American Day PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina M   

Był popcorn, amerykańskie flagi, plebiscyt dotyczący literatury, konkurs wiedzy o Stanach Zjednoczonych i stacyjki tematyczne – 28. kwietnia w Bibliotece zagościła kultura amerykańska.

„American Day” zorganizowany został we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Młodzież pod opieką Pani Olgi Aleksandrowskiej przygotowała na ten dzień wiele atrakcji. Punktem głównym tego dnia stał się konkurs Wiedzy o Stanach Zjednoczonych przeprowadzony w dwóch kategoriach : dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W pierwsze kategorii zwyciężyło Gimnazjum nr 3 w Wejherowie (Mikołaj Trella, Paulina Lubocka, Karol Faehnrich) drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 1 (Maciej Kwidziński, Sonia Tonoyan, Dominika Formella) W drugiej kategorii wygrało II Liceum Ogólnokształcące z Wejherowa (Karolina Halk, Wojciech Petka, Krzysztof Niedziela, pod kierunkiem Pani Reginy Englert Rudłowskiej), II miejsce zajęło Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące z Rumi (Nadia Kowalczyk, Tomasz Makowiecki, Adrian Trzoss) Laureaci otrzymali cenne nagrody sponsorowane przez Ambasadę Amerykańską, American Corner w Gdańsku oraz wydawnictwa językowe: Oxford, Longman oraz Macmillan. Wydawnictwo Macmillan prezentowało również swoje publikacje na przygotowanym stoisku.

Kolejnym punktem obchodów „American Day” był wykład Pani Teresy Karwowskiej na temat „Wątków amerykańskich w literaturze polskiej”. Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem zgromadzonej młodzieży, co ujawniło się w kończącej wykład krótkiej dyskusji.

Na zakończenie głównego programu odbyła się część artystyczna, w której zaprezentowali się laureaci  XI Powiatowego Festiwalu Poezji w Języku Angielskim.

Na czytelników czekało również dużo atrakcji już przy samym wejściu do Biblioteki. Młodzież z klasy 2 c I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie przygotowała „stacyjki” tematyczne : American literature, American celebrities, Big American cities, Computer quiz about the USA, Wiedza ogólna o USA dla najmłodszych oraz „Kącik artystyczny”, gdzie rozdawane były naklejki, stanowiące pamiątkę obchodów „American Day”. Na każdym stanowisku na czytelników i wszystkich chętnych czekały  liczne quizy z nagrodami. Dla maturzystów czekał również „kącik maturalny” przygotowany i poprowadzony przez nauczycieli z I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie : Olgę Aleksandrowską i Małgorzatę Radecką. Chętni licealiści mogli spróbować swoich sił w próbnej maturze ustnej z języka angielskiego. Zestawy przygotowane zostały w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych.

Na wywieszonych kartach oddawać można było swoje „głosy” na twórców literatury amerykańskiej, która jak się okazało, cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników.Najwięcej czytelników przyznało że czytało "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina, "Buszującego w zbożu" J. D. Sallingera oraz "Wyznania Gejszy" Arthura Goldena. Do ulubionych autorów czytelnicy zaliczyli min. Ernesta Hemingwaya, Stevena Kinga i Williama Whartona.

W hallu wystawienniczym otwarta został wystawa plakatów podarowanych Bibliotece przez Ambasadę Amerykańską, ukazujących współczesne Stany Zjednoczone.

W tym dniu w sposób szczególny ukazane zostały zbiory naszej Biblioteki, zwłaszcza dział obcojęzyczny w Wypożyczalni dla Dorosłych. Przed konkursem wyświetlony został również film z bibliotecznej kolekcji Wideoteki Edukacyjnej dotyczący Stanów Zjednoczonych.

„American Day” był częścią projektu „Made in America”, który potrwa do października. Zachęcamy Państwa do dzielenia się z nami i innymi czytelnikami spostrzeżeniami dotyczącymi samego Dnia Amerykańskiego, jak również całego projektu „Made in America”. Doskonały  miejscem do tego jest nasze forum internetowe, które znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce „Made in America”.

Dziękujemy bardzo Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącemu im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie, nauczycielom i uczniom zaangażowanym w przygotowanie „American Day” oraz sponsorom. Dzięki tak owocnej współpracy możemy planować kolejne projekty, które przysłużą się całej społeczności lokalnej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obchodów "American Day"

 

E. M-P.

 

Kalendarz wydarzeń

maj 2018
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!