A- A A+
    poniedziałek 8:00 - 15:00
Wypożyczalnia dla Dorosłych (58) 677 65 74 wtorek - piątek 10:00 - 18:00
Wypożyczalnia dla Dzieci (58) 677 65 75 sobota w wakacje nieczynne

Książki

Powrót klasyka politycznego thrillera, jednego z najwybitniejszych twórców literatury sensacyjnej.

Image

     Mistrz politycznego thrillera, autor słynnego Dnia Szakala i Psów wojny, powraca w wielkim stylu.

     Frederick Forsyth urodził się w 1938 roku w Ashford.
W 1956 roku przerwał ledwie zaczęte studia uniwersyteckie w Hiszpanii i wstąpił do RAF-u. Po dwóch latach służby rozpoczął karierę dziennikarską w lokalnej gazecie w Norfolk. W latach 1961-1965 przebywał w Paryżu i Berlinie jako korespondent Agencji Reutera. Od 1965 do 1969 roku pracował dla BBC. Wysłany do Biafry walczącej z Nigerią, relacjonował wypadki wojenne. Pierwsza powieść Forsytha – Dzień Szakala (1971) – odniosła międzynarodowy sukces, podobnie jak jej filmowa wersja. Światowymi bestsellerami, wydanymi w nakładzie przekraczającym 50 000 000 egzemplarzy, były także: Akta Odessy (1972), Psy wojny (1974), Diabelska alternatywa (1979), zbiór opowiadań sensacyjnych Czysta robota (1982), Czwarty Protokół (1984), Negocjator (1989), Fałszerz (1991), Pięść Boga (1994), Ikona (1996), Weteran (2001), Mściciel (2003), a ostatnio Afgańczyk (2006).

    Forsyth w perfekcyjny sposób operuje szczegółem, tworząc z na pozór nie powiązanych ze sobą faktów precyzyjną dramaturgię wielowątkowej akcji. Taka jest właśnie jego ostatnia książka zatytułowana Afgańczyk.

    Zagrożenie ze strony islamskich terrorystów narasta, szykuje się atak niewyobrażalnego terroru. Kiedy i gdzie nastąpi, kto będzie celem ?. Tylko wtyczka w szeregach Al-Kaidy mogła by udzielić takiej odpowiedzi.

Al-Isra to wędrówka, którą Mahomet miał odbyć do Jerozolimy, a później do nieba, gdzie Bóg przedstawił prorokowi obrzędy modlitewne wymagane od prawdziwego wyznawcy wiary. W najnowszym thrillerze Forsytha Al-Isra to kryptonim planowanego zamachu.

     Książki tego autora nie ukazują się zbyt często, raz na kilka lat, za to mają wielką przewagę nad innymi z tego samego gatunku, że są perfekcyjnie przygotowane w najdrobniejszych szczegółach. Powieść ta jest inspirowana wydarzeniami z czołówek telewizyjnych i internetowych wiadomości. Ukazuje czytelnikowi historię konfliktu w Afganistanie : jak to się stało, że niepiśmienni pasztuńscy górale, którzy przy wsparciu Amerykanów poszli na wojnę z Rosjanami, a dzisiaj prowadzą walkę z swoimi dawnymi sprzymierzeńcami.

    Plan przewidujący podmianę jednego z przywódców talibów, który od kilku lat jest więziony w amerykańskiej bazie Guantanamo, na urodzonego w Iraku pułkownika Mike’a Martina, wojennego weterana, agenta zachodnich służb wywiadowczych jest czystym szaleństwem. Szansa powodzenia jest jak jedna na milion.  Książkę czyta się jednym tchem. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom literatury sensacyjnej.

Prochy świętych. Afganistan. Czas wojny

Image Jest to reportaż o wojnie w Afganistanie między mudżahedinami wspierającymi przez USA, a Związkiem Sowieckim w latach osiemdziesiątych. Autor póżniejszy minister obrony narodowej RP, wtedy uchodżca polityczny PRL pracujący dla BBC podjął sią trwającej około sto dni wyprawy w ogarnięty wojną obcy nieznany świat. Co ciekawe Sikorski zabrał ze sobą karabin przez co złamał obowiązujące reporterów prawo.

      Głównym atutem tej opowiści jest całkowita autentyczność. Książka świetnie obrazuje pełną przemocy afgańską rzeczywistość. Autor postarał się patrzeć oczami Afgańczyka na ten biedny kraj, targany jednym z najstraszliwszych  konfliktów schyłku dwudziestego wieku. Co gorsza, gdy zakończono wojnę z Sowietami coraz więcej do powiedzenia mięli lokalni przywódcy poszczególnych klanów, a ostatnio talibowie, którzy na chwilę próbowali zaprowadzić swój własny porządek. Zgłębiając treść czytelnik dobrze  uzmysławia sobie co czuł i przeżył ich autor. Strach, zmęczenie, wycięczająca choroba to tylko niektóre z doświadczeń potwierdzających jak wiele uczyniłby ten reportaż jak najlepiej przysłużył się sprawie, czyli ukazaniu całej prawdy o konflikcie światu.
       Ważna książka i na czasie, dobrze pokazuje czytelnikowi jak wielkie wyzwania i zagrożenia czekają na wojska międzynarodowego kontyngentu w  tym także polskiej jednostki.
          Książka ta jest dostępna w wypożyczalni.
        
 Radek Sikorski - " Prochy świetych. Afganistan. Czas wojny", Przeł. Grzegorz Sowula. AMF+, Warszawa 2007 r. 
 
      Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazało się ostatnio na rynku wydawniczym nowe opracowanie dziejów naszego kraju. Publikacja ta składa się z dwóch tomów, które zachwycają jakością wydania. Licznie reprodukowane barwne ilustracje wspaniale wkomponowują się w bezbłędny tekst złożony elegancką czcionką na doskonałym papierze. Poszczególne rozdziały pisane są wartko, bardziej przypominają powieść (esej) niż wykład naukowy. Właśnie  język oraz jasność wykładu jest jej niewątpliwie największym walorem. Umiejętnie prowadzona narracja powoduje, że czytelnik śledząc treść nie czuje się zagubiony wśród setek pojawiających się postaci, nazw czy też dat. Książka zawiera szczegółowe kalendaruim oraz ciekawe notki bibliograficzne. Nowoczesny układ graficzny, klarowna treść sprawia, że książkę czyta się bardzo dobrze. 
      Gwarantem wysokiego poziomu tej syntezy są jej autorzy. Wydawca sięgnął po znanych historyków a zarazem świetnych pisarzy. Okres od prehistorii do 1506 roku napisał Henryk Samsonowicz. Dalej w kolejności pisali Andrzej Wyczański (1506-1586), Janusz Tazbir (1586-1696), Jacek Staszewski (1696-1795), Tomasz Kizwalter (1796-1904), Tomasz Nałęcz (1904-1939), Andrzej Paczkowski (1939-1989). Całość zamyka wykład pióra Andrzeja Chwalby - po roku 1989. Na końcu każdego z rozdziałów czytelnik znajdzie bibliografię przedstawiającą najnowsze i bardziej szczegółowe opracowania poszczególnych wydarzeń.
       Książka wygląda bardzo efektownie na półce lecz warto do niej często sięgać i zagłębiać się w jej treść co szczególnie polecam  młodym czytelnikom. Jest ona dostępna w czytelni.
 
Historia Polski - praca zbiorowa, wydanie 1, stron 1200, 500 ilustrowanych barwnych, 80 map historycznych -  Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszaw 2007 r.
© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.

Please publish modules in offcanvas position.