O czerwcowym spotkaniu DKK dla Dorosłych

Rynek wydawniczy w Polsce jest niezwykle bogaty. Stąd na naszych spotkania omawiamy dwie, czasami trzy książki. Chodzi o to, by poznać nowości, z których klubowicze wybiorą to, co ich interesuje. Podobnie było na spotkaniu czerwcowym.

Omówiliśmy, z zastrzeżeniami co do wiarygodności niektórych faktów1, książkę nowozelandzkiej dziennikarki, Heather Morris, Tatuażysta z Auschwitz. Odrzucając nieścisłości, o których poniżej, ciekawy jest wątek głównego bohatera, Lele Sokolova (Ludwig Eisenberg), któremu wyznaczono funkcję tatuowania numerów przybywającym do obozu koncentracyjnego. Pośród nich była kobieta, z którą połączyła go miłość. Oboje przetrwali uwięzienie w Auschwitz, po wojnie  osiedli na antypodach, gdzie dożyli starości. Ich historia  została, jak piszą krytycy książki, odrealniona i spoetyzowana. Nie do końca jest to true story. Dla kogo to zatem książka? - zastanawialiśmy się. Stała się jednak bestsellerem. Oby skłoniła czytających do sięgnięcia po źródła naukowe i odwiedzenia Muzeum Auschwitz- Birkenau.

Z kolei  krótka powieść Radki Franczak pt. Serce,  którą krytycy i niektórzy czytelnicy poddali surowej ocenie, spodobała się ze względu na uniwersalne i ponadczasowe problemy, z którymi wielu zmierzyło się lub  przyjdzie się zmierzyć: starość, choroba, przemijanie, odchodzenie, zderzenie starości z młodością,  relacje między kobietami. Akcja rozgrywa się Szwajcarii, gdzie przebywa narratorka, co zaowocowało pokazaniem różnic kulturowych w wielu sprawach. Dyskusja pokazała, że czytanie wzbogaca, zmusza do refleksji oraz powoduje poszerzenie horyzontów, szczególnie wtedy, gdy lektura staje się  inspiracją do sięgania po inne źródła.

Powakacyjne spotkanie DKK dla Dorosłych zaplanowane zostało na 5.09. br. o godz.16.00.

Zapraszamy do spędzenia czasu w realnym świecie, rozmawiając o książkach, bohaterach, ich historiach oraz  emocjach związanych z lekturą.

1 Centrum Badań Muzeum Auschwitz wydało oświadczenie w związku z książką Tatuażysta z Auschwitz Heather Morris: Z uwagi na ilość błędów merytorycznych książka ta nie może rekomendowana jako wartościowa pozycja dla osób chcących poznać i zrozumieć dzieje KL Auschwitz.

Ewelina Roszman

/moderatorka DKK dla Dorosłych/