"(...) miałem i mam osiemnaście lat, więc to chyba logiczne, że chciałem prawdy, chciałem ognia, wydawało mi się, że widzę, jak wnętrze tej bani wypełnia gaz i jak łatwo jest go podpalić, sprawić, żeby wybuchła. Chciałem napić się czystego, niezmieszanego spirytusu, chciałem oblać nim wszystkich i podpalić i uwierzyłem bardzo mocno, że mi się to uda (...)"
Te słowa Cypriana - głównego bohatera powieści "Radio Armageddon" Jakuba Żulczyka, mogłyby posłużyć za jej uproszczone streszczenie. O tym, jak to jest, kiedy ma się osiemnaście lat, rozmawiały rówieśniczki książkowych bohaterów podczas wakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży, które odbyło się 23 sierpnia.
Pierwsza reakcja Czytelniczek odwoływała się do porównań życia głównych bohaterów do ich własnego. Od razu padły słowa o tym, jak różne są te światy i że mają nadzieję, że ich rówieśnicy jednak tak nie żyją. Nasunęło to myśl o dystansie jaki trzeba mieć do realistycznej płaszczyzny, w której toczy się akcja. Osiemnastolatkowie Żulczyka, choć chodzą do szkoły (prywatnej, w której obowiązuje zasada indywidualnego podejścia do ucznia, co nie jest bez znaczenia), spotykają się po lekcjach, chodzą na imprezy, w pewnym momencie wymykają się tej rzeczywistości. Wszystko za sprawą zespołu - tytułowego Radia Armageddon - który postanawia założyć ta czwórka nastolatków : wspomniany już Cyprian, Nadzieja, Szymon i Gnat. Jednak to nie muzyka ma być ich celem, a obudzenie rówieśników ze stanu letargu, w którym (zdaniem założycieli zespołu) tkwią. Chcą im pokazać jak kruchy jest ich świat zbudowany na obłudzie, w którym zostali wciśnięci niczym do bańki, która ma ich chronić przed prawdą. I to o prawdę zdają się "muzycy" walczyć. Młodzieńczy bunt? Bunt dla buntu? Udało się Żulczykowi uchwycić tę wspólną dla kolejnych pokoleń sferę..Jak nietrudno się domyśleć działalność zespołu okazuje się wielkim sukcesem, choć okraszonym skandalami, zamieszkami i przestępstwami. Wszystko ucina się wraz z tajemniczym zniknięciem Cypriana...Losy Radia Armageddon musimy poznawać w poszatkowanej narracji Szymona i Nadziei, w której niczym puzzle, doszukiwać się musimy chronologii. Ten zabieg najbardziej przypadł Czytelniczkom do gustu, podobnie jak wyrazisty styl autora i język, jakim operuje. Dalej było już jednak słabiej. Kiedy akcja zmierza w kierunku katastrofy Radia Armageddon, Czytelniczki czuły już znużenie i zniecierpliwienie zachowaniem coraz bardziej "papierowych" postaci. To sprawiało, że lektura tej objętościowo ogromnej powieści, stała się nie lada wyzwaniem.Wszyscy przyznali jednak zgodnie, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ładunek emocjonalny, jaki zostawia po sobie, sprawia, że wraca się nie niej myślami i stawia kilka pytań od nowa. Czytelniczki wskazały też wiele ciekawych wątków książki, takie jak : symboliczne imiona bohaterów, które znajdowały uzasadnienie w ich dalszych losach, nawiązanie do przywódców wielu ruchów, którzy swoją charyzmą zjednywali do swoich ideologicznych haseł, czy też wyjałowionego z wartości otaczającego nas świata. Te i inne tematy czekają na wszystkich, którzy zdecydują się poznać Cypriana i jego historię. Chętnych do zapoznania się z opinią Czytelniczek odsyłamy do recenzji Klubowiczki tutaj
Na zakończenie spotkania nie zabrakło oczywiście wykonania zakładek z cytatami z książki i tradycyjnej rozgrywki w "Dixit", w której pojawiały się tytuły książek (Czytelniczkom do głowy wpadały najczęściej porównania z lekturami szkolnymi - to znak zbliżającego się końca wakacji..").
Na kolejne spotkanie DKK dla Młodzieży zapraszamy we wrześniu. Dokładny termin zostanie ustalony po zapoznaniu się uczniów z planami lekcji w szkołach i podany w komunikatach na stronie internetowej i Facebooku. Tym razem, na prośbę jednej z Czytelniczek, sięgniemy po książkę "Kot Bob i ja" Jamesa Bowena. Powieść Jakuba Żulczyka czeka natomiast na półce Wypożyczalni dla Dorosłych : "Ta historia jest już opowiedziana, wypłynęła z ziemi i zawisła w powietrzu, czeka na kogoś, kto będzie chciał ją prześledzić, wejść w nią, posłuchać jej." Zapraszamy!
Ewelina Magdziarczyk-Plebanek
moderatorka DKK dla Młodzieży w MBP w Wejherowie
Wszystkie cytaty pochodzą z książki "Radio Armageddon" Jakuba Żulczyka, Warszawa : "Świat Książki", 2015. Powieść dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych.