Wypożyczalnia dla Dorosłych będzie nieczynna w dniach 26.11. - 14.12.
13  grudnia Biblioteka będzie czynna w godz. 12:00 - 18:00.
24 i 31 grudnia Biblioteka będzie nieczynna.

Michał Książek gościem biblioteki i DKK

We wrześniu br. MBP i Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych gościły Michała Książka, laureata, m.in.,  NL Gdynia, autora eseju Droga 816, reportażu Jakuck i zbiorów wierszy: Rzecz o ptakach i Północny wschód. Jego książki biorą się, jak sam mówi, z chodzenia i patrzenia, niezadowolenia, rozczarowania fizyką […], teologią, a także z wrażliwości, która rzadko bywa doceniana.1

Wraz z autorem obraliśmy kierunek: Jakuck, by poczuć zimno, usłyszeć biel śniegu, szukać  pamięci po zesłańcu- Wacławie Sieroszewskim. To tylko kropla w morzu tego, czego dzięki tej książce można dowiedzieć się o minionym i dzisiejszym Jakucku, ludziach, ich życiu, przyrodzie.   Kolejnym kierunkiem była Nadbużanka, czyli droga krajowa 816. Z chodzenia nią powstał esej o uważności biorącej się z obserwacji przyrody, przeszłości, czytania przestrzeni. Michał Książek jest nie tylko reporterem, którego nie sposób naśladować, bo nie sposób zapożyczyć jego zmysłowość 2, ale też obserwatorem i przyrodnikiem, uczestnikiem  bojów o Puszczę Białowieską. O wycince drzew w różnych miejscach Polski pisze na bieżąco w Dużym Formacie, dodatku do G.W. Jak wrażliwym jest  człowiekiem, pokazują wiersze, które odczytaliśmy podczas spotkania. Dzięki wszystkim wymienionym książkom i rozmowie z autorem znaleźliśmy się przez chwilę w głębi widoku, weszliśmy w widok, zobaczyliśmy dziurę w widoku, a wraz z dzwońcem, (ptaki są bohaterami wszystkich tekstów Michała Książka), przebiliśmy świat na wylot, potem zanurzyliśmy rękę w granicy, która była zimna, mokra i zielonkawa.3  I moglibyśmy tak z autorem iść, bo droga biegnie, a kierunek prowadzi, ale przyszedł czas na wpisy do książek, które zapewniła biblioteka oraz wejherowska księgarnia Feniks. Krzysztof Płoska.

Reakcje, pytania czytelników, odpowiedzi autora, panująca podczas spotkania atmosfera pozwalają mi z satysfakcją stwierdzić, że spotkanie było udane.

1/  Słowa autora wypowiedziane podczas gali NL Gdynia we wrześniu 2016 r.

2/  Maciej Zaremba Bielawski podczas spotkania autorskiego z M. Książkiem.

3/  Michał Książek, Droga 816, wyd. Fundacja Sąsiedzi, Białystok 2015

Ewelina Roszman / moderat. DKK dla Dorosłych/