A- A A+
    poniedziałek 8:00 - 15:00
Wypożyczalnia dla Dorosłych (58) 677 65 74 wtorek - piątek 10:00 - 18:00
Wypożyczalnia dla Dzieci (58) 677 65 75 sobota w wakacje nieczynne

Szkoła w Orlu

Piękna wieś Orle istnieje już 700 lat, ale dopiero teraz wyszła książka, z której można się o tym dowiedzieć! Okazją jest rocznica powstania szkoły, dodatkowo powiązana z nadaniem jej imienia Jana Brzechwy (pisaliśmy o tym w maju). Sławny poeta ma w „orleańskiej” szkole prawdziwy fanklub w postaci teatru „Na walizkach”, który wystawił już prawie 10 sztuk opartych na tekstach Brzechwy.

Okolicznościową książkę przygotowało małżeństwo nauczycieli z Orla, pp. Jadwiga i Krzysztof Sapiehowie. Traktuje ona o wszystkim po trochu: o historii i archeologii, dziejach szkolnictwa, osiągnięciach uczniów oraz wspomnianego teatrzyku. Zgromadzono w niej też m.in. kilkanaście fotografii, szczegółowe dane o dziejach tytułowej „Szkoły w Orlu” i wykazy nauczycieli oraz absolwentów doprowadzone do roku 2006. Dla niecierpliwych lub zbyt szybko czytających jest też rekapitulacja co ciekawszych informacji (str. 73-76).

Nie znaczy to, że lektura jest specjalnie kłopotliwa. Książeczka jest krótka, wydrukowana na poziomie nieodbiegającym od naszego wejherowskiego (a jeśli już, to na plus), styl ma czytelny oraz ilustracje i inne przerywniki. Czyta się ją właściwie jak szkolną kronikę, chociaż materiał zaczerpnięto z rozmaitych źródeł. Dość fatalna jest tylko okładka. Uważam, że zmarnowano miejsce i zamiast np. kolorowego zdjęcia szkoły dano „sztukę”. Zdjęć w ogóle mogłoby być więcej i z dokładniejszymi podpisami, jakaś mapa byłaby nie od rzeczy. (Nie ma też życiorysu samego Brzechwy! Czyżby zadziałał „czarny pijar”?) Ale to drobiazgi, łatwe do uzupełnienia przy następnej okazji.

Książkę wydał ACTEN w serii „Biblioteczka Gminy Wejherowo”, a sponsorował Urząd Gminy. Najłatwiej pewnie kupić ją właśnie w ACTEN-ie lub w szkole w Orlu. Proszę próbować, jest po wakacjach.

                        P.L.

 

Recenzję tę opublikował „Express Powiatu Wejherowskiego” nr 15 z 5 października 2007 r.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.

Please publish modules in offcanvas position.