20 kwietnia (sobota) zamknięte

Michał Rusinek, Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej, Znak 2016

Jesienią tego roku minie 20 lat od przyznania Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla. W naszej bibliotece dostępna jest książka, która ukazała się wiosną tego roku pióra Michała Rusinka pt. Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej. Z tytułu wynika, komu jest poświęcona i chwała za to autorowi, o czym poniżej. Młodszym czytelnikom trzeba przypomnieć, że autor wówczas, w 1996 roku, podjął się pracy polegającej na, krótko mówiąc, porządkowaniu spraw związanych z tym, co w życiu poetki zaczęło w sposób lawinowy dziać się po Noblu. Z czasem, jak określiła to Wisława Szymborska, stał się jej Pierwszym  Sekretarzem.

Autor był z poetką przez  szesnaście lat do ostatnich chwil jej życia. Towarzyszył w podróżach, bronił dostępu do niej, kiedy trzeba było, sekretarzował, robił zakupy, zajmował się wieloma przyziemnymi i ważnymi sprawami, które przynosiło życie artystyczne i codzienne. Z tego wszystkiego składa się opowieść Michała Rusinka o Wisławie Szymborskiej, opowiedziana ciepło, ale nie ckliwie, z uznaniem, szacunkiem i podziwem, ale nie na kolanach. Myślę, że ta książka bardzo ucieszyłaby noblistkę, bo dowcip w niej i humor są w stylu jej bliskim, opowieść napisana z dystansem do wielkości, z podkreśleniem najpiękniejszych cech umysłu, serca i duszy  poetki. Pokazał jej życie prywatne, nie przekraczając granic. Przytoczył sporo anegdot powstałych za sprawą lub wbrew poetce, ciekawostek z życia codziennego, z podróży, przywołał niektóre z jej wierszy, opowiedział  o pasjach, słabościach i zadziwieniach.

Michał Rusinek pisze inteligentnie, ciekawie, dowcipnie, gdzie trzeba ironicznie, z dystansem do siebie, osoby uczestniczącej w życiu poetki, nie wysuwając się na plan pierwszy opowieści, a do tego  piękną polszczyzną. Tak, nic zwyczajnego, lecz nadzwyczajnego  było to wszystko, co zdarzyło się przez te lata w jego i noblistki życiu. Polecam, bo to lektura ciekawa, przyjemna, pokazująca poetkę w różnych sytuacjach, nie tylko twórczych, z ludzkimi słabościami i wielkościami. Może ta opowieść skłoni czytelników także do sięgnięcia po wiersze poetki, których wartość i aktualność nie maleją z biegiem lat.

Ewelina Roszman / moderat. DKK dla Dorosłych/