Książki
Justyna Kopińska, Polska odwraca oczy, Świat Książki, Warszawa 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   

 

 

 

Wszystkim, których interesuje tematyka kryminalna, sprawy sądowe, więziennictwo, prawo karne polecam książkę Justyny Kopińskiej „Polska odwraca oczy”. Książka została wielokrotnie nagrodzona, otrzymała m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę im. Teresy Torańskiej, Europejskiego Pulitzera.

„Polska odwraca oczy” jest zbiorem 16-stu reportaży opowiadających o kilku spośród najważniejszych spraw karnych ostatnich lat. Bohaterami reportaży są różni ludzie: dorośli, młodzież, dzieci, lekarze, siostry zakonne, przestępcy, funkcjonariusze policji i in. Osoby, które były krzywdzone przez innych oraz osoby, których postępowanie, zachowanie krzywdziło pozostałych członków danego środowiska.

Justyna Kopińska ukazuje nam obraz nieskutecznego działania wymiaru sprawiedliwości, które nie przynosi żadnych wyników, rezultatów. Przestępcy nie są karani, a pokrzywdzeni ciągle żyją z poczuciem krzywdy, którą im wyrządzono i niesprawiedliwością.

Publikacja zawiera m.in. nigdy nieopublikowaną rozmowę z żoną Mariusza Trynkiewicza – zabójcy czterech chłopców, osadzonego w ośrodku specjalnym w Gostyninie; historie dzieci, nad którymi znęcały się psychicznie i fizycznie siostry zakonne w ośrodku wychowawczym w Zabrzu, którego dyrektorem była wówczas siostra Bernadetta; opowiada sprawę wiceminister sprawiedliwości Moniki Zbrojewskiej zatrzymanej przez policję, gdy prowadziła samochód pod wpływem alkoholu; opisuje istnienie układu narkotykowego w więzieniu w Płocku itd.

 

Książka jest dostępna w naszej bibliotece, w Wypożyczalni dla Dorosłych. Zachęcam do lektury.

 

Sylwia Małaszycka

Poprawiony: sobota, 25 czerwca 2016 09:47
 
Zapomniane słowa, antologia pod red. Magdaleny Budzińskiej, wyd. Czarne 2014 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena P.   

Zwracam uwagę na książkę, która nie jest jednorodna gatunkowo, gdyż skupia: wspomnienia, powiastki, opowiadania, obrazki, które łączy chęć przypomnienia zapomnianego słowa. Źródłem ich nie jest Słownik etymologiczny języka polskiego, lecz pamięć 91 osób, tylu jest autorów tej antologii, przywołujących wyrazy, frazy, wyrażenia, które przed laty funkcjonowały w jednoznacznych, konkretnych znaczeniach w ich domach rodzinnych, kręgach znajomych, kolegów, grupach  towarzyskich, zawodowych. Obok słów, które wyszły z użycia, bo nie istnieje już desygnat, znajdują się w zbiorze takie, które przez lata zmieniły znaczenie, a dotyczyły głównie moralności i dobrego prowadzenia się.

Któż w epoce zlewozmywaków, zmywarek poszukuje szczotki do mycia statków? Tylko najstarsze pokolenie, tu w osobie profesora Michała Głowińskiego, które naczynia zanurzone w wodzie nazywało statkami, bo pływały, zanim zostały umyte, jakie to oczywiste! Zdradzę puentę profesorskiego wspomnienia, by pokazać, że polecana książka nie jest nudnym wykładem z historii języka: Gdy pan profesor poszukiwał szczotki do mycia statków, młoda pani ekspedientka stwierdziła, że sklep nie posiada tak wielkich szczotek, by były odpowiednie do mycia statków. Inni autorzy wspomnień to, m.in., Andrzej Stasiuk ( z moim ukochanym słowem: gumno), prof. Tadeusz Lubelski i kajet, Inga Iwasiów ze sznytką, Janusz Rudnicki z niezborny, czasowniki: wzuwać, zezuwać Elżbiety Sawickiej, są też: polepa, skucha, miglanc, dukt, plereza, suty, beresić, poniewczasie. Prócz wspomnianych osób piszą profesorowie: Jan Miodek, Maria Poprzęcka, Jerzy Bralczyk, Ewa Łętowska, Stefan Chwin, Kazimierz Orłoś i młodsi: Andrzej Franaszek, Ziemowit Szczerek, Agnieszka Glińska, Sylwia Chutnik, Filip Springer i wielu innych: pisarzy, dziennikarzy, muzyków, duchownych, podróżników, aktorów. Wszyscy snują rozważania osobiste, językowe, kulturowe w sposób poważny i żartobliwy, nostalgicznie, przy tym rzeczowo. Książka nie tylko przywołuje zapomniane okreslenia. Oddaje klimat i realizm czasów funkcjonowania przywołanego słowa.

Polecam poczytać o wszystkich, a na koniec lektury dopisać i utrwalić własne, gdyż wydawca pozostawił czytelnikom miejsce na uzupełnienie. Może wspólnie uda się ocalić jędrność, dosadność, obrazowość i oryginalność polszczyzny zalewanej językami internetowych witryn, zwulgaryzowaną nowomową lub leksykalnie obcą.

Ewelina Roszman / moderat. DKK dla Dorosłych/

Poprawiony: wtorek, 14 czerwca 2016 11:23
 
Michał Rusinek, Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej, Znak 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena P.   

Jesienią tego roku minie 20 lat od przyznania Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla. W naszej bibliotece dostępna jest książka, która ukazała się wiosną tego roku pióra Michała Rusinka pt. Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej. Z tytułu wynika, komu jest poświęcona i chwała za to autorowi, o czym poniżej. Młodszym czytelnikom trzeba przypomnieć, że autor wówczas, w 1996 roku, podjął się pracy polegającej na, krótko mówiąc, porządkowaniu spraw związanych z tym, co w życiu poetki zaczęło w sposób lawinowy dziać się po Noblu. Z czasem, jak określiła to Wisława Szymborska, stał się jej Pierwszym  Sekretarzem.

Autor był z poetką przez  szesnaście lat do ostatnich chwil jej życia. Towarzyszył w podróżach, bronił dostępu do niej, kiedy trzeba było, sekretarzował, robił zakupy, zajmował się wieloma przyziemnymi i ważnymi sprawami, które przynosiło życie artystyczne i codzienne. Z tego wszystkiego składa się opowieść Michała Rusinka o Wisławie Szymborskiej, opowiedziana ciepło, ale nie ckliwie, z uznaniem, szacunkiem i podziwem, ale nie na kolanach. Myślę, że ta książka bardzo ucieszyłaby noblistkę, bo dowcip w niej i humor są w stylu jej bliskim, opowieść napisana z dystansem do wielkości, z podkreśleniem najpiękniejszych cech umysłu, serca i duszy  poetki. Pokazał jej życie prywatne, nie przekraczając granic. Przytoczył sporo anegdot powstałych za sprawą lub wbrew poetce, ciekawostek z życia codziennego, z podróży, przywołał niektóre z jej wierszy, opowiedział  o pasjach, słabościach i zadziwieniach.

Michał Rusinek pisze inteligentnie, ciekawie, dowcipnie, gdzie trzeba ironicznie, z dystansem do siebie, osoby uczestniczącej w życiu poetki, nie wysuwając się na plan pierwszy opowieści, a do tego  piękną polszczyzną. Tak, nic zwyczajnego, lecz nadzwyczajnego  było to wszystko, co zdarzyło się przez te lata w jego i noblistki życiu. Polecam, bo to lektura ciekawa, przyjemna, pokazująca poetkę w różnych sytuacjach, nie tylko twórczych, z ludzkimi słabościami i wielkościami. Może ta opowieść skłoni czytelników także do sięgnięcia po wiersze poetki, których wartość i aktualność nie maleją z biegiem lat.

Ewelina Roszman / moderat. DKK dla Dorosłych/

 
Timothy Snyder , Czarna ziemia. Holocaust jako ostrzeżenie, wyd. Znak 2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena P.   

Książka, której oryginalny tytuł brzmi: Zagłada jako historia i przestroga, (wydawca zmienił brzmienie tytułu w polskim wydaniu), próbuje skłonić czytelnika, by spojrzał na dzisiejszy świat przez pryzmat historii, głównie tej najtragiczniejszej. Od pokazania jak, w jakich warunkach i na jakim podglebiu dokonała się Zagłada, autor przechodzi do jej doświadczenia, wskazania na to, co ona mówi dziś.

Amerykański historyk przekonuje, że dzisiejszy świat zaludniają tacy sami zwyczajni ludzie jak Niemcy wprzęgnięci w machinę Zagłady. Twierdzi, że pokusa szukania przestrzeni życiowej może obecnie być spowodowana wieloma zjawiskami, które dotykają ludzkość  XXI wieku: głód, bezrobocie, kataklizmy spowodowane przez naturę, poszukiwanie surowców. Snyder uważa, za co wielu historyków go krytykuje, że nie sposób zrozumieć Zagłady bez „destrukcji państw” jako jej koniecznego warunku, czym  lekceważy ideologię nazistowską jako jej inspirację. Tam, gdzie znikały państwa, system praw, znikały prawa obywateli i zasady ludzkiego współżycia. Tym samym, twierdzą jego krytycy, relatywizuje Zagładę, zacierając jej unikalny charakter wyniszczenia jednej wybranej nacji, co rozmywa ją w innych zbrodniach, a Zagładę przyjęło się traktować jako doświadczenie ludzkości jedyne w swoim rodzaju, unikalne i niepowtarzalne. Przytaczając na potrzeby tej rekomendacji przykłady, że na Łotwie przed wojną antysemityzmu nie było, a wszyscy łotewscy Żydzi zostali wymordowani z udziałem Łotyszy, we Francji antysemityzm był silny, a większość francuskich Żydów przeżyła, w Estonii, Polsce Zagłada się dokonała, a duńscy Żydzi przeżyli, bo funkcjonowało państwo, autor pokazuje, że ideologia potrzebuje nie tylko fanatycznych wyznawców i gorliwych zabójców, ale też miejsca i warunków, w których może stać się faktem.

Książka napisana jest przystępnie, podając ciekawy, dotąd nieznany przeciętnemu czytelnikowi materiał w sposób klarowny i prosty. Daje wiedzę o realnych warunkach urzeczywistnienia nazistowskiej utopii, o skali, miejscach, udziale ludności miejscowej poszczególnych krajów w Zagładzie. Zmusza do spojrzenia na Holocaust jak na ostrzeżenie i zastanowienie się, jacy my, ludzie XXI wieku jesteśmy, mając tę wiedzę. Czy ludobójstwo jest nadal możliwe? Bardzo ciekawe podejście prezentuje Timothy Snyder, z którym w niektórych kwestiach można zgodzić się lub nie, ale warto tę bardzo ciekawą nie tylko dla historyków książkę przeczytać.

Ewelina Roszman  / moderat. DKK dla Dorosłych/

Poprawiony: wtorek, 26 kwietnia 2016 09:13
 
Janusz Majewski, Czarny mercedes, wyd. Marginesy 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena P.   

Znany reżyser, Janusz Majewski1, wydał kolejną po „Małej maturze”2 książkę, która, być może, posłuży jako scenariusz filmowy. Oby!, powie każdy, kto ceni i lubi jego filmy, komu do gustu przypadła najnowsza produkcja pt. „Exentrycy. Po słonecznej stronie ulicy”3 i zna wspomniane książki.

Tym razem autor osadził akcję i intrygę w okupowanej Warszawie, epizodycznie także we Lwowie 1942 r. Patrzymy na miasta i ludzi ukazanych inaczej niż w podręcznikach historii czy w znanych filmach historycznych. Tu jest intryga, bo książka jest kryminałem. Jednakże powiedzieć: kryminał, to nic nie powiedzieć, to jakby obniżyć jej wartość. Jest to nie tylko kryminał, lecz też powieść historyczna i obyczajowa, z wątkami: konspiracyjnym, erotycznym i retrospekcją, dzięki której mamy pełny, jasny i bogaty obraz bohaterów i motywów ich działania. Mało znany świat okupacyjnego życia codziennego jest światem skomplikowanym w sferze wszelkich działań, emocji i radzenia sobie z nimi w specyficznych, ograniczających warunkach. Bohaterowie Majewskiego są ludźmi z krwi i kości, którzy mimo wspomnianych ograniczeń, pragną żyć i odczuwać coś więcej niż strach, zaznaczyć swą obecność w walce z okupantem. Pełna napięcia, wartka mimo retrospekcji akcja, prowadzi do zaskakujących rozstrzygnięć i zakończenia wątków wszystkich bohaterów.

Polecam książkę, która jest doskonałym kompozycyjnie i treściowo połączeniem: historii, obyczajowości i kryminalnej intrygi. Dodatkowym atutem jest wprowadzenie elementów gwary lwowskiej i warszawskiej, realiów życia codziennego wspomnianych miast.

1 Reżyser takich filmów jak:  Zaklęte rewiry, C.K. Dezerterzy, Excentrycy…

2 Książka dostępna w naszej bibliotece

3 j.w.

Ewelina Roszman

/ moderatorka DKK dla Dorosłych/

Poprawiony: środa, 30 marca 2016 09:30
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 37

Kalendarz wydarzeń

maj 2018
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries