20 kwietnia (sobota) zamknięte

Adam Wajrak, Wilki, wyd. Agora 2015

(To była największa przygoda mojego życia! Chciałbym, żeby się powtórzyła. Tak o latach pracy, poznawania, tropienia i życia z wilkami napisał autor w podtytule książki. To powinno wystarczyć za zachętę, jednak dopowiem.

Polecam książkę, która znajduje się w Wypożyczalni dla Dorosłych, jednak autor, Adam Wajrak, wie, że …wśród moich czytelników jest wielu młodych…., o czym informuje na ostatniej stronie okładki. Dla większości jest to ulubiony dziennikarz przyrodnik Polaków, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej- uzupełnia wydawnictwo.

Książka rzeczowo, obrazowo, emocjonująco, aż po wzruszenie i żal ściskający gardło opowiada o losach wilków, z którymi autor miał do czynienia osobiście w różnych, często dziwnych i zaskakujących, okolicznościach. Oprócz tego Adam Wajrak usiłuje zwalczyć stereotypy związane z tym niezwykle pięknym, ciekawym i mądrym ssakiem. Wilk jest […] w naszej kulturze demonem, symbolem dzikości, nienasycenia, krwiożerczości. […] ten przekaz powoli do nas trafia i osadza się, co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Wilk nie atakuje, tym bardziej nie zjada ludzi. Najlepszym dowodem jest, że mieszkańcy Puszczy Białowieskiej zapytani, czy boją się wilków, wyrażają zdziwienie: wilki były, są, a bać się: A niby, dlaczego?- dziwi się jeden z rozmówców autora. Skutkiem demonizacji tego ssaka ,… na obszarze większości Europy wilki zostały wybite.* Kolejne próby uzyskania prawa do ich odstrzału, są wynikiem chęci zapolowania na to niezwykłe zwierzę. Chwila przyjemności myśliwego równa się zagładzie gatunku, który był na tych ziemiach przed człowiekiem.

Kto lubi przyrodę, interesuje się ssakami naszej szerokości geograficznej, polsko- białoruskiego pogranicza, szczególnie tymi, którym grozi wyginięcie, często okrutne okoliczności śmierci zadanej przez człowieka skutkiem głupoty, niewiedzy, utrwalonych stereotypów, powinien po tę książkę sięgnąć. Pozwala zrozumieć, czym i jaki jest wilk. Adam Wajrak opowiada o nich nie tylko rzeczowo, ale, kiedy trzeba, z humorem, dystansem wobec siebie i swej przeszłej „wiedzy” o wilkach, czasem nostalgicznie, czasem niczym stary Indianin czy maszer północy. Fotografie z archiwum autora uzupełniają opowieści. Wizerunki wilków w naturze nikogo nie powinny pozostawić obojętnym wobec tego zwierzęcia. Wilki intrygują każdym ruchem, pozą, spojrzeniem, zachwycają, imponują i na pewno nie przerażają. Warto o nich dowiedzieć się od osoby, która poświęciła im dwadzieścia lat życia. Zachęcam.

*wszystkie cytaty z w.w. wydania książki

Ewelina Roszman / moderatorka DKK/