Książki
Paul Glaser, Tańcząc z wrogiem, Dom Wydawniczy Rebis 2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena P.   

Polecam dokumentalną książkę, bliską w formie powieści, która opowiada o niezwykłych losach ocalałej z Zagłady holenderskiej Żydówki. Na uwagę zasługuje kompozycja tekstu. Jest to  równoległy opis losów bohaterki i spokrewnionego z nią autora, który, jak się okaże, pokrewieństwo i swe pochodzenie odkrywa po wizycie w Auschwitz.

Rosie Glaser, pierwsza bohaterka książki, ze świeckiej, zasymilowanej rodziny niemiecko- holenderskich Żydów jest tancerką, potem nauczycielką tańca. Gdy naziści narzucają Żydom swe „prawa”, wyłamuje się i robi wszystko to, czego im robić nie wolno. Mąż okazuje się donosicielem i zdrajcą. Drugim bohaterem książki jest autor, Paul Glaser, odtwarzający  życie kuzynki, której walizkę z jej i swoim nazwiskiem zauważył w gablocie w Auschwitz.

Akcja rozgrywa się w przedwojennej i okupowanej oraz powojennej Holandii oraz w niemieckich obozach zagłady, w których bohaterka kolejno była więziona, stała się ofiarą medycznych eksperymentów. Cudem przetrzymała marsz śmierci, gdy więźniowie Birkenau byli pędzeni na zachód przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Powrót do ojczystej Holandii okazał się bolesny: kolaboranci żyli spokojnie, ofiary musiały dowodzić swych krzywd, a fiskus domagał się zaległych podatków- i nie jest to żart. Bohaterka odnajduje ludzi, którzy jej pomogli i tych, którzy zdradzili. Pierwszym dziękuje, drugim patrzy w oczy, ale nie dostrzega poczucia winy ani chęci zadośćuczynienia. Opuszcza Holandię i osiada w Szwecji, pozostając tam do końca życia, gdzie zdąży dotrzeć Paul, który opowiada jej i swoją historię.

Spośród wielu książek o Zagładzie ta wyróżnia się nie tylko historycznym i sensacyjnym wątkiem, ale też ciekawym, a nawet zaskakującym obrazem wojennej i powojennej Holandii. Inaczej niż Polska ten kraj przeszedł przez zalew nacjonalizmu i  hitlerowską okupację, ale który też miał swoich „sąsiadów” współodpowiedzialnych zagłady holenderskich Żydów. Polecam tę książkę, bo to ciekawa i wiarygodna lektura.

E. Roszman/ moderat. DKK dla Dorosłych/

 

 
„Właściwie nie wiadomo, co jest prawdą...” (Sylwester Burzych „W odmętach delirium”) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   

 

 

 

 

Sylwester Burzych, W odmętach delirium, wydaw. Novae Res, Gdynia 2015.

„W odmętach delirium” to książka z rodzaju powieści kryminalnej, sensacyjnej. Opowiada dzieje porucznika – Jacka  Stronga, który po kilku miesiącach przerwy wraca do pracy w policji. Bohater przechodził załamanie nerwowe po śmierci żony, która zginęła w wypadku drogowym (tak przynajmniej mówi jedna z wersji, a czy tak było naprawdę, dowiemy się później...). Strong chce zamknąć w więzieniu miejscowego przestępcę Willa Blinda. Ale ciężko jest zdobyć dowody, które by go obciążyły, przez co ciągle jest na wolności. Policjant szuka również informacji o wypadku żony, jednakże jest to dosyć trudne zadanie, bowiem media zachowują w tej sprawie milczenie (w Internecie ani w gazecie niczego nie ma, żadnej nawet wzmianki). Na dodatek bohater co jakiś czas traci poczucie rzeczywistości, słyszy jakieś głosy, ma dziwne zachowania.

Książka wciągająca, czyta się ją jednym tchem. Opisywane wydarzenia zmuszają czytelnika do zatrzymania się na chwilę i do głębszego zastanowienia się nad tym, co się dzieje. Przeplatanie przeszłości z teraźniejszością jest bardzo dobrym pomysłem. Sprawia, że trzeba się mocniej wczytać w powieść, by zrozumieć o co chodzi. A do końca książki nie wszystko jest jasne, oczywiste. Na przemian ukazywana rzeczywistość i to, co dzieje się w głowie bohatera, sprawia, że nie wiadomo, co jest prawdą, a co tylko wymysłem Jacka Stronga.

„W odmętach delirium” to lektura, która skłania czytelnika do przemyśleń.

 

Książka dostępna w naszej bibliotece, w Wypożyczalni dla Dorosłych i w Filii nr 2.

 

Polecam

Sylwia Małaszycka

Poprawiony: poniedziałek, 13 lipca 2015 11:48
 
Gąsiorowska Dorota „Obietnica Łucji” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   

 

 

Gąsiorowska Dorota, Obietnica Łucji, wydaw. „Miedzy słowami”, Kraków 2015

Jeszcze niedawno Łucja, tytułowa bohaterka książki Doroty Gąsiorowskiej, prowadziła dobrze prosperujące biuro podróży   we Wrocławiu. Teraz postanawia rozwieść się z mężem i porzucić dotychczasowe życie. Z Wrocławia ucieka na wieś, do Różanego Gaju (miejsca ze starym, podupadłym pałacem), gdzie podejmuje pracę w szkole podstawowej jako nauczycielka historii. Pełna obaw zaczyna nowy rozdział życia. Życie bohaterki odmienia Ania – jedna z uczennic, które uczy. Poznaje chorą matkę Ani – Ewę, z którą się zaprzyjaźnia. Ewa bliska śmierci, prosi Łucję o pomoc, by po jej śmierci odnalazła ojca dziewczynki. Ania sprawi, że dzięki jej miłości Łucja odnajdzie się na nowo, rozliczy ze swoją przeszłością...

W życiu Łucji pojawiają się również, niemal w tym samym czasie dwaj mężczyźni: nauczyciel wf-u Filip i genialny muzyk Tomasz. Jednego mężczyzny nie znosi, a drugi ją zachwyca. Którego z nich wybierze? Czy Łucji uda się odnaleźć ojca Ani, znając tylko jego imię i nazwisko? Wreszcie, czy Łucji uda się uporać z przeszłością? I jaką rolę w całej historii odgrywa stary, zrujnowany pałac Kreiwetsów? Odpowiedzi należy szukać w książce Obietnica Łucji.

Obietnica Łucji to wzruszająca opowieść o miłości, która rozkwita wbrew wszystkim i wszystkiemu, co staje na drodze kochających się osób. Książka o nadziei i prawdzie. Jest historią o przeznaczeniu, które chodzi zawsze swoimi ścieżkami. Opowiada także o wytrwałości i dojrzałości emocjonalnej jedenastolatki.

 

Książka dostępna jest w naszej bibliotece, w Wypożyczalni dla Dorosłych i w Letniej Bibliotece (w muzeum).

 

Sylwia Małaszycka

Poprawiony: środa, 24 czerwca 2015 08:11
 
Muzea świata PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena P.   

Zwracam uwagę  na serię książek dostępnych w Czytelni naszej biblioteki pt. Muzea świata, m.in., National Gallery w Londynie, paryskie: Luwr czy Musee d`OrsayRijskmuseum w Amsterdamie i kilkanaście innych.

Poszczególne tomy serii przedstawiają historię i sekrety galerii, prezentując bezcenne dzieła sztuki pochodzące z różnych epok i stanowiących dziedzictwo kulturowe poszczególnych krajów i narodów. Zamieszczone reprodukcje opatrzone zostały ciekawymi i zrozumiałymi komentarzami. Oprócz nazwiska artysty, tytułu, daty powstania autorzy podają: wymiary dzieła, technikę wykonania i źródło pozyskania. Najistotniejsze fragmenty obrazów czy rzeźby zostały wykadrowane i powiększone, co daje możliwość analizy detali. Potem następuje informacja o artyście i krótka propozycja interpretacji dzieła.

Wspomniana seria książek wydana została  na kredowym papierze, co gwarantuje dobrą jakość reprodukcji. Chociaż wiele galerii i muzeów udostępnia wgląd w swoje zbiory za pomocą stron www, kontakt z książką to możliwość oglądania dzieła w różnych pozycjach, oświetleniu, bezpłatnie! Ponadto książki tej serii stanowią wspaniałą pomoc dla nauczycieli, studentów i uczniów, bo muzea są ośrodkami badań nad sztuką. Tego typu wydawnictwo jest wiarygodnym tekstem źródłowym. Czytając czy przeglądając proponowane książki, można wstępnie przygotować się do świadomego odbioru poszczególnych dzieł, by wizyty w europejskich muzeach pozostawiły w odwiedzających coś więcej niż bilet wstępu.

 

Ewelina Roszman / moderatorka DKK/

 
„Ostatnie dni Stefana Zweiga” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena P.   

„Ostatnie dni Stefana Zweiga”, Sorel&Seksik /rys.: Guillaume Sorel, scen.: Laurent Seksik/, Wydawnictwo Komiksowe, Warszawa 2013

Emotikony, memy, piktogramy, tysiące kiepskich i nikomu niepotrzebnych zdjęć, różne: wow,  och i ach, jejku, a gdzie miejsce na czytanie słów, zdań, fraz, prasy i książek, gdzie przeważają zdania złożone, a nawet wielokrotnie złożone, nie mówiąc o frazeologii języka czy jego alegoryczności, ironii, drwinie  i sarkazmie, które oddać można tylko słowem? Wstydliwa statystyka czytelnictwa, trudności z napisaniem kilku zdań językiem, który „odpowiednie daje rzeczy słowo”, to wszystko, m.in., składa się na to, że rzadko rekomenduję komiks, chociaż doceniam tę formę, bo niektóre to prawdziwe dzieła sztuki: bogactwo technik, narzędzi, barwy lub tylko czerń i biel, oryginalne  i rozpoznawalne kreski poszczególnych twórców- niewątpliwe atuty komiksów, które pojawiły się w ogromnej ilości w Polsce w ostatnich latach. Doceniam też te, które mówią o ważnych, współczesnych problemach, pomagając zrozumieć innego czy te, które są komiksowym ujęciem dzieła literackiego. Z tych powodów nie mogę nie odnotować dostępnego w naszej bibliotece komiksu Ostatnie dni Stefana Zweiga.

Początkowa ekspozycja zdarzeń- bez słów, „płyniemy” do Ameryki, co widać za sprawą „pocztówek”. Potem realia życia na statku pasażerskim, zwątpienie w moc modlitwy, człowieka i ludzi, którzy w Europie wprowadzają  nowe porządki, ustalając rasy lepsze i gorsze. Brazylia przyjmuje wielu uchodźców, w tym Stefana Zweiga z wybranką serca.  Pobyt w raju, jakim jest Brazylia i co widać na obrazach komiksu, zmąca nie tylko choroba ukochanej, ale i wieści z Europy: o paleniu książek, także Zweiga, samobójstwach przyjaciół artystów po nocy kryształowej, dalszych represjach wobec obywateli żydowskiego pochodzenia, aż po moment, gdy jako: Austriak, Żyd, pisarz, humanista i pacyfista chciałem dać świadectwo, pisze historię własnego życia, oddając cześć: Klimtowi, pokazując unicestwioną rasę homoaustriaco- judaicus.* Obrazami ukazane zostały: sielanka, miłość, nawet filozofia, aż po relacje, jak III Rzesza czyści się z Żydów: masowe egzekucje, transporty do obozów zagłady oraz skontrastowanie tu i teraz Brazylii z rzeczywistością Europy po zatwierdzeniu ostatecznego rozwiązania. W obrazach jest barwna, wielotorowa opowieść. Ich, wielkiego pisarza i jego ukochanej, jak i wielu innych,  już nie uratuje II front wojny w Europie. Komiksowe kadry chwytają za gardło, bo dzięki nim „zobaczyć” można to, co między poszczególnymi obrazkami.

Gorąco polecam, bo ten komiks, przypominając życie i twórczość Zweiga, jego ostatnie dni, wspomina historię Europy i świata niezbyt odległych czasów.

*cytaty z w.w. wydania komiksu

Ewelina Roszman / moderatorka DKK/

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 37

Kalendarz wydarzeń

luty 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
marzec 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries