Sekretariat 58 677 65 70
Wypożyczalnia dla Dorosłych 58 677 65 74
Wypożyczalnia dla Dzieci 58 677 65 75
Czytelnia 58 677 65 76
poniedziałek 8:00 - 15:00
wtorek - piątek 10:00 - 18:00
sobota 10:00 - 14:00

 

2 listopada (sobota) biblioteka będzie nieczynna 

Nr konta: Bank Millenium 45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

 

Relacje ze spotkań

My, klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, przetrwaliśmy: zawieszenie z wiadomego powodu, dyskusje w trybie hybrydowym, niepewność spotkań w realnym miejscu i czasie. Od września br. spotykamy się i rozmawiamy jak czytelniczka/czytelnik z czytelnikiem i, co podkreślam, z nowym pomysłem zgłoszonym przez klubowiczkę, Katarzynę L., który, mam nadzieję, przetrwa. Chodzi o rozpoczynanie lub kończenie spotkania odczytaniem i omówieniem wiersza/wierszy. Czasami siła słowa poetyckiego jest taka, że ograniczamy się jedynie do przeczytania, bo nie można dodawać ostatniego zdania.1/

            Panie posłanki i panowie posłowie na Sejm RP uczcili pamięć kilku twórców, ogłaszając r. 2021, m.in., Rokiem Różewicza, Lema, Norwida, pomijając fakt, że w 2021 r. przypada setna rocznica urodzin Julii Hartwig, niedawno zmarłej wybitnej, osobnej poetki, tłumaczki, eseistki. Nadrobiliśmy to niedopatrzenie i wrześniowe spotkanie poświęciliśmy jej poezji. W październiku z kolei, przypominając pewne bolesne rocznice, zastanawialiśmy się: Czy i jak opiewać okaleczony świat2, do czego skłoniły wiersze Adama Zagajewskiego, Darka Foksa, Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig. W listopadzie w związku z sytuacją na granicy polsko- białoruskiej i rozszerzającym się kryzysem humanitarnym przeczytaliśmy wiersz Jacka Dehnela Opowiadając pani, która na spotkaniu autorskim zadała pytanie: Jak wygląda praca poety. Tu też nie dodaliśmy ostatniego zdania, ale wspomnieliśmy słowa noblisty, Czesława Miłosza, z wiersza Który skrzywdziłeś: Nie bądź bezpieczny./Poeta pamięta/możesz go zabić- narodzi się nowy./Spisane będą czyny i rozmowy.3

Co i jak spisał Jacek Dehnel- do przeczytania we wspomnianym tekście.

Październik  w naszej najnowszej historii obfitował w wydarzenia, które spisali poeci: Julian Przyboś w wierszu Październik 1956 i Zbigniew Herbert Węgrom, nawiązując do wydarzeń na Węgrzech w roku 1956. Polecamy wszystkie wymienione wiersze do zadumy i refleksji nad tym, co tu  i teraz, gdzie i w czym ma źródło.

                 Niezmiennie czytamy prozę. We wrześniu Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek Filipa Zawady. W październiku Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu cz.I Doroty Masłowskiej, a w listopadzie Magdaleny Grzebałkowskiej Wojenka, wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia. Wszystkie tytuły dostępne w naszej bibliotece, na półce oznaczonej logo  

 

            Zachęcam do skorzystania z oferty tej półki i odwiedzenia, chociażby na próbę, spotkania DKK, które odbędzie się 2. 12. br. od godziny 16.00 w sali konferencyjnej MBP, o czym informuje moderatorka DKK dla Dorosłych w MBP – Ewelina Roszman.

1/ Szymborska W., Fotografia z 11 września w: Wisława  Szymborska, Chwila, wyd. Znak, Kraków 2002

2/ Zagajewski A., Spróbuj opiewać okaleczony świat, www. strony poezji.pl, dostęp 21.10.2021

3/ Miłosz Cz., Który skrzywdziłeś w: Czesław Miłosz, To, co pisałem, wyd. Świat Książki, Warszawa 1998

 

 

Strony wydawnictw, blogi, informatory itp. wypełnione są recenzjami, opiniami, wrażeniami czytelniczymi o książkach noblistki, Olgi Tokarczuk. Cóż można jeszcze powiedzieć? Jedynie o tym, jak odebrali Opowiadania  bizarne przybyli na spotkanie 9.01. br. klubowicze.

Poza jedną osobą, która lektury nie przeczytała i bazowała na cudzych opiniach, każdy z obecnych znalazł wśród dziesięciu bizarności coś odkrywczego, zaskakującego lub zbieżnego z własnymi ocenami problemów ciągle zmieniającego się świata. Nic nie jest stałe, pewne ani do końca rozpoznane i obłaskawione. Każde z dziesięciu opowiadań znalazło swego czytelnika, dlatego dyskusja była ciekawa i żywa, a spotkanie przeciągnęło się w czasie.

Chwała literaturze, mocy słowa pisanego, Oldze Tokarczuk za to, że ludzie czytają, dyskutują, mówią o emocjach, lękach i radościach, dla których inspiracją stały się Opowiadania bizarne Olgi Tokarczuk.

 

Ewelina Roszman
/moderatorka DKK dla Dorosłych/

 

            Tak jak różni są uczestnicy  DKK, tak różne były książki omówione na spotkaniu.  Trzeba dodać, w ofercie MBP  każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba jedynie dotrzeć do tego, co interesujące. Pomagają w tym Dyskusyjne Kluby Książki.

            Ze zdziwieniem stwierdziliśmy, że Podróże z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego po 15 latach od wydania nie straciły na aktualności, co było zaskakujące, bo oznacza, że świat nadal jest wrzącym kotłem. Warsztat reportera, polszczyzna, erudycyjność, humanizm- to wzory, które powinny znaleźć się w Sevres.  Zaskoczeniem poznawczym okazała się książka Anny Kamińskiej Białowieża szeptem. Dlaczego szeptem? Nie o wszystkim zamknięte społeczności chcą mówić otwarcie. Czym była, jaka była i jest Puszcza Białowieska, jej mieszkańcy, ich problemy, charaktery i tajemnice opowiada wspomniana książka. Zaskakująca opowieść o ludziach, przyrodzie i ich związkach na przestrzeni wielu lat i pokoleń. Trzecia książka: Kurtyka. Sztuka wolności to portret himalaisty, filozofa, człowieka, który warto poznać, szczególnie jeśli w planach ktoś ma wspinaczkę wysokogórską, bo alpinizm czy  himalaizm  nie są zwykłymi sportami.

            Wszystkie wymienione książki dostępne są w naszej bibliotece. Ich lekturę zgodnie polecają uczestnicy wrześniowego spotkania DKK dla Dorosłych.

                                                                                         Ewelina Roszman /moderatorka DKK /

 

ul. Kaszubska 14
84-200 Wejherowo
Nr konta: Bank Millenium
45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

© 2020 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.