16 sierpnia (piątek) - Biblioteka czynna w godz. 8:00 - 15:00

O spotkaniu DKK dla Dorosłych w lutym 2019 r.

Czytelnicy lektur : Polska odwraca oczy J. Kopińskiej i Zakonnice odchodzą po cichu M. Abramowicz nie dla bulwersujących czy kontrowersyjnych tematów uczestniczyli w spotkaniu. Książki dotyczyły problemów, od których Polska odwraca oczy lub nie ma o nich  pojęcia jak wypadku polskich zakonnic odchodzących z zakonów.

Dyskusja  rozwinęła się wokół źródeł zła, ciemnej strony osobowości ludzi mających  władzę, która czasami deprawuje. Historie ukazane przez J. Kopińską pokazują niedoskonałość prawa, brak rozwiązań, zagubienie człowieka w gąszczu przepisów czy urzędniczej niemocy, wyższość urzędu, systemu nad jednostkowym losem. Z kolei książka M. Abramowicz sprowokowała pytania o motywację  kobiet wybierających zakon w Polsce, jakże różny od tych w świecie, znów o źródła zła, okrucieństwa oraz, na ile sytuacja zakonnic w i po opuszczeniu murów zakonu, mówi coś o sytuacji kobiet w Polsce, mentalności społeczeństwa, szczególnie w zamkniętych, wiejskich środowiskach, stosunku księży do zakonnic, ich roli w zakonie oraz wspólnocie wyznaniowej, parafialnej, społeczeństwie.

Obie książki zaciekawiły, wywołały dyskusję, dygresje, docenione zostały też w zakresie warsztatu obu autorek: ich przenikliwości, odwagi, desperacji w odkrywaniu zła z zachowaniem właściwego dystansu i nieoceniania ludzkich wyborów.

/moderat. DKK dla Dorosłych/