Książki
M. Kuhunke, W. Kalicki, Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie madonny, wyd. Agora 2014 pod patronatem MSZ RP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena P.   

Polecam  książkę, która powinna zaciekawić nie tylko miłośników sztuki. Czyta się ją jak powieść detektywistyczną, sensacyjną (nie kryminalną, jak piszą niektórzy, bo kryminał to inny typ literatury). Sztuka zagrabiona relacjonuje i opisuje sposoby i ścieżki, czasem niezwykle kręte, prowadzące do odzyskania dzieł sztuki zagrabionych przez nazistów lub Armię Czerwoną w Polsce w czasie i po zakończeniu wojny. Część z nich wywieziono po chłodnej kalkulacji, inne przepadły jako trofeum wojenne, inne zabrane, o zgrozo, na pamiątkę. Bez względu na motywację, była to grabież.

Przykładem działań niezwykle przemyślanych i skutecznych było odzyskanie obrazu Aleksandra Gierymskiego „Żydówka z pomarańczami”. Na tym przykładzie czytelnik ma okazję zobaczyć, jak rusza  machina dyplomatyczna, prawna, internetowa prowadząca do zdjęcia dzieła z aukcji. Trwa wyścig z czasem, gdyż informacja o tym, co się pojawi, przychodzi w ostatniej chwili. Jedenaście rozdziałów tej książki to jedenaście historii odzyskania różnych dzieł, nie tylko obrazów, bo też rzeźb. Wartość merytoryczna  Sztuki zagrabionej jest ogromna, gdyż książka pokazuje twórców, historię powstawania dzieła, które jest poszukiwane, jego różne wersje jak w przypadku „Żydówki z …”, wymowę ideową i artystyczną. Jest okazja poznania sylwetek osób, które usiłowały przed laty nie dopuścić do grabieży. Świat sztuki to też konserwatorzy- im poświęcono w książce sporo miejsca. Naprawdę warto poznać historię twórców i dzieł: od powstania, przez ich utratę, do odzyskania.

Odzyskiwanie dzieł sztuki to program realizowany przez Fundację Kronenberga przy City Handlowy oraz MKiDN. Chodzi o dzieła niemożliwe do odzyskania drogą  negocjacji lub postępowania sądowego. Odzyskane obiekty przekazywane są pierwotnemu właścicielowi lub jego prawnemu  następcy. Aby do tego doszło, potrzebne są starania, środki, pomysły oraz żmudna praca wielu osób, nie tylko historyków sztuki.  Obecnie pierwotnymi właścicielami stajemy się najczęściej my wszyscy, obywatele RP, dla których sztab fachowców i zapaleńców pracuje, wierząc, że odzyskamy jeszcze wiele z zagrabionego majątku przedwojennej RP.

Ewelina Roszman / moderatorka DKK/

 
Paweł Potoroczyn, Ludzka rzecz, W.A.B., Warszawa 2013 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena P.   

Pozwalając sobie na rozszerzenie pojęcia IK Czytam wszędzie na: Czytam zawsze, także w czas kanikuły, proponuję niedługą, pełną ciekawych spostrzeżeń i refleksji nad ludzkim losem powieść łotrzykowską Pawła Potoroczyna, dostępną w naszej Wypożyczalni, pt. Ludzka rzecz.

Jej akcja rozgrywa się w Piórkowie, wsi typowej dla centralnej Polski, w trzech planach czasowych: w r. 1944, w dniu pogrzebu miejscowego zabijaki i uwodziciela, w przeszłości bohaterów sięgającej dwóch, a nawet trzech pokoleń wstecz, po lata 1944-48  pokazujące, co działo się z mieszkańcami po wojnie. Służy to przedstawieniu wielu ludzkich typów: Polaków, Niemców, Żydów, duchownych i świeckich, kobiet i mężczyzn z ich dziwnością, wielkością, małością, jawnymi i skrywanymi namiętnościami, ułomnościami- takie ludzkie rzeczy, z erotyką zobrazowaną odważnie, oddając namiętności, wszystko z wojną w tle. Okupacja nie ma w Piórkowie wymiaru wielkiego czynu okupionego martyrologią, nic z tych rzeczy. Jest tu inny obraz partyzantki i walki od tego, który znany jest z podręczników historii. Ludzkie rzeczy spotykają się ze zrozumieniem dla ułomnej, ludzkiej natury. Po prostu książka o życiu, umieraniu i tym, co pomiędzy, napisana barwnym, plastycznym stylem. Zapewniam, że niemęcząca to lektura, dobra na każdy czas, pozwalająca przychylnie popatrzeć na każdą ludzką rzecz.

Ewelina Roszman

/ moderatorka DKK dla Dorosłych/

 

 
Paul Glaser, Tańcząc z wrogiem, Dom Wydawniczy Rebis 2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena P.   

Polecam dokumentalną książkę, bliską w formie powieści, która opowiada o niezwykłych losach ocalałej z Zagłady holenderskiej Żydówki. Na uwagę zasługuje kompozycja tekstu. Jest to  równoległy opis losów bohaterki i spokrewnionego z nią autora, który, jak się okaże, pokrewieństwo i swe pochodzenie odkrywa po wizycie w Auschwitz.

Rosie Glaser, pierwsza bohaterka książki, ze świeckiej, zasymilowanej rodziny niemiecko- holenderskich Żydów jest tancerką, potem nauczycielką tańca. Gdy naziści narzucają Żydom swe „prawa”, wyłamuje się i robi wszystko to, czego im robić nie wolno. Mąż okazuje się donosicielem i zdrajcą. Drugim bohaterem książki jest autor, Paul Glaser, odtwarzający  życie kuzynki, której walizkę z jej i swoim nazwiskiem zauważył w gablocie w Auschwitz.

Akcja rozgrywa się w przedwojennej i okupowanej oraz powojennej Holandii oraz w niemieckich obozach zagłady, w których bohaterka kolejno była więziona, stała się ofiarą medycznych eksperymentów. Cudem przetrzymała marsz śmierci, gdy więźniowie Birkenau byli pędzeni na zachód przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Powrót do ojczystej Holandii okazał się bolesny: kolaboranci żyli spokojnie, ofiary musiały dowodzić swych krzywd, a fiskus domagał się zaległych podatków- i nie jest to żart. Bohaterka odnajduje ludzi, którzy jej pomogli i tych, którzy zdradzili. Pierwszym dziękuje, drugim patrzy w oczy, ale nie dostrzega poczucia winy ani chęci zadośćuczynienia. Opuszcza Holandię i osiada w Szwecji, pozostając tam do końca życia, gdzie zdąży dotrzeć Paul, który opowiada jej i swoją historię.

Spośród wielu książek o Zagładzie ta wyróżnia się nie tylko historycznym i sensacyjnym wątkiem, ale też ciekawym, a nawet zaskakującym obrazem wojennej i powojennej Holandii. Inaczej niż Polska ten kraj przeszedł przez zalew nacjonalizmu i  hitlerowską okupację, ale który też miał swoich „sąsiadów” współodpowiedzialnych zagłady holenderskich Żydów. Polecam tę książkę, bo to ciekawa i wiarygodna lektura.

E. Roszman/ moderat. DKK dla Dorosłych/

 

 
„Właściwie nie wiadomo, co jest prawdą...” (Sylwester Burzych „W odmętach delirium”) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   

 

 

 

 

Sylwester Burzych, W odmętach delirium, wydaw. Novae Res, Gdynia 2015.

„W odmętach delirium” to książka z rodzaju powieści kryminalnej, sensacyjnej. Opowiada dzieje porucznika – Jacka  Stronga, który po kilku miesiącach przerwy wraca do pracy w policji. Bohater przechodził załamanie nerwowe po śmierci żony, która zginęła w wypadku drogowym (tak przynajmniej mówi jedna z wersji, a czy tak było naprawdę, dowiemy się później...). Strong chce zamknąć w więzieniu miejscowego przestępcę Willa Blinda. Ale ciężko jest zdobyć dowody, które by go obciążyły, przez co ciągle jest na wolności. Policjant szuka również informacji o wypadku żony, jednakże jest to dosyć trudne zadanie, bowiem media zachowują w tej sprawie milczenie (w Internecie ani w gazecie niczego nie ma, żadnej nawet wzmianki). Na dodatek bohater co jakiś czas traci poczucie rzeczywistości, słyszy jakieś głosy, ma dziwne zachowania.

Książka wciągająca, czyta się ją jednym tchem. Opisywane wydarzenia zmuszają czytelnika do zatrzymania się na chwilę i do głębszego zastanowienia się nad tym, co się dzieje. Przeplatanie przeszłości z teraźniejszością jest bardzo dobrym pomysłem. Sprawia, że trzeba się mocniej wczytać w powieść, by zrozumieć o co chodzi. A do końca książki nie wszystko jest jasne, oczywiste. Na przemian ukazywana rzeczywistość i to, co dzieje się w głowie bohatera, sprawia, że nie wiadomo, co jest prawdą, a co tylko wymysłem Jacka Stronga.

„W odmętach delirium” to lektura, która skłania czytelnika do przemyśleń.

 

Książka dostępna w naszej bibliotece, w Wypożyczalni dla Dorosłych i w Filii nr 2.

 

Polecam

Sylwia Małaszycka

Poprawiony: poniedziałek, 13 lipca 2015 11:48
 
Gąsiorowska Dorota „Obietnica Łucji” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   

 

 

Gąsiorowska Dorota, Obietnica Łucji, wydaw. „Miedzy słowami”, Kraków 2015

Jeszcze niedawno Łucja, tytułowa bohaterka książki Doroty Gąsiorowskiej, prowadziła dobrze prosperujące biuro podróży   we Wrocławiu. Teraz postanawia rozwieść się z mężem i porzucić dotychczasowe życie. Z Wrocławia ucieka na wieś, do Różanego Gaju (miejsca ze starym, podupadłym pałacem), gdzie podejmuje pracę w szkole podstawowej jako nauczycielka historii. Pełna obaw zaczyna nowy rozdział życia. Życie bohaterki odmienia Ania – jedna z uczennic, które uczy. Poznaje chorą matkę Ani – Ewę, z którą się zaprzyjaźnia. Ewa bliska śmierci, prosi Łucję o pomoc, by po jej śmierci odnalazła ojca dziewczynki. Ania sprawi, że dzięki jej miłości Łucja odnajdzie się na nowo, rozliczy ze swoją przeszłością...

W życiu Łucji pojawiają się również, niemal w tym samym czasie dwaj mężczyźni: nauczyciel wf-u Filip i genialny muzyk Tomasz. Jednego mężczyzny nie znosi, a drugi ją zachwyca. Którego z nich wybierze? Czy Łucji uda się odnaleźć ojca Ani, znając tylko jego imię i nazwisko? Wreszcie, czy Łucji uda się uporać z przeszłością? I jaką rolę w całej historii odgrywa stary, zrujnowany pałac Kreiwetsów? Odpowiedzi należy szukać w książce Obietnica Łucji.

Obietnica Łucji to wzruszająca opowieść o miłości, która rozkwita wbrew wszystkim i wszystkiemu, co staje na drodze kochających się osób. Książka o nadziei i prawdzie. Jest historią o przeznaczeniu, które chodzi zawsze swoimi ścieżkami. Opowiada także o wytrwałości i dojrzałości emocjonalnej jedenastolatki.

 

Książka dostępna jest w naszej bibliotece, w Wypożyczalni dla Dorosłych i w Letniej Bibliotece (w muzeum).

 

Sylwia Małaszycka

Poprawiony: środa, 24 czerwca 2015 08:11
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 37

Kalendarz wydarzeń

maj 2018
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries