Rozpoczął się kolejny cykl spotkań dla najmłodszych w ramach projektu "EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. Nasza biblioteka jest jedną z 50 w kraju, które biorą w nim udział.W ramach projektu docierają do nas pakiety edukacyjno-zabawowe poświęcone poszczególnym surowcom. Ostatnia EkoPaka dotyczyła tworzyw sztucznych. O tym, czym są tworzywa sztuczne i skąd się biorą dowiedziały się dzieci z ze Szkoły Podstawowej w Bolszewie, które odwiedziły naszą bibliotekę 25 stycznia.Było to już nasze drugie spotkanie, dlatego sprawdziliśmy, co zapamiętaliśmy na temat ochrony naszego środowiska. Pomogła nam w tym gra "Zielone ścieżki", w której dzieci poznawały dobre i złe zachowania jej bohaterów trafnie je oceniając.
Następnie poznawaliśmy tworzywa sztuczne : dowiedzieliśmy się z czego powstają i jakie są ich rodzaje. Oglądaliśmy różne przedmiotów wykonane z tworzyw sztucznych i zastanawialiśmy się, czym się różnią. Dowiedzieliśmy się również, jak wydobywa się ropę naftową niezbędną do ich powstania. O tym jakie są etapy pracy nad tworzywem sztucznych, przekonaliśmy się sami w zabawie z masą plastyczną. Podzieliliśmy się na zespoły : jeden wydobywał ropę naftową, drugi był rafinerią, która ten surowiec odpowiednio obrabia, a trzeci zespół zamienił się w fabrykę, która z obrobionego surowca tworzy różne przedmioty. To była świetna zabawa! Na koniec spotkania poznaliśmy także gry, które nie ulegają szybko zniszczeniu i dzięki temu mogą być wykorzystywane przez długi czas. Spróbowaliśmy sił w układance TANGRAM, co okazało się zadaniem trudniejszym niż wydawało się na pierwszy rzut oka. Paluszki ćwiczyliśmy podczas gry "Nawlekaj, nie czekaj", w której dwie drużyny walczyły o to, która szybciej wykona korale według wzoru. W nagrodę za aktywny udział w zajęciach grupa otrzymała megakolorowankę ukazującą różne zastosowania tworzyw sztucznych oraz plakat o wydobyciu ropy naftowej.
Do projektu "EkoPaka" dołączyła także klasa "O" ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wejherowie. Uczniowie odwiedzili nas po raz pierwszy 26 stycznia. Tematem naszego spotkania było drewno. Rozpoczęliśmy je od rozmowy na temat tego, do czego potrzebne są nam drzewa. Rozpoznawaliśmy różne drzewa po ich liściach, wykonując następne własne listki z pomocą szablonów. Z ich pomocą wykonaliśmy wspólnie plakat "Co dają nam lasy?", umieszczając na nim symbole wszystkiego, co zyskujemy dzięki lasom. Rozmawialiśmy też o tym, co może się stać, gdy drzew zabraknie. Zobrazowała nam to historia "Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka?", którą poznaliśmy dzięki (drewnianemu!) Teatrzykowi Kamishibai. Nie zabrakło oczywiście zabaw drewnianymi klockami i bączkami oraz przeglądania książek z Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, dotyczących lasów. Ta grupa również wyszła z biblioteki z pamiątkami naszego spotkania. Każde dziecko otrzymało EkoPakową naklejkę, a cała klasa - serce wykonane z płyty MDF do pomalowania farbami i powieszenia w szkole.
Kolejne spotkania ekologiczne już w tym tygodniu. Projekt "EkoPaka" to pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Do biblioteki będą kolejno docierać pakiety edukacyjno-zabawowe poświęcone poszczególnym surowcom. Z ich pomocą przeprowadzamy cykl zajęć, który ma celu uświadomienie dzieci, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego.