek, z którymi jeździ samochodem do szkoły, jest wyłącznie to w co ubrać się na najbliższą imprezę. Wszystko zmienia wypadek samochodowy, w którym Sam, jak się wydaje, ginie i zostaje "uwięziona" w swoistej pętli czasu, w której powtarza ten ostatni dzień ze swojego życia. Ile razy go powtarza nie jest oczywiście tajemnicą, co zawdzięczamy zupełnie nietrafionemu tłumaczeniu tytułu "Before I fall". Mało zaskakująca fabuła jest jednym z wielu minusów książki wymienianych przez Klubowiczki. Wśród innych znalazły się bardzo powierzchowne postacie, niezbyt oryginalny pomysł i fatalny język powieści. Jedynym argumentem na obronę był młody wiek autorki i fakt, że był to jej debiut literacki. Po dłuższej analizie znalazły się delikatne plusy. Od czasu do czasu widać zwiastuny głębszej płaszczyzny, do której odwoływać się będzie Lauren Oliver w swoich kolejnych powieściach. Sama ukończyła filozofię i te zainteresowania widoczne będą w literackich światach przez nią wykreowanych. Tutaj jest tego niewiele, ale już sam pomysł na temat wpływu szczegółów z naszego życia na życie otaczających nas ludzi, jest godny zainteresowania. Mimo swojej powierzchowności książka skłania do refleksji. Choć w dalszym ciągu to za mało. "Nigdy nie jest za późno na kolejną szansę" pisała Lauren Oliver w powieści "7 razy dziś". Cieszymy się, że daliśmy szansę jej twórczości i zapoznaliśmy się z jej pozostałymi utworami. Ten polecamy raczej jako lekka lektura pomiędzy innymi wartościowymi pozycjami. Choć jest to oczywiście subiektywna opinia. Dla równowagi można dodać, że książka ta znajdowała się na liście bestsellerów i jest uwielbiana za oceanem. W marcu do kin trafił także film na jej podstawie.

Sobotnie spotkanie, jak zawsze, nie skończyło się tylko na rozmowie o książce. Oczywiście był czas na prace plastyczne - własnoręcznie wykonaną zakładkę do książki z cytatem z omawianej powieści, a nawet na wręczenie nagrody w facebookowym konkursie dotyczącym DKK. Zadanie konkursowe polegało na podaniu tytułu książki, o której mieliśmy rozmawiać, a podpowiedzią była grafika. Prawidłowej odpowiedzi, jako pierwszy, udzielił Pan Sebastian Richert i to on odebrał nagrodę z rąk Klubowiczek. Nie zabrakło także czasu na grę "Dixit", w której wykorzystywaliśmy tytuły książek i ulubione cytaty. Na zakończenie spotkania Klubowiczki wcieliły się w role filmowców, nagrywając kolejny trailer książki, tym razem dotyczący "Chłopaka Nikt" Allen Zadoff. Efekty już wkrótce na bibliotecznym Facebooku.

Kolejne spotkanie DKK dla Młodziezy zaplanowane jest na 22.04 na godz. 14.00. Tym razem, na życzenie Klubowiczek, sięgamy po fantastykę i powieść "Córka dymu i kości" Laini Taylor. Do zobaczenia!

 
Marcowe spotkanie DKK dla Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
piątek, 10 marca 2017 00:00

 
Znamy laureata konkursu Gryf Literacki 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
czwartek, 09 marca 2017 14:31

Wczoraj (08.03.) odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w jubileuszowej X edycji konkursu Gryf Literacki 2016. Zgodnie z regułą konkursu każdy z członków Kapituły Konkursu miał do dyspozycji po 10 punktów, które mógł przyznać wybranym przez siebie publikacjom spośród nominowanych do nagrody.  Nie można było przyznać punktów książce, z którą członek Kapituły był osobiście powiązany.  W skład Kapituły Konkursu wchodzą laureaci z poprzednich edycji konkursu oraz  Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i Kierownik Wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta w Wejherowie. Tegoroczną Kapitułę Konkursu tworzyli: Balcerowicz Danuta, Janke Stanisław, Jeliński Michał, Krośnicka Maria, Mamelski Janusz, Michalak Aleksandra, Połchowski Henryk, Schmandt Piotr, Skok Maciej oraz Wójcik Józef Franciszek. W tej edycji Kapituła postanowiła przyznać także nagrody dodatkowe, a także zwróciła się do Starostwa Powiatowego w Wejherowie z propozycją nagrodzenia publikacji w języku kaszubskim. Nagrodę tę przyznano Stanisławowi Janke za wkład wniesiony w rozwój literatury kaszubskiej i trzy publikacje zgłoszone do nagrody Gryf Literacki 2016, których jest autorem – „Kaszubski Grudzień”, „Poczet pisarzy kaszubskich” i „Szescdzesątka”. Nagrodę autorowi wręczył Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Kapituła przyznała nagrody dodatkowe:

1. Wyróżnienie dla Piotra Schmandta za książkę „Fabryka Pokory” w kategorii powieść;

2. Wyróżnienie dla Wydawnictwa Oficynka za wydanie książki „Fabryka Pokory” Piotra Schmandta;

3. Wyróżnienie dla Józefa Borzyszkowskiego za książkę „Pro memoria – Otylia Szczukowska (1900-1974)” w kategorii literatura popularnonaukowa;

4. Wyróżnienie dla Instytutu Kaszubskiego za wydanie książki „Pro memoria – Otylia Szczukowska (1900-1974)” w oprac. Józefa Borzyszkowskiego;

5. Wyróżnienie dla Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej za publikację „Pro memoria – Otylia Szczukowska (1900-1974)” w oprac. Józefa Borzyszkowskiego;

Na podstawie wskazań uzyskanych z poszczególnych osób wchodzących w skład Kapituły Konkursu stwierdzono, że laureatem Gryfa Literackiego 2016 została publikacja, która uzyskała 16 punktów, czyli „Poezje wybrane” Adama Kleina.

Po wręczeniu nagród oddano głos laureatowi, który gorąco dziękował władzom miasta i osobom, które oddały głos na publikację „Poezje wybrane”. Oczywiście podziękowania powędrowała także do rodziny autora – do żony i dzieci, które posiadają ogrom cierpliwości dla literackich poczynań laureata konkursu. Na dzisiejszej gali głos zabrał również Stanisław Janke, który podarował laureatowi książkę oraz Prezydent Miasta – Krzysztof Hildebrandt i Starosta Wejherowski – Gabriela Lisius.

Po przemówieniach Adama Kleina i gości nastąpiła laudacja dr Małgorzaty Klinkosz –onomastki i kaszubologa, wykładowcy akademickiego w zakresie językoznawstwa i gramatyki funkcjonalnej. Dr Małgorzata Klinkosz pięknie wypowiadała się, zarówno o samym laureacie, jak i wierszach znajdujących się w nagrodzonym tomiku. Autora znała osobiście i bardzo ciepło wyrażała się o rodzinie laureata, która z dużą uprzejmością przyjęła panią dr w swoich progach, gdy mówczyni zawitała do Dąbrowy – krainy Adama Kleina. Z wielkim uczuciem wspominała dni, kiedy z Państwem Klein przesiadywała w Dąbrowie, gdzie czytali wiersze. Wskazywała na bogactwo poezji laureata, miłość do Kaszub i Bieszczad, różnorodność form i atrakcyjność literacką wierszy.

Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki – tortu z okładką nagrodzonej w konkursie książki. Oczywiście, pierwszy kawałek ukroił sam laureat.

Oprócz części oficjalnej nie zabrakło także części artystycznej, w której członkowie grupy teatralnej „Errata” prezentowali wiersze z nagrodzonego tomiku. Wiersze przeplatane były utworami muzycznymi (na akordeonie) w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie. Aleksandra Ucińska-Makowska czytała wiersz „Proza” i Pieśń Bałtyku”, Beata Gosz – wiersz „Holoubek czytający Szymborską” i „Moje miasto”, a Wioletta Urbańska – „Czekając na list” i „W tańcu”. Hubert Stanzecki wykonał „Miniatury” Krzysztofa Naklickiego i „Wariacje na temat melodii starofrancuskiej” (oprac. Jerzy Mondrawski), natomiast Magda Dejnek wykonała „Arię Richarda Gallano” oraz „Andre” Jacka Gąsiora.

Laureatowi i pozostałym nagrodzonym jeszcze raz składamy gratulacje. Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie i towarzyszenie w tej uroczystej gali wręczenia nagród w jubileuszowej X edycji konkursu Gryf Literacki 2016, a wszystkim nominowanym życzymy weny twórczej, bo powstały kolejne ciekawe książki.

Galeria zdjęć

 
Ogólnopolski konkurs na tekst piosenki o Wejherowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
środa, 08 marca 2017 13:08

Zapraszamy do wzięcia udziału w

OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA TEKST PIOSENKI O WEJHEROWIE.

Szczegóły w regulaminie.

Regulamin.

Karta zgłoszeniowa.

 
Grfy Literacki 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
wtorek, 07 marca 2017 14:03

Już jutro (08.03.)


poznamy laureata konkursu


Gryf Literacki 2016

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 211

Kalendarz wydarzeń

maj 2017
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
czerwiec 2017
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries