29 marca (piątek) czynne : 8:00 - 15:00
30 marca (sobota) zamknięte
6 kwietnia (sobota) zamknięte

Jerzy Ambroziewicz, Zaraza, wyd. Dowody na Istnienie, Warszawa 2016

Wydawnictwo Dowody na Istnienie wydaje książki w trzech seriach: Faktyczny Dom Kultury- najlepsza klasyka reportażu, Seria Reporterska- nowy wartościowy reportaż z Polski i świata oraz Stehlik- ulubiona literatura czeska Mariusza Szczygła (przywilej pomysłodawcy, twórcy, wydawcy). Wydawane są też książki poza wspomnianymi seriami. Część z nich posiada nasza biblioteka. Za sprawą najnowszego nabytku, reportażu Zaraza Jerzego Ambroziewicza, zwracam uwagę na serie oraz poszczególne tytuły.

Zaraza to fabularyzowany reportaż o Valoria vera, czyli ospie prawdziwej, zwanej potocznie czarną ospą, której epidemia rozpoczęła się we Wrocławiu w lipcu 1963 roku. Mało znany to epizod z życia powojennej Polski, bo i formacje były  dawkowane przez cenzurę. Reportaż odtwarza kolejne wydarzenia: trafne i nietrafne diagnozy, znalezienie łańcucha epidemiologicznego, poszukiwanie chorych i nosicieli, osób z kontaktu, organizowanie leprozoriów, kadry lekarzy, pielęgniarek, pomocy szpitalnych, kucharzy oraz wielu innych osób, które stanowiły służbę w czasie epidemii. Młodszym czytelnikom trzeba powiedzieć, że działo się to w czasach, gdy nie istniały: telefonia komórkowa, Internet, autostrady czy pendolino, telefony działały na korbkę, a szczyt luksusu stanowiła Syrenka.1 Panował natomiast system ciągłego niedoboru, cenzura i centralne sterowanie gospodarką. W takich warunkach trzeba było opanować epidemię, potocznie zwaną: zarazą. Tyle po krótce, o czym jest książka. Jej dodatkowym walorem jest to, jak Ambroziewicz  o tym opowiada: Był początek lipca, tak upalny, jak zdarzało się to wówczas, gdy stary porządek panował również wśród pór roku.[…] W sobotę już od południa ruch na dworcach się wzmagał […] Szpalty dzienników wypełniały doniesienia o zbliżającej się rocznicy 22 Lipca i …- zapewniam, napięcie rośnie jak w kryminale noir. Potem jest bomba, czyli Valoria vera. Okazuje się, że wszystko to, czego nie było, a bez czego nie wyobrażamy sobie życia, zastąpi człowiek ze swą  mądrością, entuzjazmem, determinacją i sztuką przewidywania, poczuciem obowiązku, odpowiedzialności, chęci współpracy, poświęcenia, bezinteresowności. O tym też jest ta książka, dająca pełny obraz wydarzeń tamtego lata w zamkniętym Wrocławiu. Pokazuje ludzi w obliczu zagrożenia, lęków, niewiedzy i zabobonu, chęci życia i czerpania z niego radości oraz, co niejednego zaskoczy, sprawnych reakcji, dobrych decyzji i pracy ówczesnej władzy, z wyjątkami.

Polszczyzna i styl oraz obiektywizm okraszone, gdy trzeba łzą, a kiedy indziej humorem, nawet przaśnym, czynią ten reportaż doskonałą literaturą. Wg Mariusza Szczygła: Reportaż to wynalazek, który pomaga jednym ludziom zrozumieć drugich.2 Zaraza nieżyjącego już Jerzego Ambroziewicza, ale w nowej redakcji, spełnia ten warunek. Dla niektórych czytelników będzie to tekst nostalgiczny, dla innych historyczny o dużych walorach  poznawczych, a dla wszystkich po prostu dobra książka.

1 Syrenka- auto o dwusuwowym silniku produkowane w FSO w l.1957- 1972.

2 Słowa M. Szczygła powtarzane przez niego na wykładach o sztuce reportażu oraz zamieszczone na ulotce do książki Zaraza.

Ewelina Roszman / moderatorka DKK/