
Przedmiotem spotkania była książka Joanny Kuciel- Frydryszek pt. Chłopki. Opowieść o naszych babkach. Trudno znaleźć coś, czego by o tym reportażu nie napisano.
Odczytanie jej w naszym klubie, ilustrują słowa autorki: Podstawiam lustro i pozwalam się w nim przejrzeć. [...]Nie chciałam, żeby to był dokument, lecz książka żywo dotykająca współczesności, stąd dla jednych to opowieść o tym, co w nas zostało z chłopskiej przeszłości, dla innych reportaż o przemocy, której doświadczały nasze babki.1 Dyskusja przebiegła taką właśnie ścieżką. Najpierw rozmawialiśmy o przemocy i sytuacji kobiet w dwudziestoleciu międzywojennym, potem o niechlubnym dziedzictwie tamtego czasu.
Chłopki...to jeden z tych reportaży, który zmienia świadomość, otwiera na przeszłość, powoduje u czytelników, ..że po lekturze zrozumieli zachowanie swoich matek czy babek.2 Tylko czytanie sprawia, że poznajemy przeszłość, która pozwala inaczej, pełniej spojrzeć na teraźniejszość.
1/ Wydarzyło się niewyobrażalnego. Wywiad Wojciecha Szota z Joanną Kuciel- Frydryszek, Gazeta Wyborcza z 10.02.2025 r.,
2/ tamże
Ewelina Roszman
/moderatorka DKK dla Dorosłych/




