A- A A+
    poniedziałek 8:00 - 15:00
Wypożyczalnia dla Dorosłych (58) 677 65 74 wtorek - piątek 10:00 - 18:00
Wypożyczalnia dla Dzieci (58) 677 65 75 sobota w wakacje nieczynne

Książki

Marta Sapała, Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków, wyd. Relacja 2014

Na wstępie informuję, że nie chodzi o poradnik z rodzaju tych, które obiecują cudowne sposoby poradzenia sobie z większością życiowych problemów. Proponuję książkę będącą reportażem uczestniczącym, która jest swoistym przewodnikiem po konsumpcyjnym myśleniu pokolenia, które nie zaznało: żywności, ubioru, środków czystości i higieny na kartki. Dorosło, gdy podaż przewyższała popyt na większość towarów. Reportaż obrazuje, jak bronić się przed bezmyślnym i bezrefleksyjnym sięganiem po portfel z nakazu: reklamy, nadprodukcji, rozbuchanego konsumpcjonizmu lub z powodu snobizmu czy lęku przed wykluczeniem, bo i to bywa powodem wielu zakupów.

Dwanaście miesięcy, czyli tyle, ile liczy rok kalendarzowy, kilkanaście osób w różnym wieku i płci, z miasta małego i dużego, ze wsi i żyjących poza Polską, o różnym statusie: materialnym, zawodowym, rodzinnym, łącznie z autorką  poddało się eksperymentowi przetrwania roku, wydając mniej lub dokonując zakupów w sposób bardzo przemyślany. Chodziło też o to, by wykazać się gospodarnością, pomysłowością, a nie skąpstwem, które może doprowadzić do obsesji lub fanatyzmu, czego skutki pokazał już Molier. Nie wszyscy ochotnicy wytrwali zmęczeni ciągłym analizowaniem faktycznych potrzeb i wydatków, koniecznością odmówienia sobie tego, co lubią, a co niekoniecznie jest potrzebne. Nie zdradzę, co i jak  przeżywali, chcąc ograniczyć konsumpcję i wydatki, bo to ciekawe historie i zmagania oraz procesy mentalne. Eksperyment pokazał, że można mniej i za mniej, wpłynął na postrzeganie własnych potrzeb i wydatków. Rozbudził w uczestnikach umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi w celach wymiany dóbr, wzajemnej pomocy, dostrzegania wielości rozwiązań, o których nigdy nie pomyśleli lub zapomnieli, że takie istnieją.

Na pewno po przeczytaniu tej książki nie sposób nie zmusić się do refleksji nad własnymi potrzebami i wydatkami. Niektóre wnioski płynące z eksperymentu bez wahania można zastosować lub wziąć pod uwagę przy kolejnych zakupach.

*Książka dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych

Ewelina Roszman / moderatorka DKK/

Scott McCloud, Zrozumieć komiks, wyd. Kultura Gniewu, Warszawa 2015

Zrozumieć komiks to teoria i skrótowa historia komiksu przedstawiona w postaci… komiksowej. Autor, także Supermen Adventures, które ukazywały się w latach 1996- 2002,  formułuje definicję komiksu, dokonuje przeglądu „komiksów” na przestrzeni dziejów- podkreślam- w formie komiksu. Tłumaczy, jak komiks opowiada, stawia tezę, że jest sztuką interwałów, bo najważniejsze jest w nim to, co zachodzi między kadrami i szerzej: to, co pozostaje w domyśle.* Omówione zostały, czyli narysowane: sposoby przedstawiania czasu w komiksie, relacje między słowami a obrazami oraz ich artyzm.

Po tej publikacji Scott McCloud uznany został za czołowego teoretyka komiksu, chociaż sam nie ma ambicji naukowych ani nie dąży do akademickiej precyzji przy tworzeniu definicji i opisywaniu poszczególnych zjawisk wiążących się z komiksem. W Zrozumieć komiks istotne jest nie tylko to, że […] opowiada o tym, jak komiks działa i czym jest, ale także – a może nawet przede wszystkim – to, że opowiada.! […] ta książka, w której pytanie „Czy komiks jest sztuką?” został uznane za wyjątkowo głupie, sama jest dziełem artystycznym.

Gdy McClaud dwie dekady temu opublikował swój album-komiks, gatunek wciąż był uważany za coś pośledniego do tego stopnia, że wielu komiksiarzy nie chciało nosić tego miana. Tą książką McClaud wniósł wkład w rozwój gatunku, pokazując, jak złożoną i oferującą ogromne możliwości sztuką jest komiks. Polecam wszystkim, głównie nieprzekonanym do tej formy literacko-plastycznej.

*cytaty ze wstępu prof. Jerzego Szyłaka

Ewelina Roszman / moderatorka DKK/

Dorota Folga- Januszewska, 1000 muzeów w Polsce- przewodnik, wyd. Bosz 2011

Nadchodzi czas planowania weekendowych i wakacyjnych podróży. Hołdując zasadzie: Zanim ruszysz za granicę, poznaj własną okolicę, proponuję zapoznanie się z wydawnictwem dostępnym w Czytelni naszej biblioteki pt. 1000 muzeów w Polsce- przewodnik.

Publikacja obejmuje instytucje, które są  muzeami w myśl polskich przepisów. Układ noty zawiera: nazwę miejscowości i województwa, w którym obiekt się znajduje oraz dane teleadresowe, pełną nazwę muzeum i instytucji nadrzędnej, a także nazwy filii. Informacje opatrzone zostały zdjęciami muzeum i jego otoczenia. Z noty dowiedzieć można się o jego historii, stałej ekspozycji, dodatkowej działalności, zbiorach i kolekcjach, kategorii zbiorów. Eksponatom, ekspozycjom, otoczeniu i budynkom poświęcono w publikacji dwa tysiące fotografii. Informacja wizualna i tekstowa poświęcona małym, składającym się czasem z jednej sali muzeom, zajmuje w przewodniku tyle samo miejsca, co opis muzeów dużych i bogatych. Bardzo ważne wydaje nam się bowiem przypomnienie właśnie tych mniej znanych instytucji[….] ostatnia dekada przyniosła nową falę tworzenia muzeów regionalnych, nierzadko, jak w XIX i w pierwszej połowie XX wieku, organizowanych społecznie, odwołujących się do różnorodności miejsc, lokalnej tradycji, religii i kultur.*

Wielkie miasta mają po kilka muzeów, a w miasteczkach i wsiach są pojedyncze niezwykle cenne i ciekawe obiekty, np. Muzeum Zamek Ukta (woj. warmińsko-mazurskie), Mazurska Chałupa Podcieniowa- muzeum prywatne, Wsola( woj. mazowieckie) Muzeum Witolda Gombrowicza, wymieniono Wejherowo- wiadomo, dlaczego i co, Kąśna Dolna (woj. małopolskie- Muzeum Dworek Ignacego Paderewskiego, Dołęga (woj. małopolskie)- Dwór w Dołędze, Giecz (woj. wielkopolskie)- Gród Piastowski i wiele, do tysiąca, innych wartych czasu i uwagi. Układ treści: od A do Z otwiera Alwernia z Małopolskim Muzeum Pożarnictwa, zamyka Żywiec – Muzeum Miejskie. Polecam do poczytania, oglądania i planowania wojaży z uwzględnieniem choćby części zaprezentowanych w publikacji muzeów.

Ewelina Roszman / moderatorka DKK/

 

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.

Please publish modules in offcanvas position.