Kolejne spotkanie DKK Kaszubskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof P.   
środa, 22 lutego 2017 08:00

Już 23 lutego (środa) o godz. 17:00 odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Kaszubskiej.

Zapraszamy!

 
„Magia ludowa z Pomorza i Kujaw” Anny Koprowskiej-Głowackiej kolejną nominacją do nagrody Literacki Gryf 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
środa, 22 lutego 2017 07:38

W książce „Magia ludowa z Pomorza i Kujaw” Anny Koprowskiej-Głowackiej przeczytamy o magicznych zwyczajach i praktykach. Magia, a zwłaszcza ta ludowa jest wokół nas , odnajdziemy ją w codziennych czynnościach, w elementach tradycji wplecionych w świąteczne obchody. Autorka przedstawia gównie praktyki rzeczywiste stosowane na Pomorzu i Kujawach, zarówno te pamiętające czasy prehistoryczne, jak i bardziej bliskie współczesności oraz takie, które przybyły wraz z mieszkańcami innych regionów. Czytelnik pozna różne typy magii, zarówno ochronną, jak i miłosną, oczyszczającą, stosowaną w medycynie oraz w świątecznych tradycjach.

Oto porady dla osób chorujących zaczerpnięte z książki:

  • Na ból gardła: Uważano, że ból gardła najlepiej ukoją bazie wierzbowe, które łykano, czosnek, jabłka, kalina, boże drzewko, siemię konopne, napary z lipy oraz rumianku. Mieszano również liście bylicy z żytnim ciastem i podawano choremu do zjedzenia.
  • Na kaszel i katar: Na kaszel stosowano przede wszystkim napary do picia przygotowane z bzowych i lipowych kwiatów, bratków, dziewanny, lawendy, rumianku i prawoślazu lekarskiego. Często wykorzystywano także czosnek, jemiołę, kalinę i ślaz. Na katar stosowano majeran ogrodowy wygotowany wraz z mlekiem. Płukano nim nos.
  • Na przeziębienie: Na przeziębienie stosowano najczęściej napary z kwiatu lipy.

 

Życzymy wszystkim zdrowia i zapraszamy do czytania zarówno tej książki,

jak i innych oferowanych przez bibliotekę.

 
„Kaszubski śpiewnik szkolny” nominowany do nagrody Gryf Literacki 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
wtorek, 21 lutego 2017 15:14

„Kaszubski śpiewnik szkolny” powstał z myślą o najmłodszym pokoleniu uczących się śpiewać w języku kaszubskim, począwszy od dzieci w wieku przedszkolnym, a skończywszy na gimnazjum. Piosenki zawarte w śpiewniku ukazują najważniejsze elementy świata dziecięcego: rodzinę i dom, bajki, zabawki oraz naukę w szkole i sport, czy też zabawy osadzone w rytmie czterech pór roku na Kaszubach.

Zachęcamy do zapoznania się z kaszubskimi pieśniami, piosenkami. Książka dostępna jest w Czytelni.

 
Książka „Strzebielino. Historia kaszubskiego zaścianka rycerskiego 1316-1945” nominowana do nagrody Literacki Gryf 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
wtorek, 21 lutego 2017 07:41

Praca historyka z Kębłowa Andrzeja Janusza „Strzebielino. Historia kaszubskiego zaścianka rycerskiego 1316–1945” wpisuje się w nurt tzw. mikrohistorii, w której przedmiotem badań są małe społeczności lokalne, takie jak gmina czy nawet jedna wieś. Przypadek Strzebielina wydaje się szczególnie ciekawy, ponieważ – jak we wstępie podkreśla autor – niemal od początku swojego istnienia była to wieś położona na pograniczu geograficznym, politycznym, etnicznym i kulturowym, i jak zwykle w takich sytuacjach – spotykały się tutaj i ścierały rozmaite wpływy zewnętrzne.

 

Wszystkich zainteresowanych historią naszego regionu zapraszamy do lektury.

 
Pasja Czytania z Rafałem Dębskim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 20 lutego 2017 11:42

W styczniu zainaugurowaliśmy cykl spotkań z autorami z naszego regionu pod nazwą "Pasja Czytania". Pierwszym gościem biblioteki w ramach wspomnianego cyklu był Krzysztof Szkurłatowski - laureat ubiegłorocznej edycji Wejherowskiego Konkursu Literackiego "Powiew Weny". W lutym zaprosiliśmy z kolei jurora tegoż konkursu - Rafała Dębskiego. Podczas piątkowego spotkania, w kameralnej atmosferze, opowiadał o swojej twórczości i pasjach. Spotkanie poprowadził Arkady Saulski.

Rafał Dębski znany jest Wejherowianom z korytarzy wejherowskiego pierwszego liceum, gdzie pracuje jako psycholog. Równowagę dla pracy zawodowej, która angażuje emocjonalnie, stanowi twórczość literacka. Jego powieści mieszczą się w wielu gatunkach : fantasy, science fiction, historyczne, wojenne, sensacyjne, czy kryminalne. We wszystkich widać ogromną wiedzę autora, która pozwala stworzyć szczegółowe i autentyczne tło dla głównej fabuły. We wszystkich widać ogromną wiedzę autora, która pozwala stworzyć szczegółowe i autentyczne tło dla głównej fabuły. Pan Rafał opowiadał o tym, jak przygotowuje się do pisania, o historii, która jest jego pasją. Nie zabrakło nawiązań do walk rycerskich, w których autor bierze udział. Podczas spotkania zaprezentował swoją broń i na jej przykładzie opowiadał min. o opisach walk w książkach. Podczas całej rozmowy podkreślał, że pisze o ludziach, o uczuciach, które nimi targają. Nawiązywał do ulubionych romansów rosyjskich i mówił o swoich planach na kolejne wydawnictwa.

Dziękujemy Panu Rafałowi za przyjęcie zaproszenia, a naszym Czytelnikom polecamy książki jego autorstwa, dostępne w Wypożyczalni dla Dorosłych. Z radością informujemy także, że powieść "Łuna za mgłą" nominowana została w konkursie "Gryf Literacki 2016".

Zdjęcia.

Kolejne spotkanie w ramach projektu "Pasja Czatania" odbędzie się 17. marca o godzinie 18.00. Gośćmi czytelników oraz Krzysztofa Szkurłatowskiego, prowadzącego spotkanie będzie Bogna Zubrzycka. Zapraszamy!

 
„Grôjta Kaszëbi” Witolda Tredera publikacją nominowaną do nagrody Gryf Literacki 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   
sobota, 18 lutego 2017 10:08

„Grôjta Kaszëbi” jest zbiorem utworów regionalnych, wydanym z okazji 35-lecia Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Sierakowice”. Prezentowana w niniejszym zbiorze twórczość muzyczno-literacka Witolda Tredera stanowi pomost między tradycyjnym, ludowym pojmowaniem muzyki kaszubskiej a współczesnym ujęciem muzyki ludowej. (Od Wydawcy)

Witold Treder – muzyk, kompozytor, nauczyciel muzyki i sztuki, instruktor muzyczny oraz dyrygent chóralny, prowadzący szeroko zakrojoną działalność, w której popularyzuje zarówno muzykę ludową, jak i autorstwa współczesnych kompozytorów kaszubskich. Współpracuje także z mediami regionalnymi: telewizją i prasą. Muzykę kaszubską krzewi w kraju oraz zagranicą.

Książka dostępna w wejherowskiej bibliotece miejskiej, w Czytelni Naukowej. Zachęcamy do zapoznania się ze śpiewnikiem muzyki kaszubskiej.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 207

Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
maj 2017
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries