Kolejna 'Planszówkowa odskocznia" za nami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Alicja S.   
poniedziałek, 18 grudnia 2017 10:36

Za nami drugie spotkanie z grami! Zajęcia odbyły się 15.12. Do naszej grupy dołączyły kolejne, sympatyczne osoby. Zgodnie z życzeniem uczestników pierwszego spotkania, na zajęciach składaliśmy wspólnie planszę do gry Colt Express, która wygląda imponująco, ponieważ jest trójwymiarowa i składa się m.in. z wagoników, lokomotywy i  krajobrazu pustynnej peryferii.  Zagraliśmy w 5 sekund, Dixit, Jungle Speed i w grę do której potrzebny jest jedynie kartka papieru i długopis. Na następnych zajęciach, które odbędą się 12 stycznia, zagramy w emocjonującą i nieprzewidywalną grę, która rozgrywa się na Dzikim Zachodzie oraz w szybkie gry wymagające refleksu. Zapraszamy!

 
Biblioteczny klub szachowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 14 grudnia 2017 12:29

Od stycznia szykujemy dla naszych Czytelników kilka nowości. Jedną z nich jest biblioteczny klub szachowy. Chętnych do rozgrywek zapraszamy do zapisów w Wypożyczalni dla Dorosłych.

 
Puchatki i Tygryski i zwyczaje świąteczne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jozefina O.   
czwartek, 14 grudnia 2017 11:36

Świątecznie i radośnie było na naszych spotkaniach przed Bożym Narodzeniem. Rozmawialiśmy o Świętym Mikołaju, tym z laską i biskupią czapką (mitrą) oraz o tym, po co w ogóle są Święta. Wszystkie dzieci wiedziały, dlaczego dzieciom są potrzebne – prezenty (piszę dla mało wtajemniczonych dorosłych); jednak aniołek tłumaczył dalej kotkowi, że święta potrzebne są choince, by mogła pięknie się przystroić; mamusi, by ubrała najpiękniejszą sukienkę; tatusiowi, by pokazał, jaki jest silny przynosząc największą choinkę; i wszystkim ludziom, by opłatek przełamał lody niechęci i urazów i wesoło rozbrzmiała kolęda. I jeszcze było o Szopce Bożonarodzeniowej, którą Tygryski układały i pięknie im wyszła. Dalej, po zabawie pełnej radości, podskoków, obrotów, niedźwiedzi i koników, zasiedliśmy do dekorowania pierników. Pierniczki te małe i większe wyszły dzieciom przepięknie, te zawieszone na bibliotecznej choince pachną cudownie, a pozostałe smakowały …. – palce lizać!

Dziękuję rodzicom za tak smakowite wypieki, którymi się z nami podzielili, a dzieciom za uśmiech, radość i prawdziwie samodzielną pracę. Tym razem rodzice musieli jedynie pilnować, by wszystkie korzenne pyszności nie zniknęły w małych brzuszkach.

Galeria Puchatki

Galeria Tygryski

 
O młodzieży z młodzieżą - grudniowe spotkanie DKK PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 14 grudnia 2017 00:00

Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży odbyło się w świątecznej atmosferze. 12 grudnia młodzi czytelnicy spotkali się w bibliotece, żeby porozmawiać o książce "Ma być czysto". Ta debiutancka powieść Anny Cieplak została już dwukrotnie nagrodzona : nagrodą im. Witolda Gombrowicza i Nagrodą Conrada. Sama autorka otrzymała natomiast nominację do Paszportów Polityki w dziedzinie Literatury. Czy tak doceniona książka zdobyła serca Klubowiczek?

Okazuje się, że nie było to takie proste. Przede wszystkim młodzież zarzuciła autorce brak autentyczności. Klubowiczki podkreślały, że opisane sytuacje nie są typowe dla ludzi w ich wieku, a i używany przez nich język wypadł raczej sztucznie. Nie utożsamiały się z bohaterkami i nie czuły związku z tym pokoleniem. Cała książka, choć interesująca - zawiodła ich (więcej można przeczytać w recenzji jednej z Klubowiczek na blogu "Zakodowane myśli"). Nie po raz pierwszy zatem, książka doceniana przez czytelników w różnym wieku i przez specjalistów, nie przypada do gustu tym, o których się pisze. Na obronę autorki można powiedzieć wiele. Między innymi to, że wzbrania się ona przed stwierdzeniem jakoby kreśliła portret tego pokolenia. Podkreślała wielokrotnie, że interesują ją nierówności społeczne, z którymi ma styczność, pracując w świetlicy środowiskowej, i to z tej perspektywy pisała swoją książkę. Której, swoją drogą, nawet młodzież nie można odmówić ciekawej konstrukcji, świetnego języka i trafnych uwag o otaczającej nas rzeczywistości.  Tym jednak autorka urzekła głównie moderatorkę. Klubowiczki postanowiły dać jej jeszcze jedną szansę, czytając za jakiś czas drugą jej powieść "Lata powyżej zera".

Na zakończenie świątecznego spotkania wykonaliśmy, tradycyjnie, pamiątkowe zakładki z cytatami z książki oraz zagraliśmy w biblioteczne gry planszowe.

Na styczniowym spotkaniu DKK, które odbędzie się 16.01.2018 od godz. 16.00 porozmawiamy o książce "Złodziejka książek" Markusa Zusaka.

 
Sprawozdanie z grudniowego spotkania DKK dla Dorosłych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
środa, 13 grudnia 2017 12:00

Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych dotyczyło dwóch  książek: Agaty Napiórskiej Jak oni pracują. Rozmowy z polskim twórcami oraz Józefa Tischnera Historia filozofii po góralsku.

Klubowicze to nie miłośnicy plotkarskiego, różowego portalu, więc z pewną rezerwą podeszli do tej książki. Różni twórcy, nie tylko literatury, odpowiedzieli na pytania związane z warsztatem pracy, zwyczajami i nawykami z nim związanymi lub opowiedzieli o nim, unikając konkretnych pytań. Większość czytelników wybrała strony dotyczące swych ulubionych twórców, poznając u źródeł, jak oni pracują. Książka Agaty Napiórskiej odegrała u nas inną, jakże pożądaną rolę. Otóż, jak już bywało, stanowiła inspirację do sięgnięcia po inne, dotąd nieomawiane na DKK książki autorów- bohaterów rozmów.

Natomiast Historia filozofii po góralsku ( pierwsze wyd. 1997 r.) nie straciła na aktualności, mądrości, dowcipie. Gwara góralska nie była barierą w odbiorze i rozumieniu tekstu. Klubowicze odczytali wybrane fragmenty, komentując je, rozwijając osobiste dygresje. Zamykając dyskusję, stwierdziliśmy zgodnie, co nie zawsze się zdarza, że brakuje dziś takich duchowych przewodników, jakim był ks. prof. Józef Tischner, a ci, którzy mogliby nimi być, są uciszani ze szkodą dla wolnej myśli, wiary, wspólnotowości w różnorodności.

Galeria

Rozeszliśmy się, życząc sobie dobrych lektur, zaopatrzeni w książki na dyskusję 4.01.2018 r.

Ewelina Roszman / moderat. DKK/

 

 

 
Gryf Literacki 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
wtorek, 12 grudnia 2017 15:14

Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie już po raz jedenasty ogłasza konkurs na książkę minionego roku „Gryf Literacki 2017".

Do konkursu można zgłaszać wydawnictwa, które ukazały się pod koniec 2016 lub w 2017 roku. Muszą one być związane z powiatem wejherowskim: wydane na terenie powiatu wejherowskiego lub ich autor pochodzi z regionu, bądź też tematyka książki dotyczy naszego powiatu. Publikacje do konkursu można zgłaszać do 15 stycznia 2018 roku (mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie: 677-65-76).

Kapituła Konkursu składa się z laureatów wcześniejszych edycji plebiscytu, Dyrektora MBP oraz Kierownika Wydział Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki UM w Wejherowie. Osoby te poprzez głosowanie zdecydują, która pozycja zostanie zwycięzcą roku 2016  i zdobędzie statuetkę Literackiego Gryfa.

W skład Kapituły Konkursu wchodzą:

 • Eugenia Drawz,
 • Stanisław Janke,
 • Adam Klein,
 • Maria Krośnicka,
 • Janusz Mamelski,
 • Aleksandra Michalak,
 • Henryk Połchowski,
 • Piotr Schmandt,
 • Maciej Skok,
 • Józef Franciszek Wójcik,
 • Danuta Balcerowicz,
 • Michał Jeliński.

Każda z wymienionych osób ma do dyspozycji 10 punktów, które przyznaje publikacjom nominowanym do nagrody wedle własnego uznania. Nie można przyznać punktów książce z którą członek Kapituły jest osobiście powiązany.  Przyznane przez każdego członka Komisji punkty sumuje się. Autor publikacji, która uzyska najwyższą ilość punktów zostanie laureatem Konkursu.

Tytuły publikacji, nominowanych do nagrody, umieszczone są na stronie internetowej Biblioteki w zakładce Literacki Gryf 2017. Ponadto można z nimi zapoznać się w Czytelni. Ze względu na ograniczoną liczbę egzemplarzy publikacje udostępniane są prezencyjnie, czyli bez możliwości wypożyczenia.

Regulamin Konkursu

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 239

Kalendarz wydarzeń

marzec 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
kwiecień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries