A- A A+
    poniedziałek 8:00 - 15:00
Wypożyczalnia dla Dorosłych (58) 677 65 74 wtorek - piątek 10:00 - 18:00
Wypożyczalnia dla Dzieci (58) 677 65 75 sobota w wakacje nieczynne

Książki

Andrea Hiott, „Garbus. Długa, niezwykła podróż małego Volkswagena”, wyd. Znak 2014

, Chrabąszcz, Żółw czy w Polsce Garbus to potoczne określenia tego samego auta, z czasem kultowego i tu użycie tego słowa nie jest nadużyciem, czyli Volkswagena Garbusa*. Jego historię, naprawdę niezwykłą ze względu na czas, miejsce oraz  ideologię, która go zrodziła, spisała Andrea Hiott.**

Amerykańska dziennikarka  napisała książkę o aucie, które było świadkiem i uczestnikiem historii, a jego dzieje ukazała w powiązaniu z losami ludzi, Europy i świata. Co składa się na niezwykłość podróży auta, które stało się symbolem wolności i przemian obyczajowych od lat 60. XX wieku?

W umyśle Adolfa Hitlera zrodziła się myśl o aucie dla ludu. Człowiek, który sprowadził na Europę i świat największy kataklizm XX wieku, jest ojcem chrzestnym volkswagena. Wojna przerwała rozwój i produkcję auta, którego wizję i rozwiązania techniczne stworzył nie kto inny jak Ferdinand Porsche. Po zakończeniu wojny w zrujnowanym Wolfsburgu, na gruzach, wzorując się na  zakładach Forda w Detroit, wznowiono produkcję volkswagena. Auto, wbrew obawom, zyskało popularność, kupujących je, a to pociągnęło rosnącą produkcję. Źródłem sukcesu były niemiecka: jakość i solidność wykonania oraz dostępność części zamiennych. Z czasem, kiedy świat z wolna odzyskiwał równowagę, a ludzie przestali  wątpić w sens życia, wolfsburgska fabryka zaczęła rozważać sprzedaż auta w USA. Jak to zrobić w kraju, gdzie niechęć do wszystkiego, co niemieckie była wówczas ogromna, a twórcami reklam potomkowie  europejskich Żydów lub ocaleli z Zagłady. W końcu Żydzi z agencji reklamowych przełamali niechęć do „nazistowskiego auta” i od tego momentu datuje się za oceanem wieloletni sukces Beetle, czyli Chrabąszcza, bo tak nazwali go Amerykanie. „Think small”- dwa słowa pod zminimalizowanym wizerunkiem Chrabąszcza rozsławiły na całym świecie auto i twórców reklamy. Tak za sprawą Garbusa można przypomnieć sobie lub poznać okoliczności dojścia Hitlera do władzy, fenomen i geniusz Ferdinanda Porschego, podbicie Ameryki czasów krążowników szos przez autko kojarzące się wyglądem z chrabąszczem, aż po zastąpienie go kolejnymi modelami VW Golfa. Polityczna i gospodarcza historia XX wieku ukazana poprzez dzieje VW Garbusa jest treścią polecanej książki.

*nazwy wytworów przemysłowych piszemy w j.pol. małą literą; tu zachowana jest pisownia książkowego oryginału;

**Hiott Andrea – www.literatura.gildia.pl/twórcy

Ewelina Roszmann

moderatorka DKK dla Dorosłych

Wisława Szymborska, Czarna piosenka, wyd. Znak 2014

Tomik Czarna piosenka wydany w dwa lata po śmierci noblistki jest brakującym, a właściwie pierwszym ogniwem jej dorobku. Miał być debiutem poetki, ale nigdy nie został wydany. Być może wstrzymała go cenzura, być może sama poetka uznała, że w takim kształcie nie miał wówczas szansy na publikację- pisze na okładce wydawca. Brakowało debiutanckich wierszy Wisławy Szymborskiej. Z różnych powodów poetka nie zabiegała o ich publikację. Pozostawały rozproszone po różnych czasopismach. Odnaleziony w papierach Wisławy Szymborskiej maszynopis zawiera wiersze z lat 1944- 1948. Joanna Szczęsna we wstępie informuje: Brak tej debiutanckiej książki Szymborskiej był wyraźną luką utrudniającą pełne zrozumienie jej poetyckiej drogi. Dziś dzięki tomikowi Czarna piosenka można poznać poetyckie początki przyszłej noblistki. Są to wiersze noszące znamiona czasu, w jakim powstały, odkrywający motywy, myśli i obrazy zapowiadające świat poetycki jej dojrzałej twórczości.

Tomik uzupełniony został przez wydawcę maszynopisami poetki, w których uściśla, gdzie i kiedy te wiersze się pojawiły  lub nie wraz z komentarzami i glosami do poszczególnych tekstów. W Nocie bibliograficznej sporządzonej przez Artura Czesaka czytelnik otrzymuje dokładną informację o dacie i miejscu pierwodruku wraz z komentarzami o zmianach i poprawkach w poszczególnych tekstach.

Czarna piosenka to nie tylko literacka ciekawostka, dlatego polecam do zapoznania się z debiutanckimi wierszami Wisławy Szymborskiej.

Ewelina Roszman / moderatorka DKK/

Grochowska Magdalena "Wytrąceni z milczenia"

Książkę „Wytrącenie z milczenia” wyd. Czarne umieściło w dziale: Reportaż. Są to ujęte w eseje dramatyczne biografie i portrety kilku pokoleń polskich inteligentów, którzy dostosowywali role do siebie, a nie siebie do ról * w czasach politycznie strasznych, kiedy doświadczenia  graniczne nie były obce. Te okoliczności nie przetrąciły im kręgosłupów, bo, jak pisał prof. Ossowski,: Pracownik naukowy to taki człowiek, do którego zawodowych obowiązków należy brak posłuszeństwa w myśleniu. Można to odnieść do wszystkich osób, którym Magdalena  Grochowska poświęciła rozdziały. „ Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach.”, napisał Cz. Miłosz. Ta książka to historia siedemnastu „kamieni”.

Zebrane reportaże można pogrupować: ludzie teatru, w którym widz mógł posłuchać tego, o czym nie można było przeczytać w gazetach: Holoubek, Łomnicki, Dejmek, Schiller, Swinarski i in. Następny krąg to dobre twarze kościoła i chrześcijaństwa, bo odeszli od ludowego, rytualnego  katolicyzmu na rzecz kościoła otwartego, intelektualnego: ks. A. Boniecki, J. Hennelowa, kolejni to: opozycjoniści, np.  J. J. Lipski, ludzie nauki: prof. T. Kotarbiński, W. Kula, K. Szaniawski, M. i St. Ossowscy i in. Jest  to portret zbiorowy ludzi, którzy byli- a czasami[…] pozostają- przewodnikami polskiej inteligencji, tej „klasy ginącej”, ginącej od stu lat, a wciąż odradzającej się na krętych ścieżkach historii. […] Tych inteligentów nie można kupić, a i przestraszyć ich niełatwo.[…] Obcują z wartościami, wierzą w dobro, piękno i prawdę, sprzeciwiają się kłamstwu, pogardzie i przemocy- czytamy we wstępie. Wraz z ich sylwetkami poznajemy PRL, który dzięki nim nie był krajem posłusznych miernot i konformistów, lecz ludzi niepokornych, miłujących prawdę i wolność. Czasem błądzili, ale na własny rachunek. Dziś, w czasach łatwych potępień, […] taniej odwagi bohaterowie M. Grochowskiej każą nam zatrzymać się i zadać sobie kilka trudnych pytań. O sens, o szczęście, o Boga, o Polskę, o to, jakiego świata chcemy i jak istnieć w świecie. Warto zmierzyć się z tomem reportaży, które gorąco polecam.

*wszystkie cytaty z:  M. Grochowska, Wytrąceni z milczenia, wyd. Czarne, Wołowiec 2013

Ewelina Roszman / moderatorka DKK dla Dorosłych/

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.

Please publish modules in offcanvas position.