Sekretariat 58 677 65 70
Wypożyczalnia dla Dorosłych 58 677 65 74
Wypożyczalnia dla Dzieci 58 677 65 75
Czytelnia 58 677 65 76
poniedziałek 8:00 - 15:00
wtorek - piątek 10:00 - 18:00
sobota 10:00 - 14:00

 

w okresie wakacyjnym (22 czerwca - 31 sierpnia) biblioteka w soboty będzie zamknięta

Nr konta: Bank Millenium 45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Narodowe Czytanie na Placu Jakuba Wejhera

8 września w całej Polsce, a także poza jej granicami, rozbrzmiało "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Wszystko za sprawą akcji Narodowego Czytania, organizowanej pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski. Jej wejherowską edycję przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie we współpracy z Urzędem Miejskim i Wejherowskim Centrum Kultury. Sceny z „Przedwiośnia” mieli okazję wysłuchać i obejrzeć mieszkańcy Wejherowa, którzy w sobotnie południe przybyli na plac Jakuba Wejhera.

Mówiąc o lekturze tegorocznej akcji, Prezydent RP, pisał w liście napisanym z tej okazji:
W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły „słuch społeczny” pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej.
Dlatego w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu.

Zgromadzona licznie na Placu Jakuba Wejhera publiczność miała okazję wysłuchać dialogowych fragmentów "Przedwiośnia", poprzedzonych prozatorskimi dopowiedzeniami narratorów i słowem łączącym, przybliżającym fabułę. Wystąpili:

jako narratorzy : zastępcy prezydenta miasta Wejherowa – Beata Rutkiewicz i Arkadiusz Kraszkiewicz, 
jako Laura Kościeniecka - Katarzyna Ciesiołkiewicz

jako Karolina Szarłatowiczówna - Agnieszka Lakowska 
jako Wanda Okszyńska - Wioletta Urbańska
jako Cezary Baryka - Mateusz Odowski
jako Seweryn Baryka - Michał Trepczyk 
jako Hipolit Wielosławski - Piotr Jaroszewski 
jako Władysław Barwicki - Krzysztof Powałka 
jako ksiądz Anastazy - Piotr Zubowicz 
słowo łączące wygłosiła Aleksandra Ucińska-Makowska

W imieniu Prezydenta Miasta Wejherowa podziękował zebranym za uczestnictwo w tym wydarzeniu zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz. Podziękował także za przybycie, będącej na emeryturze - dyrektor biblioteki Danucie Balcerowicz, która Narodowe Czytanie rozpoczynała w Wejherowie.

 

W trakcie trwania widowiska można było przybić okolicznościową pieczątkę na swojej książce „Przedwiośnia”. Kto nie miał ku temu okazji, może odwiedzić Wypożyczalnię dla Dorosłych, w której czeka pieczątka.

Przypomnijmy, że ogólnopolska akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa. Od 2016 roku Wejherowianie spotykają się pod pomnikiem Jakuba Wejhera, czytając „Quo Vadis?” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. 

                                                                             

Relacje z wydarzeń

ul. Kaszubska 14
84-200 Wejherowo
Nr konta: Bank Millenium
45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

© 2020 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.