Literatura węgierska na spotkaniu DKK dla Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.

Na spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiamy o bardzo zróżnicowanej literaturze. Każdy z nas inny, więc i gusta literackie są różne. Ale od czasu do czasu sięgamy po książki, które są nam zupełnie obce i chcemy poznać dzięki nim nieznane nam jeszcze rejony. Tak było z "Synem ogrodnika" Jánosa Háya, który stał się tematem naszych rozmów na czerwcowym spotkaniu (10.06). Wszystko za sprawą Roku Kultury Węgierskiej, którego jednym z celi jest prezentowanie najnowszych dzieł literatury węgierskiej.

Tytułowego syna ogrodnika poznajmy, gdy marzy o tym, by zostać gwiazdą rocka. Już na samym początku napotyka wiele trudności, bo przecież trzeba zdobyć gitarę, wybrać się na lekcje gry do Domu Kultury i dobrze byłoby mieć oryginalne "lewisy". Wszystko okazuje się nie takie proste, jak wydawało się na początku, trudności się mnożą, a w miarę upływu lat przychodzi coraz więcej porażek i rozczarowań. Brzmi jak uniwersalna pamięć o okresie dojrzewania i tak właśnie jest u Háya. Doświadczenia syna ogrodnika są nam bliskie, a on sam budzi naszą sympatię od pierwszych kart. Zwłaszcza, że krótkie opowiadania, które są migawkami z jego kolejnych lat, okraszone są sporą dawką humoru i sarkazmu. W tle natomiast przewija się obraz socjalistycznych Węgier, tak podobny do polskich doświadczeń. Kibicujemy głównemu bohaterowi w jego wejściu w dorosłość, które okazuje się bardzo bolesne.

Styl Háya nie wszystkim przypadł do gustu : dla niektórych stał się barierą nie do przebicia, zbyt odległym gatunkowo i językowo od tych ulubionych. Dla innych była to jednak udana podróż literacka, w której znaleźli nawiązania do popularnego ostatnio cyklu Jamesa Bowen (Kot Bob).

János Háy pisał w omawianej książce : "Wiele nas różni (...) dlatego świat jest interesujący, że tyle rodzajów ludzi na nim żyje, nie mówiąc jeszcze o zwierzętach, roślinach i kosmitach" (s.230). Podobnie jest ze światem literatury, w którym kryje się jeszcze wiele tytułów ze wszystkich stron świata. Dzięki DKK mamy okazję spotkać się z nimi. Cieszymy się, że i literaturę węgierską mogliśmy poznać w tej krótkiej migawce dzięki "Synowi ogrodnika".

Na zakończenie spotkania nie mogło zabraknąć pamiątkowych zakładek z cytatem z książki i rozgrywki w "Dixit", w której Klubowiczki zaproponowały rundę z...wydarzeniami historycznymi! :)

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży odbędzie się w sierpniu (dokładny termin pojawi się w późniejszym czasie). Podczas wakacji "zmierzymy się" z powieścią Jakuba Żulczyka "Radio Armageddon". Zapraszamy!

lipiec 2017
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
sierpień 2017
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!