Książki
Andrea Hiott, „Garbus. Długa, niezwykła podróż małego Volkswagena”, wyd. Znak 2014 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena P.   

, Chrabąszcz, Żółw czy w Polsce Garbus to potoczne określenia tego samego auta, z czasem kultowego i tu użycie tego słowa nie jest nadużyciem, czyli Volkswagena Garbusa*. Jego historię, naprawdę niezwykłą ze względu na czas, miejsce oraz  ideologię, która go zrodziła, spisała Andrea Hiott.**

Amerykańska dziennikarka  napisała książkę o aucie, które było świadkiem i uczestnikiem historii, a jego dzieje ukazała w powiązaniu z losami ludzi, Europy i świata. Co składa się na niezwykłość podróży auta, które stało się symbolem wolności i przemian obyczajowych od lat 60. XX wieku?

W umyśle Adolfa Hitlera zrodziła się myśl o aucie dla ludu. Człowiek, który sprowadził na Europę i świat największy kataklizm XX wieku, jest ojcem chrzestnym volkswagena. Wojna przerwała rozwój i produkcję auta, którego wizję i rozwiązania techniczne stworzył nie kto inny jak Ferdinand Porsche. Po zakończeniu wojny w zrujnowanym Wolfsburgu, na gruzach, wzorując się na  zakładach Forda w Detroit, wznowiono produkcję volkswagena. Auto, wbrew obawom, zyskało popularność, kupujących je, a to pociągnęło rosnącą produkcję. Źródłem sukcesu były niemiecka: jakość i solidność wykonania oraz dostępność części zamiennych. Z czasem, kiedy świat z wolna odzyskiwał równowagę, a ludzie przestali  wątpić w sens życia, wolfsburgska fabryka zaczęła rozważać sprzedaż auta w USA. Jak to zrobić w kraju, gdzie niechęć do wszystkiego, co niemieckie była wówczas ogromna, a twórcami reklam potomkowie  europejskich Żydów lub ocaleli z Zagłady. W końcu Żydzi z agencji reklamowych przełamali niechęć do „nazistowskiego auta” i od tego momentu datuje się za oceanem wieloletni sukces Beetle, czyli Chrabąszcza, bo tak nazwali go Amerykanie. „Think small”- dwa słowa pod zminimalizowanym wizerunkiem Chrabąszcza rozsławiły na całym świecie auto i twórców reklamy. Tak za sprawą Garbusa można przypomnieć sobie lub poznać okoliczności dojścia Hitlera do władzy, fenomen i geniusz Ferdinanda Porschego, podbicie Ameryki czasów krążowników szos przez autko kojarzące się wyglądem z chrabąszczem, aż po zastąpienie go kolejnymi modelami VW Golfa. Polityczna i gospodarcza historia XX wieku ukazana poprzez dzieje VW Garbusa jest treścią polecanej książki.

*nazwy wytworów przemysłowych piszemy w j.pol. małą literą; tu zachowana jest pisownia książkowego oryginału;

**Hiott Andrea – www.literatura.gildia.pl/twórcy

Ewelina Roszmann

moderatorka DKK dla Dorosłych

 
Wisława Szymborska, Czarna piosenka, wyd. Znak 2014 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena P.   

Tomik Czarna piosenka wydany w dwa lata po śmierci noblistki jest brakującym, a właściwie pierwszym ogniwem jej dorobku. Miał być debiutem poetki, ale nigdy nie został wydany. Być może wstrzymała go cenzura, być może sama poetka uznała, że w takim kształcie nie miał wówczas szansy na publikację- pisze na okładce wydawca. Brakowało debiutanckich wierszy Wisławy Szymborskiej. Z różnych powodów poetka nie zabiegała o ich publikację. Pozostawały rozproszone po różnych czasopismach. Odnaleziony w papierach Wisławy Szymborskiej maszynopis zawiera wiersze z lat 1944- 1948. Joanna Szczęsna we wstępie informuje: Brak tej debiutanckiej książki Szymborskiej był wyraźną luką utrudniającą pełne zrozumienie jej poetyckiej drogi. Dziś dzięki tomikowi Czarna piosenka można poznać poetyckie początki przyszłej noblistki. Są to wiersze noszące znamiona czasu, w jakim powstały, odkrywający motywy, myśli i obrazy zapowiadające świat poetycki jej dojrzałej twórczości.

Tomik uzupełniony został przez wydawcę maszynopisami poetki, w których uściśla, gdzie i kiedy te wiersze się pojawiły  lub nie wraz z komentarzami i glosami do poszczególnych tekstów. W Nocie bibliograficznej sporządzonej przez Artura Czesaka czytelnik otrzymuje dokładną informację o dacie i miejscu pierwodruku wraz z komentarzami o zmianach i poprawkach w poszczególnych tekstach.

Czarna piosenka to nie tylko literacka ciekawostka, dlatego polecam do zapoznania się z debiutanckimi wierszami Wisławy Szymborskiej.

Ewelina Roszman / moderatorka DKK/

 
Grochowska Magdalena "Wytrąceni z milczenia" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena P.   

Książkę „Wytrącenie z milczenia” wyd. Czarne umieściło w dziale: Reportaż. Są to ujęte w eseje dramatyczne biografie i portrety kilku pokoleń polskich inteligentów, którzy dostosowywali role do siebie, a nie siebie do ról * w czasach politycznie strasznych, kiedy doświadczenia  graniczne nie były obce. Te okoliczności nie przetrąciły im kręgosłupów, bo, jak pisał prof. Ossowski,: Pracownik naukowy to taki człowiek, do którego zawodowych obowiązków należy brak posłuszeństwa w myśleniu. Można to odnieść do wszystkich osób, którym Magdalena  Grochowska poświęciła rozdziały. „ Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach.”, napisał Cz. Miłosz. Ta książka to historia siedemnastu „kamieni”.

Zebrane reportaże można pogrupować: ludzie teatru, w którym widz mógł posłuchać tego, o czym nie można było przeczytać w gazetach: Holoubek, Łomnicki, Dejmek, Schiller, Swinarski i in. Następny krąg to dobre twarze kościoła i chrześcijaństwa, bo odeszli od ludowego, rytualnego  katolicyzmu na rzecz kościoła otwartego, intelektualnego: ks. A. Boniecki, J. Hennelowa, kolejni to: opozycjoniści, np.  J. J. Lipski, ludzie nauki: prof. T. Kotarbiński, W. Kula, K. Szaniawski, M. i St. Ossowscy i in. Jest  to portret zbiorowy ludzi, którzy byli- a czasami[…] pozostają- przewodnikami polskiej inteligencji, tej „klasy ginącej”, ginącej od stu lat, a wciąż odradzającej się na krętych ścieżkach historii. […] Tych inteligentów nie można kupić, a i przestraszyć ich niełatwo.[…] Obcują z wartościami, wierzą w dobro, piękno i prawdę, sprzeciwiają się kłamstwu, pogardzie i przemocy- czytamy we wstępie. Wraz z ich sylwetkami poznajemy PRL, który dzięki nim nie był krajem posłusznych miernot i konformistów, lecz ludzi niepokornych, miłujących prawdę i wolność. Czasem błądzili, ale na własny rachunek. Dziś, w czasach łatwych potępień, […] taniej odwagi bohaterowie M. Grochowskiej każą nam zatrzymać się i zadać sobie kilka trudnych pytań. O sens, o szczęście, o Boga, o Polskę, o to, jakiego świata chcemy i jak istnieć w świecie. Warto zmierzyć się z tomem reportaży, które gorąco polecam.

*wszystkie cytaty z:  M. Grochowska, Wytrąceni z milczenia, wyd. Czarne, Wołowiec 2013

Ewelina Roszman / moderatorka DKK dla Dorosłych/

 
Florian Illies, 1913*Rok przed burzą*, wyd. Czarna Owca 2014 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewelina Roszman   

W tym roku  przypada setna rocznica wybuchu I wojny światowej. Jak zawsze przy okazji rocznic pojawiły się książki tematycznie związane z wydarzeniem. Na uwagę zasługują wszystkie, bo są to nowe, lepsze opracowania znanych faktów lub opisujące dotąd nieznane, przybliżające problemy, sylwetki polityków, władców, historie uciskanych narodów Europy. Pojawiła się książka jakby na przekór, bo nie o roku 1914 czy 2014, tylko o 1913. To, że 1914 rok  i następne okazały się burzą i zawieruchą, jest oczywiste. To ta wojna zmiotła panujących przez dziesięciolecia i strzegących dawnego „ładu”, doprowadziła do rewolucji w Rosji, dała początek nowym ideom, odrodziła  państwowości, dała lub przywróciła podmiotowość wielu narodom Europy.

191 3. Rok przed burzą to książka w zamyśle niezwykle oryginalna, ciekawa, zabawna i faktograficznie niezwykła, bo sięgająca nie tylko do politycznej historii. Nie ma fabularnej narracji. Jest zbiorem luźnych informacji, faktów, listów, artykułów prasowych, komentarzy z życia ludzi: nauki, sztuki, literatury, polityki, gospodarki Niemiec, Austrii i krajów przez nie podbitych oraz Francji, USA, Anglii, Irlandii, Rosji i marginalnie- innych. Czegóż w tej książce nie ma, a co jest?

By rozbudzić ciekawość podam, że śledzimy przez cały rok 1913, m.in., wymianę listów, czyli uczuć, wzlotów i upadków, Franza Kafki i  Felicji Bauer, Almy Mahler, wdowy po wielkim kompozytorze z Oskarem Kokoschką, poznajemy salon Gertrudy Stein, przeżywamy rozterki twórcze i losy  pierwszych wydań „W poszukiwaniu straconego czasu”, „Ulissesa”, „Czarodziejskiej góry”, „Śmierci w Wenecji”. Jesteśmy na wystawach i uczestniczymy w artystycznych dyskusjach najwybitniejszych futurystów, kubistów, dadaistów, jak się później okaże wybitnych malarzy: Picassa, Klee, Kadinskyego, uczestniczymy w sporze Z. Freuda z C. G. Jungiem oraz dowiadujemy się, że w Wiedniu … początek lata był tak niezwykle brzydki, że nawet późniejszy okres mimo poprawy trzeba określić mianem brzydkiego. Rilke cierpi, potem ma katar, Duchamp pokazuje „Akt schodzący po schodach”, a  los zaginionej „Mony Lizy” pozostaje   nieznany, za to  Picasso posiada trzy syjamskie koty. Co jakiś czas słyszymy sygnał w rodzaju: Hitler i  Stalin spacerują w parku Schonbrunn, ale się nie znają. Hitler  sprzedaje swe obrazki na monachijskim rynku, ale nadal nie ma kontaktu z awangardą tego miasta, cesarz Franciszek Józef martwi się sytuacją w Serbii, ale znów poluje, a dowódcy zarządzili „polowanie” na uchylających się od służby w c. k. armii. Jego syn, następca tronu, Ferdynand, nie ma prawa wstępu na dwór cesarski ze względu na małżeństwo z kobietą niższego stanu, p. Chotek. Albert Einstein, wielki teoretyk względności, okazuje się praktykiem rzeczywistości, gdy … Rzesza Niemiecka świętuje 25-lecie rządów Żelaznego Cesarza. Albert Schweitzer wyjeżdża do Afryki,… w fabryce samochodów Forda w Detroit zastosowano po raz pierwszy taśmę produkcyjną. Louis Armstrong daje swój pierwszy występ publiczny. Nikt na razie nie przejmuje się tym, co Oswald Spengler  pisze w „Zmierzchu Zachodu”, chociaż Max Beckmann zapisuje w dzienniku: „Człowiek jest i jednak pozostanie świnią pierwszej klasy”. Na szczęście … w grudniu Mona Liza odnajduje się we Florencji i staje się najważniejszym obrazem na świecie. I tak przez dwanaście rozdziałów, czyli cały rok. Chronologiczny jest układ treści tej niezwykłej książki.

Autorowi na pewno udało się …wskrzesić z dyskretnym humorem urok kluczowego momentu historii, oddać klimat i atmosferę roku, po którym zginie świat trwający przez dziesięciolecia, kiedy to panujący nie czuli fermentu zapowiadającego wybuchy, które doprowadzą do zmian i przewrotów nie tylko w polityce, gospodarce, ale też muzyce, malarstwie, literaturze, nauce, technice i obyczajowości. Przez pryzmat roku 1913 łatwiej zrozumieć wydarzenia z lat 1914- 1918.

Ewelina Roszman / moderatorka DKK, polonistka/

Poprawiony: środa, 26 listopada 2014 17:02
 
Henryk Połchowski „Wojenne losy: wspomnienia uczestników zdarzeń: opracowania biograficzne” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia J.   

 

Henryk Połchowski „Wojenne losy: wspomnienia uczestników zdarzeń: opracowania biograficzne”, wydaw. „Region” 2014

 

Książka zawiera wspomnienia oraz wywiady z osobami z naszego regionu, z naszej najbliższej okolicy, które doświadczyły II wojny światowej, przeżyły wojnę i czasy powojenne. Dwanaście osób podzieliło się z nami swoimi przeżyciami, doświadczeniami oraz uczuciami, które towarzyszyły im w ciężkich chwilach. Bohaterami książki nie są ludzie sławni, znani (z pierwszych stron gazet czy z podręczników do historii), ale zwykli, przeciętni, na których wojna odcisnęła swoje piętno. Publikacja zawiera m.in. rozdział poświęcony bł. s. Alicji Kotowskiej, czy Leonie Wesserlingu.

Ta niewielka książka stanowi ważny zapis doświadczeń ludzi, którzy należą do odchodzącego już pokolenia wojennego Polaków. Warto więc posłuchać opowieści ludzi, którzy znają okres wojny z własnej autopsji.

 

Książka jest dostępna w naszej bibliotece, w Wypożyczalni dla Dorosłych, Filii nr 2 oraz w Czytelni Naukowej.

 

Sylwia Małaszycka

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 37

Kalendarz wydarzeń

luty 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
marzec 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Free template 'Colorfall' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!

feed-image Feed Entries