Sekretariat 58 677 65 70 poniedziałek 8:00 - 15:00
Wypożyczalnia dla Dorosłych 58 677 65 74 wtorek - piątek 10:00 - 18:00
Wypożyczalnia dla Dzieci 58 677 65 75 sobota 10:00 - 14:00
Czytelnia 58 677 65 76    


Dary od Polskiej Grupy Górniczej S. A.

Czym zajmuje się górnik? Jak wygląda praca górnika? To pytania, które nurtują czytelników odwiedzających naszą Bibliotekę, w szczególności Wypożyczalnię dla Dzieci. Czytelnicy tutaj poszukują wiadomości oraz literatury fachowej dotyczącej górników, ich pracy, święta itp. Mało jest książek, zwłaszcza książeczek dla dzieci, opowiadających o tym zawodzie. W związku z licznymi zapytaniami i dużym zainteresowaniem tym zawodem, otrzymaliśmy w darze od Polskiej Grupy Górniczej S. A. książeczkę dla dzieci pt. „Barbórka Tosi czyli opowieść o tym, jak mała dziewczynka zwiedza podziemia kopalni” oraz czasopismo branżowe dotyczące górnictwa.

Książeczka skierowana do dzieci, napisana prostym, zrozumiałym językiem, zawiera zabawne dialogi bohaterów. Bohaterką jest mała dziewczynka Tosia, która otrzymała możliwość poznania kopalni „od kuchni” 😊. Autorka w bardzo przystępny sposób opisuje pracę górników i poszczególne miejsca w kopalni, wyjaśniając przy tym znaczenie lub funkcję danego miejsca. Możemy dowiedzieć się np. do czego służy kombajn ścianowy, co to jest lampownia.

Do napisania książeczki zainspirowała autorkę wizyta w przedszkolu, do którego została zaproszona z okazji Barbórki. W trakcie wizyty wywnioskowała, iż społeczeństwo posiada bardzo małą wiedzę na temat górnictwa, i to nie tylko dzieci, ale dorośli również[i]. Książeczka bardzo ciekawa i warta przeczytania 😊. Książeczkę można wypożyczyć, a czasopisma poczytać w Wypożyczalni dla Dzieci.

Zapraszamy do skorzystania z naszego księgozbioru!

 

[i] Informacje zaczerpnięte z artykułu: https://katowice.tvp.pl/39655494/polska-grupa-gornicza-wydala-ksiazke-pt-barborka-tosi

Komunikaty

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.