13 marca (środa) biblioteka czynna : 15:30 - 18:00

Ostatni Literacki Piątek i pożegnanie z Letnią Biblioteką w Pałacu

17 sierpnia w Letniej Bibliotece w Pałacu odbył się ostatni Literacki Piątek. Jego tematem był edukacyjny wymiar kaszubskiej „pustej nocy”, który nakreśliła dr Aleksandra Kurowska-Susdorf.

Otwierający spotkanie dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej Tomasz Fopke podkreślił, że tematowi temu prelegentka poświęciła swoją pracę doktorską, która jesienią ukaże się w druku. Pisała ją u prof. Marii Mendel, a jej pełny tytuł brzmi : „Miejsce śmierci w ponowoczesnym życiu. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów okołopogrzebowych”.

Licznie zgromadzeniu na spotkaniu goście, mieli okazję wysłuchać ciekawych wyników badań dotyczących rytuału „pustej nocy” na Kaszubach i wśród kanadyjskich Kaszubów. Przypomnijmy, że „pusta noc” to nazwa ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłej osoby. W ów wieczór ludzie gromadzą się w domu nieboszczyka, aby tam odmówić różaniec. Po odmówieniu modlitw w intencji zmarłego nie rozchodzą się do swoich domów, lecz pozostają w domu żałoby, aby do rana lub jedynie przez parę godzin śpiewać pieśni pustonocne.

Okazuje się, że rytuał ten pomału zanika lub pojawia się w bardzo zmodyfikowanej formie, która ogranicza się do kilkugodzinnych modlitw i/lub śpiewów. Uczestnicy spotkania podzielili się swoimi wspomnieniami z udziału w „pustej nocy”, często z czasów dzieciństwa. Prelegentka nawiązała szerzej do edukacji związanej ze śmiercią i o różnych jej metodach. Nie zabrakło także polecanych książek, które pomagają przybliżyć ten temat dzieciom.

Uczestnicy zgodnie podkreślali, jak ciekawe było spotkanie i jak przybliżyło im temat, który wydawał im się znany, a jednak nie patrzyli na niego w tak szerokim kontekście.

Dr Aleksandra Kurowska-Susdorf jest nauczycielem języka angielskiego w Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 w Wejherowie, wykładowcą Instytutu Studiów Edukacyjnych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a także cenionym przewodnikiem miejskim na terenie Gdańska, Sopotu, Gdyni i Wejherowa oraz Kalwarii Wejherowskiej.  Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Wejherowa w 2017 roku. Otrzymała też prestiżową nagrodę Polish-American Historical Association za swoje badania (m.in. o kanadyjskich Kaszubach).

Spotkanie z dr Aleksandrą Kurowską-Susdorf zakończyło cykl „Literackie Piątki”, zamykając równocześnie tegoroczną odsłonę Letniej Biblioteki w Pałacu. Dziękujemy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej za owocną współpracę przy tym projekcie. Wyrażamy nadzieję na jej kontynuację w przyszłym roku.