Książki
Polska Podziemna na Pomorzu w latach 1939-1945 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

ImagePolska Podziemna na Pomorzu w latach 1939 – 1945

Książka naukowców Bogdana Chrzanowskiego, Andrzeja Gąsiorowskiego i Krzysztofa Steyera – autorów, których ogromny wysiłek badawczy wzbudza, podziw i uznanie jest niezwykle cenną publikacją nie tylko dla zawodowych historyków, lecz również dla nauczycieli i szerszego grona czytelników jako swoiste kompendium wiedzy. Praca ta jest syntetycznym opracowaniem dziejów pomorskiej konspiracji, które zostało oparte na wynikach najnowszych badań archiwalnych w Polsce i zagranicą. Autorzy wykorzystali również zbiory prywatne, relacje światków i uczestników zdarzeń. Zarówno B. Chrzanowski, A. Gąsiorowski jak i K. Steyer uznani są za najlepszych znawców problematyki pomorskiej i mają w swym dorobku publikacje  książkowe, a także liczne artykuły poświęcone dziejom Pomorza podczas okupacji niemieckiej. Cała praca składa się z pięciu części. W rozdziale pierwszym omówiono genezę powstania konspiracji pomorskiej. Rozdział drugi poświęcony został strukturom wojskowym (SZP, ZWK-AK). W części trzeciej pracy omówione zostały poszczególne ogniwa pomorskie ogólnopolskich organizacji podziemnych (Szare Szeregi, Związek Jaszczurczy, NSZ, Miecz i Pług).  Regionalne organizacje pomorskie przedstawione zostały w rozdziale czwartym – ze szczególnym uwzględnieniem Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. W ostatniej części pracy omówiono działalność sabotażową, dywersyjną, opisano działalność wywiadu, taktykę i metody walki z Niemcami. Książka ta jest efektem prowadzonych od 1973 roku badań przez Pracownię Historii Pomorza Muzeum Stutthof. Jak wspomniałem wcześniej  opracowanie to nie jest przeznaczone  tylko dla specjalistów lecz dla szerszego grona czytelników, co spowodowało ograniczenie aparatu naukowego do niezbędnego minimum. Lecz jak piszą we wstępie sami autorzy praca ta jest ostatnim etapem przed opublikowaniem jeszcze większej rozprawy naukowej o konspiracji pomorskiej czasów II wojny światowej. W tej chwili jest z pewnością podstawową syntezą prezentującą najnowsze wyniki badań  dla wszystkich zainteresowanych problematyką konspiracji na Pomorzu.

Poprawiony: niedziela, 08 maja 2011 17:41
 
Renesans powieści kryminalnych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

ImageRenesans powieści kryminalnych

Bez wielkiej przesady można powiedzieć, że kryminały czytane są wszędzie i przez wszystkich. Podstawą dobrej literatury kryminalnej jest zawsze ciekawa historia. Tak właśnie jest w przypadku Marka Krajewskiego (ur. 1966) najgłośniejszego dziś w Polsce autora kryminałów. Zadebiutował w 1999 roku „Śmiercią w Breslau”, pierwszą z serii powieści z Eberhardem Mockiem, których akcja rozgrywa się w dawnym Wrocławiu. Kolejne książki „Koniec świata Breslau (2003), „Widma w mieście Breslau” (2005), i ostatnia „Festung Breslau” (2006) spotkały się z znakomitym przyjęciem czytelników i krytyki. W literaturze tego typu coraz większe znaczenie odgrywa nie prosta łamigłówka kto kogo zabił lecz aura, klimat, szczegółowe sportretowanie środowiska opisywanych miejsc. Porządne kryminały rozgrywają się w świecie realnym. Krajewski zadbał o prawdopodobieństwo zdarzeń co spowodowało, że jego opowieści w doskonały sugestywny sposób ukazują ówczesne życie we Wrocławiu przed i pod koniec II wojny światowej. I tak w przypadku „Końca świata w Breslau” główny bohater Eberhard Mock, radca z Breslau, bywalec ekskluzywnych burdeli, wielbiciel dobrej kuchni i trunków gra nieczysto i na każdego ma jakiegoś haka. Szantaż nie jest dla niego niczym nadzwyczajnym. Trudno go polubić, a i tak zdaje się on realizować zasadę by być najlepszym w swoim świecie. Tropi seryjnego mordercę, który w swych zbrodniach widzi wypełniającą się stopniowo apokalipsę. Z kolei w „Festung Breslau” starzejący się Eberhard Mock musi wyjaśnić, kto brutalnie zamordował siostrzenicę hrabiny von Mogmitz. Aby rozwikłać tą zagadkę Mock będzie musiał stawić czoła komendantowi obozu Gnerlichowi – sadyście i mordercy pozbawionemu cienia skrupułów. Akcja rozgrywa się w marcu 1945 roku. Wrocław jest w kleszczach armii radzieckiej. Bohaterowie poruszają się w podziemiach, kanałach, wśród pyłu, zwałów gruzu i wybuchających bomb. Książka pokazuje upadek Trzeciej Rzeszy, wojenne zdziczenie, rozpiętrzenie obyczajów. Główną osią intrygi są najgłębsze pokłady ludzkiej podłości i zła.

 

 

Poprawiony: niedziela, 08 maja 2011 17:41
 
Powrót klasyka politycznego thrillera, jednego z najwybitniejszych twórców literatury sensacyjnej. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Image

     Mistrz politycznego thrillera, autor słynnego Dnia Szakala i Psów wojny, powraca w wielkim stylu.

     Frederick Forsyth urodził się w 1938 roku w Ashford.
W 1956 roku przerwał ledwie zaczęte studia uniwersyteckie w Hiszpanii i wstąpił do RAF-u. Po dwóch latach służby rozpoczął karierę dziennikarską w lokalnej gazecie w Norfolk. W latach 1961-1965 przebywał w Paryżu i Berlinie jako korespondent Agencji Reutera. Od 1965 do 1969 roku pracował dla BBC. Wysłany do Biafry walczącej z Nigerią, relacjonował wypadki wojenne. Pierwsza powieść Forsytha – Dzień Szakala (1971) – odniosła międzynarodowy sukces, podobnie jak jej filmowa wersja. Światowymi bestsellerami, wydanymi w nakładzie przekraczającym 50 000 000 egzemplarzy, były także: Akta Odessy (1972), Psy wojny (1974), Diabelska alternatywa (1979), zbiór opowiadań sensacyjnych Czysta robota (1982), Czwarty Protokół (1984), Negocjator (1989), Fałszerz (1991), Pięść Boga (1994), Ikona (1996), Weteran (2001), Mściciel (2003), a ostatnio Afgańczyk (2006).

    Forsyth w perfekcyjny sposób operuje szczegółem, tworząc z na pozór nie powiązanych ze sobą faktów precyzyjną dramaturgię wielowątkowej akcji. Taka jest właśnie jego ostatnia książka zatytułowana Afgańczyk.

    Zagrożenie ze strony islamskich terrorystów narasta, szykuje się atak niewyobrażalnego terroru. Kiedy i gdzie nastąpi, kto będzie celem ?. Tylko wtyczka w szeregach Al-Kaidy mogła by udzielić takiej odpowiedzi.

Al-Isra to wędrówka, którą Mahomet miał odbyć do Jerozolimy, a później do nieba, gdzie Bóg przedstawił prorokowi obrzędy modlitewne wymagane od prawdziwego wyznawcy wiary. W najnowszym thrillerze Forsytha Al-Isra to kryptonim planowanego zamachu.

     Książki tego autora nie ukazują się zbyt często, raz na kilka lat, za to mają wielką przewagę nad innymi z tego samego gatunku, że są perfekcyjnie przygotowane w najdrobniejszych szczegółach. Powieść ta jest inspirowana wydarzeniami z czołówek telewizyjnych i internetowych wiadomości. Ukazuje czytelnikowi historię konfliktu w Afganistanie : jak to się stało, że niepiśmienni pasztuńscy górale, którzy przy wsparciu Amerykanów poszli na wojnę z Rosjanami, a dzisiaj prowadzą walkę z swoimi dawnymi sprzymierzeńcami.

    Plan przewidujący podmianę jednego z przywódców talibów, który od kilku lat jest więziony w amerykańskiej bazie Guantanamo, na urodzonego w Iraku pułkownika Mike’a Martina, wojennego weterana, agenta zachodnich służb wywiadowczych jest czystym szaleństwem. Szansa powodzenia jest jak jedna na milion.  Książkę czyta się jednym tchem. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom literatury sensacyjnej.

Poprawiony: niedziela, 08 maja 2011 16:26
 
Prochy świętych. Afganistan. Czas wojny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Image Jest to reportaż o wojnie w Afganistanie między mudżahedinami wspierającymi przez USA, a Związkiem Sowieckim w latach osiemdziesiątych. Autor póżniejszy minister obrony narodowej RP, wtedy uchodżca polityczny PRL pracujący dla BBC podjął sią trwającej około sto dni wyprawy w ogarnięty wojną obcy nieznany świat. Co ciekawe Sikorski zabrał ze sobą karabin przez co złamał obowiązujące reporterów prawo.

      Głównym atutem tej opowiści jest całkowita autentyczność. Książka świetnie obrazuje pełną przemocy afgańską rzeczywistość. Autor postarał się patrzeć oczami Afgańczyka na ten biedny kraj, targany jednym z najstraszliwszych  konfliktów schyłku dwudziestego wieku. Co gorsza, gdy zakończono wojnę z Sowietami coraz więcej do powiedzenia mięli lokalni przywódcy poszczególnych klanów, a ostatnio talibowie, którzy na chwilę próbowali zaprowadzić swój własny porządek. Zgłębiając treść czytelnik dobrze  uzmysławia sobie co czuł i przeżył ich autor. Strach, zmęczenie, wycięczająca choroba to tylko niektóre z doświadczeń potwierdzających jak wiele uczyniłby ten reportaż jak najlepiej przysłużył się sprawie, czyli ukazaniu całej prawdy o konflikcie światu.
       Ważna książka i na czasie, dobrze pokazuje czytelnikowi jak wielkie wyzwania i zagrożenia czekają na wojska międzynarodowego kontyngentu w  tym także polskiej jednostki.
          Książka ta jest dostępna w wypożyczalni.
        
 Radek Sikorski - " Prochy świetych. Afganistan. Czas wojny", Przeł. Grzegorz Sowula. AMF+, Warszawa 2007 r. 
 
      Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazało się ostatnio na rynku wydawniczym nowe opracowanie dziejów naszego kraju. Publikacja ta składa się z dwóch tomów, które zachwycają jakością wydania. Licznie reprodukowane barwne ilustracje wspaniale wkomponowują się w bezbłędny tekst złożony elegancką czcionką na doskonałym papierze. Poszczególne rozdziały pisane są wartko, bardziej przypominają powieść (esej) niż wykład naukowy. Właśnie  język oraz jasność wykładu jest jej niewątpliwie największym walorem. Umiejętnie prowadzona narracja powoduje, że czytelnik śledząc treść nie czuje się zagubiony wśród setek pojawiających się postaci, nazw czy też dat. Książka zawiera szczegółowe kalendaruim oraz ciekawe notki bibliograficzne. Nowoczesny układ graficzny, klarowna treść sprawia, że książkę czyta się bardzo dobrze. 
      Gwarantem wysokiego poziomu tej syntezy są jej autorzy. Wydawca sięgnął po znanych historyków a zarazem świetnych pisarzy. Okres od prehistorii do 1506 roku napisał Henryk Samsonowicz. Dalej w kolejności pisali Andrzej Wyczański (1506-1586), Janusz Tazbir (1586-1696), Jacek Staszewski (1696-1795), Tomasz Kizwalter (1796-1904), Tomasz Nałęcz (1904-1939), Andrzej Paczkowski (1939-1989). Całość zamyka wykład pióra Andrzeja Chwalby - po roku 1989. Na końcu każdego z rozdziałów czytelnik znajdzie bibliografię przedstawiającą najnowsze i bardziej szczegółowe opracowania poszczególnych wydarzeń.
       Książka wygląda bardzo efektownie na półce lecz warto do niej często sięgać i zagłębiać się w jej treść co szczególnie polecam  młodym czytelnikom. Jest ona dostępna w czytelni.
 
Historia Polski - praca zbiorowa, wydanie 1, stron 1200, 500 ilustrowanych barwnych, 80 map historycznych -  Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszaw 2007 r.
Poprawiony: środa, 16 marca 2011 21:58
 
<< pierwsza < poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 następna > ostatnia >>

Strona 37 z 37

Kalendarz wydarzeń

maj 2018
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries