Henryk Połchowski „Wojenne losy: wspomnienia uczestników zdarzeń: opracowania biograficzne”, wydaw. „Region” 2014

Książka zawiera wspomnienia oraz wywiady z osobami z naszego regionu, z naszej najbliższej okolicy, które doświadczyły II wojny światowej, przeżyły wojnę i czasy powojenne. Dwanaście osób podzieliło się z nami swoimi przeżyciami, doświadczeniami oraz uczuciami, które towarzyszyły im w ciężkich chwilach. Bohaterami książki nie są ludzie sławni, znani (z pierwszych stron gazet czy z podręczników do historii), ale zwykli, przeciętni, na których wojna odcisnęła swoje piętno. Publikacja zawiera m.in. rozdział poświęcony bł. s. Alicji Kotowskiej, czy Leonie Wesserlingu.

Ta niewielka książka stanowi ważny zapis doświadczeń ludzi, którzy należą do odchodzącego już pokolenia wojennego Polaków. Warto więc posłuchać opowieści ludzi, którzy znają okres wojny z własnej autopsji.

Książka jest dostępna w naszej bibliotece, w Wypożyczalni dla Dorosłych, Filii nr 2 oraz w Czytelni Naukowej.

Sylwia Małaszycka