Warning: PHP Startup: gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 705
Sekretariat 58 677 65 70
Wypożyczalnia dla Dorosłych 58 677 65 74
Wypożyczalnia dla Dzieci 58 677 65 75
Czytelnia 58 677 65 76
poniedziałek 8:00 - 15:00
wtorek - piątek 10:00 - 18:00
sobota 10:00 - 14:00

 
Zmiany w godzinach otwarcia:
17 maja - nieczynne
Nr konta: Bank Millenium 45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

 

 

Anne Dorn „Obejrzyjsię”

Anne Dorn „Obejrzyjsię”, wyd. Borussia , Olsztyn 2011

Miłośnikom powieści, w której narracja toczy się linearnie, logicznie, a każda kolejna linijka zaciekawia i zachęca do dalszego czytania, polecam powieść „Obejrzyjsię”. Bodźcem, by o niej napisać, była nota w „G.W. Trójmiasto”* informująca, że na trasie budowanej Pomorskiej Kolei Metropolitalnej nie po raz pierwszy natrafiono na szczątki niemieckiego żołnierza z czasów ostatniej wojny. Przypomniałam sobie  wówczas bohaterów  wspomnianej  powieści.

80-letnia bohaterka, Niemka, która w dorosłość weszła przed wojną, a los uchronił ją przed najgorszymi okropnościami wojny, u schyłku życia chce odnaleźć miejsce śmierci swego młodszego brata, który jako18-latek jesienią 1944 roku powołany został do Służby Pracy Rzeszy. Jej powojenne życie było mozolnym powrotem do normalności. Atmosfera tamtych lat nie sprzyjała szukaniu śladów brata, którego zaginięcie bez wieści nie dawało spokoju. Skrywane: tęsknota, ból i pragnienie dowiedzenia się czegoś o okolicznościach jego śmierci towarzyszyło jej przez całe życie. Uznała, że nadszedł czas, by uspokoić skołatane serce i pamięć. Współczesność to jeden z wątków historii sprzed lat: jej podróż do Polski, dojrzewanie do decyzji, marzenia, refleksje związane z oceną jej decyzji przez dorosłe dzieci. Bohaterka wyrusza do Polski przełomu XX i XXI wieku, by odbyć drogę, której etapy wyznaczają zachowane listy brata, w których ze szczegółami opisał, gdzie przebywa, podając nazwy miejscowości, co wojna robi z nim i innymi po obu stronach frontu, jak tęskni, wspominając sielskie dzieciństwo w Saksonii, jak i z kim walczą, starając się przeżyć pozbawieni dowództwa, jedzenia, czując oddech Armii Czerwonej na plecach i próbując bez map kierować się na zachód, ku Odrze. Ostatnim miejscem jego pobytu jest być może miejscowość o nazwie: Sichdichum, tłumaczona jako: Obejrzyjsię.  Brat nie był żołnierzem, więc nie posiadał nieśmiertelnika ani książeczki wojskowej, po których można by rozpoznać zabitego, więc historia z listów jest wątkiem, który splata się ze współczesnym. Widzimy dzisiejszą Polskę oczami Niemki, która miała obawy związane z naszym krajem. Zastała ziemię, której uroda lasów, jezior, kwitnących łąk są zachwycające i przywołują wspomnienia z młodości, pozwalają zobaczyć krainę, którą przemierzał jej brat w czasie wojny. Polacy z  Warszawy, małych miast i wsi starają się ją zrozumieć i pomagają, jak mogą najlepiej. Ona sama za śmierć brata nie obwinia nikogo prócz nazistów, więc w Polakach nie widzi wrogów, a ci napotkani, chociaż z kolejnego pokolenia, też są jeszcze ciągle  ofiarami, bo przybyli na ziemie, z których wypędzono Niemców. Niewiele prócz dobrych chęci i pomocnej dłoni mogą jej dać, bo historii tej ziemi i walk nie znają. Nie są obojętni wobec jej pragnień i cierpienia. Pewne uczucia są identyczne w każdym miejscu i czasie.

Myślę, że ta powieść zaspokoi oczekiwania miłośników gatunku oraz nieodległej historii, która ciągle rzutuje na współczesność. Polecam!

Bogumiła Dettlaff / bibliot. Wypoż. dla Dorosłych/

* „Szczątki żołnierza zostały znalezione przy budowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej”,  „Gazeta Wyborcza. Trójmiasto” z dn.12-13.10.2013 r., str. 3.

ul. Kaszubska 14
84-200 Wejherowo
Nr konta: Bank Millenium
45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

© 2020 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.