20 kwietnia (sobota) zamknięte

Może świat nie jest taki zły? "Katarzyna" Patricka Modiano

Po książki sięga się z wielu powodów. Jednym z nich bywają nagrody przyznane autorowi.  Tak było z tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla : Patrickiem Modiano. W Polsce przetłumaczono zaledwie kilka jego książek, z czego większość jest już niedostępna. Chcąc zapoznać się z twórczością Noblisty trafiłam na książkę „Katarzyna”. I choć przyporządkowana jest do literatury dziecięcej, to z pewnością stanowi ciekawą propozycję dla dorosłych.

Fabułę można streścić w jednym zdaniu : 30-letnia Katarzyna, spoglądając w okno swojego nowojorskiego apartamentu wspomina paryskie dzieciństwo. Był to czas spędzony z ojcem. Była nauka baletu, wspólne posiłki w restauracji i marzenia. Mała Kasia nosiła okulary. Gdy je ściągała widziała wszystko tak jak lubiła : niewyraźnie, mgliście, bez ostrych konturów…Jak mówił do niej tata :

„Gdy nie włożysz okularów, ludzie będą widzieć w twoim spojrzeniu jakąś mglistość i łagodność…To się nazywa urokiem…”

I taka właśnie jest ta książka : pełna uroku.  W czasach, w których ceniona jest wartka akcja, pełna dynamicznych zwrotów i zaskakujących rozwiązań, jest to miła odmiana. Bo „Katarzyna” to książka bardzo spokojna i ciepła. Bije z niej niezwykła więź między córką i ojcem. Opowiadanie nie jest dynamiczne, a raczej melancholijne…Autor w mistrzowski sposób przedstawia nam najwyższe wartości w  kilku słowach. W prosty, przystępny dla każdego sposób. Po zamknięciu ostatniej strony zostaje się z poczuciem, że, jak mawia często tata Katarzyny „Świat nie jest taki zły!”. A my?

„Nigdy się nie zmieniamy, jesteśmy tacy sami, zaś ci, którymi byliśmy w przeszłości, żyją sobie nadal aż po wieczne czasy…”

Książeczka nie jest długa, za to pełna kolorowych ilustracji Jeana-Jacques'a Sempé (znanego z ilustracji do serii o Mikołajku). Idealnie wpisują się one w klimat opowiadania.

Wydaje mi się, że wyjątkowość „Katarzyny” docenią bardziej dorośli. Zachęcam zatem do ściągnięcia literackich okularów i wyruszenia w niezwykłą podróż do krainy łagodności i mglistości…Bo świat nie jest taki zły!

Ewelina Magdziarczyk-Plebanek

Patrick Modiano, "Katarzyna", Wydawnictwo Tenten, cop. 1992. (wszystkie cytaty pochodzą z tego wydania)
Książka dostępna w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży oraz w Filii nr 2.