Sekretariat 58 677 65 70
Wypożyczalnia dla Dorosłych 58 677 65 74
Wypożyczalnia dla Dzieci 58 677 65 75
Czytelnia 58 677 65 76
poniedziałek 8:00 - 15:00
wtorek - piątek 10:00 - 18:00
sobota 10:00 - 14:00

 

Nr konta: Bank Millenium 45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

 

Szansa dla młodych-rozwój kulturalny miasta Wejherowa

    Stowarzyszenie „Naprzód Wejherowo” zorganizowało konferencję poświęconą problematyce uczestnictwa młodzieży w propozycjach kulturalnych na terenie Wejherowa. Moderatorem dyskusji był Michał Wysocki. Jako pierwsza wystąpiła  dr Anna Kwaśniewska  reprezentująca Kaszubsko-Pomorską Szkołę Wyższą  z referatem pt. „Pielgrzymki, koncerty i puby czyli rzecz o specyfice kulturowej Wejherowa i jej uwarunkowania”.

W swojej wypowiedzi dr Kwaśniewska  dokonała szerokiej analizy przekształceń kulturowych , które zachodziły w Polsce od roku 1989, a następnie scharakteryzowała instytucje kultury działające na terenie Wejherowa. Z kolei dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury Jolanta Rożyńska przedstawiła „Raport o stanie kultury Wejherowa w latach 2004-2007 oraz kierunki rozwoju działalności WCK”. Po przerwie wystąpiła  dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie Danuta Balcerowicz i przedstawiła prezentacje multimedialną   pt. „Biblioteka Publiczna w Wejherowie i jej propozycje dla młodego czytelnika”. Część pierwszą zakończyło wystąpienie  Mateusza Bizewskiego i Tomasza Potrykusa reprezentujących Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie.

            Mateusz Bizewski i Tomasz Potrykus przedstawili  wyniki ankiety przeprowadzonej na grupie ponad stu  osób wybranych pośród uczniów  ZSPnr2. Znakomita większość badanej grupy to mieszkańcy Wejherowa - reszta dojeżdża z terenu powiatu wejherowskiego. Z przedstawionych  odpowiedzi uczniów wynika , że najlepiej znane im instytucje kultury to Biblioteka Publiczna i WCK. Najchętniej  biorę udział w imprezach plenerowych, w czasie których  są bezpłatne koncerty. Młodzież najbardziej pragnie wybudowania kina, a także teatru w Wejherowie. Inne przedstawione przez nich  oczekiwania to: restauracja o menu regionalnym, przeniesienie gmachu Biblioteki z osiedla Kaszubskiego w pobliże ich szkoły, gdyż odległość (cztery przystanki autobusu) uniemożliwia im sprawne korzystanie z Biblioteki.

            Po wystąpieniach prelegentów wywiązała się interesująca dyskusja. Część wniosków dotyczących Wejherowa pokrywa się z tendencjami  ogólnopolskimi, co świetnie uchwyciła dr  Anna Kwaśniewska. Po okresie rozpadu  wartości świata XX wieku żyjemy w okresie kształtowania się nowego systemu  wartości, w którym główną rolę odgrywa globalizacja. Daje ona wartości pozytywne np. informatyzacje , ale i jest dużym zagrożeniem, gdyż zanikają tradycyjne wartości kulturalne :

  • uczciwość (kradzież wartości intelektualnych przez Internet),
  • szacunek dla rodziny i wychowawców,
  • chęć uczestnictwa w kulturze.

 Współczesny człowiek  został określony  przez dr Kwaśniewską jako „człowiek pokulturalny”. Przeciwwagą dla globalizacji jest regionalizacja, czyli odkrywanie wartości  jakie daje przynależność do „małej ojczyzny”. Instytucje kultury Wejherowa  obfitują w imprezy kulturalne o charakterze regionalnym. Problemem jest jednak zainteresowanie takimi akcjami młodych ludzi. Michał Wysocki trafnie zauważył , że nie należy bagatelizować tego problemu   i dążyć do wzmocnienia programów szkolnych o wartości edukacyjno-kulturalne.

                                              D.B.

ul. Kaszubska 14
84-200 Wejherowo
Nr konta: Bank Millenium
45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

© 2020 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.