Wyprawa w kosmos PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jozefina O.   
czwartek, 26 października 2017 08:28


W tym tygodniu na spotkaniach naszego Klubu Małego Czytelnika wybraliśmy się w podróż w kosmos, gdzie zobaczyliśmy gwiazdy, planety, naszą galaktykę „Drogę Mleczną”, a nawet wkładaliśmy rączki do „czarnej dziury”. A co to jest czarna dziura? – trzeba spytać Tygryski i Puchatki. Dzieci już wiedzą, że jest to ciało niebieskie z tak potężną energią, która pochłania wszystko, nawet światło; oraz, że, zdaniem naukowców, jest ona w centrum każdej galaktyki, w tym i naszej. Galaktyki nawet nasze maluszki rysowały. Fantastycznie wyglądają. Ponadto dzieci zauważyły, że Neptun jest niebieski, Uran zielony, Mars czerwony, Wenus kremowa, Merkury wygląda jak księżyc, a Jowisz jest olbrzymi. Saturn natomiast wywołał powszechne zdziwienie. Jednak czy to nie jest zdumiewająca wiedza u tak młodych, wręcz malutkich, ludzi. Po wspólnej zabawie, w której, jak zwykle, nie udało się nam wytracić choć części energii u dzieci, Puchatki zasiadły do malowania planet, a Tygryski do wyklejania rakiety. Zachęcam gorąco do obejrzenia „naszego kosmosu” wszystkich czytających.

Czekamy również na rakiety(Tygryski) i gwiazdy(Puchatki), jako praca dla chętnych.

Wspomnę jeszcze o odwiedzinach Tygrysków przez pana Jacka Thiela, który rozdawał dzieciom kolorowanki sławiące atrakcje Wejherowa i Powiatu Wejherowskiego. Puchatkom kolorowanki będą rozdane na najbliższym spotkaniu, które odbędzie się:

Puchatki – 7 listopada godz. 11.00

Tygryski – 8 listopada godz. 11.00

Dziękuję za wspólną i radosną zabawę wszystkim uczestnikom, małym i dużym!

Galeria Puchatki

Galeria Tygryski

 
Wzór na miłość na spotkaniu DKK dla Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
środa, 25 października 2017 08:19

W oczekiwaniu na najnowszą powieść Johna Greena "Żółwie aż do końca", klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży sięgnęli po inną powieść autora : "19 razy Katherine". Październikowe spotkanie, które odbyło się 24.10, rozpoczęliśmy jednak od wymiany wrażeń związanych z projekcją filmu biograficznego o Astrid Lindgren (o którym pisaliśmy w poprzednim artykule). Klubowiczki były pod jego ogromnym wrażeniem. Spodobało im się zwłaszcza wielowątkowe ujęcie tematu i pomysł na montaż wielu materiałów źródłowych, także tych dotyczących historii Szwecji. I to właśnie wątek historyczny wzbudził ich największe zaciekawienie. Być może uda nam się jeszcze do niego wrócić. Swoimi wrażeniami z wydarzenia literackiego dzieliła się też Klubowiczka, która miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z Jakubem Żulczykiem. Autora "Radia Armageddon", które omawialiśmy na DKK, odebrała jako bardzo interesującego człowieka z dużym poczuciem humoru, który bardzo poważnie podchodzi do swoich książek. Największe wrażenie wywarła na niej informacja o tym, że redaguje on swoje książki już po pierwszym wydaniu, zmieniając niekiedy sporą część ich fabuły. Mamy nadzieję, że uda nam się kiedyś zaprosić autora do Wejherowa.
Jeżeli chodzi o powieść "19 razy Katherine", to po książce "Gwiazd naszych wina", o której rozmawialiśmy też na DKK, oczekiwania były spore. I chociaż fani świetnego stylu i specyficznego humoru Greena nie zawiedli się, to jednak fabuła ich nie porwała i ciężko było znaleźć jej "drugie dno". Choć pomysł z matematyczną inspiracją wydaje się ciekawy, to trudno się dziwić maturzystkom, że nie przypadła im do gustu książka, która bardziej przypomina szkolny podręcznik z wykresami. Bohaterowie, choć tak jak zwykle u Grenna wyjątkowi i barwnie nakreśleni, to wydają się "włóczyć" przez karty historii bez celu i właściwie bez jakiegoś głębszego sensu, który miałby zmienić ich życie, a co za tym idzie - życie czytelnika. Choć padło pewne podejrzenie ze strony Klubowiczek, że może z Greena się "wyrasta"? Być może inni czytelnicy mogą mieć zupełnie inne odczucia co do tej książki. Jej egzemplarze czekają na półce Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży.
Na spotkaniu nie zabrakło, oczywiście, obowiązkowej rozgrywki w "Dixit" i wykonania pamiątkowych zakładek (bo czego, jak czego, ale ciekawych cytatów u Greena nie brakuje :))
Nieco rozczarowani, na chwilę porzucamy prozę współczesną i wracamy do klasyki. Na kolejnym spotkaniu DKK, które odbędzie się 28 listopada o godz. 16.00, porozmawiamy o wybitnej powieści Oskara Wilde`a "Portert Doriana Graya". Zapraszamy na literacką rozmowę przy herbacie.

 
Jeśli jeszcze nie głosujesz, to zacznij. Koniecznie!!! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
wtorek, 24 października 2017 12:01

Osoby klikające prosimy o wytrwałość w codziennym oddawaniu głosów.

Prosimy o klikanie na Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Majkowskiego w Wejherowie i dziękujemy za Wasze głosy.

Przed nami ostatnia prosta. Utrzymajmy się w pierwszej dwudziestce

do 31 października.

 

https://www.wspolneczytanie.pl/biblioteki

 
DKK włączyły się w obchody 110. rocznicy urodzin Astrid Lindgren PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
wtorek, 24 października 2017 10:04

W Sali Kameralnej Wejherowskiego Centrum Kultury  21.10.br. dwa działające w naszej bibliotece Dyskusyjne Kluby Książki : młodzieżowy i dla dorosłych, uczestniczyły w seansie dokumentalnego, biograficznego filmu o Astrid Lindgren.  Włączyliśmy się w ten sposób w obchody 110 rocznicy urodzin pisarki. Książki: Dzieci z BullerbynFizia Pończoszanka, znana jako Pipi Langstrumpf czy Ach, ten Emil czyta cały świat. Te i inne tytuły dostępne są w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży MBP.

Klubowicze obejrzeli film dzięki uprzejmości Ambasady Szwecji w Warszawie. Szczególną wartością jest to, że mówi w nim Astrid Lindgren sfilmowana w różnych okresach życia. Z tej opowieści jawi się obraz życia szwedzkiej prowincji i wsi z początków XX wieku z całą kulturowością: zwyczajami, rodziną, pracą, patriarchatem ograniczającym prawa kobiet i opresyjnie wpływającym na ich życie, zarazem będącymi inspiracją twórczą. Pisarka opowiada o swych związkach z mężczyznami, życiu z nimi, także po rozpadzie związków. Niezmiernie szczere i wzruszające są wspomnienia o śmieci dorosłego syna, bólu, tragedii odwróconego porządku, kiedy to rodzic musi pochować dziecko. Druga warstwa  filmu dotyczy twórczość literackiej, percepcji w Szwecji i poza nią, głosu sprzeciwu wobec przemocy fizycznej. Biało-czarna część filmu ukazuje Szwecję i życie rodzinne, zawodowe  Astrid Lindgren w okresie II wojny światowej, kiedy pisarka prowadziła dziennik. Powstało pięć zeszytów (tomów). Z tej opowieści i kadrów dla polskiego widza najbardziej uderzająca jest różnica w życiu Szwedów i Polaków  tamtego czasu. Tu głód, terror, zagłada, łapanki, obozy śmierci, tam problem, że urodzinowy tort syna ma mniej cukru niż zwykle. Cały film jest niezmiernie szczerą opowieścią,  która nie pomija żadnej sfery życia pisarki. Historię dopełniają wypowiedzi jej dzieci, wnuków, wydawców, przyjaciółek, biografów.

Niestety, był to tylko jeden seans tego ciekawego filmu. Wszystkim zainteresowanym życiem i twórczością tej pisarki polecam dostępną w Wypożyczalni dla Dorosłych książkę: Astrid Lindgren, Dzienniki z lat wojny 1939- 1945, wyd. Nasza Księgarnia 2016, str. 304. Jest to skrócona wersja dzienników prowadzonych przez nią przez pięć wojennych lat. W wielu fragmentach pisze nie tylko o bieżącym życiu, ale wspomina inne fakty, do których nawiązuje, żyjąc w  nowej rzeczywistości.

Ewelina Roszman

 
Październikowe spotkanie DKK dla Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 23 października 2017 07:52

 
Nowości na bibliotecznych półkach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
piątek, 20 października 2017 06:52

 

 

Na biblioteczne półki trafiła kolejna porcja nowości wydawniczych

zakupionych w ramach

"Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".

Zachęcamy do skorzystania z naszego księgozbioru.

 


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 232

Kalendarz wydarzeń

styczeń 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
luty 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries