A- A A+
    poniedziałek 8:00 - 15:00
Wypożyczalnia dla Dorosłych (58) 677 65 74 wtorek - piątek 10:00 - 18:00
Wypożyczalnia dla Dzieci (58) 677 65 75 sobota w wakacje nieczynne

Stulecie kościoła, pół wieku parafii

Rocznicową publikację przygotował w tym roku bardzo płodny autor, ks. Leszek Jażdżewski. „Historia parafii pw. św. Leona w Wejherowie” to gruba książka, nieźle ilustrowana i oparta na całej masie dokumentów i źródeł. Składa się właściwie z dwóch części: chronologicznej i tematycznej; od połowy mamy w niej sylwetki księży, opisy grup parafialnych i cmentarzy i in.

Trzeba podkreślić obfitość materiału historycznego zawartego w książce. Na pewno niektóre osoby i wydarzenia pierwszy raz trafiają do jakiejkolwiek publikacji. Wiele dowiadujemy się np. o przedwojennym Wejherowie, i to bez dzielenia ludzi na naszych i obcych. Także sporo detali powojennego życia kościoła i parafii św. Leona utrwalono dla nas i naszych następców. Można wyłącznie chwalić dobre chęci i pracowitość autora.

Jednak po dokładnej lekturze muszę stwierdzić, że słuszny zamiar nieco przerósł siły autora i wydawcy książki, czyli ACTEN-u. W dziejach wejherowskiej wspólnoty znajdujemy dużą lukę: mniej więcej 1964-1977, zaś część tematyczna jest trochę nieuporządkowana i nieujęta w spisie treści. Utrudnia to czasem korzystanie z jej bogactwa. Dodatkowo tekst całej pracy został opublikowany bez przyzwoitej korekty - może z pośpiechu, może z grzechu. Chciałbym wierzyć, że praca ks. Leszka będzie kontynuowana - on sam wiele razy pisze, że materiału są całe stosy - i niebo ześle nam kiedyś jeszcze grubszą i lepszą księgę.

                                   (SC)

 

Recenzję tę opublikował „Express Powiatu Wejherowskiego” nr 18 z 26 października 2007 r.
© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.

Please publish modules in offcanvas position.