Spotkanie o ziołach na zakończenie Tygodnia Bibliotek PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
czwartek, 17 maja 2018 12:57

Kolejne spotkanie w ramach cyklu "W kręgu zdrowia i urody" zbiegło się z zakończeniem obchodów Tygodnia Bibliotek. W ten sposób pan Michał Konkel ze swoim wykładem o ziołowym detoksie zamykał bogatą ofertę dla naszych Czytelników, przygotowaną z tej okazji.

Prelekcja dotycząca kuracji ziołowych wzbudziła ogromne zainteresowanie. Pan Michał przedstawił najpopularniejsze zioła, którym przypisuje się właściwości detoksykujące. Obalił wiele mitów. Okazało się, że nawet jeżeli dana roślina ma działanie oczyszczające nasz organizm, to często składniki za to odpowiedzialne znajdują się w jego jednej części, nie w całej roślinie, jak zwykło się przyjmować. Ogromne znaczenie ma również sposób wykorzystania danego zioła - jedne sprawdzą się jako napar, inne - wyłącznie jako nalewka. Oczywiście, jak we wszystkim, co związane z naszym zdrowiem - najważniejszy jest zdrowy rozsądek i umiar. Natura ma nam jednak wiele do zaoferowania i korzystając z jej dobrodziejstw można wiele zyskać.

Dziękujemy za potężną dawkę wiedzy. Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie z panem Michałem, które zaplanowaliśmy na okres wakacyjny. Szczegóły już wkrótce.

 
Wieczór poetycko-malarski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
poniedziałek, 14 maja 2018 08:24

Tydzień Bibliotek obfituje w wyjątkowe spotkania. 11 maja odbył się wieczór malarsko-poetycki, w którym podziwialiśmy poezję Darii Węsierskiej i malarstwo słuchaczy Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem pani Elżbiety Bieńko-Kornackiej.

"Poezja to mówiące malarstwo, a malarstwo - milcząca poezja" to słowa Symonidesa z Keos, które przyświecały zarówno piątkowemu spotkaniu, jak i stronie prowadzonej przez poetkę, która była jego gościem. W trakcie rozmowy Daria Węsierska opowiadała o tym, w jaki sposób powstaje jej twórczość, która nie jest efektem jednorazowego natchnienia, a ciężkiej pracy i wielu poprawek. Wspominała też o Kaszubach, które uważa za swoją małą ojczyznę i dlatego to im poświęciła swój pierwszy tomik pt. "Sonety kaszubskie". Jego fragmenty, w wykonaniu aktorek bibliotecznej grupy teatralnej "Errata", mieliśmy okazję wysłuchać w przerwie rozmowy. Pojawiała się w nich zarówno tematyka lokalnych legend i miejsc, ale i osób ważnych dla regionu. Wśród nich sonet o Reginie Osowickiej, który, z uwagi na pokrewieństwo z autorką, ma wyjątkowo osobisty charakter. Zauroczeni poezją uczestnicy spotkania, mieli okazję nabyć debiutancki tomik pani Darii.

Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem, jakiego poetka udzieliła w Marcinowi Lewińskiemu w ramach naszego projektu "Rozmowy Bardzo Kulturalne" tutaj

W drugiej części spotkania otworzona została wystawa malarstwa słuchaczy Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Sprawująca opiekę nad grupą pani Elżbieta Bieńko-Kornacka opowiedziała we wstępie o

przebiegu pracy autorek w tym roku akademickim. Wśród tematów twórczości pojawiło się malarstwo ilustracyjne do "Pana Tadeusza", głowy i twarze oraz swoiste kolaże, w których miał pojawić się element pracy Vincenta Van Gogha. Wszystkie odznaczają się wysokim kunsztem artystycznym. Przypomnijmy, że swoje prace zaprezentowały : Leonarda Kowalska, Bogusława Bach, Jadwiga Konieczka, Celina Niebylska, Krystyna Karczewska, Krystyna Szkudlarek, Edyta Waśkowska, Maja Milikowska, Elżbieta Kilikowska, Krystyna Bednarska, Zofia Marzec, Jadwiga Stenka. Wystawę podziwiać można do 11 czerwca w bibliotecznej Galerii Na Piętrze. Dziękujemy za ten wyjątkowy wieczór poetycko-malarski

.

 
Rodzina sie zgrywa! - 12.05.2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Alicja S.   
poniedziałek, 14 maja 2018 07:46

12.05 odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie z serii "Rodzina się zgrywa!". Dzięki wspólnej grze w towarzyską planszówkę Activity było zabawnie i twórczo. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na drużyny - i w takich grupach próbowali prześcignąć resztę drużyn w ilości zdobytych punktów. Gra nie była wcale taka prosta! polegała na szeroko rozumianych kalamburach - zarówno werbalnych jak i niewerbalnych. Ponadto zagraliśmy w grę, która zdobyła I miejsce w XI Powiatowym Konkursie Czytelniczym „Polska Niepodległa”. Gra planszowa była inspirowana odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Znalazł się również czas na gry w grupach i tak oto w ruch poszły: Szalona Misja, Timeline, Fauna, Dixit, Colt Express. Dziękujemy serdecznie za udział w naszych rozgrywkach. Zapraszamy po wakacjach!

 
Autorzy o średniowiecznej sztuce wojennej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
sobota, 12 maja 2018 11:46

Spotkania autorskie przyjmują różnorakie formy. Część z nich, wykorzystuje okazję spotkania z czytelnikami do podzielenia się swoją pasją. Tak było w przypadku piątkowego spotkania z Dariuszem Domagalskim i Rafałem Dębskim, którzy przygotowali dla młodzieży prelekcje na temat sztuki wojennej średniowiecza.

Była to wyjątkowa lekcja historii. Autorzy nie tylko opowiadali o organizacji i strukturach armii, czy prowadzeniu kampanii wojennych, ale omawiając broń średniowieczną pokazali na własnym przykładzie, jak była używana. Posłużyły do tego egzemplarze broni z ich kolekcji. Prelekcja wypełniona była wieloma ciekawostkami historycznymi i obalaniem niektórych mitów, dotyczących walk średniowiecznych.

W ten sposób autorzy podzielili się swoją pasją, której echa widać w tworzonych przez nich powieściach historycznych. Zachęcamy do śledzenia twórczości obu panów, gdyż, jak udało nam się dowiedzieć, w planach znajduje się wydanie serii dedykowanej specjalnie młodzieży.

Spotkanie było dla uczniów okazją do rozmowy z autorami i do zgłębienia swojej wiedzy historycznej, ale także do przekonania się do słuszności pielęgnowania swoich pasji, które w przyszłości mogą być różnorodnie wykorzystane.

Dziękujemy za tę szczególną prelekcję.

 
Ostatnie spotkanie Planszówkowej Odskoczni PDF Drukuj Email
Wpisany przez Alicja S.   
sobota, 12 maja 2018 10:35

Powoli kończy się projekt zatytułowany W Kręgu Kultury i nasze spotkania również dobiegły końca. Ostatnie rozgrywki Planszówkowej Odskoczni odbyły się 11.05 w Zakątku Wyobraźni. Na początku graliśmy w grę słowną "Pojechałem/am do Afryki", następnie obejrzeliśmy pokaz slajdów ze zdjęciami naszego klubu, które zostały zrobione na przestrzeni ostatniego pół roku wspólnych spotkań. Następnie graliśmy w gry: "Fakty i Mity" oraz "Na końcu języka". Dzień zakończyliśmy wspólnym tworzeniem wirtualnego Zoo delektując się pysznym ciastem i cukierkami. Serdecznie dziękuję za udział w spotkaniach.

 
Wyjątkowe spotkanie z czytelnikami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   
sobota, 12 maja 2018 00:00

Tydzień Bibliotek jest okazją nie tylko do promocji czytelnictwa i bogatej oferty bibliotecznej, ale także do podziękowania tym, którzy w życiu naszej instytucji uczestniczą aktywnie przez cały rok. W miniony czwartek odbyło się uroczyste spotkanie bibliotekarzy z członkami bibliotecznych klubów : Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych i dla Młodzieży oraz grupy teatralnej "Errata". W sposób szczególny wyróżnieni zostali także czytelnicy Wypożyczalni dla Dorosłych, którzy w minionym roku wypożyczyli największą liczbę książek.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia życzeń przez goszczącego na spotkaniu Zastępcy Prezydenta Miasta Wejherowa Arkadiusza Kraszkiewicza na ręce dyrektor biblioteki - Danuty Balcerowicz. Padły w nich słowa uznania dla bibliotekarzy, którzy w swojej pracy, muszą wykazać się wszechstronnymi umiejętnościami. Dzięki temu biblioteka spełnia bardzo ważną rolę nie tylko w popularyzacji czytelnictwa, czy krzewieniu kultury. Z bogatej oferty bibliotecznej, w której pojawiają się spotkania autorskie, wykłady tematyczne, czy spektakle teatralne, korzysta coraz więcej czytelników. Ci najbardziej aktywni zostali nagrodzeni specjalnym podziękowaniem i książką. Rekordzistką okazała się Pani Barbara Koziejko-Kiełbasa, która w roku 2017 przeczytała 268 książek!

Przechodząc do nagrodzenia zasłużonych członków Dyskusyjnego Klubu dla Dorosłych, jego moderatorka - Ewelina Roszman, wspominała, że klub działa już 8 lat. Jest jednym z najdłużej funkcjonujących klubów książki w województwie pomorskim, gdyż ich idea pojawiła się w Polsce 10 lat temu. DKK ma charakter otwarty, a jego spotkania odbywają się raz w miesiącu. Poświęcone są one wszystkim gatunkom literackim, a do tej pory omawianych było już 111 książek.

Siostrzanym klubem, dedykowanym młodzieży, opiekuje się od siedmiu lat Ewelina Magdziarczyk-Plebanek. Jego członkinie (ponieważ są to same dziewczyny) są bardzo zaangażowanymi czytelniczkami, co potwierdził fakt ich obecności na spotkaniu, mimo zdawanej w tymi dniu matury. Klub jest dowodem na to, że młodzież czyta i chce rozmawiać i wymieniać swoje poglądy o przeczytanej książce. W sposób szczególny klubowiczki cenią sobie fakt nieograniczonej dyskusji, w której nie istnieje pojęcia jedynego, właściwego klucz odpowiedzi.

Grupa teatralna "Errata" to najmłodszy z bibliotecznych klubów. Jego działalność jest już jednak zauważana i doceniana, czego dowodziły słowa Zastępcy Prezydenta o udanych występach teatralnych. Aktorzy "Erraty" biorą czynny udział w większości uroczystości bibliotecznej, wplatając w nie znakomite recytacje nagrodzonych, czy wyróżnionych utworów. Grupa ma na swoim koncie cieszące się olbrzymim zainteresowaniem przedstawienia teatralne, takie jak lutowy spektakl "Na wodzie".

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i aktywne uczestnictwo w życiu biblioteki przez cały rok!

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 246

Kalendarz wydarzeń

maj 2018
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries