Sekretariat 58 677 65 70
Wypożyczalnia dla Dorosłych 58 677 65 74
Wypożyczalnia dla Dzieci 58 677 65 75
Czytelnia 58 677 65 76
poniedziałek 8:00 - 15:00
wtorek - piątek 10:00 - 18:00
sobota 10:00 - 14:00

 

Nr konta: Bank Millenium 45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

 

Lubňtny Drëchnë i Drësze!!!

 

Minęły już dwa miesiące od ostatniego listu związanego ze świętami Wielkiej Nocy. W tym czasie wydarzyło się tak dużo, że jest wręcz konieczne, by dokonać już pewnego podsumowania.

 

Pamięci tłumacza Ewangelii

27 kwietnia, w czasie comiesięcznej mszy z kaszubską liturgią, odbyła się msza święta w intencji śp. ks. prałata Franciszka Gruczy, tłumacza Ewangelii na język kaszubski i ojca kaszubskiej liturgii w Kościele. Po południu tegoż dnia była promocja książki „Kaszubski Kordecki. Życie i twórczość ks. prał. Franciszka Gruczy”. Przybyli na nią goście z O/ZKP w Sopocie, w którym ks. Grucza posługiwał przez większość życia. Przybyli także przedstawiciele rodziny, który z wielkim zainteresowaniem wysłuchali głosu o trudnym życiu bohatera książki naznaczonym inwigilacją ze strony UB, a także sami podzielili się swoją rodzinną wiedzą. Należy dodać, że ks. Grucza był wielkim przyjacielem ks. prałata J. Bigusa, o czym można się przekonać dokładnie podczas lektury książki.

 Wanoga do Kaszubów Nadłebskich

2 maja aż 60 osób wyruszyło na wycieczkę do krainy Słowińców. Na trasie było zwiedzanie Muzeum Pomorza Środkowego na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego, święta góra Słowińców – Rowokół oraz Muzeum Wsi Słowińskiej, czyli skansen w Klukach, gdzie jednocześnie odbywało się „Czarne wesele”. Dzień ten przyniósł atrakcji bez liku. Wszyscy mogli poczuć się w pełni dumni z historycznej i współczesnej obecności Kaszubów na tej pięknej ziemi. Niski koszt wanogi możliwy był dzięki dotacji w ramach realizacji projektu gminnego.

 Sukcesy „Spiéwnëch kwiôtków”

Już następnego dnia liczna delegacja wzięła udział w uroczystościach religijno – patriotycznych w Żukowie. Wśród licznych sztandarów był także sztandar naszego partu, a jego prezes prowadził część patriotyczną przy figurze MB Królowej Polski, przy której – jako burmistrz - przemawiał Albin Bychowski. Po południu na Sali Gimnazjum nr 2 wystąpiły „Spiéwné kwiôtczi”. Już 10 maja zespół koncertował podczas dużej uroczystości, która odbyła się w Baninie, mianowicie podczas długo oczekiwanego otwarcia remizy OSP w Baninie. W pięknym i przestronnym obiekcie powoli urządzamy siedzibę naszego oddziału, również zespół nasz wreszcie pozyskał godne miejsce na próby.

Właśnie ten miesiąc zapisze się wielkimi zgłoskami w historii zespołu. Otóż, po długotrwałych i żmudnych staraniach, ukazała się debiutancka płyta kompaktowa grupy. Płyta wydana jest wraz z książeczką zawierającą teksty 22 piosenek. Zachowuje wszelkie standardy profesjonalnej edycji. Ukazały się już pierwsze pochlebne recenzje. Szybkie tempo wydania dzieła i profesjonalizm edycji jest znaczącym sukcesem zespołu i naszego oddziału, jako wydawcy. Trudno byłoby o ten sukces bez ofiarodawców. Nagrania zostały zrealizowane w Studiu North w ciągu dwóch lat dzięki dotacji z Urzędu Gminy w ramach projektu grantowego. Natomiast koszt edycji płyty (kopiowanie, opracowanie książeczki i nadruku oraz okładki, druk książeczki, koszt opakowań) wyniósł ponad 7000 złotych. Te fundusze udało się pozyskać od darczyńców wskazanych na okładce płyty. Ponad tysiąc egzemplarzy płyty rozdysponowano już pomiędzy darczyńców oraz wielu twórców dzieła. Kolejne egzemplarze można nabywać podczas występów zespołu.

Wojewódzka konferencja i Kaszubi z Kanady

Sukces wydania płyty potwierdzili też Kaszubi z Kanady, którzy otrzymali w prezencie jedne z pierwszych egzemplarzy. Byli uczestnikami V Wojewódzkiej Konferencji Nauczycieli Regionalistów w Żukowie organizowanej przez nasz oddział wspólnie z Gimnazjum nr 2 i UG w Żukowie. To wielkie przedsięwzięcie odbiło się szerokim echem w prasie i telewizji, zwłaszcza dzięki obecności na nim gości z Kanady, którzy w tym roku obchodzą 150-lecie pierwszej emigracji z kaszubskiej ojczyzny do kraju klonowego liścia.

- To było wielkie wydarzenie dla historii naszego regionu – stwierdził senator Kazimierz Kleina. Stwierdzenie to absolutnie jest zasadne, gdyż właśnie podczas konferencji doszło do oficjalnego zawiązania mostu pomiędzy Kaszubami z Polski, a Kanady. Przez to, dzięki działaniom naszego partu, wyszliśmy na arenę całego świata. Istnieją realne szanse, że za kilka lat będzie mogła następować swobodna wymiana – wzajemne poznawanie – życia na Kaszubach Kanadyjskich, a dla nich w ojczyźnie przodków. Wymaga to ogromnego zaangażowania osobistego z naszej strony, nad czym od kilku już lat pracują członkowie naszego oddziału, jak widać, ze znakomitym skutkiem.

 
II Wojewódzki Konkurs Multimedialny

Podczas konferencji rozstrzygnęliśmy II Wojewódzki Konkurs Multimedialny, na który tym razem nadeszło blisko 30 prac. O połączeniu tych wielkich imprez Zarząd naszego oddziału zdecydował już w ubiegłym roku. Dzień 17 maja br. wykazał, że była to słuszna decyzja. Oba wydarzenia udało się dobrze zrealizować, a plon jest ujęty w książce - materiałach pokonferencyjnych (można je nabyć w siedzibie partu!) oraz w postaci pokazów multimedialnych. Jeden z nich prezentuje zespół „Spiéwné kwiôtczi”. Przymierzamy się też do wykonania prezentacji multimedialnej o naszym oddziale.

Festiwal „Szport mùszi bëc”

O tym była mowa na dzisiejszym zebraniu Zarządu oddziału. Po długiej dyskusji zdecydowaliśmy również, że II Wojewódzki Festiwal Humoru „Szport mùszi bëc” odbędzie się w Kartuzach, przy SP im. A. Majkowskiego, 15 czerwca br. o godz. 14.00. Partnerami w organizacji są SP nr 5 oraz O/ZKP w Kartuzach. Tą decyzją i wsparciem organizacyjnym, także finansowym dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, chcemy zaakcentować udział naszego oddziału w życiu całego regionu. Najważniejsze – jak wielokrotnie mówili Kaszubi z Kanady – „Wiedno Kaszëbë”, a więc dobro ogólnoregionalne, rozwój ruchu kaszubskiego w każdej części regionu. Chętni do prezentacji pięknego kaszubskiego humoru już dziś mogą się zgłaszać do SP nr 5 w Kartuzach.

 
W najbliższej przyszłości

W przeddzień tej imprezy, również w Kartuzach, odbędą się I Targi Organizacji Pozarządowych, na które złożyliśmy swój akces. Proponujemy tam prezentację naszych walorów kulturowych i intelektualnych, przede wszystkim prezentację zespołu „Spiéwné kwiôtczi” i jego płyty, a także książek, których współwydawcą jest nasz oddział. Są to „Kronika życia i twórczości Aleksandra Majkowskiego” autorstwa Augustyna Klemensa Hirsza, „Jak jô béł bògati” Augustyna Chrabkowskiego oraz monografia oddziału „Zrzeszeni w Baninie”.

 

  Za Zarząd O/ZKP w Baninie                       

Eugeniusz Pryczkowski – prezes             

 

ul. Kaszubska 14
84-200 Wejherowo
Nr konta: Bank Millenium
45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

© 2020 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.