Śladami Inspektora Brauna…, czyli kolejna Mobilna Gra Miejska

24 kwietnia 2023 roku, w samo południe, odbyła się premiera mobilnej gry miejskiej "Śladami Inspektora Brauna" na kanwie powieści Piotra Schmandta "Pruska zagadka". Została przygotowana wspólnymi siłami Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie i Filharmonia Kaszubska - Wejherowskie Centrum Kultury. Autorem gry jest Bartłomiej Wiszowaty.

Wędrówka śladami inspektora Brauna była okazją do połączenia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz obchodów 380. rocznicy powstania Wejherowa.
Start gry miał miejsce sprzed budynku dawnego Królewskiego Gimnazjum przy ul. Sobieskiego 300. Na spacer po Wejherowie z początku XX wieku ruszyli seniorzy i młodzież podzieleni na dwadzieścia jeden zespołów. Uczestników gry, na starcie przywitali m.in. Michał Jeliński - kierownik Wydziału Kultury, Sportu, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki, Jolanta Różyńska - dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury i Ewelina Magdziarczyk-Plebanek - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie.

Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję spacerowania po Wejherowie z początku XX wieku. Klimat ówczesnego Wejherowa oddaje nie tylko fabuła gry, ale również materiał ikonograficzny w postaci kart pocztowych ukazujących dawne Wejherowo udostępnionych dzięki Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Kolorytu wydarzeniu dodali aktorzy z Grupy Teatralnej „Srebrna Nitka” SWUTW, którzy w strojach z epoki nie tylko zachęcali mieszkańców grodu Wejhera do udziału w grze, ale dla uczestników gry przygotowali zadania, których wykonanie uprawniało do kontynuowania rozgrywki.

Po zakończeniu zmagań najlepszym zespołom, które zdobyły największą liczbę punktów, a co za tym idzie wykazały się najlepszą znajomością Pruskiej zagadki, wręczono nagrody. Otrzymało je sześć drużyn. Gościem specjalnym finału był Piotr Schmandt, który wręczał nagrody zwycięzcom i rozdawał pamiątkowe autografy.
Dziękujemy za liczny udział w grze i zaangażowanie wszystkich osób przygotowujących ją.

Gra jest w tej chwili dostępna dla wszystkich zainteresowanych : można ją przejść w dowolnym momencie. Wystarczy pobrać na smartfon darmową aplikację Action Track i zeskanować kod QR dostępny tutaj: KOD.