Książka „Marión Selin. Piesniôrz rëbacczégo żëwota” nominowane do nagrody Literacki Gryf 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
wtorek, 07 marca 2017 13:50

Publikacja „Marión Selin. Piesniôrz rëbacczégo żëwota” zawiera dorobek pisarski jastarnickiego twórcy w obu językach, w których pisał, czyli zarówno po kaszubsku, jak  i po polsku. Zbiór zawiera także zapisy nutowe do utworów, które powstały jako piosenki. Całość wzbogacono zaś licznymi zdjęciami związanymi z życiem i działalnością Mariana Selina na polu kultury.

Książkę można wypożyczyć w Wypożyczalni dla Dorosłych.

Wiersze Mariana Selina znajdziemy także w antologii kaszubskiej poezji zatytułowanej „Dzëczé gasë”, która jest dostępna w Czytelni oraz Wypożyczalni.

Zapraszamy do czytania.

 
Klub Ksążczi na òdpùsce PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
wtorek, 07 marca 2017 08:54

23 gromicznika Diskùsjowi Klub Kaszëbsczi Ksążczi pòtkôł sã w wejrowsczi bibliotece, żebë pòkôrbic ò pòstãpnym dokazu. Nôleżnicë Klubù ùdbelë so tim razã pògadac i przeanalizowac òpòwiôdanié „Òdpùst” Eùgeniusza Gòłąbka. Delë bôczenié przédno na bëlné òddanié òdpùstowi jawernotë. Czëtińc mô wrażenié, że razã z bòhatérama ti pòwiôstczi przecëskô sã przez rzmë lëdztwa, czëje te same pôchë, co òni, widzy wszelejaczé „bùdë”. Aùtorowi ùdało sã to òddac zebranim w tim krótczim teksce rozmajitëch drobnotów, jaczé pògłãbiwają naje òdczëcé bëcégò swiôdkã òpisowónëch wëdarzeniów.
Bëlno w tim òpòwiôdanim je téż pòkôzónô swiąda grzéchù i winë, jaką czëją młodi lëdzy, chtërny próbùją wëapartnic sã westrzód jinëch np. wëszczérzanim sã z kaléków... Òsoblëwie mòcno je to widzec w przëtrôfkù knôpa, jaczi kradnie jednã z pamiątków z „òdpùstowi bùdë”, a pózni mô wrażenié, że wszëtcë wkół wiedzą ò tim i pòkazywają so gò pôlcama.
Kąsk żôl, że tak pò prôwdze E. Gòłąbk nie próbòwôł wicy ùsadzac szlachùjącëch za „Òdpùstã” lëteracczich ùsôdzków.
Pòstãpné zéńdzenié bãdze namienioné dokazowi Mariana Jelińsczégò „Na gòscënie”. Chto chce gò przeczëtac przed zéńdzenim, mòże zgłosëc to w bibliotece i dostónie gò w elektronyczny wersji na majla abò wëdrëkòwóny w sedzbie biblioteczi w Wejrowie.
Wszelejaczé infòrmacje ò témach pòtkaniów i terminach bãdą sã pòjôwiałë na internetowi starnie biblioteczi

 
Publikacja „Pro memoria – Otylia Szczukowska (1900-1974)” nominowana do nagrody Gryf Literacki 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
poniedziałek, 06 marca 2017 14:54

Otylia Szczukowska – wybitna twórczyni (rzeźbiarka);  artystka związana z Kociewem i Kaszubami, zwłaszcza z Wejherowem;  mistrzyni ornamentu w dziedzinie kaszubskiego snycerstwa, z którego zasłynęła Kalwaria Wejherowska. Swoje rzeźby przedstawiała nie tylko w kraju, ale także za granicą, np. w Moskwie. Po przejściu na emeryturę założyła w Wejherowie szkółkę rzeźbiarską dla uzdolnionej młodzieży.

Otylia Szczukowska w środowisku kaszubskim zasłynęła również w wielu innych rzeczach. Wszystkich, chcących zgłębić wiedzę o tej wejherowskiej rzeźbiarce zapraszamy do naszej biblioteki.  Książka dostępna jest w Czytelni.

 
Pasja Czytania PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
poniedziałek, 06 marca 2017 14:23

Zapraszamy na spotkanie
z Bogną Zubrzycką
w ramach projektu "Pasja czytania"
Rozmowę poprowadzi
Krzysztof Szkurłatowski.

17 marca, godzina 18:00

 
Sprawozdanie z marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
poniedziałek, 06 marca 2017 14:19

Marcowe spotkanie formą lektury zaspokoiło potrzeby miłośników krótkiej narracji. W zbiorze dwunastu opowiadań Matthewa Kneale pt. Drobne występki w czasach obfitości (tytuł oryginału Samll crimes) znalazły się teksty kilku- i kilkunastostronicowe. Prócz gatunku literackiego łączy je wizerunek współczesnego człowieka, który w przesycie dóbr materialnych, rozbuchanym konsumpcjonizmie, mający możliwość przemieszczania się do odległych miejsc, by spełniać swe kaprysy, zatracił poczucie przyzwoitości i wstrzemięźliwości, zatracając jednoznaczności pojęć: dobra i zła. Brak odwagi, empatii, odpowiedzialności, przy nadwyżce obojętności, ksenofobii, chciwości, małostkowości, zazdrości, pogardzie dla słabszych składa się na obraz ludzi XXI wieku. Wcale nie poprawił zebranym humoru fakt, że autor pisze o swych rodakach- Anglikach. Niestety, człowiecza wielkość i małość mają charakter ponadnarodowy i eksterytorialny. Z racji formy Drobne występki… , które wbrew oryginałowi nazwałabym Big crimes, to lektura  lekka, ale obrazy i ich wymowa- najcięższa.

Warto spojrzeć w lustro, które stworzył Matthew Kneale w zbiorze opowiadań o polskim tytule Drobne występki w czasach obfitości. Zapewne po tym oglądzie, jak uczestnicy spotkania, nie poczujemy się lepiej, raczej wstrząśnięci, ale będzie to doświadczenie bezcenne, którego doznamy dzięki literaturze i czytaniu.

Zdjęcia.

Ewelina Roszman / moderatorka DKK/

 
„Archeologiczne zabytki Pomorza. Województwo pomorskie” Jarosława Ellwarta i Piotra Kalki nominowane do nagrody Literacki Gryf 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
poniedziałek, 06 marca 2017 09:06

Książka jest pierwszą publikacją dotycząca archeologicznych zabytków Pomorza, wydaną w formie popularno-naukowej. Za ramy terytorialne autorzy wybrali administracyjny obszar obecnego województwa pomorskiego. W publikacji opisane zostało ponad 60 miejsc. Podstawową zasadą którą autorzy przyjęli  przy wyborze obiektów było to, że muszą to być zabytki które manifestują się w przestrzeni, miejsca w których „jest co obejrzeć”. Pragnieniem autorów jest by czytelnicy „ruszyli w teren”, by na własne oczy zobaczyć grodzisko, kurhan czy kamienne kręgi. A ich przewodnik ma pomóc w te miejsca dotrzeć i przekazać na ich temat rzetelne i merytoryczne informacje, podane w przystępnej formie.

Książka ta może być także ciekawą lekturą czytaną w domowych pieleszach, wieczorową porą.

Książkę można wypożyczyć w Wypożyczalni dla Dorosłych lub przeczytać w Czytelni.

Zapraszamy do lektury.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 211

Kalendarz wydarzeń

maj 2017
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
czerwiec 2017
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries