Sekretariat 58 677 65 70 poniedziałek 9:00 - 15:00 (przerwa 12.00 - 12.30)
Wypożyczalnia dla Dorosłych 58 677 65 74 wtorek - piątek 11:00 - 17:30 (przerwa 14.00 - 14.30)
Wypożyczalnia dla Dzieci 58 677 65 75 sobota nieczynne
Czytelnia 58 677 65 76    

17 sierpnia biblioteka będzie nieczynna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

„Niepodległa” w wejherowskiej książnicy.

19 grudnia w Bibliotece uczczono setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 80. rocznicę śmierci patrona biblioteki – Aleksandra Majkowskiego. Oba wątki splotły się w spektaklu „Niepodległa”, do którego scenariusz, specjalnie na tę okazję, napisał Piotr Schmandt.

Przedstawienie przygotowała biblioteczna grupa teatralna „Errata”. Akcja rozgrywa się w domu Rozalii Pokory w Wejherowie tuż przed zakończeniem I Wojny Światowej. Poznajemy tam postacie historyczne, takie jak : Aleksander Majkowski i jego siostra – Franciszka Majkowska, czy też ks. Kamil Kantak. Polscy patrioci  dyskutują o losach Polski i Kaszubów. Pojawia się także postać fikcyjna – Emilia Wersche – emisariuszka z Rosji, która namawia ich do sojuszu. Jak się okazuje, z Majkowskim wiąże ją pewna historia sprzed lat…

Po spektaklu prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, któremu towarzyszył zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz, podziękował wszystkim twórcom i współtwórcom  przedstawienia. Podkreślił, że pomogło ono przenieść się w czasie i wczuć w atmosferę 1918 roku. Równocześnie przypomniał, że tematyka niepodległościowa będzie aktualna w Wejherowie aż do 10 lutego 2020 roku, kiedy to przypada 100-lecie zaślubin  z morzem.

Autor „Niepodległej” – Piotr Schmandt złożył podziękowania aktorom za ich wyjątkową grę. Dzięki nim zapisane przez niego słowa „ożyły”, a postacie nabrały realnych kształtów.

Dyrektor biblioteki – Ewelina Magdziarczyk-Plebanek – przypomniała, że pomysłodawczynią wydarzenia była jej poprzedniczka – Danuta Balcerowicz. Podziękowała także aktorom za ich zaangażowanie i trud włożony w pracę nad tekstem historycznym oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie za pomoc w organizacji spektaklu i udostępnienie materiałów archiwalnych.

W spektaklu, nad którym biblioteczna grupa teatralna „Errata” pracowała od marca, wystąpili: Mateusz Odowski (Aleksander Majkowski), Agnieszka Lakowska (Franciszka Majkowska), Jakub Szumilas (ks. Kamil Kantak), Katarzyna Ciesiołkiewicz (Halina Tomaszewska), Wioletta Urbańska (Rozalia Pokora), Aleksandra Ucińska-Makowska (Emilia Wersche) i Karol Miller (kamerdyner Józef).

Reżyseria: Ewelina Magdziarczyk-Plebanek. Scenariusz: Piotr Schmandt. Scenografia: Aleksandra Lis. Oświetlenie, nagłośnienie i multimedia: Krzysztof Powałka. Pomysłodawczyni – Danuta Balcerowicz.

Relacje z wydarzeń

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.