O komiksie w teorii i praktyce PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.

22 marca odwiedzili nas specjaliści z dziedziny komiksu : Bogdan Ruksztełło-Kowalewski i Wojciech Olszówka. Zaproszona na spotkanie młodzież miała, dzięki temu, okazję zarówno do poznania teorii związanej z komiksem, jak i do spróbowania swoich sił w tworzeniu komiksowych historii.

W pierwszej części uczestnicy poznali historię komiksu, w tym tego, z rynku polskiego, który liczy już blisko sto lat. Prześledzili między innymi główne nurty i wpływ sytuacji politycznej na kształtowanie się jego bohaterów. Powtórka z historii okazała się niezwykle cenna, bo jak się okazało - dla młodych czytelników wielu twórców było nieznanych. Tym bardziej cieszy fakt, że od obecnego roku szkolnego komiks "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusza Christy został włączony do listy lektur obowiązkowych.

Druga część spotkania była okazją do postawienia pierwszego kroku w tworzeniu komiksu, pod czujnym okiem Wojciecha Olszówki. Autor opowiadał o tym, jak tworzy się historię, jak ważne jest ustalenie jej całego tła : miejsca akcji, czasu akcji i tego, jak te czynniki wpływają na jej bohaterów. Uczestnicy, tworząc początkowe założenia, naszkicowali swoich bohaterów.

Bogdan Ruksztełło-Kowalewski, który na co dzień pracuje w bibliotece Manhattan w Gdańsku, jednocześnie zajmując się największym zbiorem komiksów w Polsce, zapewnia, że komiks cieszy się coraz większą popularnością. Co zaskakujące, dzieci nie są jego głównymi odbiorcami. Komiksy skierowane są do różnej kategorii wiekowej - dla najmłodszych czytelników wynoszą zaledwie około 15 % całego rynku. Większość komiksów tworzy się z myślą o młodzieży i dorosłych. Jak pokazało nasze spotkanie, wśród młodzieży dominuje zainteresowanie japońskimi mangami. Przypomnijmy, że znanymi twórcami komiksów może się pochwalić także Wejherowo. Są to min.  Jan Plata-Przechlewski (znany przede wszystkim dziełem jest cykl Wampiur Wars), Aleksandra Spanowicz, laureatka Grand Prix na V Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu w Łodzi w roku 1994., czy Tomasz Mering, który otrzymał ostatnio wyróżnienie w konkursie Gryf Literacki 2017 za fabularyzowany komiks historyczny "Las Piaśnicki". Bogdan Ruksztełło-Kowalewski podzielił się także ciekawostką o tym, że wydawnictwo Egmont przymierza się do wydania serii Kajko i Kokosz w języku kaszubskim.

Dziękujemy za niezwykle ciekawe spotkanie i zachęcamy do zapoznania się z bibliotecznymi zbiorami komiksów w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży i Wypożyczalni dla Dorosłych.

Bogdan Ruksztełło-Kowalewski - absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, kustosz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Konrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Animator kultury komiksowej, rysownik, scenarzysta rysunkowy, wydawca, pomysłodawca i wieloletni kierownik Pracowni Komiksowej, organizator Gdańskich Spotkań Komiksowych GDAK oraz organizator polskiej edycji maratonu komiksowego „24-Hour Comics Day”. Członek zarządu Fundacji KRESKA im. Janusza Chrisy. W 2012 roku odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Wojciech Olszówka - rysownik komiksów, ilustrator, scenarzysta opowieści obrazkowych. Ściśle związany z Gdańską Pracownią Komiksową przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku. Swoją twórczością nawiązuje do uznanych mistrzów tej sztuki (Christa, Rosiński, Wróblewski, Gillon),nie dając zapomnieć o korzeniach, z których wyrasta. Posługuje się jednak własnym językiem kreacji. Miesza różną stylistykę i konwencje, które z pozoru do siebie nie pasują. Łączy absurd z nie dorzecznością, by na ich tle ukazać wielość ludzkich zachowań. Przede wszystkim jednak stara się przedstawić ciekawe zależności jakie mogą występować w świecie , za równo tym wymyślonym, jak i rzeczywistym.

Poprawiony: poniedziałek, 26 marca 2018 09:56

kwiecień 2018
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
maj 2018
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!