Sekretariat 58 677 65 70
Wypożyczalnia dla Dorosłych 58 677 65 74
Wypożyczalnia dla Dzieci 58 677 65 75
Czytelnia 58 677 65 76
poniedziałek 8:00 - 15:00
wtorek - piątek 10:00 - 18:00
sobota 10:00 - 14:00

 

w okresie wakacyjnym (22 czerwca - 31 sierpnia) biblioteka w soboty będzie zamknięta

Nr konta: Bank Millenium 45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Kolejna Smart_Lektura już dostępna!

7 czerwca w Parku Miejskim w Wejherowie odbyła się premiera najnowszej Smart-Lektury, czyli gry mobilnej opracowanej na podstawie lektury szkolnej - „The Rose’s Adventure”. Przygotowali ją uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 5 w Wejherowie pod kierunkiem polonistki – Sylwii Szydłowskiej. W promocji nowej gry mobilnej wzięli udział zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz, dyrektor MBP Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, wicedyrektor SP nr 5 Monika Borowczak oraz uczniowie „piątki”.

Gra oparta jest na lekturze „Mały Książkę”, której autorem jest Antoine de Saint-Exupéry. Wyboru powieści dokonali sami uczniowie „piątki”, którzy opracowali scenariusz i wytypowali na głównego bohatera Różę. W pierwszej fazie projektu uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w formie zdalnej przez pracownika biblioteki – Krzysztofa Powałkę. Pozwoliło im to zdobyć wiedzę z zakresu projektowania gier mobilnych.

Następnie uczestnicy zostali podzieleni na zespoły, które zajęły się poszczególnymi elementami gry: fabułą, grafiką, czy też osadzeniem akcji na mapie Wejherowa.  Nie są to miejsca przypadkowe. Poszczególne planety, znane z fabuły „Małego Księcia”,  np. aleja róż w parku, teren w pobliżu banku, czy też Trasa gry (która nie jest długa) są dostosowane do czasu trwania lekcji szkolnej. Akcja zaczyna się i kończy w parku, przebiegając ulicami centrum miasta.

- Mały Książę jest jedną z ulubionych lektur młodzieży, być może dlatego wybrali właśnie ją. Adaptacja książki na dowolną formę - grę, plakat, czy konkurs, czy cokolwiek innego, zawsze pomaga w zapamiętaniu i utrwaleniu informacji w niej zawartych. Dzięki udziałowi w grze, oprócz treści  i obrazów, dochodzą jeszcze emocje i przeżycia  – mówiła Sylwia Szydłowska.

Pierwszą grą w ramach projektu „Smart_lektury” była „Balladyna The Kirkor Edition”, przygotowana w ubiegłym roku przez uczniów SP11.

Zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz, dziękował młodzieży i bibliotekarzom za przygotowanie gry.  Dodał, że cieszy się, że gra toczy się na terenie naszego miasta. Życząc dobrej i pożytecznej zabawy, wręczył pamiątkowe dyplomy dla uczniów biorących udział w opracowaniu tej gry.

Następnie uczniowie „piątki” wyruszyli w trasę w grupach ze smartfonami w rękach. Odwiedzając zaplanowane punkty na mapie wykonywali również określone zadania, aby pomóc Róży w odnalezieniu Małego Księcia...

Smart_Lektury, czyli gry mobilne na podstawie lektur, pozwalają lepiej zapoznać się z ich treścią. Przygotowane w ramach „Smart_lektur” gry „Balladyna The Kirkor Edition” i „Mały Książę” będą mogły służyć kolejnym rocznikom uczniów szkół podstawowych w Wejherowie. Od września zamierzamy przy udziale uczniów z Wejherowa przystąpić do opracowania następnej mobilnej gry edukacyjnej.

Przez okres wakacji gra mobilna „The Rose’s Adventure” dostępna jest dla wszystkich. Wystarczy pobrać darmową aplikację Action Track i kliknąć w link: https://tiny.pl/9qqd2 lub zeskanować kod.

 

 

 

Relacje z wydarzeń

ul. Kaszubska 14
84-200 Wejherowo
Nr konta: Bank Millenium
45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

© 2020 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.