Literatura

1. CZAS W DOMU Z POMYSŁEM. Empik on-line za darmo przez 60 dni. To między innymi możliwość odkrywania tysięcy audiobooków i e-booków, w tym niemal wszystkich lektur szkolnych, oraz dostęp do szerokiej oferty słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go, a także bezpieczna dostawa zamówień za 0 zł złożonych na Empik.com. Szczegóły akcji znajdują się na stronie link.

2. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Gdańsku udostępnia na swojej stronie kilka książek w formacie PDF. Znajdziemy tam też kilka tytułów autorstwa Józefa Franciszka Wójcika - laureata nagrody Gryf Literacki - link

3. Darmowe ebooki do pobrania - pełne wersje - link

4. Do stworzenia spektaklu na podstawie własnych doświadczeń, zachęca stołeczny Teatr ME/ST. W ramach akcji "Kwarantanna" można dzielić się emocjami i przeżyciami, które staną się podstawą dramatu. Co więcej, zdaniem artystów, zaangażowanie w akcję może pomóc nam lepiej znieść trudny czas izolacji. link

5. Łukasz Orbitowski i Szczepan Twardoch piszą w sieci wspólną powieść - link

6. Publikacje Muzeum Piaśnickiego dostępne online: link

7. Wirtualna scena AKTORZY POEZJĄ W WIRUSA: link

8. STO POCIECH, czyli Szymborska na czas kwarantanny: link

9. Wtorek 26 maja, godz. 18.00-19.00
Spotkanie z cyklu #premieraonline ze Stanisławą Celińską autorką albumu „Jesienna”. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge (Radio Zet).
W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Relacja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom.

10. 27.05, godz. 20.00 - Premiera książki "Osobisty przewodnik po Pradze" Mariusza Szczygła.  Szczygieł: „W przewodniku oprowadzam wyłącznie po moich ulubionych miejscach w Pradze. W ten oto sposób książka wymyka się krytyce, że czegoś w niej nie ma. Jeśli nie ma, to mnie nie uwiodło!”.   Rozmowę poprowadzi Agata Romaniuk. Współpraca: Dowody na Istnienie - link

11. Środa 27 maja, godz. 20.00-21.30.00
Spotkanie z Mariuszem Szczygłem przy okazji premiery Osobistego Przewodnika po Pradze.
Rozmowę poprowadzi Agata Romaniuk.

12. Czwartek 28 maja, godz. 18.00-19.00
Spotkanie z cyklu #premieraonline z Manuelą Gretkowską, autorką książki „Faworyty” (Wydawnictwo Znak). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge (Radio Zet).
W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.

13. Czwartek 28 maja, godz. 19.00-20.30
WOJCIECH CHMIELARZ W DWA OGNIE.
Autora przesłuchują Anna Król i Paulina Wilk.
Transmisja spotkania na żywo: https://www.facebook.com/wydawnictwomarginesy

14. Sobota 30 maja, godz. 10.00-11.00 https://www.facebook.com/DomSpotkanzHistoria/
„Morowa historia Warszawy” Jerzego S. Majewskiego.
Jerzy S. Majewski – varsavianista, historyk sztuki, dziennikarz, autor książek varsavianistycznych i bloga miastarytm.pl – opowie o tym, jak Warszawa i jej mieszkańcy radzili sobie z kolejnymi epidemiami chorób zakaźnych – dżumy, cholery, hiszpanki.

15. Niedziela 31 maja, godz. 20.00-21.30
Spotkanie live z cyklu Klimat Non-Fiction w wersji online. Gościem będzie Marta Sapała, autorka książek "Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków" oraz "Na marne". Spotkanie poprowadzi Dorota Borodaj, która porozmawia z Martą Sapałą m.in. o tym, czy pandemia zmieniła nasze nawyki i wpłynęła na nasze wybory konsumenckie.

16. Poniedziałek 1 czerwca, godz. 20.00-21.30
Premiery w FDK: Stanisław Łubieński "Książka o śmieciach". Spotkanie poprowadzi Filip Springer.

17. Środa 3 czerwca, godz. 20.00-21.30
Wirtualny Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkanie z cyklu Instytut Reportażu nadaje. Gościem będzie Wojciech Tochman. Współzałożyciel Fundacji Instytut Reportażu, pomysłodawca Klubu Heban, autor wielu reportaży m.in.: "Schodów się nie pali", "Jakbyś kamień jadła", "Dzisiaj narysujemy śmierć", "Pianie kogutów, płacz psów".
Rozmowę poprowadzi Magdalena Grzebałkowska, pisarka i reporterka.

18. Poniedziałek 8 czerwca, godz. 20.00-21.30
Premiery w FDK: Justyna Wicenty "Kołysanka z huraganem".
Spotkanie z Autorką poprowadzi Anna Dziewit Meller.