17 sierpnia biblioteka będzie nieczynna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

O warsztatach czytelniczych z Kasią Keller

W miniony piątek tj. 10 maja br. uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 6 uczestniczyli w warsztatach czytelniczych prowadzonych przez Kasię Keller – autorkę książek dla dzieci. Na pierwszych zajęciach pisarka porównała pisanie, tworzenie książek do gotującej się zupy, bowiem i do zupy i do książki potrzebujemy wielu różnych składników. Uczestniczy zajęć uruchomili swoją wyobraźnię, podzielili się swoją wiedzą, „ugotowali” biblioteczną zupę. Wyszła niesamowicie barwna historia, w której bohaterami byli kot Cukierek, pies Landrynka i sprytny kucharz Maciek, który potrafił pogodzić te dwa zwierzątka za pomocą smakołyków. W trakcie drugich zajęć dzieci sprawnie posługiwały się wyobraźnią, wymyśliły historię do fantastycznej opowieści o czterech bohaterach: Soli, Cukrze, Jabłku i Szczypiorku oraz UFO. Opowieść ta miała zaskakujące zakończenie – bohater pozytywny okazał się być bohaterem negatywnym, a bohater negatywny zaprzyjaźnił się z kosmitami.

Wszyscy uczestnicy warsztatów pamiętali, że aby powstała książka, potrzebny jest pisarz/ autor, narrator, bohaterowie, ilustracje, tekst, przygody, tytuł, opowieść. Dzieci wiedziały również o tym, że książka posiada także okładkę, kartki oraz grzbiet. Ochoczo uczestniczyły w zadaniach twórczych, wykazały się dużą wiedzą na temat bajek, baśni czy wierszy. Choć niektóre zadania były trudne.

Dzieci zainteresowały się tym, dlaczego bohater książki „W koło Macieju” ma akurat takie imię. Do napisania tej książki zainspirował pisarkę syn, który właśnie nazywa się Maciej – chłopiec jest nieśmiały, nie lubi o sobie mówić, opowiadać, ale jest bardzo utalentowany. Od małego pisze barwne opowiadania, w których występują różni bohaterowie. Za opowiadania te zdobywa liczne nagrody, bierze udział w wielu konkursach literackich, w tym także międzynarodowych. Autorka zdradziła dzieciom, że w tym roku ukaże się druga część książki „W koło Macieju” oraz zbiór opowiadań o tematyce bożonarodzeniowej, który napisze razem z synem.

Bardzo duże wrażenie na uczestnikach zrobiła historia powstawania ilustracji do przedstawianej wyżej książki. Mieli oni okazję na własne oczy zobaczyć jak rurka z gazety zamienia się w Koziołka Matołka.