Książki: Literatura od kuchni B. Deptuły i Jutro przypłynie królowa M. Wasielewskiego były omawiane na lutowym spotkaniu DKK dla Dorosłych.
Pierwsza z wymienionych jest o jedzeniu opisanym w literaturze. Jednakże rosół Wojskiego czy smaki Szwejka dla historyka sztuki i marszanda, jakim jest autor, byłyby banałem. „Jemy” i „smakujemy” z bohaterami: Hrabala i Czechowa, Szymborskiej i Różewicza, Hemingwaya, Nienackiego i Brzechwy, Houellebecqa i paru innych, dzięki którym bohaterowie gotują, spożywają, delektują się, a nie tylko walczą, giną, kochają i zdradzają. Książka zaciekawiła i pokazała, nie po raz pierwszy, moc literatury, która nie tylko skupia ludzi wokół książek, ale zachęca do działania. Po jej lekturze dzięki zamieszczeniu przepisów dostosowanych do naszych realiów niektórzy sporządzili dania. Czytelniczki podzieliły się tym razem doznaniami smakowymi, pokazując, jak słowo staje się potrawą. Cóż więcej powiedzieć? Chyba tylko to, że książka jest cackiem edytorskim, co każdy może sprawdzić, biorąc ją z bibliotecznej półki.
Przy omawianiu drugiej z wymienionych książek nie było miło i przyjemnie, gdyż M. Wasielewski w zwięzłych, prostych zdaniach pokazuje piekło w raju, wyspę Pitcairn, gdzie bezkarnośći bezprawie odizolowanego skrawka ziemi, rodzi zło, działa Efekt Lucyfera, jak nazywa takie zjawiska prof. Zimbardo. Autor oddał duszną atmosferę wyspy, na której jedynymi akceptowanymi przez wszystkich nakazami są milczenie i zachowanie tajemnicy. Kto je naruszy, musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Wyspa należy do Commonwealthu, ale co wynika z faktu, że brytyjska monarchini jest tam zwierzchnikiem, aż wstyd pisać. Polecamy tę książkę, gdyż opisuje niebywałe z naszego punktu widzenia zło, porusza i nie pozostawia obojętnym ze względu na jego skalę, bezkarność sprawców i bierność tych, którzy liczą na naturalne rozwiązanie problemu. Jakie? O tym warto przeczytać, korzystając z bibliotecznego egzemplarza.
Ewelina Roszman /moderatorka DKK dla Dorosłych/