Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych skupiło czytelników zainteresowanych powieścią Andrzeja Muszyńskiego Podkrzywdzie oraz reportażem Cezarego Łazarewicza Żeby nie było śladów.
Pierwsza z wymienionych książek ujęła sposobem opowiadania, językiem, doborem środków, jakimi autor opisuje wieś z perspektywy dziecka, potem widzianą po latach oczami dorosłego. Trudno takie miejsce znaleźć: pierwotne, zaczarowane, tajemnicze, odchodzące w przeszłość wraz z ludźmi, ich zabobonami, pracą na roli, wiarą, prawdami i tajemnicami. Na szczęście jest literatura, a w niej wszystko, o czym człowiek marzy.
Reportaż C. Łazerewicza odtwarza okoliczności śmierci Grzegorza Przemyka, przebieg procesu, klimat lat stanu wojennego, ukazuje ubecką machinę, która ma doprowadzić do skazania winnych- z góry określonych. Książka pokazuje niemoc jednostki wobec totalitarnego systemu, dramat rodzinny, ludzki, społeczny. Warto po nią sięgnąć ze względu na przypomnienie głośnego wówczas, w 1983 roku i następnym, procesu, młodszym czytelnikom uświadomi, czym grozi władza autorytarna czy totalitarna.
Kolejne spotkanie DKK dla Dorosłych zaplanowane zostało na 7 września br. o godz. 16.00 w siedzibie MBP przy ul. Kaszubskiej. Nie istnieją wakacje od czytania. Klubowicze zaopatrzyli się w książki: Zaraza J. Amboziewicza, Tajemnica domu Helclów J. Dehnela oraz W. Szabłowskiego Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia. Wszystkie ciekawe, różne pod względem treści i formy. Zapraszamy do odwiedzenia DKK i udziału w dyskusji.
Ewelina Roszman
/ moderatorka DKK dla Dorosłych/