Rusza projekt "Made in America"! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M.   

Już 11  marca (środa) rusza projekt "Made in America"!
O godz. 17.00 wykład inauguracyjny wygłosi

prof. UG  dr hab. Andrzej Ceynowa!

Tematem wykładu będzie współczesna literatura amerykańska.
Zapraszamy serdecznie!
Zachęcamy do zapoznania się z opisem projektu "Made in America", który zamieszczamy poniżej
i do aktywnego uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu
Image

 

Made in America to wynik starań, jakie Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna podejmuje, chcąc wzmocnić swój potencjał edukacyjny. Część warsztatowa projektu skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Wejherowa oraz do bibliotekarzy z Powiatu Wejherowskiego. Grupą docelową części otwartej, wykładowej są mieszkańcy Powiatu Wejherowskiego, którym projekt umożliwia zwiększenie kompetencji w zakresie odbiory kultury amerykańskiej.

Nazwa Made in America, nawiązuje bezpośrednio do kultury kraju, który kojarzy się głównie z gwiazdami muzyki pop, barami szybkiej obsługi i produkcjami hollywódzkimi. Zadaniem projektu jest przybliżenie nieznanej strony tej kultury.

W ramach zapoznawania się z jej językiem odbędą się warsztaty językowo-literackie z czytania literatury amerykańskiej  w oryginale oraz pisania fragmentów własnych tekstów w języku angielskim. Zajęcia poprowadzi mgr filologii angielskiej, nauczyciel akademicki w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego - Olga Aleksandrowska. Z uwagi na wymogi formuły warsztatowej, czyli ograniczoną liczbę miejsc oraz ujednolicenie poziomu zaawansowania znajomości języka, warsztaty będą miały charakter zamknięty, przeznaczone będą dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. ilość miejsc jest ograniczona. Chętnych prosimy  o kontakt pod numerem telefonu 058 677 65 73. Zaplanowanych jest dziesięć spotkań, po dwie godziny każde.  Dodatkowo, w ramach przygotowania do projektu, w celu zwiększenia kompetencji językowych, w terminie od lutego do czerwca odbędzie się kurs  języka angielskiego dla bibliotekarzy z Powiatu Wejherowskiego.

W ramach przybliżania literatury amerykańskiej, odbędzie się wykład inauguracyjny prowadzony przez dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego wykładowcę w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej, prof. UG, dr hab. Andrzeja Ceynowę. W ramach współpracy z American Corner w Gdańsku, planowane są spotkania ze speakerami biorącymi udział w programie Embassy Speakers Bureau Ambasady Amerykańskiej. Trwają rozmowy na ten temat. Spotkania miałyby charakter otwarty i uczestniczyć w nich będą mogli mieszkańcy Powiatu Wejherowskiego. Równocześnie ze startem projektu uruchomiona zostanie podstrona na stronie internetowej Biblioteki, na której powstaną fora internetowe dla miłośników książek poszczególnych autorów amerykańskich (według sugestii czytelników: Cusslera, Cooka, Kinga, Steel…). Fora te będą funkcjonowały samoistnie w trakcie całego projektu.

    W ramach trzeciego filaru – teatru – wygłoszone zostaną wykłady dotyczące teatru amerykańskiego. Tematyka wykładów będzie różnorodna : musical, teatr hipisowski i inne. Zaplanowane są trzy wykłady, one również będą miały charakter otwarty. W ramach tego filaru poprowadzone zostaną również warsztaty teatralne. Ich uczestnikami będzie młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Tu również ilość miejsc jest ograniczona i prosimy chętnych o zgłaszanie się pod numerem telefonu 058 677 65 73. Praca przebiegać będzie w oparciu o współczesne dramaty amerykańskie. Wykładowcą i instruktorem będzie mgr Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, krytyk teatralny i kulturoznawca, trener Terapii przez Sztukę. Zaplanowane są trzy wykłady i dziesięć spotkań warsztatowych, po dwie godziny każde.

Na koniec projektu odbędzie się IV edycja Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny”, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Wejherowian. Jego regulamin zostanie dostosowany do tematyki projektu: prace konkursowe będą mogły być napisane w języku angielskim, dopuszczona będzie forma scenariusza lub dramatu.

Uzupełnieniem działań z projektu będzie organizacja sali audiowizualnej, w której czytelnicy będą mogli posłuchać książek anglojęzycznych czytanych w oryginale.

     Projekt będzie miał swoją podstronę na stronie internetowej Biblioteki, gdzie zlokalizowane zostaną fora miłośników autorów amerykańskich oraz przeprowadzone zostaną konkursy dotyczące tematyki projektu.

    koordynator projektu 

Ewelina Magdziarczyk-Plebanek

tel. 058 677 65 73

 

Image

Poprawiony: środa, 02 marca 2011 18:31
 

Kalendarz wydarzeń

maj 2018
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!