Sekretariat 58 677 65 70
Wypożyczalnia dla Dorosłych 58 677 65 74
Wypożyczalnia dla Dzieci 58 677 65 75
Czytelnia 58 677 65 76
poniedziałek 8:00 - 15:00
wtorek - piątek 10:00 - 18:00
sobota 10:00 - 14:00

 

w okresie wakacyjnym (22 czerwca - 31 sierpnia) biblioteka w soboty będzie zamknięta

Nr konta: Bank Millenium 45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w I kwartale 2021 r.

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w I kwartale 2021 r.  

            To, co od marca 2020 roku determinuje nasze życie, nie wpłynęło na możliwość wypożyczania (z chwilowymi ograniczeniami) i czytania książek. Zasoby naszej biblioteki są ustawicznie powiększane i, co podkreślam z satysfakcją,  zaspokajają potrzeby czytelników o różnych światopoglądach, zainteresowaniach i w każdym wieku. Katalog on- line daje możliwość śledzenia pojawiających  nowości wydawniczych, które, wg najnowszych kryteriów, najlepiej świadczą o jakości i możliwościach biblioteki. Nie znaczy to, że „starocie” są niedostępne. Jeśli jest zainteresowanie klasyką czy innymi starszymi tytułami, dokupuje się ich nowe wydania, które niejednokrotnie mają atrakcyjniejszą szatę graficzną lub nowe, co równa się lepsze, tłumaczenie, jak np. w wypadku Wielkiego Gatsb`ego w tłumaczeniu Jacka Dehnela.

            Czytelnictwu, popularyzowaniu książek, głównie  nowości, więziom społecznym i dyskusjom sprzyja działający nieprzerwanie od 11 lat Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych.  W I kwartale br. udało się przeprowadzić trzy spotkania on- line.

  1. W styczniu omówiliśmy powieść duńskiego pisarza Jonasa T. Bengtssona pt. Życie Sus, która realistycznie, a nawet naturalistycznie obrazuje kształtowanie się wrażliwości osoby pozbawionej w dzieciństwie i okresie dojrzewania więzi rodzinnych, pozytywnych uczuć ze strony najbliższych. Później życie bierze odwet za to, co zostało odebrane.

W tym miejscu chcę zwrócić uwagę na Serię Dzieł Pisarzy Skandynawskich Wydawnictwa Poznańskiego, w której ukazały się powieści obyczajowe, czasami z najnowszą historią Europy w tle: duńskie, szwedzkie czy norweskie- wszystkie dostępne w naszej bibliotece.

  1. Na spotkaniu marcowym dyskusja poświęcona została książce Karoliny Kuszyk Poniemieckie, w której autorka opowiada o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co swoje. „Poniemieckie” jest odważną i potrzebną próbą przełamania ostatniego bodaj tabu w relacjach niemiecko-polskich.1/
  2. 3. Kwietniowe spotkanie dotyczyło książki Stanisława Łubieńskiego, jednego z ukochanych autorów naszego klubu- za sprawą książki Dwanaście srok za ogon, ale tym razem była to jego najnowsza publikacja- Książka o śmieciach, zbiór esejów i reportaży ze zdjęciami autora. Z troski o naturę, wrażliwości, poczucia estetyki, pragnienia życia w harmonii z przyrodą wziął się, jak przypuszczamy, ten tom. Śmieci są problemem i wyzwaniem dla społeczeństw, rządów, mówią o nas, społeczeństwie, jego kulturze, świadomości, wiedzy i wrażliwości. Wypadamy słabo. Jak słabo, pokazuje ta książka.

Niektórzy klubowicze w na przełomie marca i kwietnia przeczytali kolejny tom pióra Maryli Szymiczkowej, czyli  Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego,  pt. Rozdarta zasłona o dzielnej profesorowej Szczupaczyńskiej, którą poznaliśmy jakiś czas temu, gdy odkrywała Tajemnice Domu Helclów. Tym razem pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko – Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki  dziewczyny, jak się okazuje byłej służącej profesorostwa Szczupaczyńskich. Wątek kryminalno- detektywistyczny to jedno, a mieszczański świat Krakowa roku 1895 to druga wartość książki, a do tego jak napisana, co wskrzesza: mentalność, obyczajowość, język, ubiory, kulinaria, czyli wszystko prócz Karolci.

            Książki, które omawiamy na spotkaniach DKK są dostępne w Wypożyczalni dla Dorosłych naszej biblioteki. Polecam je gorąco, bo to publikacje niebanalne, ciekawe w treści i formie. Tyczą spraw ważkich i istotnych, rozszerzają pole widzenia na to, co tu i teraz, a także pomagają zrozumieć przeszłość, która rzutuje na teraźniejszość.

            Liczymy, że społeczna solidarność- #szczepmysie  oraz wiedza decydentów o wyższych  potrzebach, w tym czytelniczych spowodują, że w maju biblioteki otworzą się dla Dyskusyjnych Klubów Książki, a wtedy porozmawiamy o kolejnych i ciekawych nowościach wydawniczych.

1/ https://czarne.com.pl/katalog/ksiązki/poniemieckie; dostęp: 26.04.2021

                                                                                         Ewelina Roszman

 

 

                                                                                  /moderatorka DDK dla Dorosłych

                                                                                                         w MBP w Wejherowie/

Relacje z wydarzeń

ul. Kaszubska 14
84-200 Wejherowo
Nr konta: Bank Millenium
45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

© 2020 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.