O spotkaniu autorskim z Martą Abramowicz

W lutym br. Dyskusyjny Klubu Książki dla Dorosłych omówił  książką Marty Abramowicz pt. Zakonnice odchodzą po cichu, (wyd. Krytyka Polityczna),  a 9 maja br., w Tygodniu Bibliotek, gościliśmy autorkę w MBP.

Rozmowa dotyczyła odpowiedzi na pytanie, dlaczego odejścia kobiet z zakonów są w Polsce tematem tabu, genezy utworu, zbierania materiału na książkę, po Echa- nową część w II wydaniu. Marta Abramowicz opowiedziała o społecznym odbiorze i reakcjach różnych środowisk na publikację, o czym można i warto przeczytać właśnie w wydaniu II, Specjalnym. Rozmowa z czytelnikami toczyła się wokół losów i wyborów bohaterek 20 opowieści. Udało nam się uniknąć ocen i dyskusji światopoglądowej, dzięki czemu, jak mi się wydaje, uwaga skupiła się na życiu i losie bohaterek, świecie urządzanym kobietom przez mężczyzn, warsztatu pisarskiego oraz pomysłu graficznego okładki. Część spotkania dotyczyła najnowszej książki autorki: Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica, którą Marta Abramowicz promowała na spotkaniu, m. in., imponującym blejtramem przygotowanym przez wydawnictwo.

Zwyczajowo, na koniec autorka podpisała egzemplarze swych książek, których sprzedaż zapewniły: wydawnictwo i wejherowska księgarnia Feniks Krzysztof Płoska. Oba tytuły dostępne są w MBP. Spotkanie z Martą Abramowicz uważam za udane i satysfakcjonujące czytelników, o czym informuje

Ewelina Roszman

/moderatorka DKK dla Dorosłych w MBP w Wejherowie/